Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

W Wolinie ruszył Festiwal Słowian i Wikingów

Data publikacji: 02 sierpnia 2019 r. 18:46
Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia 2019 r. 12:57
W Wolinie ruszył Festiwal Słowian i Wikingów
 

Wielki korowód rozpoczął w piątek (2 sierpnia) jubileuszowy XXV Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. Wodzowie, wojownicy, przedstawiciele drużyn przybyłych z Europy i świata oraz władze wojewódzkie i samorządowe przemaszerowały ulicami miasta do wolińskiego skansenu nad rzeką Dziwną. To w nim do niedzieli odbywać się będą wydarzenia związane z historią Jomsborgu - Wolina: występy, bitwy, pokazy i konkursy.

- Na trzy dni Wolin cofa się w czasie do epoki wczesnego średniowiecza - powiedziała podczas uroczystego otwarcia festiwalu Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina. - Festiwal Słowian i Wikingów organizowany rokrocznie od 25 lat gromadzi tysiące pasjonatów historii. Cieszymy się, że tak się rozwija i jesteśmy z tego dumni.

Podczas inauguracji festiwalu kapłani wraz z burmistrzem przekazali insygnia władzy jarlowi Jomsborga. Teraz przez trzy dni ten średniowieczny gród jest we władaniu skandynawskiego wodza.

Festiwal Słowian i Wikingów to jedno z największych wydarzeń historyczno-kulturalnych w Polsce. Turyści i osoby odwiedzające w tych dniach woliński skansen uczestniczą w żywej lekcji historii. Codziennie organizowana jest wielka bitwa Słowian i wikingów, w której ściera się ok. 400 osób. Toczą się także bitwy o most, bitwa morska na replikach łodzi wikińskich i słowiańskich oraz manewry i pokaz sił na wodzie. W programie festiwalu są spektakle teatralne, targi niewolników, obrzędy w świątyni, występy zespołów muzycznych grających na oryginalnych średniowiecznych instrumentach, wczesnośredniowieczne gry i zabawy dla dzieci, turnieje m.in. łuczniczy, konkursy m. in. na najpiękniejszy kobiecy warkocz i męską brodę. Jest także prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków oraz mnóstwo stoisk z oryginalnymi wyrobami średniowiecznych rzemiosł. Wszystko opracowane i przygotowane przez profesjonalistów i pasjonatów kultury słowiańskiej i wikińskiej, którzy przybyli na trzy dni do Wolina z wielu zakątków świata: Skandynawii, Niemiec, USA, Węgier, Czech, Słowacji, Rosji, Ukrainy i in. ©℗

(el)

Fot. Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA