Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Reforma sądownictwa z innej strony

Data publikacji: 05 marca 2019 r. 15:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Reforma sądownictwa z innej strony
 

W Sądzie Okręgowym w Szczecinie zamontowano obok głównego wejścia dotykową tablicę informacyjną, która ma ułatwić petentowi poruszanie się po sądzie. Dotykowy duży ekran ma ułatwić posługiwanie się nawet tym, którzy z takimi urządzeniami są na bakier. Urządzenie jest w trakcie testowania i jest nadzieja, że niebawem zacznie działać na dobre.

Każda nowinka cieszy, ale też należałoby usprawnić to, co zainstalowano kilka lat temu. Przed każdą salą sądową w większości szczecińskich sądów wiszą elektroniczne tablice, na których wyświetlana jest wokanda, czyli zapowiedź spraw sądowych. Niestety, urządzenie to ma jedną wadę, a mianowicie czas wyświetlania. Bywa tak, że zanim zaczniemy czytać interesującą nas sprawę, to obraz znika i musimy poczekać, by ponownie się pojawił. Gdy lista uczestników procesu jest większa, to dopiero za którymś razem udaje nam się z nią zapoznać. Czy naprawdę nie ma sposobu, by w XXI wieku zainstalować przycisk, który zatrzymywałby wyświetlany tekst, by zapoznać się z nim do końcu za jednym „zamachem”?

Dyrektor SO Maciej Olechnowicz powiedział, że zainteresuje sprawą informatyków, ale cały system jest przygotowany przez firmę zewnętrzną, więc mogą być problemy. No cóż, wielu bywalców sal sądowych wspomina kartki papieru, na których wokanda była czytelna i nie znikała.

Reforma sądownictwa, której dokonuje minister Ziobro i jego ludzie, ma na celu m.in. przyśpieszenie trwania spraw sądowych, ale do tego jeszcze daleka droga. Owszem, w sądzie cywilnym przy ul. Piotra Skargi sprawy są nagrywane (obraz i dźwięk), a sekretarz sądowy zapisuje wypowiedzi hasłowo. Potem możemy otrzymać dyskietkę z zapisem i szukać interesującej nas wypowiedzi jednej ze stron procesu. Tyle tylko że to nieco trwa. Papierowy zapis miał swoje plusy.

Na sprawach karnych każda wypowiedź stron procesu dyktowana jest przez sędziego sekretarzowi, co także wydłuża przebieg rozprawy. Dlaczego nie ma w sądach szczecińskich urządzenia zapisującego głos – przetwarzając na tekst na ekranie komputera – tak jak jest to w nowszych telefonach komórkowych? Takie urządzenia są w innych sądach w kraju. Kiedy pojawią się w szczecińskich? Pożyjemy, zobaczymy…

Trwa remont sądu przy ul. Kaszubskiej. Niedawno zakończono remont kapitalny toalety męskiej na parterze, która przypominała ten przybytek z połowy ubiegłego wieku. Teraz są nowe kabiny, pisuary i umywalka, że o armaturze nie wspomnę. Tyle tylko że myjąc ręce, trzeba bardzo uważać, by nie otworzyć kranu na maksymalne położenie, gdyż wówczas strumień wody leje się na górną część umywalki i jesteśmy cali w wodzie.

Szokiem dla wielu, którzy skorzystali z toalety, jest potężne lustro na ścianie, jakiego nie spotka się nawet w renomowanych restauracyjnych toaletach. Jeden z  prawników stwierdził, że to chyba lustro weneckie używane do konfrontacji przestępców. Lustro jest tak potężne, że nie było miejsca na umieszczenie na ścianie podgrzewacza do wody, który stoi na podłodze. Prowadzący telewizyjną „Usterkę” zapewne wyżyłby się na fachowcach, którzy te „fuchy” wykonali, ale przecież ktoś to zatwierdził i odebrał.©℗

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dura lex ale dla kogo? Czy afera lustrowa w sądzie?
2019-03-07 06:14:43
1.nieprawidlowe warunki sanitarne na wskutek braku możliwości higienicznego wysuszenia rąk w przypadku epidemii lub infekcji 2.niedopelnienie obowiązków w postaci źle zrobionego zamówienia i braku nadzoru ze strony osób nadzorujących czyli ścisłego kierownictwa sądu 3.szkoda materialna w budżecie sądu powyżej 200 zł oraz możliwa choroba u osób o słabszym zdrowiu na wskutek złych warunków sanitarnych w tej toalecie - czy to ma związek z przestępstwem niegospodarności art 296? Czy nie?
prawnik
2019-03-06 10:18:53
do Klaudii : to jest toaleta dla publiczności, nie tylko prawników. A ręce trzeba myć wszędzie
Prez
2019-03-06 01:43:10
To niestety taki remont zamowily wladze sadu - nie ma tu nic o urzadzeniach elektrycznych zle podlaczonych - to jest problem kadr w sadzie -PS Nadużycie zaufania (niegospodarność) – art. 296 k.k. część I 19.02.2016Prawo karne Zachowanie sprawcy przestępstwa niegospodarności determinuje łączne wystąpienie trzech elementów ******istnienia powinności określonego zachowania się sprawcy na rzecz pokrzywdzonego, nadużycie przez sprawcę swoich uprawnień lub niedopełnienie przez niego obowiązków oraz skutek w postaci powstania szkody u pokrzywdzonego – pomiędzy którymi powinien istnieć związek przyczynowy (wyrok SA we Wrocławiu z dnia 5 września 2012 r., II AKa 155/12).
jak zwykle!!
2019-03-06 00:18:00
informatycy - no przecież oni wysiadują w odizolowanych pomieszczeniach!! zrobili swoje i nie łażą po korytarzach aby sprawdzać jak ich dzieło działa.. jakieś zatrzymywanie tekstu!!... fanaberia po co sobie głowę zawracać. a stój i łap informacje!! A tego elektryka... na kopach wywalić z firmy instalatorskiej... I zabrać mu papieru SEP jeśli coś takiego ma!! W domu gamoniu tak też masz?? jakaś suszarka, fanaberia i tylko pożera prąd!! Ten remoncik ktoś z BHP odbierał?? Jest protokół bezpieczeństwa SEP??
klaudia
2019-03-05 18:27:53
Słusznie że jest duże lustro - bo rece mozna myc w domu a nie w sadzie - sad jest dla prawnikow - oni maja swoje odrebne toalety
Weger
2019-03-05 16:26:14
Reforma sądownictwa Ziobry ma na celu jedynie ochronę ludzi PiSu przed odpowiedzialnością karną za popełnione przestępstwa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA