Mszą świętą w parafii św. Stanisława Kostki rozpoczęły się obchody 49. rocznicy Grudnia '70 w Szczecinie. W uroczystości uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda.
Nabożeństwo w parafii św. Stanisława Kostki odbywa się w intencji Ofiar Grudnia'70 . Mszę św. celebruje metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Uczestniczy w niej prezydent Andrzej Duda, a także szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, wiceszef Kancelarii Paweł Mucha oraz działacze opozycji antykomunistycznej.
- Krew tych, którzy padli w 1970 r. uświęciła szczecińską ziemię - mówił we wtorek podczas mszy świętej w szczecińskim kościele pw. św. Stanisława Kostki abp Andrzej Dzięga. W uroczystościach upamiętniających 49. rocznicę Grudnia '70 uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda.
- Wpisują się w ten szczególny czas te imiona i nazwiska, to przerwane życie tych, którzy padli wtedy w 1970 r. i których krew wsiąkła w szczecińską ziemię, uświęciła ją i szczecińska ziemia stała się jak relikwia - powiedział podczas mszy świętej w intencji Ofiar Grudnia '70, rozpoczynającej uroczystości 49. rocznicy wydarzeń grudniowych 1970 r. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
- W głębinach szczecińskiej ziemi, w tych skwerach i w tych placach, i w tych kamieniach, ta krew jest obecna. I ten duch jest obecny - mówił abp Dzięga. Przypomniał, że w parafii św. Stanisława Kostki stoczniowcy gromadzili się codziennie.
Przed godz. 12 rozpoczną się uroczystości przed bramą Stoczni Szczecińskiej. Zaplanowane jest wystąpienie prezydenta, a także przekazanie przez IPN odzieży ofiar pacyfikacji manifestacji robotniczych w Grudniu 1970 r. Zarządowi Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego, modlitwa Anioł Pański, a także złożenie kwiatów przed tablicą pamięci poległych w grudniu 1970 r.
Na godz. 13 zaplanowany został Marsz Pamięci Ofiar Grudnia’70; później na pl. Solidarności odbędą się uroczystości przed pomnikiem "Anioła Wolności".
17 grudnia 1970 r., na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Gdy stoczniowcy wyszli na ulice, dołączali do nich pracownicy innych zakładów, a także mieszkańcy Szczecina. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.
(pap)
Fot. Marcin Bielecki
Na zdjęciu: Msza święta w parafii św. Stanisława Kostki w Szczecinie z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.