Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Na Pomorzanach trwa rozbiórka pawilonu [GALERIA]

Data publikacji: 26 kwietnia 2024 r. 21:26
Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2024 r. 22:04
Na Pomorzanach trwa rozbiórka pawilonu
Na miejscu pracują ekipy budowlane. Fot. Krzysztof ŻURAWSKI  

Zmiany na szczecińskich Pomorzanach. Trwa rozbiórka pawilonu handlowego u zbiegu ulic 9 Maja i Ruskiej, w miejsce którego ma powstać budynek mieszkalny.

Na wysokości domu przy ul. Ruskiej 22-23a oraz vis-à-vis budynku, gdzie ma swoją siedzibę Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” trwają prace wyburzeniowe. Na placu budowy widać ciężki sprzęt i ekipy budowlańców z firmy „Calbud” będącej generalnym wykonawcą robót. Prowadzone są również prace porządkowe.

Trwa demontaż budynku, który przez lata zapisał się w pamięci mieszkańców. Na fejsbukowej grupie „Pomorzany” pojawiły się emocjonalne wpisy. Odchodzący w niebyt pawilon budzi różne wspomnienia. Oto kilka z nich – Piotr: „Rocznik 73’ Dyskoteka ADRIA! Pamiętacie?”, Adalbert: „Miałem tam 18-tkę”, Ewelina: „W sklepie 28 lat temu miałam praktyki. Znałam tam każdy zakamarek”, Bogumiła: „Tyle wspomnień z dzieciństwa! Rzeźnik, fryzjer, kiosk…”, Aga: „W kiosku można było kupić komiksy Thorgala”, Aneta: „Łezka się trochę jednak w oku kręci, kawałek naszego dzieciństwa właśnie obchodzi”, Artur: „Papierosy „Popularne” w kiosku, fryzjer, magiel, oranżada na miejscu, lody u góry. Pryska wspomnień czar”. Ryszard: „Pamiętam, jak budowali kompleks handlowo-usługowy, a teraz burzą”.

W miejsce istniejącego pawilonu handlowego ma powstać jeden z nowocześniejszych w tym rejonie budynków mieszkalnych. Historia wyburzanego właśnie pawilonu handlowo-usługowego sięga roku 1973. Powstał on według projektu związanej ze Szczecinem architektki Teresy Zimnickiej, która współtworzyła m.in. takie obiekty jak osiedle Chrobrego i osiedle Dolny Taras Stare Miasto w Gryfinie, osiedle Chemik B w Policach czy osiedle Chopina w Stargardzie Szczecińskim oraz budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Szafera w Szczecinie.

Inwestorem nowo powstającego budynku jest SM „Kolejarz”, a projekt wykonała szczecińska pracownia W+ ARCHITEKCI S. C. WOLSKI & WLOSEK. W budynku będą przede wszystkim mieszkania, ale także garaż podziemny i parter z usługami. Przewidziano również miejsce na sklep, który zajmie powierzchnię 150 metrów kwadratowych. Kształt budynku ma nawiązywać do litery „L”. W otoczeniu znajdzie się również miejsce na teren rekreacyjno-wypoczynkowy.

Całość prac, zaczętych w kwietniu, ma potrwać 19 miesięcy. Zakończenie robót zaplanowano na listopad 2025 roku. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stary
2024-04-28 10:06:12
Tematyka cyklu dotyczy zabudowy Szczecina. Podobne do wspomnianego pawilony powstawały systemowo w czasach wyśmiewanej komuny na każdym osiedlu. Między innymi na Mieszka I. Mieściły m.in. kiosk, sklep Rodzynek, na wyższej kondygnacji klub osiedlowy, biblioteka. Obok pawilon ze warzywniakiem, krawiec. Powyżej szewc, fryzjer, wypożyczalnia sprzętu sportowego. Pawilony stoją do tej pory. Miłośników wymieniania nazwisk Tusk, Wałęsa, Putin itp. w dowolnym kontekście proszę o poszukanie innego forum.
kenzo
2024-04-28 07:02:56
z jednej strony zwiększy się metraż a czemu nie zrobią podziemnych garaży przecież tak ich brakuje ,tyle się mówi, ulice w koło są zajęte czy naprawdę jest tyle bezmózgowców .
KM53
2024-04-27 14:30:39
Walec historii będzie się zawsze toczył. Za 50 lat i ten nowy budynek zostanie wyburzony a po nim następne, itd. . Ludziska zawsze muszą coś burzyć i stawiać na nowo, taka jest natura naszego gatunku i taka będzie aż do nieuniknionego końca.
Do @rek
2024-04-27 14:26:06
W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.Czarnobyl. Przez lata nie wolno było o tych wydarzeniach wspominać . Pamięć musi być w nas , a nie w mediach , wiecie rozumiecie tak czy nie !
Do Podziemny garaż
2024-04-27 14:21:21
Lech Wałęsa mówi o możliwej inwazji UFO . Wierzysz w Tuska o wojnie a co było jak sam tzn Tusk pod wpływem Putina blokował tarczę antyrakietową i co nic o tym nie piszesz ?
Podziemny garaż
2024-04-27 11:45:05
i jednocześnie schron dla tej SYPIALNI Szczecinian . Tusk mówi o wojnie , to chyba wie co mówi ?!
ccc
2024-04-27 09:39:27
Już teraz nie ma gdzie parkować aut na osiedlu, ale rządzących to nie interesuje. Podziemny garaż zaspokoi ułamek procenta potrzeb.
mieszkaniec
2024-04-27 09:23:28
z perspektywy dzisiejszej beznadziei architektonicznej nowobudowanych budynków deweloperskich /w tym przypadku to akurat Spółdzielnia Kolejarz ale to nie ma znaczenia/ te pawilony, których kilka jeszcze w Szczecinie jest to naprawdę swego rodzaju architektoniczne majstersztyki. Wiem co mówię. Gdyby jest wyremontować i zaaranżować na potrzeby dzisiejszych potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej to dopiero byłoby coś.... ale niestety, takie mamy czasy.
@rek
2024-04-27 07:06:55
Kurier o wszystkim co się dzieje w mieście pamięta, ale o wczorajszej rocznicy to zapomniał. Wstyd :\

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA