Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Nie wszystkie zwierzęta są równe? To nie koniec procesu

Data publikacji: 27 stycznia 2023 r. 20:40
Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2023 r. 08:23
Nie wszystkie zwierzęta są równe? To nie koniec procesu
Rzeźnia Szczecin - wideoraport Basta! oraz Viva! Na zdj. Fragment „Rzeźnia Szczecin" - wideoraportu Fundacji Basta! oraz Viva!  

Nagły zwrot w procesie oskarżonych i skazanych pracowników jednego z zakładów produkujących mięso, kierowców ciężarówek i lekarzy weterynarii. W piątek szczeciński sąd rozpatrywał apelacje Fundacji Viva!, prokuratury i kilku oskarżonych.

Aktem oskarżenia zostało objętych 12 osób, w tym nie tylko pracownicy ubojni przy ul. Pomorskiej w Szczecinie, ale również dwóch lekarzy weterynarii, którzy biernie się przyglądali praktykom w traktowaniu zwierząt w rzeźni, jaką mieli w nadzorze. Zarzucano im m.in. kopanie, bicie po newralgicznych częściach ciała, ciągnięcie za nogi skrępowane łańcuchem. To tylko niektóre z obrazów znęcania się nad zwierzętami zarejestrowanych na nagraniach wideoraportu pt. „Rzeźnia w Szczecinie”. Dokument przygotowany przez aktywistów Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! oraz Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! stał się przyczynkiem do aktu oskarżenia.

Aktywiści tłumaczyli, że znęcanie odbywało się poprzez przeciąganie chorych świń za nogi, uszy i za pomocą łańcuchów, bicie poganiaczami w niedozwolone miejsca ciała, m.in. w głowę. Zarzuty postawione weterynarzom dotyczyły z kolei dopuszczania do takich sytuacji, braku reakcji i zaniechania zgłaszania tych faktów odpowiednim organom nadzoru. Z relacji autorów wideoraportu wynikało też, że w rzeźni łańcuch przeznaczony był do wciągania za nogi świń chorych i słabych, co nie powinno mieć absolutnie miejsca, bowiem w ten sposób wciągane mogą być wyłącznie zwierzęta martwe lub pozbawione świadomości. Między innymi dlatego prokurator ocenił takie postępowanie jako szczególnie okrutne wobec zwierząt.

Ten zarzut właśnie uchylił w piątek podczas rozprawy odwoławczej szczeciński sąd.

- W przypadku 6 oskarżonych sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia - informuje sędzia Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie. - Pozostałym 6 kary grzywny i pozbawienia wolności zamieniono na kary grzywny oraz nawiązki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Grzywny wynoszą od 1,5 tys. do 3 tys. zł, nawiązki na rzecz ToZ od 1 tys. do 4 tys. zł.

Decyzją sądu zawiedzeni są aktywiści.

- Jesteśmy zasmuceni skierowaniem sprawy części osób do ponownego rozpatrzenia oraz zmniejszeniem wyroków - mówi Łukasz Musiał z Fundacji „Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!" - Chociaż skazanie części osób potwierdza nasze zarzuty, że dochodziło tam do okrucieństwa i przemocy. Jesteśmy natomiast zawiedzeni oddaleniem zarzutu o szczególnym okrucieństwie. Po raz kolejny okazuje się, że zwierzęta gospodarcze traktowane są inaczej niż psy czy koty.

Fundacja nie wie jeszcze, czy będzie się odwoływać i czy w ogóle ma taką możliwość. Co do samego wyroku, którego uzasadnienie zajęło 5 stron, będzie on szczegółowo analizowany i konsultowany z prawnikiem. Dopiero wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym podjęciu dalszych kroków. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI, (an)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Simca
2023-01-29 02:23:42
Prawie codziennie konsumuję zwierzęta. Nie wiem czy je zabijają w Polsce, czy gdzie indziej. Zapewne na zachodzie Eu te stworzenia (świnki, woły, owce, kury) odchodzą szczęśliwe. Nie wiem, jak " łaskawie" je zabijają w państwach zachodnich. A teraz poważnie! Czy nikt o zdrowych zmysłach nie wie, że tego typu akcje to lobbing wymierzony w polskich producentów mięsa?!!! Lobbing na życzenie zagranicznych producentów.
@ krotko
2023-01-29 02:14:06
Manipulanci z eko organizacji którzy fałszywie oskarżają ciężko pracujących ludzi w ubojni, powinni siedzieć w więzieniu. Nierobów i kłamców należy osądzić, czyż nie tak?
@Rambo
2023-01-28 23:18:59
Komuniści z PRL to dzieci z piaskownicy w porównaniu do beneficjentów styropianu.
Rambo
2023-01-28 21:29:15
Autor folwarku widział to wszystko w sowieckiej Rosji. To samo bylo w PRL i za czasow gdy wielbiciele PRL i SB byli u wladzy
Ts.
2023-01-28 17:26:45
Pewnie Pan Sędzia nie wie co to cierpienie zwierząt ciepła posadka , pensyjka co miesiąc. To co będzie sobie zawracał głowę jakimś cierpieniem zwierząt. Żenada nasze sądy.
@Przypomnieć należy
2023-01-28 15:20:08
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Knur Napoleon
2023-01-28 11:33:31
Wszystkie zwierzęta są równe ale niektóre są równiejsze. Dla nich są rady nadzorcze, szpitale bez kolejek i całe rodziny przy suto zastawionych rządowych korytach. Reszta zwierząt ma zasuwać na nich niczym koń Boxter i na końcu o ile dożyją to zamiast emerytury na zielonych pastwiskach eutanazja z braku opieki lekarskiej. A tak na poważnie. Dopiero teraz "Folwark Zwierzęcy" nabiera realnych wartości. Szkoda że autor nie zobaczył swojego dzieła w realnej rzeczywistości. Byłby dumny z dzieła
Krótko
2023-01-28 07:14:05
Sadyści z ubojni powinni siedzieć w więzieniu.
Przypomnieć należy,
2023-01-27 22:38:52
że "aktywiści" również biernie przyglądali się praktykom w traktowaniu zwierząt w rzeźni przez długi czas, żeby zdobyć więcej filmików. To motywacja zasługująca na szczególne potępienie. Szkoda, że prokurator nie podsumował należycie tej postawy "aktywistów".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA