sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dworek z drugim życiem

Dworek z drugim życiem

Dworek z drugim życiem
Data publikacji: 2019-07-26 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 20:28
Wywietleń: 5927 403528

W hotel i restaurację zamieni się dworek przy ulicy Husarów 1 na szczecińskich Gumieńcach. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Budowlane Tomaszewicz. Prace modernizacyjne mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Obecnie budynek jest bardzo zniszczony. Podczas remontu deweloper zamierza dokładnie odtworzyć jego bryłę, a wnętrza wykonać od podstaw. Zakres prac został już uzgodniony z konserwatorem zabytków. Po remoncie na piętrze mają powstać pokoje hotelowe, a na parterze ogólnodostępna restauracja. Atrakcją ma być taras widokowy na szczycie wieżyczki. To nie jedyny element dworu, który otrzyma drugie życie - mieszkańcy będą mogli także spacerować po zrewitalizowanym parku dworskim ze starodrzewem o powierzchni 1,3 hektara.

- Park jest pełen uroku, mimo że jest bardzo zapuszczony. Wszystkie cenne drzewa zostaną zachowane - informuje Piotr Tomaszewicz. - Na polanie planujemy uruchomić fontannę. Remont ma rozpocząć się w przyszłym roku. Prace potrwają około półtora roku.

Nowy właściciel kupił dworek od Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przyznane zostało także 20 tys. zł dotacji z budżetu województwa na prace zabezpieczająco-remontowe. Pieniądze mają wystarczyć na najbardziej pilne prace, które zapobiegną dalszej degradacji budynku. Jednak "na rozpoczęcie skomplikowanej i kosztownej modernizacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać".

Przed zabytkowym budynkiem - na terenie, który kiedyś był dziedzińcem - znajduje się zabudowa folwarczna. Obecnie budynki wynajmowane są różnym małym firmom, głównie warsztatom. - Ta część pozostaje własnością ZARR-u. Być może kupimy w przyszłości również te nieruchomości - informuje Tomaszewicz.

Budynek wybudowany został w 1830 roku. Wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi stanowił dawne założenie dworsko-folwarczne należące wówczas do majątku Gumieńce. Prawdopodobnie w latach 30. lub 40. XIX w. pierwotny parterowy dwór przebudowano od frontu dodając piętro. Dalsza rozbudowa dworu miała miejsce już po przejęciu majątku przez rodzinę Germershausen. Od strony zachodniej do starszego dworu dobudowano nowe, piętrowe skrzydło boczne, zwieńczone neogotyckim krenelażem i zaakcentowane w narożach sterczynami.

Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Na początku gospodarstwo podlegało centrali w Bydgoszczy, następnie swoją siedzibę miał tutaj Kombinat Państwowych Gospodarstw Ogrodniczych. W latach 70-tych rozbudowano szklarnie i wybudowano nową kotłownie do ich ogrzewania. W 1992 roku zadłużone przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane, a jego majątek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dwa lata później dwór przekazano Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a przyległe budynki folwarczne wydzierżawiono różnym przedsiębiorcom.

W okresie powojennym budynek dworu przechodził drobne prace adaptacyjne i remontowe - zmieniono i przebudowano układ wnętrz, wprowadzając wtórne podziały. Około 1990 roku metodami gospodarczymi odnowiono elewację budynku dworu.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

(KaNa)

Fot. Karolina NAWROCKA

Dworek z drugim życiem Dworek z drugim życiem Dworek z drugim życiem

Komentarze

jonatan
Szkoda że pan Redaktor nie zamieścił zdjęć otoczenia tego Dworku. Wygląda tragicznie, jak z upadłego PGR-u, a nie dzielnicy Szczecina. Może ta renowacja zainspiruje do zmiany estetyki otoczenia na lepsze? daj Boże, bo w chwili obecnej nic by mnie nie zachęciło do skorzystania z powstającego tam hotelu i restauracji.
2019-07-26 20:18:04
jak to u nas
pamiętam jak w 2006 wyglądało to jeszcze dostatecznie dobrze.
2019-07-26 18:44:29
Roblon
W 1830 wybudowany a w latach 30 lub 40 XIX w. Dobudowali piętro... Przecież 1830 to lata 30te XIX wieku. Redakcjo!!
2019-07-26 10:31:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie