piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Piesi w marszu na magistrat

Piesi w marszu na magistrat [GALERIA]

Piesi w marszu na magistrat
Data publikacji: 2019-09-16 21:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 22:16
Wywietleń: 1247 415399

W poniedziałek (16 września) w wielu europejskich miastach rozpoczął się Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Szczecinie zainaugurowała go Parada Pieszych. Jej uczestnicy pokonali trasę pomiędzy placami Orła Białego i Armii Krajowej. To było blisko 3 tysiące kroków dla kondycji i zdrowia, a też jako forma lobbingu na rzecz rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w naszym mieście.

Celem rokrocznie obchodzonego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju jest promocja ekologicznych form transportu. Tym razem jego tematem przewodnim jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Natomiast hasłem „Chodź z nami!”

Jego szczecińscy uczestnicy potraktowali to wezwanie bardzo dosłownie. I poszli - na wezwanie Stowarzyszenia "Rowerowy Szczecin" - w Paradzie Pieszych (tzw. piesza masa krytyczna) z pl. Orła Białego przed Urząd Miasta. Na finał, zorganizowali tymczasowe przejście przez ul. Felczaka wprost pod magistrat. Czyli rozwinęli brakujące pasy, które w tym punkcie miasta bardzo ułatwiłyby życie. Przy tej samej ulicy także założyli trawnik: na rozjeżdżone klepisko pod głogami narzucając prawie 100 litrów żyznej ziemi, a na obrzeżu sadząc wrzosy. Aby symbolicznie - jak mówiła Kamila Grochowicka, prezeska "Rowerowego Szczecina" - zrewitalizować zieleńce zdegradowane przez nielegalnie parkujące samochody.

Parada Pieszych miała przekonać lokalnych decydentów, że "ulice bezpieczniejsze dla ruchu pieszego sprawiają, iż miasta lepiej integrują mieszkańców, a większe obszary przestrzeni publicznej są dostępniejsze dla wszystkich, w tym małych dzieci i ich rodziców, osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej czy osób z bagażem". Że bardziej przyjazny pieszym Szczecin byłby lepszym miejscem do życia. Do prowadzenia lokalnego biznesu także, skoro z badań prowadzonych w Londynie i Amsterdamie wynika, że "piesi i rowerzyści spędzają blisko połowę więcej czasu w lokalnych sklepikach niż kierowcy samochodów, a 66 procent mieszkańców robi większe zakupy, tam gdzie jest wygodna infrastruktura piesza". 

Jak długo jeszcze Szczecin będzie dojrzewał do wniosków, do jakich Zachód doszedł już parę dekad temu? 

- Jedne pasy, a jednak robią ogromną różnicę. To daje do myślenia - przyznawał Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina, który wziął udział w tym zgromadzeniu. - Będziemy dążyli do zrównoważonego rozwoju, w którym prawa wszystkich uczestników ruchu będą równie chronione, a żaden nie będzie dyskryminował drugiego. 

Początkiem zmian w szerszej skali polityki transportowej miasta ma być - jak przyznawał wiceprezydent - przemiana pl. Orła Białego.

Właśnie na tym placu - przypomnijmy - będą się odbywały kolejne imprezy związane z ETZT. Codziennie szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne (godz. 12-18). We wtorek (17 bm.) i w czwartek (19 b.) - seanse kina pod chmurką (godz. 20), a w środę (18 bm.) na placu spotkają się osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”. Stamtąd w piątek (20 bm.) wyruszy tzw. rowerowa masa krytyczna, a w sobotę odbędzie się huczne szczecińskie „Pożegnanie lata".

Dla wielu szczecinian jednak najważniejszym punktem całego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie - wieńcząca go - niedziela (22 bm.). Czyli Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, w którym - tradycyjnie - korzystanie z komunikacji miejskiej będzie darmowe. 

Arleta Nalewajko

Fot. Arleta Nalewajko/Ryszard Pakieser

Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat

Komentarze

Ja
I to z Budżetu Obywatelskiego! A ile osob tam było? 20? 30? Ludzie, opanujcie się!
2019-09-18 21:56:39
Minister
Skończą się imprezy na Placu Orła Białego to ten placc będzie martwy. Brak straganów, kwiaciarek czy nawet jakiś grajków po co więc tam przychodzić i siedzieć w betonie?
2019-09-17 14:43:24
poznaniak
Jestem z Poznania. Kocham Poznań.
2019-09-17 12:20:58
mms
Pod Urzędem byli może na godz. 19:00, to kto i przed kim miał protestować przeciwko spychaniu pieszych na margines uczestników ruchu w mieście. Nawet czas protestu spycha pieszych na szary koniec. "Parada pieszych przejdzie w poniedziałek przez miasto. Ma zwrócić uwagę Urzędu Miasta na problemy, z jakimi borykają się najsłabsi uczestnicy ruchu. ..."poniedziałek, godz. 18 – pl. Orła Białego: PARADA PIESZYCH. Start pl. Orła Białego, koniec pl. Armii Krajowej. Piesza masa krytyczna, podczas której organizatorzy rozwiną ogromne, symboliczne przejście dla pieszych koło Urzędu Miasta a także zrewitalizują trawnik na jednej ze szczecińskich ulic."....
2019-09-17 11:40:49
wiesiek
Brud i smród na peryferiach Szczecina , może w śródmieściu trochę lepiej. Tam manifestujcie nie róbcie zadymy w centrum.
2019-09-17 09:09:49
@do grzyb
Ty chyba zapomniałeś jak było. Ta ścieżka rowerowa powstała kosztem jezdni jak i kosztem chodnika. Pasy ruchu są węższe i to się czuje szczególnie gdy jedzie "coś" większego niż samochód osobowy. Na pl. Hołdu Pruskiego to już w ogóle poszli po bandzie na rzecz pedalarzy: ścieżki są TRZY. Dwie zrobiono kosztem jezdni zmniejszając przepustowość szczególnie w kierunku pl. Żołnierza. Przyjrzyj się ścieżce rowerowej na Wałach Chrobrego, na Mieszka I. Szersza niż chodnik pozostawiony dla pieszych.
2019-09-17 08:39:24
?
Owszem, nie wszystkich stać na samochód, ale po co od razu to manifestować?
2019-09-17 06:57:43
@J
Nie będzie zgody mieszkańców na parkowanie na pl. Orła Białego. Nigdy!!!
2019-09-16 23:55:07
Marek
Jakieś 15-18 osób i to razem z dziennikarzem... Do tego ochrona policji?! To jest jakiś żart? A artykuł i ze 40 fotek jak do wydazenia tygodnia... Reklama... tylko za czyje $ ?
2019-09-16 23:02:43
do grzyb
Idz na niepodległości i porównaj proporcje na drodze. Pomyśl kto zajmuje najwiecej przestrzeni i potem napisz kto robi najwiekszy syf w przestrzeni miasta. Podpowiem bo cięzko ruszyć głową... 3, 4 pasy auta, droga rowerowa, waskie chodniki tak chciales napisac? Nie dociera, ze wychodzac z auta czy schodzac z roweru jestes pieszym wcisniętym pod budynki. Nikt za nikogo sie nie podaje, pieszym jest kazdy.
2019-09-16 22:49:42
Kierowca
Z tymi pasami na wprost magistratu to świetny pomysł!
2019-09-16 22:09:36
grzyb
Tak jest. Szerokie ścieżki rowerowe i wąskie chodniki to motto rządzących. Pedalarze nie podawajcie się za pieszych - dość gnoju narobiliście w tym mieście
2019-09-16 22:07:42
co za pierdy
Komu tak odbija? Mam nadzieję, że tego typu "inicjatywy" nie są żywione publicznym groszem.
2019-09-16 22:06:30
J
Nie będzie zgody mieszkańców na zmianę w obrębie Placu Orła Białego, dopóki będzie prowadzona z dyskryminowaniem potrzeb kierowców oraz mieszkańców Starego Miasta.
2019-09-16 22:02:12
Hmm
Czyzby ko-lejna i jeszcze za-kod-owana Partia Pieszych... i za tym "sie kryje" ??
2019-09-16 22:00:34
Jagienka
Brawo,trzeba chodzić pod UM zapędzić urzędasów do roboty.Szczecin się sypie,nierówne chodniki niezamiatane ciągle zalewa woda
2019-09-16 21:54:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie