poniedziałek, 20 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia

Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia [GALERIA]

Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia
Data publikacji: 2019-02-22 17:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 1160 377156

W Szczecinie przy ul. Księcia Barnima III Wielkiego 22 uroczyście otwarto mieszkanie wytchnieniowe, czyli miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły spędzić pewien czas. Dzięki temu ich opiekunowie odpoczną od trudów codziennych zmagań z chorobą osoby bliskiej. Podobny ośrodek jest już w Kołobrzegu. To efekt wspólnego projektu realizowanego przez Fundację Nauka dla Środowiska, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. 

Uczestnicy projektu spędzą w szczecińskim mieszkaniu wytchnieniowym po kilka dni. Przez ten rok pomoc ma objąć ok. 40 osób z 12 powiatów.

- To miejsce jak najbardziej daje wytchnienie – stwierdził pan Zbigniew, jeden z beneficjentów. - Można tu spokojnie zjeść, spokojnie porozmawiać. Jest nowocześnie, na wysokim poziomie.

- Przed przyjazdem tutaj ani razu nie zdarzyło mi się, żebym wyjechał gdzieś odpocząć, to mój pierwszy taki wyjazd – zwierzył się pan Marian.

Osoby goszczące w nowym ośrodku podkreślały, że są tu lekarze oraz pracownicy, którzy podpowiadają, jak radzić sobie z różnymi życiowymi problemami.

Marszałek Olgierd Geblewicz stwierdził, że miarą człowieczeństwa jest to, jak wspieramy najsłabszych.

- Na Pomorzu Zachodnim chcemy tworzyć spójną społeczność, która każdemu daje szansę, która każdego stara się włączać, każdemu pomagać – dodawał. - To wielkie wyzwanie. Jest wiele osób, które potrzebują działań systemowych. Dzieło włączania to jest dzieło, które powinno być wykonywane wspólnie, w każdej miejscowości, w każdej dzielnicy, na każdej ulicy.

Mieszkaniem wytchnieniowym zarządzać będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Dyrektor tej instytucji, ks. Maciej Szmuc, mówił o powstaniu w tym miejscu centrum o nazwie „Nasze Niebko”.

- Placówka wsparcia dziennego, klub seniora z programu „Senior plus”, mieszkanie wytchnieniowe już funkcjonują, jeszcze dwie duże części czekają na remont – poinformował - Chcemy, aby powstał tu ośrodek wsparcia i aktywizacji osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych.

Arcybiskup Andrzej Dzięga dodawał, że dobrze, że powstało takie miejsce, ponieważ jest blisko ludzi, a nie ma takiej ustawy, która uwzględniałaby każdy problem każdego człowieka.

Projekt „Dobre wsparcie” otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 8,5 mln zł.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia Nowy ośrodek szczecińskiego Caritasu. Dla wytchnienia

Komentarze

;/
Ale co tam można zjeśc ?pan nie ma domu czy nie ma gdzie zjesc cz z kims porozmawiac?? to mieszkanie cz jadłodajnia bez jadła?na co tym ludziom takie mieszkania jak maja swoje,od tego sa kluby osiedlowe a jak wierzac to maja swoje parafie itd.... mlodzi musza kredt brac na 30-40 lat zeby cokolwiek dostac, mlodym trzeba pomagac, starzy juz nie zmienia tego kraju.
2019-02-24 21:31:32
antydebil
Papież Franciszek uczynił dzisiaj gest MEA CULPA za pedofilów w sukienkach w KK, a u nas dalej próbują się promować za cudze pieniądze...Precz z czarnym okupantem!!
2019-02-23 19:22:16
były ministrant z 9 letnim stażem
Ten krzyż na piersi arcybiskupa powinien wtopić się w ten opasły bebzol tego darmoklechy za pieniądze społeczne grzać się w świetle kamer??,a wy ze swej kościelnej kiesy co dołożyliście ?? Czas przejrzeć na oczy i pogonić to sukienkowe towarzystwo jak zrobili to np. Czesi...
2019-02-23 19:16:22
@ kasia- od ministranta lat 90-ych
A za co chwalić tą instytucję ?? Za zniewolenie finansowe ( konkordat) intelektualne tego narodu?za wyrządzone krzywdy ?, pedofilię, wyzysk i żerowanie na finansach miejskich ( darowany szpital miejski) na którym "trzepią" kasę , a innym każą odrzucić dobra doczesne i miłować wieczne ?? Qr.a nie wierzę ,że w to można wierzyć...
2019-02-23 19:10:26
weger
Jakim prawem Dzięga obronca pedofilów w kościele smie pokazywać się publicznie?
2019-02-23 16:45:46
@kasia
Póki co życie Polakom zatruwa kościelna zaraza w czarnych sukienkach
2019-02-23 16:37:32
kasia
Zmasowana akcja nienawisci wobec Kosciola. Wobec imamow byscie sie nie odwazyli.
2019-02-23 13:48:53
@ obserwator
A ciebie jakoś nie usadzili obok arcyklechy ? A już nóżkami przebierałeś i chętnie byś się pochylił prawda ?? Żenujący chory z nienawiści pisi trollu..
2019-02-23 09:57:22
obserwator
jak może kodziarz marszałek popierający czarne babbska siedzieć przy arcybiskupie.?????????????
2019-02-23 09:09:16
Robia cos dla innych
a tu rzesza nienawistnikow kosciola.
2019-02-23 08:11:07
Quistorp
To Patiomkinowskie pokazówki. Pieniędzy jak na luksusy , w apartamentowcach wystarczy. A Personelu profesjonalnego do rzeczywistej, realnej opieki nie ma i nie będzie. Tego Pan Marszałek nie widzi? Cała reszta tekstu najzwyklejsze komunały. Nie wolno mieszać funduszy "Caritas" , z funduszami ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 8,5 mln zł. Kto kogo pompuje? Kto u kogo siedzi w kieszeni? To jawna korupcja, pomijając tandetny pijar. Przed paru laty ks. Maciej Szmuc, mówił o powstaniu w tym miejscu hotelu dla niesprawnych studentów, teraz to się nazywa mieszkaniem wytchnieniowym. Co za eufemizm? Aby powstał tu ośrodek wsparcia i aktywizacji osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych potrzebne są wyszkolone kadry! Nie luksusowe apartamenty.
2019-02-22 21:56:45
CBA
A pieniądze na to skąd? Dokładnie zbadać źródła, bo Caritas jest znany z przekrętów
2019-02-22 21:25:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Praca

(2071)

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie