Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Młodzi w obronie planety: „Zmieńmy świat, a nie klimat” [GALERIA]

Data publikacji: 15 marca 2019 r. 14:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Młodzi w obronie planety: „Zmieńmy świat, a nie klimat”
Na placu Solidarności młodzi żądali walki z niszczeniem klimatu. Fot. Marek Klasa  

Protest przeciwko nieodpowiedzialnej polityce środowiskowej powodującej zmiany klimatu ściągnął na plac Solidarności wielu młodych szczecinian. Podobne manifestacje - o wspólnej nazwie "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" - odbyły się w piątek (15 marca) w 22 innych miastach w Polsce, skupiając tysiące młodych ludzi. W skali świata protestowano łącznie w 112 krajach.

Idea szkolnego strajku dla klimatu pochodzi od 16-letniej Szwedki, Grety Thunberg, która co piątek udawała się protestować przed szwedzkim parlamentem, a z czasem zaczęło do niej dołączać coraz więcej osób. Została ikoną młodych w walce z niszczeniem środowiska i przemawiała na konferencji klimatycznej w Katowicach w grudniu 2018 roku. W trakcie szczecińskiego protestu wielokrotnie wspominano o młodej aktywistce. Cytowano również jej najsłynniejsze słowa: "Nigdy nie jesteś za mały, aby dokonać zmiany".

Zgromadzenie otworzyli Ola i Marcin, którzy wspólnie odczytali list wzywający do koniecznych zmian. Młodzież nazwali "pozbawioną głosu przyszłością ludzkości" oraz "pokoleniem dorastającym razem z katastrofą klimatyczną". Wspomnieli, że do realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku wiele jeszcze brakuje.

- My, młodzież, ruszyliśmy się z miejsca i zmienimy świat. Domagamy się od światowych decydentów podjęcia działań - mówili.

Przedstawiono sześć głównych postulatów. Młodzi żądają rzetelnej edukacji na temat zmian klimatu, twierdząc, że temat ten jest notorycznie pomijany i bagatelizowany przez program nauczania. Domagają się, aby szkoły przekazywały uczniom nie tylko wiedzę o klimacie, ale i dobre zwyczaje - wskazują bowiem, że absolwenci szkół rzadko wynoszą z nich nawyk segregacji śmieci czy oszczędzania wody. Żądają odejścia od korzystania z nieodnawialnych źródeł energii i zaznaczają, że spalanie węgla stanowi obecnie śmiertelne zagrożenie dla naszej cywilizacji. Chcą uniwersalnego przyjęcia raportu IPCC (Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu), aby dalsze zaprzeczanie zmianom klimatu stało się niemożliwe, jako że badania jednoznacznie wskazują, iż do zmian klimatu dochodzi. Domagają się, aby producenci w rzetelny sposób informowali klientów, w jaki sposób ich produkty (i proces ich wytwarzania) wpływa na środowisko - ma to pozwolić na bardziej świadomy wybór podczas zakupów. W końcu, protestujący wysuwają żądanie nagłośnienia zmian klimatu w ramach debaty publicznej - jak podkreślają, temat ten jest zbyt często bagatelizowany i pomijany.

- W życiu człowieka, a zwłaszcza aktywisty, przychodzi taki moment, kiedy dostajesz dodatkowego kopa do działania - mówił do zebranych Szymon Detko, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin. - Dla mnie taki moment przyszedł właśnie teraz.

Podobnych głosów było więcej. Najczęściej wskazywano na bezczynność polityków i ignorancję wszystkich, którzy mają możliwość podejmowania decyzji.

- Strajk, tak samo jak problem, jest ogólnoświatowy - zaznaczył jeden z kolejnych mówców. - Musimy przestać tolerować wszystkie osoby publiczne, które zaprzeczają faktom. Musimy wywrzeć presję na możnych tego świata, dopóki nie jest za późno.

Odniesiono się do problemów takich jak niszczenie lasów i nadmierne zużycie wody (której może w Polsce zabraknąć do 2050 roku). Przypominano o raporcie ONZ, który wskazuje, że jeśli nie uda się zahamować wzrostu temperatury poniżej granicy 1,5 st. Celsjusza, dojdzie do nieodwracalnej katastrofy klimatycznej.

Mimo że pogoda nie dopisała - przez kilka minut na protestujących spadł gwałtowny deszcz - to obecnych było wiele młodych osób. Przemawiający często podkreślali, że ich znajomi oraz rodzice mówili, że nikt nie przyjdzie oraz że to tylko sposób na ominięcie lekcji. Przybyło jednak dużo ludzi, wyraźnie zaangażowanych w cel wydarzenia. Byli też goście spoza Szczecina. Jeden z nich - przybysz z Poznania - postanowił odczytać strajkującym fragment encykliki papieża Franciszka "Laudato si'", w której stanął on w obronie środowiska i docenił zaangażowanie wszystkich aktywistów walczących ze zmianami klimatu.

- Starsi narzekają, że młodzież ciągle siedzi w swoich telefonach - mówiła jedna ze zgromadzonych. - Jednak co w tym złego, jeśli czytamy na nich o zmianach klimatu?

Całe wydarzenie przebiegło w spokojnej atmosferze i zakończyło się po prawie dwóch godzinach.

Natan Pawłowski

Na zdjęciu: Na placu Solidarności młodzi żądali walki z niszczeniem klimatu.

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stop ekoterorystom i globalnym oszustom
2019-03-17 12:56:35
Stop ekoterorystom i globalnym oszustom
sceptyk
2019-03-17 12:54:51
Czy uzbrojeni w piki i proce będą walczyć z inwazją kosmitów?
- goń się,
2019-03-16 16:12:50
jutro zmieni się pogoda i nastąpi "Wiosna", pedałów przybędzie.
Wkrótce
2019-03-16 14:38:32
będziecie mieli więcej "zimy", jak z ostatnich kilkunastu godzin,a wtedy obszczekiwanie w komentarzach ucichnie. Do zobaczenia.
szczyle na gigancie
2019-03-16 13:27:37
- zcznijcie od siebie, tzw. "praca organiczna" może coś zmienić zamiast żądań typu "walczcie o naszą przyszłość".
Ojciec
2019-03-16 12:01:51
...Chcą uniwersalnego przyjęcia raportu IPCC , aby dalsze zaprzeczanie zmianom klimatu stało się niemożliwe ... To, Panie dzieju, towarzysz Stalin byłby zachwycony. Wszystkim wątpiacym zagipsować usta, a potem... Hoduje się Klimajugend. Jesli to nie faszyzm, to co to jest?
Jarun
2019-03-16 10:58:38
Za wagarowanie (protest odbył się w piątek) szanujące się szkoły wyrzuciłby protestujących uczniów. A za tydzień w obronie kotka, potem rybek akwariowych, też pójdą strajkować ?! Kpina z dyscypliny i szkolnictwa.
Myśl
2019-03-16 10:11:51
Dobrze, że młodzi ludzie sprzeciwiają się niszczeniu środowiska naturalnego, a właściwie Ziemi. Jeśli o to nie zadbamy, to oni prawdopodobnie nie będą mieli gdzie normalnie żyć. Dzięki zachłanności i głupocie ludzi Ziemia jest w coraz gorszym stanie, a drugiej przecież nie mamy. Znika coraz więcej zwierząt i roślin, a bez nich ludzie nie mają szans na przetrwanie. Zmiany klimatyczne, związane także z działalnością ludzi powodują np. pustynnienie Afryki, co eskaluje migrację do Europy, topią się lodowce Arktyki i Antarktydy, a jeśli z podgrzanych i zanieczyszczonych przez ludzi oceanów zacznie się uwalniać CO2, to będziemy "ugotowani".
Brawo
2019-03-15 22:26:15
Np. ode mnie. Do dziś nie rozumie jak działają drzwi od tramwaju i chodzę piechotą.
Brawo
2019-03-15 19:31:49
Miło widzieć tak mądrą młodzież. Są duzo bardziej rogarnieci od wielu dorosłych Polaków
Drogie dzieci
2019-03-15 16:39:21
nauczcie się najpierw liczyć (wystarczy znajomość podstawowej arytmetyki i procentów) a potem skupcie się na zminimalizowaniu własnej konsumpcji (wasze smartfoniki trzeba wyprodukować, wasze ładne buciki i ciuszki wszystko brandowane przez korporacje maksymalizujące zyski kosztem ludzi i natury). Jak już będziecie potrafili mnożyć i dzielić, dodawać i odejmować to możemy pogadać.
Galeria
2019-03-15 16:28:16
Wystarczy ograniczyć konsumpcję!
stop ekoterroryzmowi
2019-03-15 16:24:39
Rośnie nam pokolenie pożytecznych idiotów otumanionych przez lewacką ideologię! Zmiany klimatu są od milionów lat i były nawet wtedy jak ludzi nie było którzy niby produkują CO2 od którego niby to ginie planeta! CO2 to jeden z najbardziej pożytecznych gazów bez którego nie ma życia na naszej planecie i nie ma on prawie żadnego wpływu na klimat!
Oho
2019-03-15 16:08:43
trutututu o ochronie ziemi a kazdy w łapce ma komorke ktorych to prdukcja jest jedna z najszkodliwszych dla ziemi. lekko kisne z tej ekipy XD
rozczarowanie
2019-03-15 16:06:02
Mam nadzieję, że to tylko niewielki ułamek szczecińskiej młodzieży, bo nie mogę uwierzyć, że mamy młodzież tak otumanioną, niesamodzielną w myśleniu i podatną na wpływy lewackich ideologów.
Abc
2019-03-15 16:04:13
Kiedyś, zwyczajnie chodziło się na wagary. Dziś chodzi się na marsze. Efektem niedouczenia rodziców, są właśnie takie, głupiutkie lub cwane dzieci.
krotko
2019-03-15 15:50:54
oglupiale tlumy mlodziezy ,manipulowane przez lewactwo.byly viceprezydent usa gore dostal nawet od tej szajki nobla.
co2
2019-03-15 15:35:27
Lewackie niedojdy pod płaszczykiem "globalnego ocipienia" chcą innym utrudnić życie. Może niech zaczną od siebie i pozbędą się swoich smartfoników które trzeba codziennie ładować prądem przy którego produkcji wydziela się tyle tych szkodliwych gazów?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA