Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Żagle 2021 zamiast The Tall Ships Races. Żaglowce najważniejszymi gośćmi

Data publikacji: 12 lipca 2021 r. 14:28
Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2021 r. 11:59
Żagle 2021 zamiast The Tall Ships Races. Żaglowce najważniejszymi gośćmi
Zastępca prezydenta Krzysztof Soska podkreślił, że "Żagle 2021" będą imprezą o charakterze pikniku rodzinnego. Fot. Karolina Nawrocka  

Już wkrótce do Szczecina przypłynie kilkanaście żaglowców w ramach wydarzenia "Żagle 2021". W grodzie Gryfa po raz pierwszy zacumuje rosyjska Krasotka. Na mieszkańców i turystów czekać będzie wiele atrakcji, a Krzysztof Meisinger wykona gitarowy koncert muzyki hiszpańskiej na pokładzie Atyli - jednego z nielicznych na świecie ręcznie wykonanych żaglowców o drewnianym kadłubie, które wciąż są w użyciu.

Przypomnijmy, że na dwa miesiące przed imprezą okazało się, że finał regat The Tall Ships Races został odwołany ze względu na obostrzenia panujące w Finlandii.

- Takiego toru przeszkód, jaki mamy w tym roku, nie mieliśmy jeszcze nigdy - przyznał w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. - Musieliśmy bardzo szybko podjąć decyzję we współpracy z miastami, które cały czas były gotowe przyjąć żaglowce i turystów. Wspólnie z Kłajpedą i Tallinem organizujemy Regaty Bałtyckie, które już trwają. Natomiast imprezę w Szczecinie nazwaliśmy "Żagle 2021". - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zrealizować oczekiwania mieszkańców, turystów ale także branż, które bardzo ucierpiały w pandemii. Myślę o hotelach, gastronomii, organizatorach eventów. To ważny impuls dla gospodarki Szczecina i tak też to wydarzenie traktujemy. 

Finał Regat Bałtyckich

"Żagle 2021" będą wydarzeniem wieńczącym dwuetapowe Regaty Bałtyckie, które rozpoczną się już 16 lipca. Jednostki będą rywalizować ze sobą na dwóch etapach - Tallinn-Kłajpeda oraz Kłajpeda-Szczecin. Łącznie w obu odcinkach do przepłynięcia będzie około 500 mil morskich. Dodajmy, że Reprezentacja Szczecina już wypłynęła.

- W piątek rano pożegnaliśmy 40-osobową grupę młodych żeglarzy, którzy pojechali do Gdyni i zaokrętowali się na pokład Pogorii oraz naszego Daru Szczecina. Po etapie wyścigowym w Tallinie przypłyną ponownie do Gdyni, skąd druga zmiana popłynie do Kłajpedy - poinformował Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego. 

Przypłyną żaglowce

Jak zaznaczył Jerzy Raducha, najważniejszymi gośćmi imprezy "Żagle 2021" będą żaglowce. Największym, który przypłynie do Szczecina już 30 lipca, będzie Dar Młodzieży - jednostka szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kolejni goście to nasze rodzinne - Fryderyk Chopin oraz Kapitan Borchardt. Nie zabraknie także jednostek zagranicznych - po raz pierwszy przypłynie rosyjska Krasotka. Przy bulwarach zacumuje już dawno nie widziany w grodzie Gryfa litewski Brabander.

Niestety - jednostki nie udostępnią pokładów do zwiedzania. Ze Szczecina wypłyną w niedzielne popołudnie oraz poniedziałkowy poranek. Natomiast przywitane zostaną tradycyjnie - sygnałem dźwiękowym i hymnem kraju bandery.

Nie zabraknie muzyki

Wydarzeniami towarzyszącymi będą koncerty. Nie zabraknie muzyki morskiej i folkowej - scena będzie usytuowana na tarasie Wałów Chrobrego. Oba brzegi Odry wypełnią się stoiskami, muzycznymi scenami, strefami animacji, gastronomii i rozrywki.

- Już w ten piątek ubierzemy pomnik Marynarza w strój reprezentacji, co będzie sygnałem dla mieszkańców i turystów o nadchodzącej imprezie. Kolejnym ciekawym działaniem jest konkurs dla szczecińskich przedsiębiorców „Nastrój się na żagle” - dodał Leopold Korytkowski, dyrektor ds. turystyki i wydarzeń w miejskiej spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - Zapraszamy do przystrajania swoich witryn, im będzie ich więcej tym lepiej. W kwestii bezpieczeństwa maksymalnie rozpraszamy wydarzenie, na wejściach będą dostępne stacje ze środkami dezynfekującymi. Ale musimy też pamiętać o naszej samoświadomości i utrzymywaniu dystansu. 

W organizacji imprezy pomagać będzie prawie 50 oficerów łącznikowych. - Co ciekawe, na Akademii Morskiej studiuje grupa studentów z Nigerii i Turcji. Mam nadzieję, że wytrzymają w postanowieniu i dołączą do grupy polskich oficerów łącznikowych - dodał Jerzy Raducha.

Największe wydarzenia w Szczecinie zawsze wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu i transportu zbiorowego. Część ulic będzie zamknięta, a na trasach pojawią się dodatkowe autobusy i tramwaje. 

Karolina Nawrocka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tadek
2021-07-14 11:52:49
Jakie poznamy nowe warianty koronawirusa no i Sanepid powinien być w gotowości
piknik?
2021-07-13 21:28:10
może tak raz zrobic imprezę bez zamykania ulic? i cały spęd zrobić wokół/na łasztowni.
Henryk
2021-07-13 12:44:15
A czy załogi przybylych statkow przetestuja sie na Covid?
Pandemia
2021-07-13 09:04:50
Komu potrzebne w czasie pandemii takie zloty i potencjalny wzrost zagrożenia? Nieodpowiedzialni są ci organizatorzy by my mieszkańcy się boimy nowych źródeł zakażenia. Zobaczcie co się dzieje w innych krajach.
klemens
2021-07-13 08:47:54
to czym się różnią te dwie imprezy ? Kasa będzie wydana tak samo , bałagan w mieście podobny . A właściciele TSR swoje pieniądze też dostaną .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA