Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia [GALERIA]

Data publikacji: 22 lutego 2019 r. 17:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia
 

W Szczecinie przy ul. Księcia Barnima III Wielkiego 22 uroczyście otwarto mieszkanie wytchnieniowe, czyli miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły spędzić pewien czas. Dzięki temu ich opiekunowie odpoczną od trudów codziennych zmagań z chorobą osoby bliskiej. Podobny ośrodek jest już w Kołobrzegu. To efekt wspólnego projektu realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. 

Uczestnicy projektu spędzą w szczecińskim mieszkaniu wytchnieniowym po kilka dni. Przez ten rok pomoc ma objąć ok. 40 osób z 12 powiatów.

- To miejsce jak najbardziej daje wytchnienie – stwierdził pan Zbigniew, jeden z beneficjentów. - Można tu spokojnie zjeść, spokojnie porozmawiać. Jest nowocześnie, na wysokim poziomie.

- Przed przyjazdem tutaj ani razu nie zdarzyło mi się, żebym wyjechał gdzieś odpocząć, to mój pierwszy taki wyjazd – zwierzył się pan Marian.

Osoby goszczące w nowym ośrodku podkreślały, że są tu lekarze oraz pracownicy, którzy podpowiadają, jak radzić sobie z różnymi życiowymi problemami.

Marszałek Olgierd Geblewicz stwierdził, że miarą człowieczeństwa jest to, jak wspieramy najsłabszych.

- Na Pomorzu Zachodnim chcemy tworzyć spójną społeczność, która każdemu daje szansę, która każdego stara się włączać, każdemu pomagać – dodawał. - To wielkie wyzwanie. Jest wiele osób, które potrzebują działań systemowych. Dzieło włączania to jest dzieło, które powinno być wykonywane wspólnie, w każdej miejscowości, w każdej dzielnicy, na każdej ulicy.

Mieszkaniem wytchnieniowym zarządzać będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Dyrektor tej instytucji, ks. Maciej Szmuc, mówił o powstaniu w tym miejscu centrum o nazwie „Nasze Niebko”.

- Placówka wsparcia dziennego, klub seniora z programu „Senior plus”, mieszkanie wytchnieniowe już funkcjonują, jeszcze dwie duże części czekają na remont – poinformował - Chcemy, aby powstał tu ośrodek wsparcia i aktywizacji osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych.

Arcybiskup Andrzej Dzięga dodawał, że dobrze, że powstało takie miejsce, ponieważ jest blisko ludzi, a nie ma takiej ustawy, która uwzględniałaby każdy problem każdego człowieka.

Projekt „Dobre wsparcie” otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 8,5 mln zł.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;/
2019-02-24 21:31:32
Ale co tam można zjeśc ?pan nie ma domu czy nie ma gdzie zjesc cz z kims porozmawiac?? to mieszkanie cz jadłodajnia bez jadła?na co tym ludziom takie mieszkania jak maja swoje,od tego sa kluby osiedlowe a jak wierzac to maja swoje parafie itd.... mlodzi musza kredt brac na 30-40 lat zeby cokolwiek dostac, mlodym trzeba pomagac, starzy juz nie zmienia tego kraju.
antydebil
2019-02-23 19:22:16
Papież Franciszek uczynił dzisiaj gest MEA CULPA za pedofilów w sukienkach w KK, a u nas dalej próbują się promować za cudze pieniądze...Precz z czarnym okupantem!!
były ministrant z 9 letnim stażem
2019-02-23 19:16:22
Ten krzyż na piersi arcybiskupa powinien wtopić się w ten opasły bebzol tego darmoklechy za pieniądze społeczne grzać się w świetle kamer??,a wy ze swej kościelnej kiesy co dołożyliście ?? Czas przejrzeć na oczy i pogonić to sukienkowe towarzystwo jak zrobili to np. Czesi...
@ kasia- od ministranta lat 90-ych
2019-02-23 19:10:26
A za co chwalić tą instytucję ?? Za zniewolenie finansowe ( konkordat) intelektualne tego narodu?za wyrządzone krzywdy ?, pedofilię, wyzysk i żerowanie na finansach miejskich ( darowany szpital miejski) na którym "trzepią" kasę , a innym każą odrzucić dobra doczesne i miłować wieczne ?? Qr.a nie wierzę ,że w to można wierzyć...
weger
2019-02-23 16:45:46
Jakim prawem Dzięga obronca pedofilów w kościele smie pokazywać się publicznie?
@kasia
2019-02-23 16:37:32
Póki co życie Polakom zatruwa kościelna zaraza w czarnych sukienkach
kasia
2019-02-23 13:48:53
Zmasowana akcja nienawisci wobec Kosciola. Wobec imamow byscie sie nie odwazyli.
@ obserwator
2019-02-23 09:57:22
A ciebie jakoś nie usadzili obok arcyklechy ? A już nóżkami przebierałeś i chętnie byś się pochylił prawda ?? Żenujący chory z nienawiści pisi trollu..
obserwator
2019-02-23 09:09:16
jak może kodziarz marszałek popierający czarne babbska siedzieć przy arcybiskupie.?????????????
Robia cos dla innych
2019-02-23 08:11:07
a tu rzesza nienawistnikow kosciola.
Quistorp
2019-02-22 21:56:45
To Patiomkinowskie pokazówki. Pieniędzy jak na luksusy , w apartamentowcach wystarczy. A Personelu profesjonalnego do rzeczywistej, realnej opieki nie ma i nie będzie. Tego Pan Marszałek nie widzi? Cała reszta tekstu najzwyklejsze komunały. Nie wolno mieszać funduszy "Caritas" , z funduszami ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 8,5 mln zł. Kto kogo pompuje? Kto u kogo siedzi w kieszeni? To jawna korupcja, pomijając tandetny pijar. Przed paru laty ks. Maciej Szmuc, mówił o powstaniu w tym miejscu hotelu dla niesprawnych studentów, teraz to się nazywa mieszkaniem wytchnieniowym. Co za eufemizm? Aby powstał tu ośrodek wsparcia i aktywizacji osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych potrzebne są wyszkolone kadry! Nie luksusowe apartamenty.
CBA
2019-02-22 21:25:56
A pieniądze na to skąd? Dokładnie zbadać źródła, bo Caritas jest znany z przekrętów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA