Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Historyczne spotkanie Franciszka i Cyryla

Data publikacji: 13 lutego 2016 r. 11:46
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Historyczne spotkanie Franciszka i Cyryla
Fot. EPA/Gregorio Borgia  

Na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj uściskali się i pocałowali się w policzki. W podpisanej w piątek deklaracji wyrazili pragnienie jedności.

Było to pierwsze od blisko tysiąca lat schizmy spotkanie zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia. Historyczny moment powitania nastąpił w salonie lotniska imienia Jose Marti.

- Nareszcie - powiedział papież Franciszek, witając Cyryla. Następnie dodał: "Jesteśmy braćmi", a potem powtórzył te słowa kilka razy. Cyryl zauważył zaś: "Od teraz jest łatwiej". Papież odpowiedział mu: "To jasne, że to jest wola Boga". Cyryl mówił też, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu i że nie ma przeszkód do zorganizowania następnych.

Po powitaniu Franciszek i Cyryl rozmawiali przez dwie godziny. Podczas ceremonii podpisania wspólnej deklaracji patriarcha powiedział, że oba Kościoły mogą współpracować, broniąc chrześcijaństwa na całym świecie. Dodał, że rozmowa z Franciszkiem była "pełna treści" i pozwoliła poznać i zrozumieć stanowisko "drugiej strony". Mówił też o potrzebie działań, by nigdzie na świecie nie było wojny i by szanowano ludzkie życie oraz "aby umocnił się fundament moralny rodziny". Franciszek zapewnił zaś, że rozmawiali "jak bracia".

- Jedność buduje się w marszu (...) Czułem ducha dialogu - wyznał. Ujawnił: "wystąpiliśmy z szeregiem inicjatyw, które są do zrealizowania".

- Wzywamy wspólnotę międzynarodową, by zjednoczyła się, aby położyć kres przemocy i terroryzmowi i jednocześnie by przyczyniła się na drodze dialogu do natychmiastowego przywrócenia pokoju - zaapelowali obaj zwierzchnicy. Wystosowali również apel o zapewnienie pomocy humanitarnej "umęczonej ludności" i uchodźcom w sąsiednich krajach.

Gospodarzem przełomowego spotkania w Hawanie był przywódca Kuby Raul Castro, który rozmawiał krótko z papieżem po jego przybyciu. (pap)

 

Fot. EPA/Gregorio Borgia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wreszcie i nareszcie...,
2016-02-13 22:16:49
Mowiac krotko, spotkanie to jest wspolnym wzmocnieniem.... przeciwko terrorystycznemu IS-lamowi !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA