Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Dworek z drugim życiem

Data publikacji: 26 lipca 2019 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019 r. 20:28
Dworek z drugim życiem
 

W hotel i restaurację zamieni się dworek przy ulicy Husarów 1 na szczecińskich Gumieńcach. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Budowlane Tomaszewicz. Prace modernizacyjne mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Obecnie budynek jest bardzo zniszczony. Podczas remontu deweloper zamierza dokładnie odtworzyć jego bryłę, a wnętrza wykonać od podstaw. Zakres prac został już uzgodniony z konserwatorem zabytków. Po remoncie na piętrze mają powstać pokoje hotelowe, a na parterze ogólnodostępna restauracja. Atrakcją ma być taras widokowy na szczycie wieżyczki. To nie jedyny element dworu, który otrzyma drugie życie - mieszkańcy będą mogli także spacerować po zrewitalizowanym parku dworskim ze starodrzewem o powierzchni 1,3 hektara.

- Park jest pełen uroku, mimo że jest bardzo zapuszczony. Wszystkie cenne drzewa zostaną zachowane - informuje Piotr Tomaszewicz. - Na polanie planujemy uruchomić fontannę. Remont ma rozpocząć się w przyszłym roku. Prace potrwają około półtora roku.

Nowy właściciel kupił dworek od Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przyznane zostało także 20 tys. zł dotacji z budżetu województwa na prace zabezpieczająco-remontowe. Pieniądze mają wystarczyć na najbardziej pilne prace, które zapobiegną dalszej degradacji budynku. Jednak "na rozpoczęcie skomplikowanej i kosztownej modernizacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać".

Przed zabytkowym budynkiem - na terenie, który kiedyś był dziedzińcem - znajduje się zabudowa folwarczna. Obecnie budynki wynajmowane są różnym małym firmom, głównie warsztatom. - Ta część pozostaje własnością ZARR-u. Być może kupimy w przyszłości również te nieruchomości - informuje Tomaszewicz.

Budynek wybudowany został w 1830 roku. Wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi stanowił dawne założenie dworsko-folwarczne należące wówczas do majątku Gumieńce. Prawdopodobnie w latach 30. lub 40. XIX w. pierwotny parterowy dwór przebudowano od frontu dodając piętro. Dalsza rozbudowa dworu miała miejsce już po przejęciu majątku przez rodzinę Germershausen. Od strony zachodniej do starszego dworu dobudowano nowe, piętrowe skrzydło boczne, zwieńczone neogotyckim krenelażem i zaakcentowane w narożach sterczynami.

Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Na początku gospodarstwo podlegało centrali w Bydgoszczy, następnie swoją siedzibę miał tutaj Kombinat Państwowych Gospodarstw Ogrodniczych. W latach 70-tych rozbudowano szklarnie i wybudowano nową kotłownie do ich ogrzewania. W 1992 roku zadłużone przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane, a jego majątek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dwa lata później dwór przekazano Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a przyległe budynki folwarczne wydzierżawiono różnym przedsiębiorcom.

W okresie powojennym budynek dworu przechodził drobne prace adaptacyjne i remontowe - zmieniono i przebudowano układ wnętrz, wprowadzając wtórne podziały. Około 1990 roku metodami gospodarczymi odnowiono elewację budynku dworu.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

(KaNa)

Fot. Karolina NAWROCKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jonatan
2019-07-26 20:18:04
Szkoda że pan Redaktor nie zamieścił zdjęć otoczenia tego Dworku. Wygląda tragicznie, jak z upadłego PGR-u, a nie dzielnicy Szczecina. Może ta renowacja zainspiruje do zmiany estetyki otoczenia na lepsze? daj Boże, bo w chwili obecnej nic by mnie nie zachęciło do skorzystania z powstającego tam hotelu i restauracji.
jak to u nas
2019-07-26 18:44:29
pamiętam jak w 2006 wyglądało to jeszcze dostatecznie dobrze.
Roblon
2019-07-26 10:31:36
W 1830 wybudowany a w latach 30 lub 40 XIX w. Dobudowali piętro... Przecież 1830 to lata 30te XIX wieku. Redakcjo!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA