czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Żaden łąki łan

Żaden łąki łan

Żaden łąki łan
Data publikacji: 2019-06-20 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 2352 396014

„Ogołocili nam piękną łąkę!" - alarmuje Dominika Jackowski, radna miejska i Rady Osiedla Gumieńce. Ta ostatnia jeszcze w minionym roku zakupiła specjalną mieszankę nasion, aby przy ul. Kwiatowej i wyremontowanej pętli tramwajowej założyć kwietną łąkę. Miała kwitnąć aż do jesieni, żeby zioła i kwiaty zdążyły się rozsiać. Nic z tego nie wyszło.

Trawniki przy przebudowanej pętli tramwajowej są nasłonecznione. Szybko wysychają i pustynnieją. Stąd pomysł, aby jeden z nich zamienić w kwietną łąkę. Rada Osiedla Gumieńce w ub. roku zainwestowała w ten projekt niemało sił i środków. Zakupiła specjalną mieszankę nasion, które mieszkańcy - w ramach jednoczenia lokalnej społeczności - sami wysiali.

- Łąka miała rosnąć nietknięta do jesieni. Tak, aby jej kwiaty swobodnie się rozsiały. Pięknie nam wybujała. Kwitły maki i… łąka została ogołocona, skoszona jak każdy inny trawnik - nie kryje rozgoryczenia radna Jackowski. - Wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, jakie poczyniliśmy z Zakładem Usług Komunalnych.

Jak doszło do wykoszenia kwietnej łąki, zapytaliśmy magistrat. Odpowiedział Andrzej Kus,
rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska:

- Od dłuższego czasu, telefonicznie, przedstawiciele rady osiedla prosili o skoszenie trawy. Wreszcie, 28 maja, do Zakładu Usług Komunalnych dotarło od radnych zgłoszenie mailowe. Pracownicy ZUK złożyli więc zlecenie na interwencyjne koszenie tego miejsca. Jednak 7 czerwca jeden z radnych poinformował o zmianie decyzji. W międzyczasie trawa została już skoszona.

Jednak radna Dominika Jackowski twierdzi, że nie tak się sprawy miały.

- W pierwszej odpowiedzi ZUK powinien poinformować nadawcę, że przez 6 lat teren jest wyłączony z koszenia. Zaraz po tym zgłoszeniu nasza Rada Osiedla telefonicznie zgłosiła prośbę o niekoszenie łąki. Natomiast już 4 czerwca wspólnie ustalono, że zostaną przycięte tylko chwasty między torowiskiem i nasadzeniami z krzewów, które także wykonano w ubiegłym roku - komentuje.

Łąka powinna się odrodzić. O ile przetrwa upały. Jednak przez najbliższe tygodnie nie będzie spełniała podstawowych funkcji, dla których została wysiana. Czyli nie będzie skuteczniej od trawników oczyszczała powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych, pochłaniała szkodliwych pyłów pochodzących ze spalin i ścierania opon. Nie będzie też zatrzymywała dwa razy więcej wody z opadów, niż trawniki. Nie zdoła zapobiec tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet o 10-15 stopni Celsjusza wyższa niż w terenie niezabudowanym. I - niestety - też nie wzbogaci miejskiego ekosystemu, bo nie będzie - jak powinna - stanowić oazy bioróżnorodności: pełnej życia, bo dającej schronienie tak użytecznym owadom, jak pszczoły, motyle czy trzmiele, a także ptakom i małym ssakom, jak choćby jeże.

Bo… ktoś się nie dogadał, a komuś innemu zabrakło nie tylko wiedzy, ale też ekologicznej odpowiedzialności.

- Jestem po kontakcie z Fundacją Łąka, od której została zakupiona mieszanka nasion kwiatów jednorocznych i wieloletnich. Według niej łąk nie kosi się w tym okresie ze względu na nadchodzące temperatury i ryzyko suszy. Rośliny wieloletnie odbiją w przyszłym roku. Jednoroczne będą wymagały dosiewu - dopowiada radna Dominika Jackowski. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. RO Gumieńce

 

Żaden łąki łan Żaden łąki łan Żaden łąki łan Żaden łąki łan

Komentarze

Bieta
Brawo ‚służby miejskie’ mam wrażenie ze obecnie wręcz działają na szkodę Szczecina
2019-06-21 13:24:50
Bieta
Brawo ‚służby miejskie ‚ chyba za tzw komuny lepiej pracowały
2019-06-21 13:22:31
Jackowski?
A może Jackovsky? Nasz człowiek z Ameryki w Polsce.
2019-06-21 11:15:54
Oj, mieszczuchy
Łąki też się kosi. Jeżeli zostawisz łąkę na dłużej bez koszenia, wyrosną samosiejki. Zrobi się kszaczowisko.
2019-06-21 08:50:44
Mieszkaniec
Po co tyle gównoburzy??? To młodzież nie nauczono w szkole że żeby zasiać trzeba najpierw nawieść ziemie. Kawałek skarpy z piachem od dziesięcioleci nieruszany i tylko chwasty tam rosną, a bierze sie ktoś bez żadnej wiedzy i sadzi coś tam co nie wyrośnie??? Pretensje do ksiedza że w końcu chwasty pościnane no to jakiś żart. Sadzisz, to podlewaj sobie przyjdź wyrywaj chwasty dbaj. Ale dziś młodzież bez wiedzy pcha się do wszystkiego bo wszystko wiedzą z YT. Troche pokory.
2019-06-21 08:01:59
kris
wykosić wykosili... chociaż ta mega jakość koszenia w mieście poraża oczy... ale za to zapomnieli wykosić od strony torowiska... czyli Szczecińska normalka :)
2019-06-21 07:26:39
@Hubi
Radna Jackowski nie tylko mnóstwa gada, w większości bez sensu, ale i głosowała w sprawie protestów wyborczych tyczącej jej rady na Gumieńcach. Była sędzią we własnej sprawie, choć PiS oskarża o łamanie konstytucji...
2019-06-20 21:45:24
Mariola
Prawda jest taka że łąka była zrobiona w ramach finansowanych przez urząd inicjatyw społecznych. Wystąpiła o to rada osiedla i to ich zasranym obowiązkiem jest dbanie o ten teren. Także Pani radna łopata do ręki i zrób tam porządek.
2019-06-20 21:01:06
Pytam, bo nie wiem
A co na to prezydentowa Szotkowska? Coś między koalicjantami nie zaszumiało? Czy może Pani Szotkowska nie pojmuje materii? : >
2019-06-20 20:58:37
Albin
Przecież za ZUK odpowiada zastępca Szotkowska. Do dymisji!!!! Taka kompetentna śmiech na sali
2019-06-20 20:56:45
xyz
Tam nie było żadnych kwiatów! Nie wiem na co poszły pieniądze, ale tam nic nie kwitło. Ot, kawałek zaniedbanego placu. Jak zawsze u pseudoekologów. O podlewaniu oczywiście nikt z nich nie pomyślał. Bo po co?
2019-06-20 20:39:02
grass
Co tam trawnik jak o nabrzeża nie można się dogadać. Pomysł z łąką dobry, podobno we Wrocławiu to stosują. Tu zadział brak komunikacji, albo źle wydane polecenie.
2019-06-20 20:33:16
Gonzo
Z tego co widać radna Jackowski nie panuje nad swoją radą. Brak kompetencji, niewiedza czy... Proponuję jak jest dysonans w radzie aby Pani radna sama posadziła kwiatki. Przynajmniej do czegoś się przyda.
2019-06-20 20:25:48
Hubi
Pani Jackowski za dużo mówi i dlatego nie można jej zrozumieć. Jak Kaczyńskiego - każdy się jej boi i dlatego robią wszystko, aby jej dogodzić. W tym wypadku wybiegli przed orkiestrę.
2019-06-20 20:15:51
Kalafior
No to wygolili na zero :(
2019-06-20 19:36:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Dom Jutra Ikei

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie