Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jam, tyś, wyście

Data publikacji: 2021-03-26 10:09
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-27 23:54

Przeczytałam niedawno reportaż o niechlubnych praktykach w pewnym wydawnictwie. Pomijam główny wątek artykułu, chcę natomiast zwrócić uwagę na językowy dylemat redaktorki, którą zaniepokoiła konstrukcja składniowa: Piotram widział. Uznała za błędną, ale uległa naciskom autora i pozostawiła w tekście.  

I dobrze się stało, bo to poprawna konstrukcja, choć pewnie niektórzy czytelnicy pomyślą, że trochę dziwna. Ale gdy rozłożymy ją na poszczególne elementy, to zobaczymy, że wszystko się zgadza: jest orzeczenie widziałem i dopełnienie Piotra. Tak powiedzielibyśmy współcześnie, ale autor tekstu wykorzystał cechę polszczyzny, jaką jest ruchomość końcówek czasownika czasu przeszłego, i zbudował trochę archaiczne, a trochę podniosłe zdanie: Piotram widział.  

Jeśli poszukamy w pamięci, to przypomnimy sobie inne słynne zdania z podobnymi  konstrukcjami: Oleńki Billewiczówny do Andrzeja Kmicica: Jędruś! Ran twoich nie godnam całować!, Kordiana na szczycie Mont Blanc: Jam jest posąg człowieka, na posągu świata, Konrada Wallendora: Jam to uczynił, dopełnił przysięgi! Straszniejszej zemsty nie wymyśli piekło, czy Zagłoby: Jam to, nie chwaląc się, sprawił 

Czym są konstrukcje jam, godnam, Piotram? Są to różne słowa (zaimek, przymiotnik, rzeczownik) z przyłączoną końcówką czasownika: ja (jeste)m, godna (jeste)m, Piotra (widziałe)m. Podobne formy pojawiają się w modlitwie: Zdrowaś Mario, łaskiś pełna (…) błogosławionaś ty…, które mogłyby mieć inną postać: zdrowa (jeste)ś Mario, łaski (jeste)ś pełna, błogosławiona (jeste. Nawiasem mówiąc, odmawiający modlitwę często pomijają czasownikową końcówkę w słowie łaski, być może jest im za dużo owego rzadkiego dziś „ś”.    

Ale czy to tak można oderwać końcówkę czasownika i dołączyć ją do innego wyrazu? - pomyślą niektórzy, zwłaszcza młodsi czytelnicy. Można, a czasem trzeba. Mówimy na przykład: Proszę, żebyś to zrobił (a nie: żeby to zrobiłeś). Chcę, abyś tu wrócił ( nie: aby tu wróciłeś).  

Ruchomość końcówek czasownika jest uzasadniona historycznie. Dzisiejsze formy czasu przeszłego: robiłem, robiłeś, robił, robiliśmy, robiliście, robili niegdyś były wyrażanie formami dwuelementowymi: robił jeśm, robił jeś, robił jest, robili jeśmy, robili jeście, robili są. Z biegiem czasu te dwa elementy albo zrosły się w jeden wyraz: robiłem, robiłeś, robiliśmy, robiliście, albo jeden z nich zanikł, jak w formach trzeciej osoby. Jednak wciąż mamy poczucie ich odrębności, dlatego możemy tworzyć takie zdania: Tyś jest temu winien, Myśmy tam byli. Dużoście zarobili. Takeś go wykarmił. Czy wyście zwariowali?   

Choć wiem, że ruchomość czasownikowych końcówek powoli zanika, to jestem tejże ruchomości gorącą zwolenniczką. Są historycznym świadectwem rozwoju polszczyzny, dowodem jej gramatycznego bogactwa. A poza tym dają nam większe możliwości wyrażania myśli i  emocji. Jest więc czego bronić!  

Ewa Kołodziejek 

Komentarze

@polski to obciach
2021-03-29 01:48:06
wolisz żebym odpowiedział ci polszczyzną prof. Iwasiow czy może aktywistki Lempart? - polszczyzna obu była tu mocno promowana przez panią profesorkę (profesorę?) Kołodziejek - To jak będzie? Iwasiow czy Lempart?
@polski to obciach
2021-03-29 00:03:49
ojkofobię można wyleczyć, ale jeżeli nie, pozostaje emigracja, nikt za tobą nie będzie tu płakać a przez takich tak ty, Polska traciła niepodległość!!!
kat
2021-03-28 23:57:13
"Nawiasem mówiąc, odmawiający modlitwę często pomijają czasownikową końcówkę w słowie łaski, być może jest im za dużo owego rzadkiego dziś „ś”." - oficjalna, bardzo długo już obwiązująca wersja to właśnie "Zdrowaś Mario, łaski pełna...". Pani dr nie odmawia, zatem nie wie, ale modlitewnik / internet co nieco rozjaśnią...
polski to obciach
2021-03-27 23:51:56
jest jak cała Polska - "brzydka panna na wydaniu i bez posagu" - im szybciej przyjmiemy jakikolwiek cywilizowany i europejski język zamiast polszczyzny tym lepiej dla Polski i Polaków.
wixi
2021-03-27 23:00:37
A w wtewte i wewte?
Stratos Vasdekis
2021-03-26 15:07:52
Bardzo ciekawy artykuł i przystępnie napisany!
Wojciech (...)
2021-03-26 15:01:30
A propos rzeczowników i Sienkiewicza, to chyba u niego można znaleźć też takie karkołomne (z dzisiejszego punktu widzenia) frazy, jak (wymyślam na poczekaniu) „Córkęś mi zbałamucił” czy „Kogutam na wieczerzę zarżnęła”. Śmieszne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500