Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Pomaszerowali w imię ekologii [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2019-11-29 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-01 08:07
Pomaszerowali w imię ekologii
 

"Domagamy się, aby w Szczecinie oficjalnie ogłoszono Stan Kryzysu Klimatycznego oraz żeby zostały podjęte konkretne działania" - wołali młodzi mieszkańcy, którzy w piątek przemaszerowali spod Urzędu Miasta do Urzędu Wojewódzkiego.

Aktywiści żądają od wojewody wezwania rządu do działania. List intencyjny trafi również na ręce marszałka województwa zachodniopomorskiego.

- Życie na naszej planecie stoi pod znakiem zapytania. Słyszymy o tym, jak emisje stale wzrastają podczas, gdy ludzkość musi je drastycznie zredukować - mówiła jedna z aktywistek. Parę minut wcześniej jedna z uczestniczek marszu zaciągała się papierosem. Na pytanie, czy nie szkodzi w ten sposób środowisku, usłyszeliśmy "Jeju, ale przecież jestem na strajku. Nie musimy być idealni".

W trakcie marszu, młodzież wygłaszała swoje postulaty - domagają się m.in. godnej edukacji ekologicznej, wprowadzenia polityki ekologicznej czy przeprowadzenia transformacji gospodarki do potrzeb klimatu.

Uczestnicy skierowali również swoje żądania do lokalnych mediów. "Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwanie się językiem oddającym wagę problemu" - mówił jeden z organizatorów.

Przed wyborami sześć partii zobowiązało się do realizacji wszystkich postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. To Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Razem, Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Biedronia. Prawo i Sprawiedliwość, zobowiązało się do zrealizowania trzech postulatów - wprowadzenia edukacji klimatycznej, stosowania polityki opartej na raporcie IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu – red.) oraz do sprawiedliwej transformacji gospodarki.

- Wy mianujący się politykami, zróbcie coś i pokażcie, że możemy na was liczyć. Sami macie dzieci, wnuki, siostrzeńców, bratanków. Wygodniej jest nic nie zmieniać, bo to trudne? Nikt nie mówił, że życie jest łatwe - krzyczała kolejna młoda aktywistka.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest ruchem społecznym młodzieży, która wyraża swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej.

(KaNa)

Na zdjęciu: W trakcie marszu, młodzież wygłaszała swoje postulaty - domagają się m.in. godnej edukacji ekologicznej, wprowadzenia polityki ekologicznej czy przeprowadzenia transformacji gospodarki do potrzeb klimatu.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Film: Karolina NAWROCKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@dinozaur
2019-12-01 03:20:04
Jak już bierzesz pod uwagę tak odległe czasy to uwzględnij również, że wyższym stężeniom atmosferycznego CO2 w historii geologicznej towarzyszyło słabsze natężenie promieniowania słonecznego. Dlatego doszło do zlodowacenia, a nie do potężnego ocieplenia.
k....k12
2019-11-30 16:18:58
Widząc, że przegrywają wypuszczając dzieciaki na ulice, które pojęcia nie mają do czego faktycznie zostały użyte, sami apostołowie religii klimatycznej się uaktywnili. Te swoje pipi-emy mają od zakamuflowanych proroków, tak jak światowa medycyna dopuszczalny poziom cholesterolu. Ale protokół z Kioto niektórzy nie podpisali, też zgodnie z wolą proroków. W wielu krajach węgiel kamienny wydobywa się i nim handluje w najlepsze, to w takim razie w trybie natychmiastowym ten proceder powinien zostać ukrócony, wszak Ziemię mamy jedną, ale nie, tak nie jest.Oto w Polsce należy zakazać, a Rosja i Niemcy, to jak chcą. Chiny i Indie to już wolna amerykanka, fedrują na potęgę, także Australia, Afryka. Czyli mocodawcy protestów w Polsce mówią< my wam Polakom zakładamy kaganiec. A czy POLSKI NARÓD przetrwa w zamian za posłuszeństwo... Nie wiadomo, bo ma przetrwać planeta i prorocy, a Polacy dostaną taki wał, jak pomoc sojuszników u progu II światowej. Także załóżcie łapcie z opon-heroldzi dobrej nowiny-niczym wujek Ho, oddajcie auta schroniskom dla zwierząt, o!! I poddajcie się sterylizacji
dziadek do dziadka
2019-11-30 15:19:58
Gdzie ty żyłeś przez te lata Młodzież nie myśli tylko na łatwiznę leci ,myśli ze świat jest tak piękny jak oni widza. Jak może być zerknijcie do historii lat 1939 - 1945.
geront
2019-11-30 14:35:30
Od tego globalnego ocieplenia to mi rzadziej staje.
@Trochę nauki
2019-11-30 11:00:12
W czasach dinozaurów w atmosferze było około 2000 ppm CO2 i biosfera sobie doskonale radziła tak więc drogi kolego te dzisiejsze 400 ppm CO2 to jest nic! Problemem obecnie nie jest CO2 tylko geoinżynieria czyli programy modyfikacji pogody stosowane na globalną skalę! Polega to na rozpylaniu w górnych warstwach atmosfery aerozoli chemicznych które później wywołują anomalie pogodowe - na te anomalie powołują się następnie ci macherzy od CO2 i nakładają kolejne wyśrubowane normy i opłaty emisyjne!
@ gosc
2019-11-30 08:16:08
Osobiście wpłacę na sprzęt medyczny dla ciebie - nowy, duży młotek.
Trochę nauki
2019-11-30 02:23:00
W naturze emisje CO2 (z oceanów i z rozkładu roślinności) są równoważone przez pochłanianie (znów przez ocean i roślinność). Dziś tą równowagę zakłócamy – naszych przemysłowych emisji nie równoważy żadne naturalne ani przemysłowe pochłanianie. Węgiel krąży w tzw. „cyklu węglowym” – między biosferą, glebą, skałami, wodami, atmosferą Ziemi i osadami (w tym paliwami kopalnymi). Naturalne absorpcje równoważą naturalne emisje, dlatego sumaryczna ilość węgla w cyklu nie powinna zmieniać się w krótkich skalach czasowych. Tymczasem dziś obserwujemy stałą nadwyżkę CO2, gromadzącą się w atmosferze. Na jakiej podstawie ten wzrost przypisujemy człowiekowi? Otóż system klimatyczny potrafi „odróżnić” węgiel ze źródeł naturalnych od węgla z paliw kopalnych – i reaguje we właściwy sobie sposób. Po pierwsze, rośnie kwasowość oceanów pochłaniających nadmiarowy dwutlenek węgla. Gdyby źródłem emisji były same oceany, to zjawisko nie miałoby miejsca. Po drugie, spada atmosferyczna koncentracja tlenu. Tlen łączy się z węglem w procesie spalania paliw kopalnych. Gdyby źródłem emisji były oceany, tlenu nie powinno ubywać. Po trzecie w atmosferze rośnie zawartość izotopu węgla 12C (co przekłada się na spadek względnej zawartości izotopu węgla 13C). Wskazuje to, że źródłem dodatkowego CO2 są paliwa kopalne, zawierające proporcjonalnie więcej izotopu węgla 12C względem 13C niż materia nieożywiona. Czy ta nadwyżka rzeczywiście robi różnicę? By ocenić wrażliwość klimatu na zmiany stężenia CO2, cofnijmy się w przeszłość. Na przestrzeni setek tysięcy lat koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze oscylowała w granicach 180-300 ppm – to wystarczało, by Ziemia przeobrażała się gruntownie, przechodząc od zlodowaceń do ciepłych interglacjałów. Dziś ta koncentracja jest bliska 400 ppm i rośnie w ekspresowym tempie 2 ppm rocznie. Nasz eksperyment na klimacie nie ma precedensu w historii planety. Marcin Popkiewicz na podstawie Skeptical Science, konsultacja merytoryczna: prof. Szymon P. Malinowski
Wszyscy tacy mądrzy
2019-11-30 02:10:03
Nie wiem skąd przeciwnicy strajku klimatycznego czerpią takie informacje i skąd takie stanowcze stanowisko w tej sprawie. Wyciąganie takich wniosków z suchych danych procentowych i nie biorac pod uwagę innych aspektów zachodzących w przyrodzie jest zupełnie bez sensu. Jeśli nie docierają do nich prowadzone latami badania naukowe z całego świata niech spojrzą co się dzieje na świecie i jakie mamy teraz anomalia pogodowe które wcześniej występowały znacznie rzadziej. Pomijając huragany i tornada najlepszym przykładem będzie tu chociażby zalana ostatnio Wenecja czy najcieplejszy październik od czasów prowadzenia pomiarów. Tylko ślepiec by tego nie zauważył.
gosc
2019-11-29 22:58:09
Sie oswiecony lud burzy o pare zł miesiecznie dla dobra ekologii, ale kilku miliardów zł rocznie nie widzi- 2 mld wpajanie religii w szkolach publicznych ,kolejne to datki na grunty darmowe, dofinansowania -w toruniu ponad 220 mln, itd. miliardy rocznie ida na obietnice zycia w chmurkach a ludzie na SOR-ach umieraja, ile mozna by za to kupic sprzetu medycznego, itd. to ciezko okreslic
kibic
2019-11-29 22:51:33
do ogłupiałej młodzieży ... nie ma co im tłumaczyC w większości do dzieci totalnego ciamajdanu ... więcej tzw.porządkowych w żółtych kamizelkach niż samych protestujących :) Greta była? :)
Pedofilia - zbrodnia. Potępiam całym moim umysłem.
2019-11-29 21:18:36
Ale pedomanipulacja to jest to samo.
to co robicie droga młodzieży smierdzi, cuchnie wręcz
2019-11-29 20:03:23
czerwonym książeczkami Mao, jesteście Pawlikami Morozowowami naszych czasów, hunwejbinami z ustami pełnymi banałów - w swej bezbrzeżnej miałkości intelektualnej, w tej pustce zawartej w granicach waszych uszu uzurpujecie sobie coś czego nawet nie potraficie nazwać... już wam ładnie odpowiedziano co władze Polski zrobiły do poprawy ekologii, niedawno rozpoczęto wygaszanie wielkiego pieca w Nowej Hucie, cieszcie się bo kilkanaście tysięcy rodzin straci źródło dochodu - stal będzie produkowana w biednych krajach w których obowiązują znacznie niższe normy środowiskowe niż w Polsce... gratulacje... kolejny wielki sukces ekofaszystów... - życzę wam by wasi rodzicie stracili pracę, byście zaznali strachu przed jutrem, by skończyła się kasa na makijaż, tipsy, drogie ciuchy, buty, sprzęt elektroniczny, byście zaczęli żyć zgodnie z tym o czym krzyczycie... byście zamiast plastikowych futer i tkanin z tworzyw sztucznych którymi się tak brzydzicie musieli zabić zwierzę, własnoręcznie je oprawić, wypatroszyć, opracować jego skórę którą założycie by chronić się przed śmiercią z zimna.
Pajo
2019-11-29 19:38:51
Do rodziców:wytłumaczyć co to był (może być) 20 stopień zasilania. Do EC Pomorzany i Dolna Odra na ul.Gdańskiej odciąć dopływ ciepła CO i wody cieplutkiej na kilka dni a także energii el. Wszyscy będą wyleczeni z bezmyślności razem z wybitnymi pedagogami po gimnazjum. Wszystko ma swój czas. Dziadek ty też.
Żałosny jubel. Bez najmniejszego znaczenia.
2019-11-29 19:23:54
Tylko ŻMIJOWE PLEMIĘ systematycznie, precyzyjnie ogłupia naszą jeszcze nie zwichrowaną młodzież. Zauważcie - zmiana, na tyle zdjęć WYŁĄCZNIE dzieci. Zakazane, żmijowe, judzące gęby POchowane.
nh
2019-11-29 19:16:06
a ja chcę klimatu z XIII wieku, gdy w Wielkopolsce uprawiano winorośl. A dzieciaczki niech walkę o klimat zaczną od likwidacji ubóstwa energetycznego pod hasłem "zapłać babci za ogrzewanie"
ptaszek
2019-11-29 19:07:28
ci molodzi niech nie jedza bo jak jedza to pierdza a to zatrowa powietrze
k....k12
2019-11-29 18:03:13
Pomorski kurator oświaty do roboty!!! Szczecińska młodzież szkolna udała się na zbiorowe wagary i to z ciałem pedagogicznym. I te dzieci i ci nauczyciele to jest kliniczny przykład nieuctwa. Gdybyście choć przeczytali dzienniki M Dąbrowskiej i Z Nałkowskiej pisane po plus\minus 50 lat. One często wspominają a to jak w zimach padały deszcze, o temperaturach np plus 7 w styczniu, o pluchach w lutym. Pisarek nie ma już na świecie od pół wieku-przypominam. A czy ci pajdokraci mają dane o emisji spalin wynikające z ruchu lotniczego zarówno cywilnego, jak i wojskowego, a są to ilości zatrważające. A czy nie myślałyście dziewuszki, bo to wy odwalacie robote polegającą na hałasowaniu \ chyba tylko do tego się nadajecie \ żeby wezwać przed oblicze trybunałów państwa, które mają na sumieniu nadziemne wybuchy jądrowe przez te wszystkie lata minione, a sporo tego było, bo może to jest także powód topnienia lodowców. Ale co wy tam możecie wiedzieć. ŚMALTFONY, TIPSI, PLA PLA PLA ruja i poróbstwo i wstydu toto nie ma i powtarza co jej kazali i nie wie, że nic nie wie
No tak
2019-11-29 17:39:57
Za komuny czerwone szturmówki . Dziś komuchy wyprowadzają zieloną / życiowo / młódż na ulice pod wypromowanymi przez siebie hasłami obrony klimatu / przed naturą ? / albo gloryfikacji homoseksualizmu . A w szkołach kadra robi wiele , byle dokopać PiS . Warto chodzić do takich szkół ? Po co ?
Nazwa
2019-11-29 17:37:11
Żałuję że byłem w pracy, koleżanka woląca gorącego seksu proszona o podanie telefonu.
Jestem za globalnym ociepleniem
2019-11-29 17:30:48
Kiedys w Polsce rosly palmy i bylo lepiej. Szybsza wegetacja, mniej by sie wydawalo na ogrzewanie. To normalny proces powtarzajacy sie na ziemi. Jak widac nasza mlodziez lubi sobie pospacerowac i zakorkowac miasto. Niestety pokazuja tylko, ze sa imbecylami i nie znaja sie na srodowidku. Ludzie,zwierzeta migrowali zawsze, wiec jak idioci osiedlili sie na jakichs wysepkach i ichzaleje, to tylko pokazune, ze selekcja naturalna kretynow w koncu dosiegnie. A mlodzi jak to mlodzi albo sa miesem armatnim, albo wspieraja glupie idee. Taki wiek, by popelniac bledy. Szkoda tylko, ze poziom edukacji spada i mamy wiecej kretynow. No ale jak to pisali noe chcialo sie nosic teczki to teraz, zapraszam do lopateczki. Po szkolebeda mieli wiecej czasu na przebywanie na swiezym powietrzu. A kto ich zwolnil ze szkoly? To teraz tak mozna wagarowac?
dobre
2019-11-29 17:20:19
Kiedy młodzi byli na marszu , ogrzewanie w szkole wygaszono ? Ok ! Może tak co dzień ? Po co szkoła ?
roger
2019-11-29 17:18:15
sami nawiedzeni!!!!!!!!!1 oczywiście lekcje nadrobia w sobotę??? bo jak nie to donos do broniarza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ble
2019-11-29 17:02:51
Oddycham 5 razy na minute i mniej co2
jaracz
2019-11-29 16:55:50
"Parę minut wcześniej jedna z uczestniczek marszu zaciągała się papierosem. Na pytanie, czy nie szkodzi w ten sposób środowisku, usłyszeliśmy "Jeju, ale przecież jestem na strajku. Nie musimy być idealni"." Ale się redaktor czepia. Przecież ta eko-uczennica wciągała nikotynowy smog, żeby poczuć, jak cierpi planeta. ja też lubię zabuchać, ale bez ekologicznego podtekstu.
Pytacz
2019-11-29 16:51:19
A może jakieś ciało pedagogiczne, które maszerowało w tym marszu, odpowie dlaczego te dzieci nie chodzą w ciuchach z second handu. Przecież odciążyłyby planetę. A czy ci uczniowie sprzątają świat, czy raczej nie brudzą sobie rączek?
Skoro
2019-11-29 16:47:49
macie takie marne zdanie o własnych dzieciach, trzeba ich było nie robić.
POszust
2019-11-29 16:31:40
ta dbałość o ekologię sporo nas kosztuje.Zobaczcie jakie podwyżki są za wywóz śmieci ponad 50 % , produkcja energii , huty , chemiczne musza płacić potężne ceny za uprawnienia do emisji w konsekwencji producenci przerzucają koszty na klientów
Wow, że tak zakrzyknę po staropolski....
2019-11-29 16:29:36
Priorytetariusze wszystkich krajów łączcie się! To hasło kojarzy mi się z międzynarodówka socjalistyczną dzieci z zamożnych rodzin, przyszłych polityków...
Naiwni młodzi. Jeszcze tak mało wiecie. Ale otwierajcie oczy, myślcie.
2019-11-29 16:03:11
Przecież to szakale, żmije, ludzkie plugastwo wiedzie Was na takie juble. W ten sPOsób Was sobie tresują. Młodzi - myślcie!!!
Miasto stoi!!!!
2019-11-29 15:26:44
Pięknie znów zostało zablokowane i tak wciąż zakodowane miasto. Extra, przez ten tzw.strajk masa pojazdów stojąc w korkach emitowana jeszcze więcej zanieczyszczeń do atmosfery. Pięknie, blokujcie dalej i częściej.!!
Wprowadzam Eko dyscyplinę w moim domu:
2019-11-29 15:14:47
kapiel raz w tygodniu, komputer raz w tygodniu, dojazd do szkoły tylko rowerem, wymiany smartfona nie będzie, nowych ciuchów nie będzie, kieszonkowego nie będzie, do jedzenia produkty z przeceny, do picia kranówka, ogrzewanie wyłączam. Po powrocie ze szkoły dzieciaki do zbierania puszek i makulatury.
cdn
2019-11-29 15:14:06
To wszystko robota lewactwa i tvn/cala prawda cala dobe/ manipulacja mlodzieza.Rodzice zrobciepogadanki z pociechami.Szujnia szmatlawca michnika robila nagonke na sw.Profesora Szyszke w obronie kornika drukarza a niemcy wycinali i niszczyli szkodnika.W Polsce ekolodzy za niemieckie pieniadze robia wodezmozgu szczegolnie mlodym ludziom.gdzie byli jak warszawka byla zalewana g....
Greta wali kreta
2019-11-29 15:00:52
Naoglądali się pseudobuntowniczki i chcą podążać jej śladem. Podpowiem ochotnikom. Trzeba sobie znaleźć i zaskarbić sympatię zamożnych aktywistów z lewej strony. Tu łażenie po ulicach nie zadziała. To nie tak. :)
Do @eco
2019-11-29 15:00:40
Rozgoryczony folklor Kuriera? A ja jestem młoda i popieram ich postulaty, ale nie to jak sobą reprezentują strajk - przykład palenie papierosów. Pozdrawiam.
Czytelnik
2019-11-29 14:55:36
Młodzież poszła na marsz w "imię ekologii" ponieważ zwyczajnie nie chciało jej się siedzieć w szkole na zajęciach. Poza tym, 95 % tej młodzieży wcale nie jest zainteresowana żadną ekologią, a słowo : "priorytetyzacja" z niczym im się nie kojarzy, bo przez całe dnie siedzą z nosami w komórkach i laptopach. Smutne, ale prawdziwe.
Młodzi, zróbcie kiedyś marsz w imię rozumu.
2019-11-29 14:47:53
Przeciw tym co Was ogłupiają. Przeciw targowicy.
eco
2019-11-29 14:46:18
Jestem dziadkiem ale popieram uczniów. Walczą o swój los. To ich święte prawo i niech z tego jak najczęściej korzystają. Młodzi, macie dobrze w głowach poukładane i nie słuchajcie tych oszołomów którzy będą na tej stronie was szkalować. To będzie rozgoryczony folklor Kuriera, który tylko aktywnym zazdrości.
max
2019-11-29 14:32:25
Za czasów dinozaurów w atmosferze było około 2000 ppm CO2 czyli pięć razy więcej niż jest teraz ( około 400 ppm ) i biosfera sobie doskonale radziła - więc droga młodzieży co wy chcecie ograniczać? CO2 produkowane przez człowieka stanowi tylko 0,1% gazów cieplarnianych i nie ma praktycznie żadnego wpływu na klimat który zależy od aktywności Słońca! Lewactwo ogłupia nam młodzież która sama nie wie czego chce!
do ogłupiałej młodzieży
2019-11-29 14:26:15
Wśród gazów cieplarnianych CO2 to około 3,5%! Para wodna stanowi 95%! Z tego 3,5% CO2 człowiek wytwarza tylko 3% resztę przyroda - wulkany, oceany, zwierzęta! Jeżeli policzymy 3% z 3,5% - to CO2 produkowane przez człowieka stanowi około 0,1% gazów cieplarnianych! Ze spalania węgla pochodzi tylko około 10% CO% produkowanego przez człowieka - czyli jak policzymy 10% z 0,1% - to CO2 ze spalania węgla stanowi uwaga - 0,01% wszystkich gazów cieplarnianych! Żeby było ciekawiej to Polska wytwarza około 1% CO2 produkowanego przez człowieka - czyli CO2 wytwarzane przez Polskę to 1% z 0,1% czyli 0,001%! CO2 produkowane przez Polskę stanowi 0,001% gazów cieplarnianych - za co płacimy około 25 mld $ każdego roku w postaci różnych haraczy za CO2! Ze spalania polskiego węgla natomiast pochodzi 10% tej ilości wytwarzanego przez Polskę CO2 czyli - 0,0001% gazów cieplarnianych - za ten 0,0001% chcą nam za przeproszeniem rozwalić całą energetykę!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ