sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Służby niezadowolone

Służby niezadowolone

Służby niezadowolone
Data publikacji: 2015-09-26 07:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 799 23769

W lipcu w pikiecie, która odbyła się w Warszawie wzięło udział pięć tysięcy funkcjonariuszy: strażaków, policjantów, pograniczników. W październiku szykuje się kolejna demonstracja, a przedstawiciele służb chcą także jechać do Brukseli.

W stolicy Belgii chcą przypomnieć Donaldowi Tuskowi, o obietnicach jakie złożył będąc premierem kraju.

Mundurowym chodzi oczywiście o pieniądze. I tak np. strażacy chcą środków dla komend powiatowych, waloryzacji pensji i większej rekompensaty za nadgodziny. Kilka dni temu rozbili miasteczko przed kancelarią premier Ewy Kopacz. Do Warszawy pojechało także kilkunastu strażaków z zachodniopomorskiego. 

 „Dzięki staraniom MSW systematycznie rosną nakłady na Państwową Straż Pożarną  – średnie uposażenie strażaków wynosi dziś ok. 4 tys. 300 zł (w 2007 r. było to ponad 2 tys. 900). Środki finansowe na pokrycie wydatków PSP systematycznie rosną. Przypomnijmy, że budżet PSP składa z pieniędzy przekazywanych przez MSW oraz przez poszczególnych wojewodów. W 2015 r. na wydatki PSP zabezpieczono w sumie ponad 2 mld 360 mln zł, o blisko 170 mln zł więcej niż w 2012 r. (ponad 2 mld 190 mln zł). W ubiegłym roku na wydatki PSP przeznaczono łącznie ponad 2 mld 340 mln zł, a w 2013 r. ponad 2 mld 200 mln zł – co oznacza wzrost wydatków o 140 mln zł porównując budżety 2014 r. do 2013 r." - tak brzmi oficjalny komunikat ministerstwa spraw wewnętrznych, przesłany mediom we wtorek 23 września. Resort podkreśla również, że funkcjonariusze mu podlegający podwyżki mieli w 2009 r. oraz w 2012 r. Tyle, że związki zawodowe są odmiennego zdania - uważają, iż zaproponowane podniesienie pensji jest niewystarczające.

Strażacy od początku września nie biorą udziału w bezpłatnych pracach gospodarczych, naprawczych, a od 7 września bojkotują prowadzenie szkoleń i zawodów w OSP. Nie ma za to mowy o lekceważeniu innych obowiązków. Przypomnijmy, że służby nie mają prawa do strajku, swoje niezadowolenie mogą wyrażać tylko przez pikiety, oflagowanie budynków komend itp.

(kol)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie