Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Destabilizacja rynku pracy tymczasowej

Data publikacji: 16 listopada 2015 r. 11:24
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Destabilizacja rynku pracy tymczasowej
 

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ustawach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie doprowadzą do uporządkowania rynku pracy tymczasowej, a raczej zdestabilizują go. Spowodują ograniczenie legalnego zatrudnienia i zwiększą szarą strefę.

Piotr Kasprzak, KO Sp. z o.o. Agencja Zatrudnienia: Zmiany w przepisach i zaostrzenie sankcji karnych spowodują, że ich przestrzeganie stanie się niezwykle trudne i obciążające. Zapewne powszechna stanie się praktyka tworzenia i likwidacji małych agencji zatrudnienia, nieprzestrzegających prawa i trudnych do namierzenia przez służby kontrolne. Z jednej strony nie poprawi to sytuacji pracowników tymczasowych. Zaś z drugiej, utrudni korzystanie z agencji pracodawcom. Warto wspomnieć, że już teraz znaczna część firm  doświadcza negatywnych konsekwencji współpracy z niewiarygodnymi agencjami. Moją szczególną uwagę zwraca nadmierne rozszerzenie sankcji przy jednoczesnym wprowadzeniu niejednoznacznych, niejasnych sformułowań i pojęć, które  dadzą organom nadzorczo–kontrolnym możliwość różnorakiego stosowania kar.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ Lewiatan ds. rynku pracy: Zmiany doprowadzą do ograniczenia legalnego zatrudniania pracowników w formule pracy tymczasowej i wymuszą przeniesienie części zatrudnienia do szarej strefy. Stanie się tak wbrew interesom pracowników, dla których często praca tymczasowa jest ważną szansą zatrudnienia, przekwalifikowywania się, zdobywania nowych umiejętności, ale także wbrew interesom pracodawców, dla których ograniczony zostanie dostęp do pracowników tymczasowych, a zatem trudniej będzie im reagować na okresowe zwiększenie zapotrzebowania na produkcję lub usługi. Zmiany te okażą się w dłuższej perspektywie niekorzystne dla państwa i finansów publicznych, gdyż doprowadzą do obniżenia wpływów ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatku dochodowego, a także do wzrostu bezrobocia.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Antoni
2015-11-16 21:21:24
Praca tymczasowa to pole do nadużyć i wykorzystywanie przez pseudo biznesmenów pracowników , którzy często nie za swojej woli stracili pracę.Dobre to ,ąle do robienia "wałków". Czas to zmienić !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA