Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” obchodzi 70-lecie [GALERIA]

Data publikacji: 25 czerwca 2022 r. 12:36
Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2022 r. 22:15
Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” obchodzi 70-lecie
Fot. Ryszard PAKIESER  

Pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie świętują 70-lecie działalności swojego przedsiębiorstwa. Z tej okazji w piątek (24 czerwca) w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbyła się jubileuszowa gala. Zasłużonych oraz długoletnich stoczniowców uhonorowano odznaczeniami i medalami.

Podczas uroczystości przypomniano historię przedsiębiorstwa. Rozpoczęło ono działalność na podstawie zarządzenia ministra przemysłu maszynowego z 12 lipca 1952 r. jako baza remontowa „Gryfia”. Kilka miesięcy później otrzymało nazwę Szczecińska Stocznia Remontowa. Zakład przez lata się rozbudowywał, przybywało doków. Największy, nr 5, służy od 1990 roku. W kwietniu 1996 przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę akcyjną. W 2013, po przyłączeniu do niej Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu zmieniła ona nazwę na MSR „Gryfia”. Od trzech lat większościowym akcjonariuszem jest w niej Fundusz Rozwoju Spółek. W ub. roku tereny po zakładzie świnoujskim kupił Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście  (wkrótce zostaną wydzierżawione, prawdopodobnie powstanie tam port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych). Środki pozyskane z tej transakcji służą do sfinansowania inwestycji umożliwiającej użytkowanie nowego doku, jednego z największych na Bałtyku, budowanego dla „Gryfii” przez Stocznię Szczecińską „Wulkan”. To jeden z głównych elementów programu modernizacyjnego 70-letniej firmy.

Podziękowania od wojewody zachodniopomorskiego

– Jestem przekonany, że ten wielki dok, bo to jest wielki projekt dla Szczecina i Pomorza Zachodniego, zostanie ukończony i będziemy mogli razem z państwem i dzięki państwu świętować kolejne tego rodzaju jubileusze, bo nie ma Szczecina bez stoczni i gospodarki morskiej – mówił do pracowników „Gryfii” wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który wcześniej odczytał skierowany do nich list z podziękowaniami i gratulacjami od premiera Mateusza Morawieckiego.

List do uczestników i organizatorów jubileuszowego spotkania od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odczytał poseł PiS Leszek Dobrzyński.

– Naszą ideą i założeniem jest bezwzględne wspieranie przemysłu stoczniowego, jest to jeden z priorytetów naszego rządu – podkreślał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, który dziękował załodze „Gryfii” za codzienną pracę, ale też za obronę zakładu w trudnych momentach. – Ten rok po raz pierwszy od wielu lat – odejmując przychody, które wynikły z obrotu nieruchomościami – przyniesie pozytywny wynik finansowy, co pokazuje właściwy kierunek rozwoju i zmian.

Załoga najważniejsza

Przewodnicząca Klubu Radnych PiS w sejmiku wojewódzkim Małgorzata Jacyna-Witt zaznaczyła, że budowa doku jest bazą dla przyszłości stoczni i nikt już nie odwróci tego procesu.

– Nie byłoby tej rocznicy, bo nie byłoby czego świętować, gdyby nie wy – mówił do pracowników „Gryfii” jej prezes Krzysztof Zaremba. – Gdyby nie wasze wsparcie i walka, tej firmy by nie było. I za to wam dziękuję.

Dziękował też m.in. parlamentarzystom i ministrowi Gróbarczykowi.

– Bez niego nie byłoby tego kapitału, który do Szczecina przyszedł – podkreślił.

Prezes Funduszu Rozwoju Spółek Maria Skubniewska, składając życzenia pracownikom „Gryfii”, powiedziała, że załoga jest najważniejsza i niezależnie od tego, jakie są perypetie gospodarcze czy polityczne, stanowi ona o połowie sukcesu.

Galę uświetnił koncert Łukasza Górewicza i muzyków orkiestry symfonicznej szczecińskiej Filharmonii. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@ Szambo c.d.
2022-06-29 23:36:37
Równolegle z "Trwaniem" powinniście świętować 5 lecie remontu "Lublina" . Prosty okręcik, transportowy na poziomie promu "Gryfia". 2 lata za komuny zaprojektowany i wybudowany. Poszło już minimu ze 100 milionów kasy podatników. Ale świętujmy i bawmy się :-) . Stocznia TRWALA i TRWA ! Radujmy się k..wa ! Strzelmy lornete w ZZ !
@@szambo cd
2022-06-29 23:26:46
Jak ukradł ale ma plecy i opłaca górę to znaczy "uczciwy człowiek". :-) . I albo się dostosujesz bo "zwyczajów" na wyspie albo wypadasz. Cała "Solidarność" + rodziny SBków . Sojusz rządzący firmą. Za komuny tego nie było :-) !
@@Szambo
2022-06-29 23:11:46
Nie zatrudnili mnie po kumotersku. :-) Była oficjalna rekrutacja. Co do służb, to nie ma po co do nich iść, bo one wszystko już wiedzą. :-) . Dlatego raz CBA wpada, raz Prokuratura. Na kawę go na komendę wożą ? :-) . Kto za milion złotych kupuje opinię prawną :-) ?. A gorzkich żali nie wylewam, tylko świetnie się bawię w roli recenzenta tragikomedii na wyspie. Naprawdę ludzie zastanówcie się nad sobą. Waszych "osiągnięć" by nawet Bareja nie wymyślił. WSTYD a nie hucpa ! Moralna bolszewia !
@Szambo
2022-06-29 16:22:14
A ciebie co, po kumotersku nie zatrudnili? Bo tak to trochę z twojego wpisu wygląda. A jak masz takie informacje to są służby, które sie tym zajmują. Poinformujesz ich, czy dalej będziesz wylewać gorzkie żale na forum gazetowym?
FIGO
2022-06-28 21:40:22
Nie jestem żadnym oficerkiem LWP . Tkwiłem w tym gó..e kilka dobrych lat. Na wyjazdach musiałem się wstydzić za ludzi z marszałkowskiego dworu PO. W okrętownictwie jestem wyszkolony jak mało kto. I to praktycznie od zwykłego robola, aż po szczebel dyrektorskiego zarządzania. Pis mnie nie chciał , bo jestem ( raczej byłem ) komuchem . Mam wiedzę o tym co było robione , jak i gdzie ?. Teraz jestem wolny. Jak kogoś prawda boli , to wyzywa , atakuję . Zastanów się kim Ty jesteś ?
Szambo
2022-06-28 20:50:04
To obciach do potęgi n-tej. Wszyscy wiedzą o co chodzi. Najgorsi to Ci ludzie. Im wyżej tym gorzej. DN to przestępca, raz go wyprowadza na dołek prokuratura za jedno, potem CBA za drugie. Jacyś złodzieje są zatrudniani po kumotersku na kierowniczych stanowiskach i wiele wiele innych kwiatków. Dziesiątki milionów rokrocznie strat. Nigdy nie zarobiła, Zakład budżetowy jak przedszkole dla oszustów i złodziei. Powinni się wstydzić działalności swojej firmy od lat 90 Zamknąć to i pozwalniać idiotów.
A to tak
2022-06-28 07:14:22
Dobrze, że przetrwali, że obchodzili jubileusz i to jest ważne. Wiadomo raz jest lepiej raz gorzej jak to w gospodarce, ale 70 lat to jest coś.
Demokracja
2022-06-28 00:25:36
A czemu te Zaremby, Gróbarczyki, Jachwe wywyższy (wolne tłumaczenie imienia w Google) Brudziński takie to wszystko do Kalksztajna podobne z fizjonomi. Jak z jednego ..ja ściągnięci. Faryzeusze. Można sobie na you tube obejrzeć co mówili w 2013 roku jak ich bracia w wierze z PO łączyli stocznie. Jak bronili, jak walczyli. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :-) . To wszystko teatr medialny. Hucpa. Pseudo spór dla słowiańskich goji, żeby myśleli że jest demokracją i rządzą u siebie.
@@pilotka
2022-06-28 00:16:01
Dlatego będziecie mieli raty na 40 metrowe kwadraty 2 razy większe jak Wasze wypłaty. Można oszukać rachunkowość, (nawet Gryfia bywała na plusie, choć wszyscy wiedzą jakimi, szachrajskimi sposobami), ale matematyki nie oszukacie. To przyroda. Gdzieś to wyjdzie. Parafrazując dawne powiedzenie. Nie cieszcie się osły, że Wam 500cety wzrosły, ja raty podwoje i tak wyjdę na swoje :-) . Koszernych PISiorów w balona nie zrobicie :-) .
@pilotka
2022-06-27 16:04:22
Święte słowa. Liberałowie rozwalili polską gospodarkę. Sam rynek niczego nie wyreguluje. Nie ma czegoś takiego jak wolny rynek w stoczniach. Państwo ma zawsze interwencjonizm. Wystarczy popatrzeć na Chiny, Japonię, Koreę . Brawo dla Gryfii, że przetrwała !!!
Bueeeee
2022-06-26 22:09:30
Coś obrzydliwego po prostu ! Brak komentarza !
Pilotka
2022-06-26 19:35:41
Dobrze, że stocznia tyle lat przetrwała, wielu firmom po reformie Balcerowicza i rządach liberałów u których "rynek wszystko wyreguluje" zostały tylko wspomnienia. Stocznia na szczęście jest do dziś, a 70 lat to piękny jubileusz. Jak PO nie dorwie się do władzy to będzie nadal, a jak się dorwą to wolny rynek tak to wyreguluje, że stocznia upadnie. Oby do tego nie doszło.
@FIGO
2022-06-26 17:24:29
Ty weź leki nachlany oficerku LWP i przestań sączyć swoje chore wizje wyjdzie wszystkim na zdrowie:)))
Letnik
2022-06-26 16:28:46
Precz z komuchami Odznaczeni komuniści to wielka zakała dla kapituły, żenujące widowisko.. Czerwony wieprzek nagrodzony
Tomek
2022-06-26 12:55:46
Ludzie myślcie trochę. Gdyby chcieli zaprosić emerytów, którzy przez 70 lat budowali stocznię to Stadion Narodowy byłby za mały. Na zdjęciach widać, że filharmonia była pełna więcej miejsc nie było. Zawsze rocznicę obchodzą AKTUALNE władze (zarząd rada nadzorcza) a kto miał być poprzednicy....
Nie politycy !!!
2022-06-25 22:45:50
Co ma wspolnego z historią stoczni pani Jacyna i prezes Zaremba? Nie budowali jej, nie pracowali w niej,.. Po prostu bieżąca polityka dała im tam posady (dobrze płatne posady). Tylko emerytowani i najstarsi czynni pracownicy ktorzy tam zostawili swoje losy i swoje zdrowie są prawdziwymi STOCZNIOWCAMI
FIGO
2022-06-25 17:45:37
GRATULACJE ! Mam nadzieję , że upadłą w całej rozciągłości Firmę w 2015 roku ( po latach dojenia przez nowobogackich z okresu przemian ustrojowych , a dobitej przez PO l PSL ) podniesie z upadku pan Zaremba ! Tak , może nie specjalnie fachowiec w branży ( okrutnie potraktowany przez Kastowe Sądy i jawnych złodziei tamtych czasów ) , ale pamięć zniewagi jakiej doznał, daje mu siły i grubą skórę przeciwko wciąż ujadających i szarpiących za nogawkę tzw. tuskowych kundli . Tak, szczekają !
Garsyja
2022-06-25 17:44:06
Czemu nie zaproszono emerytowanych stoczniowców którzy budowali SSR Gryfia?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA