Środa, 04 września 2024 r. 
REKLAMA

Są zmiany. Czy kolejne po referendum?

Data publikacji: 31 sierpnia 2015 r. 10:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:33
Są zmiany. Czy kolejne po referendum?
 

Zmiany w systemie oceniania, bezpłatne podręczniki dla kolejnych roczników, nowe procedury egzaminacyjne oraz zakaz sprzedaży niezdrowej żywności na terenie szkoły - oto co czeka polską oświatę już za kilka dni, po wakacjach. Ale to nie jest prawdopodobnie koniec zmian. Już bowiem w październiku odbędą się wybory parlamentarne, które mogą sprawić, że wiele wprowadzanych reform zostanie zatrzymanych, inne mogą być wycofane...

Nowy rok szkolny zacznie się tradycyjnie 1 września, już w najbliższy wtorek. W tym roku pierwszy raz do pierwszej klasy szkoły podstawowej powinien pójść obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 roku. Wraz sześciolatkami we wrześniu do klas pierwszych pójdą też siedmiolatki, urodzone w drugiej połowie 2008 roku oraz dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, którym na wniosek rodziców w ubiegłym roku odroczono rozpoczęcie nauki (np. w Szczecinie w klasach pierwszych ogólnodostępnych publicznych szkół podstawowych naukę rozpocznie 4614 uczniów, w tym 2057 sześciolatków). Tymczasem 25 października w sprawie zniesienia przymusu szkolnego dla sześciolatków mieliby się wypowiedzieć obywatele w referendum wnioskowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska przestrzega przed tym, by powracać do dawnego porządku, kiedy próg szkoły przekraczało się mając lat siedem. To oznaczałoby bowiem, że przez jeden rok w każdej podstawówce nie byłoby pierwszej klasy. Według resortu oświaty brak kolejnych roczników sześciolatków w szkołach będzie miał dalekosiężne konsekwencje dla zatrudnienia nauczycieli - ci wczesnoszkolni nie będą mieli pracy przez trzy lata, bo przez tyle prowadzą swoich uczniów. Minister twierdzi też, że brak dzieci z jednego rocznika dotykałby nauczycieli poszczególnych przedmiotów w kolejnych latach, bo pracowaliby mniej godzin, a część z nich musiałaby stracić pracę.

Do najważniejszych zmian, które zaczną obowiązywać od 1 września, należy zmiana sposobu zwalniania ucznia z wf. Do tej pory było tak, że lekarz wystawiał dziecku zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, z różnych powodów zdrowotnych, co oznaczało, że uczeń w ogóle nie uczestniczył w lekcjach. Po zmianach istnieje możliwość zwolnienia z wykonywania tylko określonych ćwiczeń. Zatem na początku semestru rodzice będą musieli dostarczyć opinię lekarza, która wskazuje, jakich ćwiczeń fizycznych albo jakiego ich rodzaju dziecko nie może wykonywać i przez jak długi okres. Aby motywować uczniów do udziału w lekcjach wf., oceniany ma być nie tylko wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, ale też np. systematyczność udziału w lekcjach.

To nie koniec zmian. Od września, niezależnie od szkoły i klasy, nauczyciel będzie mógł wystawiać oceny w formie opisowej. Dotychczas tak było wyłącznie w nauczaniu początkowym. A teraz, oprócz skali 1–6, w ocenie ma się znaleźć informacja o poziomie osiągnięć edukacyjnych ucznia, zaangażowaniu, umiejętnościach czy przezwyciężaniu określonych trudności. Taką formę oceniania będzie można również stosować w wyższych klasach, aż do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. W tym wypadku oceny klasyfikacyjne muszą być wystawiane jednocześnie w formie stopnia.

Od 1 września obowiązuje nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, w której zawarto zakaz sprzedaży niezdrowej żywności na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Chodzi o produkty o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru. Zatem ze sprzedaży mają zniknąć choćby słodkie napoje, a kupić będzie można jedynie soki, herbatę, kawę, gorącą czekoladę oraz produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Szkoła będzie również musiała zapewnić uczniom bezpłatny dostęp do wody pitnej. Złamanie zakazu ma być karane grzywną oraz natychmiastowym rozwiązaniem umowy z ajentem szkolnego sklepiku. Określeniem listy produktów, które znikną ze szkół, zajmie się resort zdrowia. Niestety, rozporządzenie jest dość lakoniczne w opisie kwestii sposobu egzekwowania wspomnianych zaleceń.

Według nowych przepisów osoby po raz trzeci przystępujące do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu oraz te, które w poprzednich latach zadeklarowały chęć przystąpienia do egzaminu, ale się na nim nie pojawiły, będą musiały wnieść opłatę - ok. 50 złotych.

W tym roku szkolnym darmowe podręczniki dostaną pierwszo-, drugo- i czwartoklasiści z podstawówek oraz uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych. A jak będzie wyglądała sprawa darmowych podręczników w kolejnych latach? W roku szkolnym 2016/17 te bezpłatne otrzymają uczniowie trzecich i piątych klas szkoły podstawowej oraz drugich z gimnazjów, a w kolejnym (czyli 2017/2018) - szóstoklasiści z podstawówek i uczniowie trzecich klas gimnazjów, natomiast dopiero w roku szkolnym 2017/2018 – wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. 

* * *

KALENDARZ NOWEGO ROKU SZKOLNEGO:

* przerwa świąteczna - 23 grudnia - 3 stycznia

* ferie zimowe w naszym województwie - 1 - 14 lutego

* sprawdzian w szkołach podstawowych - 5 kwietnia (ewentualna poprawka - 2 czerwca)

* sprawdzian gimnazjalistów - 18 kwietnia (z części humanistycznej), 19 kwietnia (z części matematyczno-przyrodniczej), 20 kwietnia (z języków obcych)

* 4-27 maja - część ustna matury

* 4-24 maja - część pisemna matury



* 29 kwietnia - zakończenie zajęć w ostatnich klasach liceów i techników

* 24 czerwca - zakończenie roku szkolnego we wszystkich pozostałych szkołach. ©℗

Monika GAPIŃSKA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA