Internet światłowodowy zawdzięcza swoją nazwę przewodom, które są wykorzystywane do jego dostarczania do gospodarstw domowych – czyli tak zwanym światłowodom. Ich budowa, a dokładniej wykonanie z przezroczystego włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych, umożliwia przesyłanie danych bez żadnych zakłóceń za pomocą fali świetlnej, która osiąga prędkość nawet do kilku terabitów na sekundę. To jest bardzo szybko!
Taka prędkość przesyłu zapewnia Ci sprawne pobieranie dużych plików, w tym np. oglądanie filmów w jakości 4K bez konieczności czekania na ich zbuforowanie. Płynnie obsłuży streamowanie czy najbardziej wymagające gry online – i, co obecnie niezwykle ważne, pracę zdalną bez zakłóceń. A światłowód Orange, czyli jeden z najchętniej wybieranych, działa na dodatek w technologii FTTH (fiber to the home). Oznacza to, że jest dostarczany bezpośrednio z centrali do mieszkania odbiorcy, a nie rozprowadzany po drodze przez inne okablowanie.
Kiedyś z internetem łączyły się tylko komputery. Dziś, w dobie inteligentnych domów, przy pomocy Wi-Fi można zarządzać każdym kompatybilnym sprzętem: pralką, piekarnikiem, odkurzaczem, wentylatorem czy instalacją fotowoltaiczną. Nie wspominając o smartfonach, tabletach i telewizorach. Sieć domowa musi zatem poradzić sobie z naprawdę sporym obciążeniem – na współczesne wymagania najlepiej odpowiada właśnie internet światłowodowy. Obsługa wielu urządzeń w tym samym czasie nie stanowi dla niego żadnego wyzwania, przy czym wciąż zapewnia bardzo wysoką prędkość przesyłu danych oraz brak zakłóceń.
Jeśli idea zrównoważonego rozwoju jest Ci bliska, to z pewnością docenisz fakt, że korzystanie z internetu światłowodowego jest dużo bardziej energooszczędne od tradycyjnych technologii przesyłu po miedzianych przewodach. Ze światłowodem zmniejszasz zatem poziom poboru prądu (co przy okazji przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną), a w rezultacie – emisję dwutlenku węgla. Różnica jest tak duża, że światłowód zyskał miano „zielonej sieci” („green network”). Przejście na tę nowoczesną technologię to zatem korzyści nie tylko dla Ciebie jako użytkownika sieci, ale również dla planety!
(artykuł sponsorowany)