środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Destabilizacja rynku pracy tymczasowej

Destabilizacja rynku pracy tymczasowej

Destabilizacja rynku pracy tymczasowej
Data publikacji: 2015-11-16 11:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1709 37812

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ustawach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie doprowadzą do uporządkowania rynku pracy tymczasowej, a raczej zdestabilizują go. Spowodują ograniczenie legalnego zatrudnienia i zwiększą szarą strefę.

Piotr Kasprzak, KO Sp. z o.o. Agencja Zatrudnienia: Zmiany w przepisach i zaostrzenie sankcji karnych spowodują, że ich przestrzeganie stanie się niezwykle trudne i obciążające. Zapewne powszechna stanie się praktyka tworzenia i likwidacji małych agencji zatrudnienia, nieprzestrzegających prawa i trudnych do namierzenia przez służby kontrolne. Z jednej strony nie poprawi to sytuacji pracowników tymczasowych. Zaś z drugiej, utrudni korzystanie z agencji pracodawcom. Warto wspomnieć, że już teraz znaczna część firm  doświadcza negatywnych konsekwencji współpracy z niewiarygodnymi agencjami. Moją szczególną uwagę zwraca nadmierne rozszerzenie sankcji przy jednoczesnym wprowadzeniu niejednoznacznych, niejasnych sformułowań i pojęć, które  dadzą organom nadzorczo–kontrolnym możliwość różnorakiego stosowania kar.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ Lewiatan ds. rynku pracy: Zmiany doprowadzą do ograniczenia legalnego zatrudniania pracowników w formule pracy tymczasowej i wymuszą przeniesienie części zatrudnienia do szarej strefy. Stanie się tak wbrew interesom pracowników, dla których często praca tymczasowa jest ważną szansą zatrudnienia, przekwalifikowywania się, zdobywania nowych umiejętności, ale także wbrew interesom pracodawców, dla których ograniczony zostanie dostęp do pracowników tymczasowych, a zatem trudniej będzie im reagować na okresowe zwiększenie zapotrzebowania na produkcję lub usługi. Zmiany te okażą się w dłuższej perspektywie niekorzystne dla państwa i finansów publicznych, gdyż doprowadzą do obniżenia wpływów ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatku dochodowego, a także do wzrostu bezrobocia.

 

Komentarze

Antoni
Praca tymczasowa to pole do nadużyć i wykorzystywanie przez pseudo biznesmenów pracowników , którzy często nie za swojej woli stracili pracę.Dobre to ,ąle do robienia "wałków". Czas to zmienić !
2015-11-16 21:21:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie