sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Ciągle w dół

Ciągle w dół

Ciągle w dół
Data publikacji: 2015-11-19 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1570 38577
Pod koniec października w Polsce oficjalnie bez zatrudnienia było 1 518,3 tys. osób. To zaś oznacza, że stopa bezrobocia była niższa o 0,1 pkt. proc. niż we wrześniu i wyniosła 9,6 proc.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pozytywnych zmian upatruje w: przeprowadzonych reformie urzędów pracy, oskładkowaniu umów zleceń, programie „Wsparcie w starcie", wprowadzeniu elastycznego czasu pracy i ograniczeniu umów czasowych. 

Okazuje się, że w październiku w pośredniakach znaleźć można było niemal 112 tysięcy propozycji zatrudnienia, czyli o 13,9 tys. więcej niż w tym samym miesiącu rok temu. Z kolei w porównaniu do września br. z rejestrów powiatowych urzędów pracy wypisano 21,2 tys. osób. Rośnie zatem szansa, że na koniec 2015 r. stopa bezrobocia nie będzie już wyższa niż 10 proc.

 - Ożywienie gospodarcze, ale i poprawa efektywności polityki rynku pracy, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania przez urzędy pracy od pracodawców ofert to główne czynniki decydujące o szybkiej poprawie sytuacji. Ważne, że polski rynek pracy od 2014 roku niezmiennie charakteryzuje się poprawą wskaźników zatrudnienia, w tym jakości pracy m.in. wzrostem liczby umów o pracę, ale także poprawą sytuacji młodych. Problemem jest nadal długotrwałe bezrobocie, zagrożenie osób bez kwalifikacji lub z niskimi kwalifikacjami. Aby rozwiązać ten problem częściej należy korzystać z możliwości zlecania usług aktywizacyjnych. Ten nowy instrument stosowany jest, po roku od reformy rynku pracy, we wszystkich regionach kraju, a w działaniach prowadzonych przez prywatne agencje na zlecenie wojewódzkich urzędów pracy uczestniczy blisko 20 tys. bezrobotnych. Aby radykalnie poprawić sytuację osób długotrwale bezrobotnych w perspektywie kolejnych lat ze zlecania usług aktywizacyjnych powinno korzystać 300 tys. długotrwale bezrobotnych. Kolejnym wyzwaniem jest popularyzacja wśród przedsiębiorców i wykorzystywanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który wspiera inwestycje w szkolenia i rozwój zawodowy pracowników i zwiększa strukturalne dopasowania popytu i podaży na pracę - komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

* * *

W szczecińskim Powiatowym Urzędzie Pracy skończyły się środki na organizację robót publicznych, co oczywiście oznacza, że nie są już przyjmowane wnioski pracodawców na dofinansowanie tej formy zatrudnienia. Nabór zostanie wznowiony w 2016 r., kiedy wpłyną pieniądze z Funduszu Pracy.

opr. (kol)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie