Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Krok do skutecznej segregacji?

Data publikacji: 16 lutego 2020 r. 08:17
Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2020 r. 18:52
Krok do skutecznej segregacji?
 

Magistrat rozpoczyna wdrażanie kolejnych działań i rozwiązań, które mają udoskonalić system gospodarowania odpadami komunalnymi. Będą obowiązywać prostsze zasady. Na pierwszy ogień pójdą żółte pojemniki, a skróceniu ulegnie lista plastikowych śmieci, które są do nich wrzucane.

Kolejne wyzwania 

Szczeciński „system śmieciowy” postrzegany jest jako jeden z najlepiej zorganizowanych w kraju. Jednak m.in. niestabilna sytuacja prawna, stały wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów oraz ich coraz większa ilość stawiają przed władzami kolejne wyzwania.

– Staramy się działać w tym obszarze, na który mamy wpływ, chociaż jako gmina jesteśmy jedynie pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a firmami odbierającymi odpady – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. – Mimo to chcemy zaproponować rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kolejnych regulacji opłat za śmieci, uproszczą zasady selektywnej zbiórki oraz zwiększą jej efektywność.

Segregacja w pięciu krokach

Rozwiązania proponowane przez władze miasta zostały zawarte w programie „Pięć kroków do skutecznej segregacji śmieci”. Co to znaczy, że będzie „skuteczna”?

– Pozwoli kierować do przetworzenia jak największą ilość odpadów. Dzisiaj z przyczyn niezależnych od miasta, na przykład z powodu braku odpowiednich instalacji przetwarzających odpady, ta ilość nie jest satysfakcjonująca. Wprowadzane zmiany pozwolą poprawić jakość selektywnie zbieranych śmieci, przez co zwiększy się odsetek tych faktycznie przetwarzanych – tłumaczy Paweł Adamczyk.

Skuteczna segregacja śmieci ma nie tworzyć dodatkowych kosztów, a jej zasady mają być jasne i czytelne dla mieszkańców. Pierwszy krok ma obejmować frakcję tworzyw sztucznych i metali (pojemnik żółty).

– Plastik to frakcja, która ze względu na swój szeroki zakres i różnorodność przysparza mieszkańcom najwięcej trudności. To również materiał, który najbardziej ekspansywnie oddziałuje na środowisko – tłumaczy Paweł Adamczyk. – Po pół roku funkcjonowania nowych zasad narzuconych przez ustawę wiemy już, co z żółtych pojemników jesteśmy w stanie skutecznie skierować do przetworzenia.

Co do żółtego pojemnika?

Miasto proponuje, aby zawęzić frakcję i ściśle określić, jakie odpady powinny trafiać do żółtego pojemnika. Grupa odpadów miałaby obejmować: butelki PET; opakowania materiałowe (kartony po sokach i mleku); opakowania po chemii i kosmetykach; białą folię; puszki; opakowania metalowe. Wyłączone miałyby zostać plastikowe opakowania po żywności. Zasady mają zostać zapisane w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie”.

Miasto chce również zaprosić mieszkańców, ekspertów, zarządców nieruchomości i spółdzielnie mieszkaniowe do dyskusji na temat śmieci, proponowanych rozwiązań, problemów związanych z funkcjonowaniem systemu segregacji oraz jego przyszłości.

– Dyskusje będą się odbywały w ramach tak zwanego „Forum odpadowego”, którego kolejne edycje będą miały miejsce w najbliższych miesiącach w różnych lokalizacjach – tłumaczy Paulina Łątka z biura prasowego magistratu. – Celem jest jak najszersze spojrzenie na system, z uwzględnieniem praktycznych aspektów jego funkcjonowania, i wypracowanie wspólnych rozwiązań.

Więcej edukacji

Kontynuowane będą również działania edukacyjne w szkołach oraz kampanie informacyjne kierowane do mieszkańców.

– Oprócz znanych i lubianych projektów, takich jak lekcje w ekoportach czy „Misja dzieci – Szczecin bez śmieci”, planowane jest wejście do szkół ze stałym programem dotyczącym postępowania z odpadami. Do szkół i przedszkoli trafią także pojemniki do segregacji oraz specjalne tablice edukacyjne dla uczniów – dodaje rzeczniczka.

Program ma być kontynuowany w kolejnych latach, obejmując pozostałe frakcje odpadów.

(kn)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lulu
2020-02-17 18:37:52
Urzędnicy szczecińscy tworzą utopijny system segregacji odpadów. Nigdy wytwarzajacy odpady- mieszkancy nie będą tak segregować jak to ma być w Szczecinie. Najlepiej iść na łatwiznę i chwalić się super systemem.A wystarczy popatrzeć jak to robią za miedzą w Niemczech.
@prosty system
2020-02-17 14:49:53
Absolutnie masz rację! Tak powinno być, a całą resztę z trzeciego pojemnika w sortowniach u zagospodarowujących odpady.
gufi
2020-02-17 08:56:52
A może urzędnicy pomyślelibyście o segregacji w sortowniach a nie o iluś tam pojemnikach na odpady szczególnie w zabudowie wielorodzinnej. No ale śmieci to niezły biznes, ktoś musi na tym przecież zarobić.
prosty system
2020-02-16 22:23:06
tylko trzy pojemniki: 1.papier, 2.szkło, 3.cała reszta.
dfa
2020-02-16 21:58:00
a może tak częściej opróżniać pojemniki, albo zwiększyć ich ilość. Mieszkam w wieżowcu w centrum. Jeden pojemnik na plastik na cały blok, zawalony jest już po kilku dniach od opróżnienia, a później rośnie góra śmieci obok niego. Średnia to zachęta do segregowania.
Stefan
2020-02-16 15:48:34
Widzę, że krzystek i jego podlegli, całkiem się pogubili. Zamiast zobowiązać te trzy firmy odbierające śmieci, do podniesienia swoich możliwości w przetwarzaniu materiałów wtórnych, to oni wolą reedukować czterysta tysięcy mieszkańców cofając ich w segregacji. Ekologia na pokaz. Na papierze będzie to lepiej wyglądać, bo teoretycznie odzysk z segregacji będzie większy, a i na broszurach informacyjnych przy okazji sie zarobi. Ekologia to żyła złota.
@Dokładnie
2020-02-16 13:37:01
??? przepłukane i umyte?? dwa razy płacić za to samo gdy wymyślą opłatę za śmieci uzależnioną od zużycia wody???
Gość
2020-02-16 12:54:07
A niby dlaczego przepłukane i umyte? Mam płacić dwa razy za to samo? Zużyć i zapłacić za wodę do mycia śmieci, a potem więcej za śmieci bo zużyłem więcej wody?
Dokladnie,
2020-02-16 12:05:24
To gdzie matoly z UM Szczecin mamy wrzucać pojemniki po jogurtach, śmietanach, opakowania po wedlinach i parówkach? Oczywiście przeplukane / umyte, a jest ich chyba najwięcej.
Gość
2020-02-16 11:59:25
Czyli wszystkie wytłoczki po pomidorach, owocach, serach, wędlinach, mięsie, itp. będą trafiać do odpadów zmieszanych i następnie do spalarni. Przecież to znaczna większość odpadów z tworzyw sztucznych. Co z opakowaniami np. po maśle (folia aluminiowa z papierem), podobnie opakowania po przyprawach (folia aluminiowa powlekana plastikiem), itp., itd.
Ania
2020-02-16 10:44:18
Opakowania plastikowe po żywności GDZIE ???
opos
2020-02-16 10:15:42
Pierwszym krokiem powinien być nakaz likwidacji zsypów w wieżowcach... Jeśli ludzie i tak musieliby ruszać dupska do pojemników na zewnątrz to może przy okazji coś by posegregowali, a przy okazji w blokach przestałoby śmierdzieć...
Gość
2020-02-16 09:46:34
Jaka będzie podwyżka za ten wniosek racjonalizacyjny?
Krok
2020-02-16 09:18:18
Krok w tył do mniejszej segregacji i większej ilości spalania, nawet plastiku! I to ma być ecoBEZlogia
Ico
2020-02-16 09:01:12
nie zapomnijcie podnieść ceny !!
zpl
2020-02-16 08:28:45
Kraków radzi sobie lepiej i taniej!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA