Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

W Kurierze. Teść wyremontował, a zięcia uhonorowali

Data publikacji: 01 listopada 2015 r. 09:29
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
W Kurierze. Teść wyremontował, a zięcia uhonorowali
 
Czym zaskarbił sobie wdzięczność człowiek, któremu wręcza się dyplom za zasługi w ochronie zabytków? Jak mógł ratować i chronić zabytek, mając w tym czasie 15–17 lat? Taka sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu na uroczystej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, które w Zachodniopomorskiem przebiegały pod hasłem „Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone". Organizatorem uroczystości w tym roku było miasto i gmina Cedynia, koordynatorem Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, czyli instytucja kultury samorządu województwa zachodniopomorskiego - czytamy na stronach internetowych BDZ w Szczecinie.

Małgorzata i Tomasz Siergiejowie oraz Zofia i Maciej Chańscy – właściciele historycznego zespołu dworsko-folwarczno-parkowego w Żelichowie, gm. Cedynia otrzymali honorowe dyplomy „Swojskie zabytki”. O ile Zofia Chańska wspólnie z nieżyjącym mężem nabyli ten zabytek na początku lat 90. ub. wieku i sporo w niego zainwestowali, o tyle Siergiej nie miał żadnego wpływu na remont. Miał wówczas 15-17 lat i nie był członkiem rodziny Chańskich (dopiero później ożenił się z córką Małgorzatą). 
Ponieważ nagrody wręczano w Cedyni, wysłałem do burmistrz Gabrieli Kotowicz zapytanie: za jakie zasługi dyplom otrzymało małżeństwo Siergiejów?

„Nagroda przyznawana jest przez Marszałka Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. O nagrody w imieniu Marszałka, wnioskuje Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie – instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego, od 11 lat koordynator Dni Dziedzictwa w naszym województwie. W powyższej sprawie, prosimy o skierowanie zapytania do Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie” — otrzymałem odpowiedź. Skierowałem zatem zapytanie do BDZ, ale tam skierowano mnie do marszałka województwa.

Biuro prasowe marszałka przysłało nam oświadczenie: „Małgorzata i Tomasz Siergiejowie; Zofia i Maciej Chańscy - właściciele historycznego zespołu dworsko-folwarczno-parkowego w Żelichowie nr 25 gm. Cedynia. Zabudowania zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku, na miejscu historycznego, XVIII-wiecznego majątku. Założenie zachowało historyczne rozplanowanie z czytelnym podziałem na część gospodarczą i rezydencyjno-parkową. Obecni właściciele przeprowadzili gruntowny remont i prace restauratorskie zabudowań, nadając im nową funkcję - prowadzą w Żelichowie hodowlę koni sportowych „Red Wine". Tego typu zabytki folwarczne - charakterystyczne dla Pomorza Zachodniego - wymagają szczególnej dbałości, zaangażowania i nakładów finansowych. Działalność właścicieli to cenny przykład dbałości o dziedzictwo materialne regionu”.

Trochę to zastanawiające, bo główną częścią zespołu jest budynek mieszkalny, który wyremontował wiele lat temu nieżyjący teść Siergieja, kiedy ten był nastolatkiem. Teraz Siergiej jest hodowcą i sprzedawcą koni sportowych, o czym można przeczytać na jego stronach internetowych i fc. Rozbudował stajnie i całą bazę, ale przecież to nie jest żadne dziedzictwo narodowe, a obiekty do prowadzenia biznesu. Takich jest w naszym regionie wiele.

* * *

Zastanawiam się, dlaczego przyznaje się dyplom za ratowanie zabytku osobie, która z tym przedsięwzięciem nie miała nic wspólnego. Bo chyba nie za rozbudowę stadniny koni, na handlu którymi się zarabia. Tomasz Siergiej jest członkiem zarządu powiatu gryfińskiego i prowadzi działalność gospodarczą: był (czy jest?) dyrektorem targowiska „Canpol” w Osinowie Dolnym, nadto prowadzi razem z żoną hodowlę koni sportowych, ale widać, że te interesy nie przynoszą mu dochodu (na stronach internetowych podaje, ile koni sprzedał), gdyż w swoim oświadczeniu majątkowym stwierdził, że nie ma ani jednej złotówki oszczędności. Otrzymał jednak dyplom „za zasługi”.
Złośliwi twierdzą, że dyplom otrzymał za to, że jest członkiem władz powiatowych PO.

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Na zdjęciu: Zabytkowy dworek w Żelichowie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wowka61
2020-02-29 00:21:14
Panie autorze, minęło parę lat... znalazł Pan odpowiedzi na zadane pytania? Czy też ważne były tylko same pytania?
kantpol
2015-11-02 18:40:36
Siergiej syn sierżanta Lwp wzenil się w szmal VhamsChanskich
zabytek
2015-11-02 13:50:15
jaka szkoda, że redaktor tak mało czasu poswiecił na promocje święta zabytków, za to rozlicza wszystkich za dyplomy, które sa tylko dyplomami, Siergiej załapał sie tylko jako członek rodziny, to prawda, ale nikt nie rozlicza każdej rodziny w ten sposób- czy mąż remontował wiecej niz żona, 4 osoby sa włascicielami tego zabytkowego budynku, i 4 osobom nalezy sie dyplom i ten artykuł to przegięcie
roman
2015-11-02 13:39:09
oj chyba przez pana redaktora zwolnią Marszałka...
doremifasol
2015-11-02 13:37:48
czyli te wszystkie pana artykuły sa nic nie warte, najpierw pisze pan bez sprawdzenia informacji (czytaj: bzdury), potem dopiero informacje pon otrzymuje i koryguje, a potem wychodzi, że jednak obsmarowuje pan kogos bez przyczyny, teraz dostało sie partii, która opłacała reklame w kurierze/ zdecyduj sie
Zbynio
2015-11-02 09:56:43
Czy można jeszcze się dziwić, że PO przegrało wybory.
hyt
2015-11-02 08:58:00
To nie syn, a brat...
Paweł
2015-11-01 16:22:34
Z tego samego powodu, dla którego szef Jeronimo Martin, u nas Biedaronki za zwalczanie bezrobocia. Kolesiostwo. To, że miejsce niewolnicze w markecie zabiera 305miejsc pracy w handlu tradycyjnym oraz to, że Biedaronka wywala w centrach dystrybucji Polaków i bierze banderowców nie ma znaczenia.
Anna
2015-11-01 11:57:14
Geblewicz, Nitras, Gawłowski haha, przecież to banda ludzi bez honoru i antypatriotów
damian
2015-11-01 11:12:22
Pewnie kolesiowi z PO pozwolą wyszarpać jakąś kaskę z UE dzięki temu, że ma zabytek a dyplom to tylko dodatek.
Olek
2015-11-01 10:35:20
Panie Marszałku Geblewicz, nie wstyd Panu?
koleś
2015-11-01 09:20:42
a jego syn Jarosław - Prezes PŻB jest kolegą Nitrasa i jemu podobnych. Załatwił tatusiowi i sobie darmową reklamę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA