Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Żaden łąki łan

Data publikacji: 2019-06-20 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Żaden łąki łan
Kwietna łąka przy zmodernizowanej pętli tramwajowej na Gumieńcach już nie kwitnie. Została zrównana kosiarką niczym zwykły trawnik. Bo… ktoś się nie dogadał, a komuś innemu zabrakło elementarnej wiedzy ekologicznej. I odpowiedzialności za publiczny grosz też zabrakło. Fot. RO Gumieńce  

„Ogołocili nam piękną łąkę!" - alarmuje Dominika Jackowski, radna miejska i Rady Osiedla Gumieńce. Ta ostatnia jeszcze w minionym roku zakupiła specjalną mieszankę nasion, aby przy ul. Kwiatowej i wyremontowanej pętli tramwajowej założyć kwietną łąkę. Miała kwitnąć aż do jesieni, żeby zioła i kwiaty zdążyły się rozsiać. Nic z tego nie wyszło.

Trawniki przy przebudowanej pętli tramwajowej są nasłonecznione. Szybko wysychają i pustynnieją. Stąd pomysł, aby jeden z nich zamienić w kwietną łąkę. Rada Osiedla Gumieńce w ub. roku zainwestowała w ten projekt niemało sił i środków. Zakupiła specjalną mieszankę nasion, które mieszkańcy - w ramach jednoczenia lokalnej społeczności - sami wysiali.

- Łąka miała rosnąć nietknięta do jesieni. Tak, aby jej kwiaty swobodnie się rozsiały. Pięknie nam wybujała. Kwitły maki i… łąka została ogołocona, skoszona jak każdy inny trawnik - nie kryje rozgoryczenia radna Jackowski. - Wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, jakie poczyniliśmy z Zakładem Usług Komunalnych.

Jak doszło do wykoszenia kwietnej łąki, zapytaliśmy magistrat. Odpowiedział Andrzej Kus,
rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska:

- Od dłuższego czasu, telefonicznie, przedstawiciele rady osiedla prosili o skoszenie trawy. Wreszcie, 28 maja, do Zakładu Usług Komunalnych dotarło od radnych zgłoszenie mailowe. Pracownicy ZUK złożyli więc zlecenie na interwencyjne koszenie tego miejsca. Jednak 7 czerwca jeden z radnych poinformował o zmianie decyzji. W międzyczasie trawa została już skoszona.

Jednak radna Dominika Jackowski twierdzi, że nie tak się sprawy miały.

- W pierwszej odpowiedzi ZUK powinien poinformować nadawcę, że przez 6 lat teren jest wyłączony z koszenia. Zaraz po tym zgłoszeniu nasza Rada Osiedla telefonicznie zgłosiła prośbę o niekoszenie łąki. Natomiast już 4 czerwca wspólnie ustalono, że zostaną przycięte tylko chwasty między torowiskiem i nasadzeniami z krzewów, które także wykonano w ubiegłym roku - komentuje.

Łąka powinna się odrodzić. O ile przetrwa upały. Jednak przez najbliższe tygodnie nie będzie spełniała podstawowych funkcji, dla których została wysiana. Czyli nie będzie skuteczniej od trawników oczyszczała powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych, pochłaniała szkodliwych pyłów pochodzących ze spalin i ścierania opon. Nie będzie też zatrzymywała dwa razy więcej wody z opadów, niż trawniki. Nie zdoła zapobiec tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet o 10-15 stopni Celsjusza wyższa niż w terenie niezabudowanym. I - niestety - też nie wzbogaci miejskiego ekosystemu, bo nie będzie - jak powinna - stanowić oazy bioróżnorodności: pełnej życia, bo dającej schronienie tak użytecznym owadom, jak pszczoły, motyle czy trzmiele, a także ptakom i małym ssakom, jak choćby jeże.

Bo… ktoś się nie dogadał, a komuś innemu zabrakło nie tylko wiedzy, ale też ekologicznej odpowiedzialności.

- Jestem po kontakcie z Fundacją Łąka, od której została zakupiona mieszanka nasion kwiatów jednorocznych i wieloletnich. Według niej łąk nie kosi się w tym okresie ze względu na nadchodzące temperatury i ryzyko suszy. Rośliny wieloletnie odbiją w przyszłym roku. Jednoroczne będą wymagały dosiewu - dopowiada radna Dominika Jackowski. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. RO Gumieńce

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bieta
2019-06-21 13:24:50
Brawo ‚służby miejskie’ mam wrażenie ze obecnie wręcz działają na szkodę Szczecina
Bieta
2019-06-21 13:22:31
Brawo ‚służby miejskie ‚ chyba za tzw komuny lepiej pracowały
Jackowski?
2019-06-21 11:15:54
A może Jackovsky? Nasz człowiek z Ameryki w Polsce.
Oj, mieszczuchy
2019-06-21 08:50:44
Łąki też się kosi. Jeżeli zostawisz łąkę na dłużej bez koszenia, wyrosną samosiejki. Zrobi się kszaczowisko.
Mieszkaniec
2019-06-21 08:01:59
Po co tyle gównoburzy??? To młodzież nie nauczono w szkole że żeby zasiać trzeba najpierw nawieść ziemie. Kawałek skarpy z piachem od dziesięcioleci nieruszany i tylko chwasty tam rosną, a bierze sie ktoś bez żadnej wiedzy i sadzi coś tam co nie wyrośnie??? Pretensje do ksiedza że w końcu chwasty pościnane no to jakiś żart. Sadzisz, to podlewaj sobie przyjdź wyrywaj chwasty dbaj. Ale dziś młodzież bez wiedzy pcha się do wszystkiego bo wszystko wiedzą z YT. Troche pokory.
kris
2019-06-21 07:26:39
wykosić wykosili... chociaż ta mega jakość koszenia w mieście poraża oczy... ale za to zapomnieli wykosić od strony torowiska... czyli Szczecińska normalka :)
@Hubi
2019-06-20 21:45:24
Radna Jackowski nie tylko mnóstwa gada, w większości bez sensu, ale i głosowała w sprawie protestów wyborczych tyczącej jej rady na Gumieńcach. Była sędzią we własnej sprawie, choć PiS oskarża o łamanie konstytucji...
Mariola
2019-06-20 21:01:06
Prawda jest taka że łąka była zrobiona w ramach finansowanych przez urząd inicjatyw społecznych. Wystąpiła o to rada osiedla i to ich zasranym obowiązkiem jest dbanie o ten teren. Także Pani radna łopata do ręki i zrób tam porządek.
Pytam, bo nie wiem
2019-06-20 20:58:37
A co na to prezydentowa Szotkowska? Coś między koalicjantami nie zaszumiało? Czy może Pani Szotkowska nie pojmuje materii? : >
Albin
2019-06-20 20:56:45
Przecież za ZUK odpowiada zastępca Szotkowska. Do dymisji!!!! Taka kompetentna śmiech na sali
xyz
2019-06-20 20:39:02
Tam nie było żadnych kwiatów! Nie wiem na co poszły pieniądze, ale tam nic nie kwitło. Ot, kawałek zaniedbanego placu. Jak zawsze u pseudoekologów. O podlewaniu oczywiście nikt z nich nie pomyślał. Bo po co?
grass
2019-06-20 20:33:16
Co tam trawnik jak o nabrzeża nie można się dogadać. Pomysł z łąką dobry, podobno we Wrocławiu to stosują. Tu zadział brak komunikacji, albo źle wydane polecenie.
Gonzo
2019-06-20 20:25:48
Z tego co widać radna Jackowski nie panuje nad swoją radą. Brak kompetencji, niewiedza czy... Proponuję jak jest dysonans w radzie aby Pani radna sama posadziła kwiatki. Przynajmniej do czegoś się przyda.
Hubi
2019-06-20 20:15:51
Pani Jackowski za dużo mówi i dlatego nie można jej zrozumieć. Jak Kaczyńskiego - każdy się jej boi i dlatego robią wszystko, aby jej dogodzić. W tym wypadku wybiegli przed orkiestrę.
Kalafior
2019-06-20 19:36:37
No to wygolili na zero :(

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA