Wtorek, 03 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Ile czy ilu?

Data publikacji: 2024-01-12 08:53
Ostatnia aktualizacja: 2024-01-16 11:50

Ile czy ilu centymetrów brakuje do metra?, Ile czy ilu doniczek brakuje na półce?, Ile czy ilu uczennic brakuje w klasie?, Ile czy ilu krzeseł potrzeba, żeby…?, Ile czy ilu słoni potrzeba, żeby…? – takie pytania zadała mi korespondentka, niemogąca sobie poradzić z właściwą formą zaimka liczebnego ile

Trudno się dziwić owym pytaniom, bo zasady użycia słowa ile nie są łatwe. Jego forma zależy bowiem od wymagań czasownika. Jeśli czasownik wymaga przyłączenia wyrazów w dopełniaczu, to zaimek przybiera formę ilu.  W przytoczonych przez internautkę zdaniach czasowniki brakuje i potrzeba rządzą formą przyłączanych wyrazów, inaczej mówiąc – wchodzą z nimi w związek rządu. Czasownik brakuje, a także nietypowy, bo niefleksyjny, czyli pozbawiony form gramatycznych czasownik trzeba, potrzeba – rządzą dopełniaczem. A że zaimek liczebny ile ma w dopełniaczu formę ilu, to mamy odpowiedź na postawione przez internautkę pytania: w podanych zdaniach właściwą formą zaimka jest forma dopełniaczowa – ilu.

To jednak nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o słowie ile. Ważne jest jeszcze, jaki rodzaj gramatyczny ma liczebnik zastępowany przez ten zaimek. W dopełniaczu w każdym rodzaju zaimek ile przybiera formę ilu. Inaczej w mianowniku i w bierniku. Jeśli zastępowany liczebnik ma rodzaj męskoosobowy, to zaimek ma postać ilu: Ilu mężczyzn lubi kwiaty?, Ilu ojców bawi się z dziećmi?. Jeśli zaimek liczebny ma rodzaj niemęskoosobowy, to przybiera w tych przypadkach formę ile: Ile kobiet lubi kwiaty?Ile matek bawi się z dziećmi?, Ile słoni kąpie się w rzece?, Ile bułek kupić w piekarni?, Ile krzeseł dostawić do stołu?.  A zatem – jeśli ile stoi przy rzeczowniku męskim osobowym, to przybiera formę ilu, jeśli stoi przy innym rodzaju rzeczownika, wybieramy formę ile.

Ale i to nie wszystko, bo są jeszcze ludzie, czyli rzeczownik, który nie stawia zaimkowi ile takich twardych warunków. Jak mamy mówić: Ile tam było ludzi? czy Ilu tam było ludzi?.  Profesor Mirosław Bańko, autor „Słownika wyrazów trudnych i kłopotliwych” twierdzi, że starszy zwyczaj pozwalał mówić: Ile ludzi widziałeś?, Tyle ludzi się zjechało, Wiele ludzi przyszło piechotą. Dziś raczej wybierzemy formy: ilu ludzi , tylu ludzi, wielu ludzi, bo formy niemęskoosobowe: ile, tyle, wiele odbierane są jako nacechowane, „świadczące o tym – jak pisze prof. Bańko – że słowem ludzie mówiący oznacza nie poszczególno osoby, lecz masę, tłum. Możemy więc powiedzieć z emfazą: Ile tam było ludzi!, ale zapytamy rzeczowo: Ilu tam było ludzi?”.

O formie zaimka liczebnego ile decydują reguły gramatyki, więc żeby nie popełniać błędów, trzeba wciąż odświeżać podstawową wiedzę o języku polskim.

Ewa Kołodziejek

Komentarze

Greg Dan
2024-08-09 11:14:17
Świetny tekst! Wszystko jasno wytłumaczone. Dziękuję.
lucjan
2024-02-12 02:29:27
Najwyzszy czas, by ktos wzial miotle i tych starych dziadow pierdzących w istytutach jezykowych lał po łbach i wywalił na ulicę. Siedzą te pryki i zaśmiecają komunikatywność jezyka polskiego.
gościnia z jajami
2024-01-16 11:11:44
....mówiła gościni Iwony Kutyny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500