środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”

Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”

Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”
Data publikacji: 2019-06-03 09:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Wywietleń: 1938 391004

Jak o 1,5 hektara powiększyć park i zdobyć w sumie ponad 2,5 miliona złotych na jego przemianę w nowoczesne i stylowe miejsce rodzinnego wypoczynku oraz rekreacji? Gumieńce pokazują, że... jednak da się!

„Przygodna" była pierwszym w powojennej historii Szczecina zbudowanym od podstaw miejskim parkiem. Powstał na bazie niegdysiejszej szkółki miejskiej zieleni, a na terenie zajmującym 2,2 ha: pomiędzy ciekiem Bukowa, strumieniem Wierzbak i ul. Przygodną. Ta zielona inwestycja została oddana do dyspozycji mieszkańców blisko 8 lat temu, a kosztem około 1,6 miliona złotych. „Przygodna II" będzie znacznie kosztowniejsza. Jednak to inwestycja bardzo potrzebna mieszkańcom pobliskich współczesnych blokowisk, wybudowanych w stylu przez architektów i urbanistów określanym jako „obozy mieszkaniowe".

- Ich mieszkańcy cierpią z powodu braku terenów rekreacyjnych. Bo nadzór budowlany sprzyja deweloperom, którzy skupiają się na oddawaniu do użytku nowych bloków, ale „zapominają" między innymi o urządzaniu miejsc spotkań mieszkańców: w tym plenerowych, zielonych. Nawet o placach zabaw, jak choćby ostatnio przy piątym bloku ul. Kazimierskiej - mówi architektka Dominika Jackowski, która jest zarówno miejską radną (Koalicja Obywatelska), jak i Rady Osiedla Gumieńce. - Dlatego tak nam zależy na stworzeniu mieszkańcom alternatywy: daniu im dobrego powodu do wyjścia z domu i spędzenia wspólnie czasu na przykład w parkowym plenerze.

RO Gumieńce w poprzednich kadencjach tzw. własne środki inwestycyjne przeznaczała w tworzenie właśnie takich miejsc. Najbardziej znane są te wokół Jeziora Słonecznego. Jednak w równolegle powstawał także projekt dla „Przygodnej II".

- Z placem zabaw o powierzchni 700 mkw dla maluszków, kolejnym - 500 mkw - dla dzieci starszych. Z terenem dla seniorów, dedykowanym do gry w bule i tenisa stołowego. Teren z trzema kortami, ścianką wspinaczkową do boarderingu, siłownią zewnętrzną na powierzchni 500 mkw oraz boiskiem wielofukcyjnym - wylicza radna D. Jackowski. - Zaplanowaliśmy uporządkowanie istniejącego drzewostanu, ale bez wycinania drzew dużych. Z wytyczeniem alejek, nowymi nasadzeniami. Zaplanowaliśmy w „Przygodną II" włączyć również pobliski staw, który obecnie przypomina ściek zarzucony odpadami. Zostanie oczyszczony, a teren wokół niego zrewitalizowany. Tam - w części zajmującej 3,5 tysiąca mkw - się pojawi nie tylko pomost, ale też miejsca paleniskowe i wiaty do grillowania.

To na tę realizację RO Gumieńce wywalczyła dla mieszkańców nie tylko rozległy teren przy starej „Przygodnej", ale również - podczas ostatniej sesji Rady Miasta - zapis w budżecie miasta wynoszący ponad 2 miliony złotych.

- Wszystko wskazuje na to, że rozpoczęcie realizacji tego zamierzenia nastąpi jeszcze w tym roku. Ogłoszenia przetargu dla wyłonienia wykonawcy zadania można się spodziewać już w wakacje - przekonuje radna Jackowski.

Jednak wcześniej, przy obecnej „Przygodnej", rozpocznie się budowa wybiegu dla psów wraz urządzeniami dla agility. Inwestycja - wraz z niwelacją terenu - będzie kosztowała ponad 427 tysięcy złotych. Poprowadzi ją firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Z finałem w niewiele ponad dwa miesiące.

Formalnie będzie to realizacja pierwszego etapu „Przygodnej II". Co oznacza, że wraz z jej rozpoczęciem park „Przygodna" zostaje powiększony o 1,5 hektara. Tak znaczący rozwój terenu zielonego w dynamicznie rozwijającym się i zurbanizowanym osiedlu to spory sukces mieszkańców. Parkowa inwestycja w perspektywie rozwoju społeczności lokalnej… bezcenna.

***

To jeden z najmłodszych szczecińskich parków. Mowa o „Przygodnej", w której po raz pierwszy zostały wykorzystane oryginalne i funkcjonalne gabiony, stalowe trejaże oraz drewniane podesty. O ile te pierwsze z powodzeniem później instalowano w kolejnych zielonych inwestycjach miasta, o tyle podesty okazały się niewypałem. Na skutek braku należytej konserwacji próchniały i łamały się ich deski, staną się niebezpieczną pułapką dla spacerujących, a szczególnie dzieci. Dopiero w ub. roku zostały rozebrane. Urzędnicy miasta od miesięcy nie są w stanie znaleźć firmy, która podjęłaby się ułożenia nowych - tym razem kompozytowych - podestów w alejkach spacerowych starej części „Przygodnej".

Arleta NALEWAJKO

Dobry plan na osiedlowy „zielony salon” Dobry plan na osiedlowy „zielony salon” Dobry plan na osiedlowy „zielony salon”

Komentarze

Mieszkanka z ul. Polskich Marynarzy
Dziękujemy
2019-06-03 19:19:29
Głupie barany
427 tys. zł na wybieg dla psów... bez komentarza!
2019-06-03 18:38:37
Mieszkanka Gumieniec
Brawo Gumieńce! To dobra wiadomość! Dziękujemy!!!
2019-06-03 18:00:35
ojej
to on czy ona?
2019-06-03 17:49:14
Max
Brakuje niestety ważnej informacji - o architekcie, który tem chwalony przez panią radna park zaprojektował. Poważne faux pas pani radnej a architekt wobec kolegów z branży.
2019-06-03 13:58:48
?
Jak można być jednocześnie radnym osiedlowym i miejskim, który zatwierdza pieniądze rad osiedli?
2019-06-03 10:06:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie