czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Natalia walczy o klimat. Protest nastolatki przed szczecińskim magistratem

Natalia walczy o klimat. Protest nastolatki przed szczecińskim magistratem

Natalia walczy o klimat. Protest nastolatki przed szczecińskim magistratem
Data publikacji: 2019-07-19 21:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-26 12:09
Wywietleń: 1768 403656

Dwunastoletnia Natalia stanęła w piątkowe południe pod budynkiem szczecińskiego magistratu, aby zaprotestować przeciwko bezczynności polityków w obliczu zmian klimatycznych. Pomimo dość późnej zapowiedzi protestu Natalii, dołączyło do niej kilka osób.

- Strajkuję, żeby ludzie wiedzieli, że mamy kryzys klimatyczny i coś z tym trzeba zrobić, a tutaj w Urzędzie Miasta są ludzie, którzy zajmują się polityką - tłumaczy swoją motywację Natalia.

Zapytana o to, na jakich efektach najbardziej by jej zależało, zasugerowała działania takie jak ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Najbardziej wskazywała na środki, które pomogłyby zwrócić uwagę społeczeństwa na sytuację, aby zwiększyć świadomość i zebrać potrzebne do wprowadzania zmian poparcie.

W trakcie ponad dwóch godzin, przez które młoda aktywistka stała pod urzędem, nikt nie wyszedł do niej z budynku, aby porozmawiać o jej obawach związanych z klimatem i działaniami polityków - lub ich brakiem. Tymczasem większość przechodniów, którzy zauważyli trzymany przez Natalię transparent, nie zatrzymywała się, chociaż posyłała w kierunku protestującej uśmiech.

- Jestem z Bournemouth w Anglii, a do Szczecina przyjechałam do dziadków - mówiła 12-latka.

Jak dodała, jej angielscy przyjaciele organizują podobne wydarzenia, chociaż na większą skalę. Inspirując się działaniami, które znała ze swoich stron, postanowiła tymi samymi metodami apelować do mieszkańców i władz Szczecina o zwrócenie odpowiedniej uwagi na sprawy klimatu.

Działanie Natalii jest kolejnym objawem rosnącego zainteresowania kryzysem klimatycznym ze strony młodzieży - młodzieżowe strajki i protesty klimatyczne stają się coraz popularniejsze od zeszłego roku, głównie za sprawą szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. Natalia zapowiada, że dopóki jest w Szczecinie, zamierza pojawiać się pod ratuszem w każdy piątek koło południa.

(NaP)

Fot. Natan Pawłowski

Na zdjęciu: Z odpowiednią zapowiedzią, w kolejny piątek można się spodziewać większej liczby protestujących pod szczecińskim magistratem.

Natalia walczy o klimat. Protest nastolatki przed szczecińskim magistratem Natalia walczy o klimat. Protest nastolatki przed szczecińskim magistratem

Komentarze

asia
Lewactwo aby zdobyć władzę zastosowało metode zywej tarczy z dzieci.To dzieci maja stac sie pierwsza ofiara dla kukiełkarzy. Swiat zwariował.Te dziecko nie wie co to jest CO2
2019-07-21 08:38:35
Pedagog
Redakcjo co to za bujdy? Na czym polega walka? Na staniu z kartonem przez 15 minut? Dajecie takie tytuly bez sensu. Niech posegreguje smieci po sobie i przestanie korzystac z samochodu i jezdzi rowerem!
2019-07-21 07:47:32
Na-100-latko...
Do naprawy Klimatu masz cale zycie przed Soba !! A nim Anglia wystapi z UE wg. planu Brexit, to lepiej najpierw jeszcze "PO-WALCZ"... by do UE nie walili "tak drzwiami jak i oknami" Islamscy na-chodzcy... ktorych Celem jest calkowite wyniszczenie Europejskiego Chrzescijanstwa i wprowadzienie Islamu !! Gdyz pozniej juz z Chusta na golwie i gromadka wlasnych dzieci... nie bedzie Ci wolno Samej wyjsc z domu i nawet o Klimat powalczyc !!!
2019-07-21 00:44:15
Abc
Niech się najpierw pisać po polsku nauczy.
2019-07-20 23:05:50
Nitrasa w PO_bliżu nie było?
"... nikt nie wyszedł do niej z budynku, aby porozmawiać o jej obawach związanych z klimatem i działaniami polityków ..." Zabrali Nitrasowi śmieciarkę? Panie co to się PO_robiło?
2019-07-20 22:37:11
Tak perfidne wykorzystywanie nieletnich (ona ma 12 lat!!!) do celów politycznych powinno być tak karane
jak wykorzystywanie seksualne.
2019-07-20 20:04:22
retorycznie
Co jest z wami ludzie? Straciliście do reszty rozum?
2019-07-20 20:02:44
powinien
zainteresować się MOPS i odebrać prawa rodzicielski jej rodzicom a joddać rodzinie zastępczej tak jest w innych krajach Europy .
2019-07-20 19:42:03
Jak sądzicie z jakimi transparentami chodzili jej dziadkowie?
Bo ja wiem na 100%
2019-07-20 18:21:30
STRAJK
"Strajkowanie dla klimatu " to bzdura, tylko praca dla klimatu to OK!
2019-07-20 16:43:58
KTO
KTO pazwala na manipulowanie nieletnimi to do prokuratora i sprawa gotowa
2019-07-20 16:39:11
Protest
Nie pracowac tylko protestowac ,do Angli a nie u Nas w Szczecinie. Natalia na wakacje a nie molestowac nieletnich
2019-07-20 16:31:31
Ol tam, oj tam!
Mieć tyle latek i być jeszcze głupiutka, to żaden wstyd.
2019-07-20 16:04:50
Racjonalista
Nie chcą węgla tylko chcą rosyjskiego gazu! I tu jest pies pogrzebany. To robota określonych sił pod płaszczykiem ekologii
2019-07-20 15:17:31
Tradycja
Myślałam że młodzi starają się gdzie trochę popracować w wakacje aby mieć swoje pieniądze. Zbierać truskawki, borówki, maliny, jagody. A tutaj jakieś hepeningi robią. Co się z tym pokoleniem porobiło? Gdzie ich rodzice? Gdzie dziadkowie?
2019-07-20 15:15:30
Szanowni ogłaszam i zachęcam !!
Z krajowego menu wyłączamy fasolkę po bretońsku i grochówkę. Powietrze będzie jak kryształ.
2019-07-20 15:10:09
UE
Anglia jest na wylocie z Uni Europejskiej i tam Notalia ma pole do strajku o klimat ,a Szczecin to UE i my sobie poradzimy sami
2019-07-20 15:02:53
rot
Niech ktoś temu dziecku wytłumaczy, że zmiany klimatyczne są niezależne od woli polityków. Na szczęście. I niby dlaczego któryś z urzędników miał lecieć, bo jakaś małolata potrzebowała chwytliwego wpisu na fejsa. No bez przesady.
2019-07-20 15:01:50
Parodia
Dlaczego nie walczy o klimat w Baurnemunth (tam klimat jest gorszy)a sam dojazd do Szczecina to tylko negatywne CO2. Nosi ubranie produkowane w krajach dalekiego wschodu rekami nieletnich,bez norm ochrony klimatu. NATALIO,jesli naprawde klimat to dla ciebie istotne to zacznij od zbierania plastikowych toreb i petow ktorych nie brak przed budynkiem ktorym stoisz.
2019-07-20 14:20:01
@Myśl
To dziecko powinno w piaskownicy na murku siedzieć. Rodziców za łby i do sądu dla nieletnich. Patrzeć jak ośmiolatkowie będą protestować, bo im nie będzie pasować smak lizaków.
2019-07-20 14:12:30
dr Pasternak
Proszę Natalię i jej rodziców o konsekwencję w zwalczaniu zagrożeń dla klimatu. Jeśli będziecie wracać do Anglii po wakacjach to nie wracajcie ani samolotem ani pociągiem ani samochodem bo zniszczycie klimat!! Pieszo zalecam to nie będzie na pewno chemitrals. Żadnego zanieczyszczania klimatu podróżami!
2019-07-20 14:04:46
@Popieram!
Dołączam do Twej idei Druhu ! Nie przełknę kęsa od 22giej do 6tej. Zawsze to mniej gazu cieplarnianego wydzielę.
2019-07-20 13:50:11
dr Kalafior
Czego to dla paru lajków nie wymyślą!
2019-07-20 12:57:03
?
Jest u dziadków . Może dziadkowie nie potrafią zorganizować jakiegoś wakacyjnego wypoczynku, zabawy temu dziecku ? Może jej bilet na basen , do muzeum , itp zafundować !
2019-07-20 12:34:36
Popieram!
Popieram protest Natalii i wprowadzę solidarnościowy strajk głodowy w godzinach 12-15.
2019-07-20 12:26:03
Do pieniaczy
Szanowni komentujący, tak faktycznie to żal tej dziewczynki. Ma na pewno dobre intencje, jednak chyba nie do końca jej przedstawiono stan faktyczny zasyfienia planety. Zacznijmy od tego, dlaczego "bogate kraje zachodu" wyprowadziły swoje najbardziej brudne produkcje do krajów "trzeciego świata" w tym niestety do Europy Wschodniej? Teraz ci wielcy bogaci z zachodu narzucają innym normy tak wysokie które są nie do spełnienia! Dlaczego nikt nie wspomina tu o produkcji tzw. ekologicznych produktów, przemysłowych, gospodarstwa domowego jak "ekologicznej żywności" ? Czy ktoś zadał sobie pytanie, jaki jest los z tymi wszystkimi sprzętami RTV i gospodarstwa domowego które wywalacie na śmietniki - DZIEJE ? Dlaczego NIEOPŁACALNE jest naprawianie używanego sprzętu? DLACZEGO, opakowania plastikowe całkowicie opanowały świat? Na koniec, dla przypomnienia. Czyżby już wszyscy zapomnieli, jak to wielki koncern samochodowy oszukał cały świat swoimi "ekologicznymi samochodami" które tak faktycznie były sprawcami jeszcze większych zanieczyszczeń !
2019-07-20 11:24:58
@Myśl
Kto tu "wyżywa się na nastolatce" !!? jak piszesz. Współczujemy jej, jesteśmy oburzeni jej haniebnym wykorzystywaniem dla zgrai starych, bezwzględnych manipulatorów. Jeśli to twoja "myśl" to nie upubliczniaj.
2019-07-20 11:12:28
Antytotalitaryzm
Te Lemingi by przeciw komunie nie protestowali...
2019-07-20 10:46:01
Myśl
"Biednymi dziećmi" raczej jest zdecydowana większość tu komentujących. Stać ich tylko na wyżywanie się na nastolatce, która zwraca uwagę władz i innych ludzi na niszczenie środowiska, w którym żyjemy. Ta dziewczyna myśli o przyszłości i pewnie nie chce, by ludzie sami siebie unicestwili.
2019-07-20 10:31:03
kabaret z czystym powietrzem
Natalia walczy o klimat a nad głową ma niebo pełne chemtrails czyli chemicznych chmur - może geoinżynierią czyli programami modyfikacji pogody szanowni ekolodzy by się zajęli - wystarczy tylko zobaczyć co się dzieje nad naszymi głowami!
2019-07-20 10:24:18
Co za drań, co za skończony łajdak i judasz POstawił tam tą dziewczynkę.
12 lat dziecko !! Cóż, w Afryce takim daje się kałasznikowa i uczy zabijać.
2019-07-20 09:44:49
......
- sprawdźcie na "instagramach" i innych "pejsbokach" ile lajków dostała....tylko "klikanie" zapewnia w dzisiejszych czasach przetrwanie - przelicza sią na "jełro"!
2019-07-20 09:35:57
Baba
Na deptak pod redakcjom protestowac warto! Oni robiom niezly dym
2019-07-20 09:32:29
Pol
Brawo Natalia
2019-07-20 09:20:25
Opozycja
Niech strajkuje z tymi z Amazons
2019-07-20 09:03:10
Starsza siostra
Pojedz na Arkanke przejedz sie rowerem miejskim, poskacz w gume. Nie siedz bezczynnie!!!!
2019-07-20 08:55:50
SromotnikBezwstydny
BRAWO NATALIO!!!! Może obudzisz kilku młodych mieszkańców Pomorza, Szczecina i innych miejscowości.... Może ockną się decydenci, rajcy, posłowie .... Gratuluję odwagi i zdecydowania!
2019-07-20 08:18:35
gregor102
Hasło, - "Lemingu! Czy twoje dziecko, rozpoczęło już strajk klimatyczny?", należy wdrożyć... :D
2019-07-20 08:08:09
senior
Sposób na autopromocję. Zmałpowany z Warszawy.Stanie z kartonem nic nie kosztuje, a karierę można zrobić. Chodzi o to żeby lemingi się zapamiętały, a potem zagłosowały w słusznej sprawie. Tylko dlaczego media w ramach poszukiwania niusów, nadają rozgłos takim bzdetom. Stoi z kartonem, to jej prywatna sprawa.A mediom nic do tego. Po co zaraz o tym trąbić na cały kraj.
2019-07-20 07:09:36
a Inga z Warszawy
pewien format, teraz w Szczecinie. Tylko szkoda dziecka, gębą świeci, bo rodzice...
2019-07-20 06:30:08
Sara
nawet kaleczysz język polski. wracaj do swojego nowego kraju i tam walcz o klimat. rodzice tej dziewczynki pod sąd. policja powinna się tym zająć.
2019-07-20 06:26:59
Gpc
Przyczyny nie są w Polsce bo za klimat odpowiada przemysł samochodowy a to są kraje Niemcy, Francja, Usa, Japonia, Korea więc nich tam jadą ekolodzy walczyć - nadprodukcja samochpdów powoduje sztuczny popyt po co tyle samochodów i tyle dróg? Szuczny popyt i wirtualne bogactwo koncernów samochodowych,
2019-07-20 02:34:42
Paragraf
Niech zgadnę, rodzice tego dziecka są lewakami... Mądrzy rodzice uświadomiliby dziecko, jakiej propagandy jest ofiarą... Rodzice, wstydźcie się, jeśli macie jeszcze taką zdolność!
2019-07-20 00:47:09
@roger
Tato, dlaczego nie zrobiłeś nic, żeby mnie ratować? Nie pozwól, żeby za 20 lat, twoje dziecko, zadało ci to pytanie. Bo nie będziesz miał odpowiedzi.
2019-07-19 23:55:07
D.
Wakacje się zaczęły i dzieciakom się nudzi. Czemu nie wpadłą na taki pomysł podczas roku szkolnego?
2019-07-19 23:42:51
Jacek
Lewica chce dzisiaj mieć twarz dziecka. Tak jest wygodniej, bo nie trzeba merytorycznie odpowiadać na trudne pytania.
2019-07-19 23:25:36
Idź z dziadkami na plażę!
Taka młoda, a już fixum dyrdum. Co ten Zachód robi z ludzi...
2019-07-19 23:13:58
Hz
No bez jaj... Naprawde myslicie ze ludzie to durnie???
2019-07-19 23:11:51
@roger
Bądź miły i milcz, żenujący dzbanie.👎
2019-07-19 23:11:26
Gość
Żenada.Kto tym biednym dzieckiem steruje?
2019-07-19 23:00:59
xxx
Powinna iść pod ambasade Chin, Indii albo Rosji i tam siedzieć. Dlaczego media o takim wydarzeniu piszą ?
2019-07-19 22:58:19
Odp. do... Biedne dziecko
Biedne dzieci w to... sie "nie bawia" ? Tylko dzieci z Rodzin, gdzie Tegie Glowy mysla... i chca sprytnie zarobic i na tym - Duze Pieniedze !!
2019-07-19 22:36:40
Miś
Natalia o nic nie walczy tylko siedzi przed Urzędem Miejskim z kawałkiem tektury. Pewnie głupiutkiej dzieweczce podpowiedzieli, że tym sposobem stanie się sławna, bogata, zostanie celebrytką i będzie rozdawać autografy. Nie będzie. A opętańcze "zaangażowanie" w powszechny wzrost trawy też nie ma najmniejszego znaczenia. Zresztą sama trawa ma gdzieś nawiedzone dziewczątka i rośnie bez ich udziału.
2019-07-19 22:36:17
To jak to jest ?
Ze Miliardy doroslych wraz z Politykami na calym Swiecie Klimatu za bardzo "nie rozumieja" - a kilka 12-16 latek rzekomo "wie lepiej i wiecej" ??? A moze, jak jest juz trudniej zrobic Kariere w Filmie czy Modzie... to juz jako malo-laty zaczynaja w Klimacie nim "przekwitna" ???
2019-07-19 22:29:09
Antysmog
Brawo Natalio, nie przejmuj się niektórymi komentarzami.
2019-07-19 22:22:55
Rawo Natalka brawo!!! Protestuj, kontestuj, inwestuj, pedestrujj, inwestuj.
Biedna, sympatyczna, naiwna, serdeczna Dziewczyno. Serio, nie daj się wciągnąć w szambo, basen fekaliów. Uciekaj, Podchodzą szkielety, Zombie, POmioty UBeków, żebyś śpiewała i urodą okraszała resztki wylewanego jadu. Natalko, rozejrzyj się pochyl głowę. idź . bądź dobra., ź
2019-07-19 22:19:03
roger
żenujące dziecko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wstyd
2019-07-19 22:03:44
Brawo trzymam kciuki !!
Jutro wesprę czym trzeba , aby PIS zaczął myśleć o naszej przyszłości bez węgla , bo niedługo sąsiad sąsiada od smogu widział nie będzie, zero nakładów na zbiorniki retencyjne, meliorację..Albo susza , albo powódź ...ale suweren kasuje 500 i inne plusy nie myśląc o przyszłości!!
2019-07-19 21:52:14
Olek
Szkoda sierotki. Chciała by zaistnieć a wszyscy ją olewają. Ja, niestety, też.
2019-07-19 21:49:41
Biedne dziecko...
A Inga z Warszawy chyba już odpuściła.
2019-07-19 21:38:10