wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Od 15 lat mieszka w bunkrze

Od 15 lat mieszka w bunkrze

Od 15 lat mieszka w bunkrze
Data publikacji: 2019-02-15 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 2774 375947

W starym bunkrze w środku lasu na prawobrzeżu Świnoujścia mieszka 74-letni Eugeniusz Krawczyk. Ma chory kręgosłup, zaćmę i najprawdopodobniej odmrożone ręce. – Drewno na opał, woda i jedzenie – to jego potrzeby. Ale również pomoc medyczna, bo z roku na rok ma coraz większe problemy zdrowotne.

Pochodzi z małej miejscowości między Katowicami a Krakowem. Ale w Świnoujściu mieszka już od pięćdziesięciu lat. Kiedyś naprawiał telewizory. To była jego praca i hobby. Los jednak nie uśmiechał się do niego. Stracił mieszkanie. Od piętnastu lat mieszka w bunkrze. Osoby, które spacerują pobliską ścieżką lub zbierają tu grzyby, znają go. – Spokojny. Nikomu nie wadzi. Czasami skarży się, że coś mu skradziono. Biedny człowiek. Chyba coraz trudniej jest mu tutaj żyć samemu – mówią o panu Eugeniuszu miejscowi.

Podczas rozmowy z nami przyznaje, że nie potrzebuje wiele. – Woda, prąd, jedzenie… – wymienia swoje potrzeby. W schronisku nie chce mieszkać. Mówi, że ma swoje zasady i określoną wizję świata. Warto tutaj zaznaczyć, że stroni od alkoholu oraz innych używek, więc problemy ze wspomnianą placówką nie wynikają z tego typu zakazów.

– Chciałbym elementarnych warunków. Mam swoje spojrzenie na różne sprawy. Najważniejsza jest taka, żeby nie krzywdzić istot żywych. Najwięcej cierpień tego świata wynika z tego, że ludzie nadmiernie pożądają bogactwa – mówi.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 15 lutego 2019 r.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

Człowiek
"Od piętnastu lat mieszka w bunkrze. Osoby, które spacerują pobliską ścieżką lub zbierają tu grzyby, znają go. – Spokojny. Nikomu nie wadzi. Czasami skarży się, że coś mu skradziono. Biedny człowiek." A spacerowicze zgłaszali gdzieś problem? co na to Pomoc Społeczna? Czy ktokolwiek próbował cos w sprawie zrobić? Nie wim czy DPS jest najlepszym rozwiązaniem, to człowiek lasu, wolności w DPS sie udusi. Póki jest sprawny, jakiś domek na działce itp. Mógłby zostać stróżem na osrodku...
2019-02-19 21:47:42
do @ Dexter
"Los jednak nie uśmiechał się do niego. Stracił mieszkanie."....Napisz ciulu coś więcej o losie tego pana i zauważ iż on " Mówi, że ma swoje zasady i określoną wizję świata." ....Jeden bandyta nie z Torunia twierdził iż "teraz każdy może wyjechać, ma szansę.....P.S. - znałem jednego, który mieszkał w ziemiance w Szczcinku na ul.Polnej choć jego rodzina dostała domek po przeciwnej stronie, ten twierdził iż od komuny nic nie weźmie za krzywdy w ramach "Akcji W" - miał charakter.
2019-02-16 11:21:56
Artykuł 119 ustawy o pomocy społecznej - za co biorą kasę pracownicy socjalni w tym przypadku? jakie są kary dla MOPR?
1. Do zadań pracownika socjalnego należy w szczególności: 1) praca socjalna; 2) dokonywanie analizy i oceny zjawisk, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń; 3) udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną trudnej sytuacji życiowej; skuteczne posługiwanie się przepisami prawa w realizacji tych zadań; 4) pomoc w uzyskaniu dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej poradnictwa dotyczącego możliwości rozwiązywania problemów i udzielania pomocy przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe oraz wspieranie w uzyskiwaniu pomocy; 5) udzielanie pomocy zgodnie z zasadami etyki zawodowej; 6) pobudzanie społecznej aktywności i inspirowanie działań samopomocowych w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób, rodzin, grup i środowisk społecznych; 7) współpraca i współdziałanie z innymi specjalistami w celu przeciwdziałania i ograniczania patologii i skutków negatywnych zjawisk społecznych, łagodzenie skutków ubóstwa; 8) inicjowanie nowych form pomocy osobom i rodzinom mającym trudną sytuację życiową oraz inspirowanie powołania instytucji świadczących usługi służące poprawie sytuacji takich osób i rodzin; 9) współuczestniczenie w inspirowaniu, opracowaniu, wdrożeniu oraz rozwijaniu regionalnych i lokalnych programów pomocy społecznej ukierunkowanych na podniesienie jakości życia. 2. Przy wykonywaniu zadań pracownik socjalny jest obowiązany: 1) kierować się zasadami etyki zawodowej; 2) kierować się zasadą dobra osób i rodzin, którym służy, poszanowania ich godności i prawa tych osób do samostanowienia; 3) przeciwdziałać praktykom niehumanitarnym i dyskryminującym osobę, rodzinę lub grupę; 4) udzielać osobom zgłaszającym się pełnej informacji o przysługujących im świadczeniach i dostępnych formach pomocy; 5) zachować w tajemnicy informacje uzyskane w toku czynności zawodowych, także po ustaniu zatrudnienia, chyba że działa to przeciwko dobru osoby lub rodziny; 6) podnosić swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach i samokształcenie.
2019-02-16 09:29:19
spluwaczka
to jest przykład że Miejski Ośrodek Pomocy w Rodzinie to organizacja przejadająca środki z budżetu na pomoc społeczną - pieniądze trafiają do urzędników a nie do potrzebujących - urząd bierze kasę a potrzebującymi nikt sie nie zajmuje - czy to nie jest deviacja?Kto pracuje w opiece społecznej egoiści? cynicy?...????
2019-02-15 21:03:50
mieszkaniec
To jest wręcz niewyobrażalne, aby w bogatym mieście, przy takim sztabie pracowników służb socjalnych Miasta, przy milionowych dotacjach z miasta na socjalne sprawy mieszkańców DOPROWADZIĆ DO TAKIEGO STANU !!! Po prostu wstyd i żal, że za tym stoi istnienie starego, schorowanego człowieka. !!! Czekam na informację, że ktoś się tam ruszył .....
2019-02-15 20:07:50
Dexter
Najważniejsze są dotacje dla bandyty z Torunia. Prawi i Sprawiedliwi mają rację . Ten człowiek to na pewno gorszy sort.
2019-02-15 18:38:23
Bzzz
Oj Lola, co ty bredzisz.
2019-02-15 16:01:56
lola
tak na prawdę ma względną wolność. Trudno żyć pod panowaniem rabunkowej gospodarki.
2019-02-15 13:08:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie