niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”

Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”

Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”
Data publikacji: 2019-06-03 09:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Wywietleń: 2244 391004

Jak o 1,5 hektara powiększyć park i zdobyć w sumie ponad 2,5 miliona złotych na jego przemianę w nowoczesne i stylowe miejsce rodzinnego wypoczynku oraz rekreacji? Gumieńce pokazują, że... jednak da się!

„Przygodna" była pierwszym w powojennej historii Szczecina zbudowanym od podstaw miejskim parkiem. Powstał na bazie niegdysiejszej szkółki miejskiej zieleni, a na terenie zajmującym 2,2 ha: pomiędzy ciekiem Bukowa, strumieniem Wierzbak i ul. Przygodną. Ta zielona inwestycja została oddana do dyspozycji mieszkańców blisko 8 lat temu, a kosztem około 1,6 miliona złotych. „Przygodna II" będzie znacznie kosztowniejsza. Jednak to inwestycja bardzo potrzebna mieszkańcom pobliskich współczesnych blokowisk, wybudowanych w stylu przez architektów i urbanistów określanym jako „obozy mieszkaniowe".

- Ich mieszkańcy cierpią z powodu braku terenów rekreacyjnych. Bo nadzór budowlany sprzyja deweloperom, którzy skupiają się na oddawaniu do użytku nowych bloków, ale „zapominają" między innymi o urządzaniu miejsc spotkań mieszkańców: w tym plenerowych, zielonych. Nawet o placach zabaw, jak choćby ostatnio przy piątym bloku ul. Kazimierskiej - mówi architektka Dominika Jackowski, która jest zarówno miejską radną (Koalicja Obywatelska), jak i Rady Osiedla Gumieńce. - Dlatego tak nam zależy na stworzeniu mieszkańcom alternatywy: daniu im dobrego powodu do wyjścia z domu i spędzenia wspólnie czasu na przykład w parkowym plenerze.

RO Gumieńce w poprzednich kadencjach tzw. własne środki inwestycyjne przeznaczała w tworzenie właśnie takich miejsc. Najbardziej znane są te wokół Jeziora Słonecznego. Jednak w równolegle powstawał także projekt dla „Przygodnej II".

- Z placem zabaw o powierzchni 700 mkw dla maluszków, kolejnym - 500 mkw - dla dzieci starszych. Z terenem dla seniorów, dedykowanym do gry w bule i tenisa stołowego. Teren z trzema kortami, ścianką wspinaczkową do boarderingu, siłownią zewnętrzną na powierzchni 500 mkw oraz boiskiem wielofukcyjnym - wylicza radna D. Jackowski. - Zaplanowaliśmy uporządkowanie istniejącego drzewostanu, ale bez wycinania drzew dużych. Z wytyczeniem alejek, nowymi nasadzeniami. Zaplanowaliśmy w „Przygodną II" włączyć również pobliski staw, który obecnie przypomina ściek zarzucony odpadami. Zostanie oczyszczony, a teren wokół niego zrewitalizowany. Tam - w części zajmującej 3,5 tysiąca mkw - się pojawi nie tylko pomost, ale też miejsca paleniskowe i wiaty do grillowania.

To na tę realizację RO Gumieńce wywalczyła dla mieszkańców nie tylko rozległy teren przy starej „Przygodnej", ale również - podczas ostatniej sesji Rady Miasta - zapis w budżecie miasta wynoszący ponad 2 miliony złotych.

- Wszystko wskazuje na to, że rozpoczęcie realizacji tego zamierzenia nastąpi jeszcze w tym roku. Ogłoszenia przetargu dla wyłonienia wykonawcy zadania można się spodziewać już w wakacje - przekonuje radna Jackowski.

Jednak wcześniej, przy obecnej „Przygodnej", rozpocznie się budowa wybiegu dla psów wraz urządzeniami dla agility. Inwestycja - wraz z niwelacją terenu - będzie kosztowała ponad 427 tysięcy złotych. Poprowadzi ją firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Z finałem w niewiele ponad dwa miesiące.

Formalnie będzie to realizacja pierwszego etapu „Przygodnej II". Co oznacza, że wraz z jej rozpoczęciem park „Przygodna" zostaje powiększony o 1,5 hektara. Tak znaczący rozwój terenu zielonego w dynamicznie rozwijającym się i zurbanizowanym osiedlu to spory sukces mieszkańców. Parkowa inwestycja w perspektywie rozwoju społeczności lokalnej… bezcenna.

***

To jeden z najmłodszych szczecińskich parków. Mowa o „Przygodnej", w której po raz pierwszy zostały wykorzystane oryginalne i funkcjonalne gabiony, stalowe trejaże oraz drewniane podesty. O ile te pierwsze z powodzeniem później instalowano w kolejnych zielonych inwestycjach miasta, o tyle podesty okazały się niewypałem. Na skutek braku należytej konserwacji próchniały i łamały się ich deski, staną się niebezpieczną pułapką dla spacerujących, a szczególnie dzieci. Dopiero w ub. roku zostały rozebrane. Urzędnicy miasta od miesięcy nie są w stanie znaleźć firmy, która podjęłaby się ułożenia nowych - tym razem kompozytowych - podestów w alejkach spacerowych starej części „Przygodnej".

Arleta NALEWAJKO

Dobry plan na osiedlowy „zielony salon” Dobry plan na osiedlowy „zielony salon” Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”

Komentarze

Mieszkanka z ul. Polskich Marynarzy
Dziękujemy
2019-06-03 19:19:29
Głupie barany
427 tys. zł na wybieg dla psów... bez komentarza!
2019-06-03 18:38:37
Mieszkanka Gumieniec
Brawo Gumieńce! To dobra wiadomość! Dziękujemy!!!
2019-06-03 18:00:35
ojej
to on czy ona?
2019-06-03 17:49:14
Max
Brakuje niestety ważnej informacji - o architekcie, który tem chwalony przez panią radna park zaprojektował. Poważne faux pas pani radnej a architekt wobec kolegów z branży.
2019-06-03 13:58:48
?
Jak można być jednocześnie radnym osiedlowym i miejskim, który zatwierdza pieniądze rad osiedli?
2019-06-03 10:06:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie