sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Czy będzie strajk nauczycieli?

Czy będzie strajk nauczycieli?

Czy będzie strajk nauczycieli?
Data publikacji: 2019-01-09 19:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:05
Wywietleń: 2201 370591

Czy nauczyciele będą strajkować? Czy masowo pójdą na zwolnienia lekarskie? Odpowiedź na te pytania poznamy w czwartek. Do tego dnia ZNP czeka na spełnienie przez minister Zalewską żądania w sprawie podwyżki płac.

W poniedziałek odbyły się rozmowy związków zawodowych oświaty z minister edukacji Anną Zalewską. Zaproponowała ona wzrost zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli w wysokości od 121 do 166 zł. Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzucił tę propozycję i przekazał na piśmie żądanie wzrostu kwoty bazowej o 1000 zł. Projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia negatywnie ocenili też przedstawiciele związków zawodowych oświaty obecni na spotkaniu – Forum Związków Zawodowych i oświatowej NSZZ „Solidarność”.

ZNP domaga się wzrostu tzw. kwoty bazowej o 1000 zł, a FZZ chce wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł.

– Na spełnienie naszego żądania czekamy do 10 stycznia – powiedziała nam Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. – W zależności od tego, jaka będzie decyzja pani minister, taką podejmiemy decyzję w sprawie protestu. Rozważamy rozpoczęcie strajku. Już teraz prowadzimy akcję „Nauczycielu, dbaj o swoje zdrowie”. Część nauczycieli już przebywa na zwolnieniach lekarskich.

W Szczecinie placówką, w której większość nauczycieli przebywa na zwolnieniu L4, jest Przedszkole Publiczne nr 74. Przed świętami Bożego Narodzenia w ten sposób protestowali tez nauczyciele Zespołu Szkół Sportowych. Przedstawiciele ZNP wnioskowali i czekali długo na spotkanie z minister Zalewską. Poniedziałkowe rozmowy, które odbyły się też z przedstawicielami innych związków, zakończyły się fiaskiem.

Przedstawiony projekt, który zwiększa wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 121 do 166 zł, ZNP uznało za primaaprilisowy żart, powołując się przy tym na list, który minister Zalewska pisała do nauczycieli 14 grudnia ubiegłego roku, że wreszcie będą oni godnie zarabiać.

ZNP na swej stronie podaje tabelę płac nauczyciela z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym: nauczyciel stażysta – 2538 zł, kontraktowy – 2611 zł, mianowany – 2965 zł, dyplomowany – 3483 zł. Związek ten domaga się zwiększenia w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. tzw. kwoty bazowej dla nauczycieli, służącej do obliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli o 1000 zł, czyli do kwoty 3900 zł. Oznaczałoby to zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 691 do 1139 zł brutto. FZZ zaś oczekuje wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu o 1000 zł brutto. Chce też określenia w rozporządzeniu, że dodatek za wychowawstwo wynosić ma 500 zł. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia propozycję minister Anny Zalewskiej w sprawie podwyżek dla nauczycieli. ©℗ 

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Nauczyciel
Widzę że jak zwykle polskie społeczeństwo wylewa kubeł pomyj na głowę nauczycieli, bo szkołę należy nie nawidzieć a nauczycielem gardzić jakież to polskie, potępiać i opluwać brak szacunku do wszystkich grup społecznych widoczny jest wszędzie. Jeśli ktoś z Państwa nie wie ile pracuje nauczyciel i ile dodaje z własnego budżetu do tej pracy to chętnie zapraszam do szkoły.
2019-02-15 11:25:03
Nauczyciel
Widzę że jak zwykle polskie społeczeństwo wylewa kubeł pomyj na głowę nauczycieli, bo szkołę należy nie nawidzieć a nauczycielem gardzić jakież to polskie, potępiać i opluwać brak szacunku do wszystkich grup społecznych widoczny jest wszędzie. Jeśli ktoś z Państwa nie wie ile pracuje nauczyciel i ile dodaje z własnego budżetu do tej pracy to chętnie zapraszam do szkoły.
2019-02-15 11:25:03
Anitas
Jak dla mnie trzeb sprywatyzować szkoły i nie będzie już podatnik na to musiał płacić https://infomiasto.eu/?p=3661 to przecież obecnie ponad 71 mld rocznie na prawie nauczycieli samych
2019-01-20 22:57:22
Tak darcie ryja!
Darli ryje?! Poziom jednego z komentujących wskazuje na brak kultury i wykształcenia! 2019-01-10 14:03:59 ---- Co chcesz persono porozmawiać o kulturze współczesnych "nauczycieli" ? Co jedziemy z argumentami? Chcesz porozmawiać o tym co wyczyniają :nauczyciele" na większości wycieczek szkolnych? Co chcesz porozmawiać o wymuszanych "korepetycjach" inaczej uczniowie mają przechlapane? Co chcesz porozmawiać o rozpolitykowanych "nauczycielach" ? Co chcesz porozmawiać o promują współcześni "nauczyciele" na swoich lekcjach? A co do darcia ryja to, tak to było darcie ryja na wzór i podobieństwo totalnej opozycji. Jednak gdy się temat zdezaktualizował pozamykali soje pyski się zadekowali. Dopiero teraz znaleźli nowy pretekst, aby się pobawić w polityczne darcie ryja!
2019-01-10 16:16:07
Darli ryje?!
Poziom jednego z komentujących wskazuje na brak kultury i wykształcenia!
2019-01-10 14:03:59
daro
Następne lewusy po policji
2019-01-10 10:11:33
@&@
Kolejna grupka cwaniaków.
2019-01-10 09:46:14
O co chodzi?
Ewidentnie niemal wszystkim współczesnym belfrom się całkowicie po.....ło we łbach. Gdy likwidowano gimnazja darli ryje, że stracą pracę. No ileż to było wyliczeń gdzie i ilu straci pracę. A prym w tej politycznej zadymie wiedzie jak zwykle ten związkowy arogancki wąsacz. Teraz urządzają polityczne pyskówki, że nie mają za co żyć. No i ponownie ten sam związkowy warchoł się napina w temacie !Tymi swoimi ruchami tylko wy "nauczyciele" udowadniacie iż NIE należy szanować powołania nauczycielskiego !
2019-01-10 09:07:06
Krótko... i na temat
NIkt nie zastrajkuje w obawie przed stratą pracy. Straci pracę nie będzie z czego kredytu spłacać. Władzunia doskonale o tym wie, więc ma w d**pie wszystkich strajkujących. Żadne postulaty nie zostaną spełnione, co najwyżej przekupi się jakiegoś starego piernika w związkach zawodowych, coś tam naobiecuje i sytuacja się unormuje. Ciemny lud to kupi. Tak było, jest i będzie... chyba że się naród obudzi (ha ha ha)
2019-01-10 00:52:36
Programista
Programy nie chorują, nie strajkują, nie chcą podwyżek, nie biorą rocznych płatnych urlopów i nie mają głupich uczniów i roszczeniowych rodziców. Programy są w stanie nauczyć, powtórzyć, przeprowadzić test sprawdzający, ocenić i nie mają okresów, menopauz, zespołów napięcia przedmiesiączkowego ani chorych dzieci. Dziękuję, do widzenia. Pozostawiam Państwa z poważaniem w mrokach średniowiecza.
2019-01-10 00:07:31
Pracownik oświaty..
W szkołach pracują też sprzątaczki, wozne,kucharki.. Obsługa szkoły.. Kto wreszcie o nich się upomni?!
2019-01-09 23:21:08
obserwator
zwalniać za symulkę a lekarzy ukarać za fałsz!!!!!!
2019-01-09 22:04:47
Max
Zwolnienie lekarskie (ZLA / L4) nie jest formą strajku, a patologią i wyłudzaniem nienależnych świadczeń. Mam nadzieję, że ZUS we właściwy sposób podejdzie do kwestii plagi zwolnień wśród nauczycieli - na świadczenia i bieżącą opiekę medyczną brakuje środków, a na takie dyrdymały i fochy przedszkolanek/nauczycieli kasa ma się znaleźć?
2019-01-09 21:30:41
Krótko
@strajku - właśnie żeby je spłacać powinien być. Skończyło się zastępowanie Polaków ukraińcami żeby było taniej. No chyba, że nauczycieli polskiego i historii też nimi zastąpimy.
2019-01-09 20:15:20
strajku nie będzie
kredyty się same nie pospłacają