poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Świat > Greta Thunberg i jej ruch klimatyczny z nagrodą Amnesty International

Greta Thunberg i jej ruch klimatyczny z nagrodą Amnesty International

Greta Thunberg i jej ruch klimatyczny z nagrodą Amnesty International
Data publikacji: 2019-06-07 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-12 12:30
Wywietleń: 1321 395582

Najwyższe odznaczenie przyznawane przez Amnesty International za zasługi na rzecz praw człowieka otrzyma w tym roku Greta Thunberg i zapoczątkowana przez nią inicjatywa młodych ludzi Fridays for Future na rzecz zdecydowanej walki ze zmianami klimatu.

"Determinacja, z jaką młodzi aktywiści na całym świecie wzywają nas do skonfrontowania się z rzeczywistością kryzysu klimatycznego, napawa nas pokorą i jest dla nas inspirująca. Przypominają nam oni, że jesteśmy silniejsi, niż sobie uświadamiamy, i że wszyscy mamy rolę do odegrania w ochronie praw człowieka w obliczu klimatycznej katastrofy" - podkreślił w piątek sekretarz generalny AI Kumi Naidoo.

Ceremonia wręczenia Nagrody Ambasadora Sumienia nie jest planowana, ale wyróżnienie zostanie oficjalnie przekazane 16-letniej Szwedce.

Nagroda Ambasadora Sumienia to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez AI za wkład w obronę praw człowieka. Pierwszym jej laureatem był w 2003 roku były czechosłowacki dysydent nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla Vaclav Havel. W kolejnych latach grono wyróżnionych powiększyło się m.in. o walczącego z apartheidem w RPA Nelsona Mandelę, pakistańską działaczkę na rzecz praw kobiet Malalę Yousafzai czy chińskiego artystę Ai Weiweia.

Kryzys klimatyczny jest najczęściej postrzegany przez pryzmat negatywnego wpływu zachodzących zmian na środowisko, jednak "zmiany klimaty potęgują (...) istniejące już nierówności, a ich skutki z czasem będą coraz poważniejsze, prowadząc do katastrofy dla obecnych i przyszłych pokoleń" - wyjaśnia Amnesty na swojej stronie internetowej.

Brak skutecznych działań światowych rządów w walce ze zmieniającym się klimatem AI określiła jako prawdopodobnie "największe ponadpokoleniowe pogwałcenie praw człowieka".

"Prawa człowieka i kryzys klimatyczny łączą się ze sobą. (...) Zmiana klimatu oznacza, że ludzie nie będą w stanie hodować dla siebie żywności, ich domy będą zagrożone, a ich zdrowie ucierpi. Rządy mają obowiązek nas chronić, dlaczego więc nie robią nic, by powstrzymać zmianę klimatu przed pogrzebaniem naszej przyszłości?" - podkreśliła Thunberg w oświadczeniu.

Fridays for Future to inicjatywa zapoczątkowana przez Thunberg, która w sierpniu zeszłego roku postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu.

Za jej przykładem poszły setki tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Pod koniec maja na globalne wezwanie do demonstracji nazywanych "strajkami klimatycznymi" odpowiedziało ponad milion młodych ludzi z ponad 100 krajów, w tym Australii, Japonii, Brazylii, Indii, Nigerii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, a także Polski.

(PAP)

Fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Komentarze

A ile Milionow
Zarobily juz na tym... One Fundation, Open Society, The Greens, Green Youth oraz inni Pomocnicy... ????
2019-06-12 12:24:12
Ochrona
Greta& Co chcemy ochrony klimatu ale nie chcemy na lekcje
2019-06-12 09:55:42
Apel
Apel dla dzieci ZAMIAST NA LEKCJE TO LEPIEJ WAGARY ...i nagroda AI
2019-06-12 09:34:39
Adam
Adam do @ Juzek zmiany klimatyczne to prawda ale Grety akcje niczego nie zmienia,jedynie jej portfel i naklad medialny
2019-06-12 09:28:11
RUCH
TO ruch klimatyczny czy interes miediow niemajacych innego tematu. SUPER INTERES a do tego nawet nagroda
2019-06-11 21:45:10
Greta
Jak wszyscy podobnie jak Greta tylko "Wagarowaniem" kryzys klimatyczny uczynia nierealnym to SUPER. Niestety na dzien dzisiejszy praktycznych dzialan ze strony Grety i jej podobnych na rzecz ratowania NASZEJ PLANETY nie widze.
2019-06-11 21:38:48
Lub inaczej
A jak jest "roznica"... pomiedzy: Thunberg a Goldberg ??
2019-06-08 23:53:53
Spokojnie
A jakie ta malo-lata ma korzenie i pochodzenie i jak jej idzie w Szkole... oraz Kto za tym stoi...??? Moze cos wiecej i na ten temat...!!
2019-06-08 23:50:42
Czy to ta sama AI
W której panuje mobbing, zastraszanie? Niedawno dwójka pracowników AI (Gaëtan Mootoo i Rosalind McGregor) popełniło samobójstwa... Dziś AI to nie jest to samo AI co kiedyś - to międzynarodowa korporacja nie cofająca się przed zastraszaniem i prześladowaniem. Nie można tez nie wspomnieć że Greta Thunberg nieustannie kłamie i zastrasza opinie publiczna rzeczami które nie maja pokrycia w naukowych faktach.
2019-06-08 20:35:46
@Juzek
Za to twój komentarz świadczy o tym że masz mózg całkowicie przeżarty tym nowym bożkiem lewaków i globalistów jakim jest polityka klimatyczna która ma tyle wspólnego z ochroną planety co krzesło elektryczne z fotelem!
2019-06-08 16:27:26
Juzek
do @Juliusz - Twój komentarz świadczy, że zmiany klimatyczne już mają wpływ na ludzkość. Takie idiotyzmy to może wypisywać tylko właściciel mózgu pozbawionego przez dłuższy czas dopływu właściwej ilości tlenu.
2019-06-08 10:39:54
@Juliusz
Biedne zmanipulowane lewacką, globalistyczną propagandą dziecko ! Zmiany klimatu zachodzą od milionów lat i jest to całkiem normalne zjawisko! Te brednie o CO2 to jeden wielki szwindel który pod pretekstem ratowania planety przynosi globalistom setki miliardów dolarów dochodów rocznie!
2019-06-08 00:23:52
Juliusz
Popieram działania zmierzające do ratowania naszej planety!
2019-06-07 23:30:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Reni Charkiewicz

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie