poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Świat > Greta Thunberg człowiekiem roku „Time'a”

Greta Thunberg człowiekiem roku „Time'a”

Greta Thunberg człowiekiem roku „Time'a”
Data publikacji: 2019-12-11 16:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-17 13:29
Wywietleń: 1026 432619

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019 - poinformowała w środę stacja telewizyjna NBC.

Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu - pisze Reuters. W sierpniu 2018 roku Thunberg postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. "Time" pochwalił ją za rozpoczęcie wówczas akcji, która przerodziła się w światowy ruch.

- W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości - pisze "Time".

Szwedka zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie. We wrześniu została jedną z laureatek alternatywnego Nobla za to, że "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu". Thunberg zrobiła sobie roczną przerwę w szkole, by prowadzić akcje na rzecz klimatu.

* * *

Tygodnik "Time" każdego roku przyznaje tytuł człowieka roku postaciom, grupom czy ideom, które zdaniem czasopisma wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia. W ubiegłym roku główną nagrodę "człowieka" roku otrzymali zamordowani, więzieni i szykanowani dziennikarze. W ostatnich latach główne nagrody otrzymywali m.in. były prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek oraz obecny amerykański prezydent Donald Trump.

(pap)

Fot. EPA/J.J. GUILLEN 

Komentarze

@Daria
mądrzejsza ? może od Ciebie , a na " pewnio " bardziej cwana .
2019-12-12 17:55:29
Do... brawo i Darii
A rowiesnicy z jej Klasy i Szkoly wiedza duzo wiecej "co i jak bywalo"... gdy do Podstawowki jeszcze chodzila. Bo teraz ma juz ok. 17 lat i 1-rok przerwy w nauce - na dalsze Klimatyczne Sterowanie... i przez Rodzicow !!
2019-12-12 12:12:29
Daria
Ta dziewczynka jest dużo mądrzejsza od wielu głów państw. Na pewnio jest mądrzejsza od rządzących Polską.
2019-12-12 11:36:19
brawo
To dziecko jest wyjątkowe - może uratować naszą planetę, może uratować cały nasz świat.
2019-12-12 09:18:33
T
Trudno, Time właśnie stracił wielu czytelników.
2019-12-12 07:17:06
Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości - pisze "Time".
Bo też ludzkość, nigdy wcześniej nie stała, przed takim wyzwaniem. I moim zdaniem, będzie ono naszym ostatnim. Zbyt mocno kochamy władzę i pieniądze.
2019-12-11 23:57:11
Jestem gotów przenieść się do ziemianki i żyć bez gorącej wody w kranie.
Ale czy ona jest gotowa?
2019-12-11 21:57:00
HogoFogo
Będąc na utrzymaniu rodziców można być przywódcą rewolucji zupełnie bezkarnie.
2019-12-11 21:55:10
No prosze
Jak dzieciak majacy odpowiednie pochodzenie i korzenie... moze zawojowac w kilka miesiecy juz "polowa Swiata" ! Jak by Dorosli na calym Swiecie o tym wczesniej "nie wiedzieli"... dlatego trzeba bylo wystawic Swojego dzieciaka !
2019-12-11 21:16:19
za co ?
Za pyskowanie i zimne kaloryfery ? Za olewanie szkoły i namawianie do tego innych ? Za reklamę firm ?
2019-12-11 17:17:48
as
chora dziewczynka ,skrzywdzona przez dorosłych.Ochrona klimatu to przede wszystkim to ograniczenie konsumpcjonizmu.A to sie jej nie udało przede wszystkim wśród młodych .|Sukces strajku klim . młodych to efekt tego że odbywa sie w czasie lekcji czyli zalegalizowane wagary.Myślę że wyłaczenie elektrowni na kilka dni wyleczyłoby z klimatoterroru.
2019-12-11 17:12:14