Piesi w marszu na magistrat [GALERIA]

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 22:16
W poniedziałek (16 września) w wielu europejskich miastach rozpoczął się Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Szczecinie zainaugurowała go Parada Pieszych. Jej uczestnicy pokonali trasę pomiędzy placami Orła Białego i Armii Krajowej. To było blisko 3 tysiące kroków dla kondycji i zdrowia, a też jako forma lobbingu na rzecz rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w naszym mieście.
Celem rokrocznie obchodzonego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju jest promocja ekologicznych form transportu. Tym razem jego tematem przewodnim jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Natomiast hasłem „Chodź z nami!”
Jego szczecińscy uczestnicy potraktowali to wezwanie bardzo dosłownie. I poszli - na wezwanie Stowarzyszenia "Rowerowy Szczecin" - w Paradzie Pieszych (tzw. piesza masa krytyczna) z pl. Orła Białego przed Urząd Miasta. Na finał, zorganizowali tymczasowe przejście przez ul. Felczaka wprost pod magistrat. Czyli rozwinęli brakujące pasy, które w tym punkcie miasta bardzo ułatwiłyby życie. Przy tej samej ulicy także założyli trawnik: na rozjeżdżone klepisko pod głogami narzucając prawie 100 litrów żyznej ziemi, a na obrzeżu sadząc wrzosy. Aby symbolicznie - jak mówiła Kamila Grochowicka, prezeska "Rowerowego Szczecina" - zrewitalizować zieleńce zdegradowane przez nielegalnie parkujące samochody.
Parada Pieszych miała przekonać lokalnych decydentów, że "ulice bezpieczniejsze dla ruchu pieszego sprawiają, iż miasta lepiej integrują mieszkańców, a większe obszary przestrzeni publicznej są dostępniejsze dla wszystkich, w tym małych dzieci i ich rodziców, osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej czy osób z bagażem". Że bardziej przyjazny pieszym Szczecin byłby lepszym miejscem do życia. Do prowadzenia lokalnego biznesu także, skoro z badań prowadzonych w Londynie i Amsterdamie wynika, że "piesi i rowerzyści spędzają blisko połowę więcej czasu w lokalnych sklepikach niż kierowcy samochodów, a 66 procent mieszkańców robi większe zakupy, tam gdzie jest wygodna infrastruktura piesza".
Jak długo jeszcze Szczecin będzie dojrzewał do wniosków, do jakich Zachód doszedł już parę dekad temu?
- Jedne pasy, a jednak robią ogromną różnicę. To daje do myślenia - przyznawał Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina, który wziął udział w tym zgromadzeniu. - Będziemy dążyli do zrównoważonego rozwoju, w którym prawa wszystkich uczestników ruchu będą równie chronione, a żaden nie będzie dyskryminował drugiego.
Początkiem zmian w szerszej skali polityki transportowej miasta ma być - jak przyznawał wiceprezydent - przemiana pl. Orła Białego.
Właśnie na tym placu - przypomnijmy - będą się odbywały kolejne imprezy związane z ETZT. Codziennie szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne (godz. 12-18). We wtorek (17 bm.) i w czwartek (19 b.) - seanse kina pod chmurką (godz. 20), a w środę (18 bm.) na placu spotkają się osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”. Stamtąd w piątek (20 bm.) wyruszy tzw. rowerowa masa krytyczna, a w sobotę odbędzie się huczne szczecińskie „Pożegnanie lata".
Dla wielu szczecinian jednak najważniejszym punktem całego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie - wieńcząca go - niedziela (22 bm.). Czyli Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, w którym - tradycyjnie - korzystanie z komunikacji miejskiej będzie darmowe.
Arleta Nalewajko
Fot. Arleta Nalewajko/Ryszard Pakieser
Komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
|
||
2℃ na godz. 03:00 | ![]() | Zobacz prognozę na trzy dni |
Polub nas na Facebooku
Komunikaty
Nekrologi
Sonda

Przejdź do eKuriera
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane

- CIS: 13 grudnia. Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego (komunikat)
- Andersen Global wzmacnia swoją pozycję w Nigerii dzięki współpracy z kancelarią The New Practice
- Stoliczku, nakryj się! Bo głód to nie bajka
- MFiPR: Finansowanie rozwoju w perspektywie zmian (komunikat)
- Charytatywna inicjatywa graczy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich