środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Piesi w marszu na magistrat

Piesi w marszu na magistrat [GALERIA]

Piesi w marszu na magistrat
Data publikacji: 2019-09-16 21:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 22:16
Wywietleń: 1508 415399

W poniedziałek (16 września) w wielu europejskich miastach rozpoczął się Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Szczecinie zainaugurowała go Parada Pieszych. Jej uczestnicy pokonali trasę pomiędzy placami Orła Białego i Armii Krajowej. To było blisko 3 tysiące kroków dla kondycji i zdrowia, a też jako forma lobbingu na rzecz rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w naszym mieście.

Celem rokrocznie obchodzonego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju jest promocja ekologicznych form transportu. Tym razem jego tematem przewodnim jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Natomiast hasłem „Chodź z nami!”

Jego szczecińscy uczestnicy potraktowali to wezwanie bardzo dosłownie. I poszli - na wezwanie Stowarzyszenia "Rowerowy Szczecin" - w Paradzie Pieszych (tzw. piesza masa krytyczna) z pl. Orła Białego przed Urząd Miasta. Na finał, zorganizowali tymczasowe przejście przez ul. Felczaka wprost pod magistrat. Czyli rozwinęli brakujące pasy, które w tym punkcie miasta bardzo ułatwiłyby życie. Przy tej samej ulicy także założyli trawnik: na rozjeżdżone klepisko pod głogami narzucając prawie 100 litrów żyznej ziemi, a na obrzeżu sadząc wrzosy. Aby symbolicznie - jak mówiła Kamila Grochowicka, prezeska "Rowerowego Szczecina" - zrewitalizować zieleńce zdegradowane przez nielegalnie parkujące samochody.

Parada Pieszych miała przekonać lokalnych decydentów, że "ulice bezpieczniejsze dla ruchu pieszego sprawiają, iż miasta lepiej integrują mieszkańców, a większe obszary przestrzeni publicznej są dostępniejsze dla wszystkich, w tym małych dzieci i ich rodziców, osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej czy osób z bagażem". Że bardziej przyjazny pieszym Szczecin byłby lepszym miejscem do życia. Do prowadzenia lokalnego biznesu także, skoro z badań prowadzonych w Londynie i Amsterdamie wynika, że "piesi i rowerzyści spędzają blisko połowę więcej czasu w lokalnych sklepikach niż kierowcy samochodów, a 66 procent mieszkańców robi większe zakupy, tam gdzie jest wygodna infrastruktura piesza". 

Jak długo jeszcze Szczecin będzie dojrzewał do wniosków, do jakich Zachód doszedł już parę dekad temu? 

- Jedne pasy, a jednak robią ogromną różnicę. To daje do myślenia - przyznawał Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina, który wziął udział w tym zgromadzeniu. - Będziemy dążyli do zrównoważonego rozwoju, w którym prawa wszystkich uczestników ruchu będą równie chronione, a żaden nie będzie dyskryminował drugiego. 

Początkiem zmian w szerszej skali polityki transportowej miasta ma być - jak przyznawał wiceprezydent - przemiana pl. Orła Białego.

Właśnie na tym placu - przypomnijmy - będą się odbywały kolejne imprezy związane z ETZT. Codziennie szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne (godz. 12-18). We wtorek (17 bm.) i w czwartek (19 b.) - seanse kina pod chmurką (godz. 20), a w środę (18 bm.) na placu spotkają się osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”. Stamtąd w piątek (20 bm.) wyruszy tzw. rowerowa masa krytyczna, a w sobotę odbędzie się huczne szczecińskie „Pożegnanie lata".

Dla wielu szczecinian jednak najważniejszym punktem całego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie - wieńcząca go - niedziela (22 bm.). Czyli Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, w którym - tradycyjnie - korzystanie z komunikacji miejskiej będzie darmowe. 

Arleta Nalewajko

Fot. Arleta Nalewajko/Ryszard Pakieser

Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat Piesi w marszu na magistrat

Komentarze

Ja
I to z Budżetu Obywatelskiego! A ile osob tam było? 20? 30? Ludzie, opanujcie się!
2019-09-18 21:56:39
Minister
Skończą się imprezy na Placu Orła Białego to ten placc będzie martwy. Brak straganów, kwiaciarek czy nawet jakiś grajków po co więc tam przychodzić i siedzieć w betonie?
2019-09-17 14:43:24
poznaniak
Jestem z Poznania. Kocham Poznań.
2019-09-17 12:20:58
mms
Pod Urzędem byli może na godz. 19:00, to kto i przed kim miał protestować przeciwko spychaniu pieszych na margines uczestników ruchu w mieście. Nawet czas protestu spycha pieszych na szary koniec. "Parada pieszych przejdzie w poniedziałek przez miasto. Ma zwrócić uwagę Urzędu Miasta na problemy, z jakimi borykają się najsłabsi uczestnicy ruchu. ..."poniedziałek, godz. 18 – pl. Orła Białego: PARADA PIESZYCH. Start pl. Orła Białego, koniec pl. Armii Krajowej. Piesza masa krytyczna, podczas której organizatorzy rozwiną ogromne, symboliczne przejście dla pieszych koło Urzędu Miasta a także zrewitalizują trawnik na jednej ze szczecińskich ulic."....
2019-09-17 11:40:49
wiesiek
Brud i smród na peryferiach Szczecina , może w śródmieściu trochę lepiej. Tam manifestujcie nie róbcie zadymy w centrum.
2019-09-17 09:09:49
@do grzyb
Ty chyba zapomniałeś jak było. Ta ścieżka rowerowa powstała kosztem jezdni jak i kosztem chodnika. Pasy ruchu są węższe i to się czuje szczególnie gdy jedzie "coś" większego niż samochód osobowy. Na pl. Hołdu Pruskiego to już w ogóle poszli po bandzie na rzecz pedalarzy: ścieżki są TRZY. Dwie zrobiono kosztem jezdni zmniejszając przepustowość szczególnie w kierunku pl. Żołnierza. Przyjrzyj się ścieżce rowerowej na Wałach Chrobrego, na Mieszka I. Szersza niż chodnik pozostawiony dla pieszych.
2019-09-17 08:39:24
?
Owszem, nie wszystkich stać na samochód, ale po co od razu to manifestować?
2019-09-17 06:57:43
@J
Nie będzie zgody mieszkańców na parkowanie na pl. Orła Białego. Nigdy!!!
2019-09-16 23:55:07
Marek
Jakieś 15-18 osób i to razem z dziennikarzem... Do tego ochrona policji?! To jest jakiś żart? A artykuł i ze 40 fotek jak do wydazenia tygodnia... Reklama... tylko za czyje $ ?
2019-09-16 23:02:43
do grzyb
Idz na niepodległości i porównaj proporcje na drodze. Pomyśl kto zajmuje najwiecej przestrzeni i potem napisz kto robi najwiekszy syf w przestrzeni miasta. Podpowiem bo cięzko ruszyć głową... 3, 4 pasy auta, droga rowerowa, waskie chodniki tak chciales napisac? Nie dociera, ze wychodzac z auta czy schodzac z roweru jestes pieszym wcisniętym pod budynki. Nikt za nikogo sie nie podaje, pieszym jest kazdy.
2019-09-16 22:49:42
Kierowca
Z tymi pasami na wprost magistratu to świetny pomysł!
2019-09-16 22:09:36
grzyb
Tak jest. Szerokie ścieżki rowerowe i wąskie chodniki to motto rządzących. Pedalarze nie podawajcie się za pieszych - dość gnoju narobiliście w tym mieście
2019-09-16 22:07:42
co za pierdy
Komu tak odbija? Mam nadzieję, że tego typu "inicjatywy" nie są żywione publicznym groszem.
2019-09-16 22:06:30
J
Nie będzie zgody mieszkańców na zmianę w obrębie Placu Orła Białego, dopóki będzie prowadzona z dyskryminowaniem potrzeb kierowców oraz mieszkańców Starego Miasta.
2019-09-16 22:02:12
Hmm
Czyzby ko-lejna i jeszcze za-kod-owana Partia Pieszych... i za tym "sie kryje" ??
2019-09-16 22:00:34
Jagienka
Brawo,trzeba chodzić pod UM zapędzić urzędasów do roboty.Szczecin się sypie,nierówne chodniki niezamiatane ciągle zalewa woda
2019-09-16 21:54:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie