Juniorzy Pogoni Szczecin są wiceliderem tabeli w grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów, juniorzy młodsi zajęli drugie i trzecie miejsce w Makroregionalnej Lidze Juniorów, kilkunastu młodych portowców regularnie otrzymuje powołania do reprezentacji Polski, kilku z nich jest podstawowymi graczami w tej reprezentacji.
Po zakończeniu sezonu przez grupy młodzieżowe postanowiliśmy dokonać tradycyjnego rankingu najbardziej utalentowanych piłkarzy szczecińskiego klubu. Wzięliśmy pod uwagę piłkarzy urodzonych w roku 1999 i młodszych, na każdej pozycji umieściliśmy po trzech najbardziej zdolnych naszym zdaniem młodych piłkarzy, którzy mają największe szanse na grę w przyszłości w pierwszej drużynie.
Jeszcze żaden z nich w ekstraklasie nie zagrał, kilku z nich regularnie występuje w III-ligowych rezerwach. Uwzględniliśmy 33 piłkarzy z sześciu roczników. Średnio zatem z jednego rocznika powinno być po pięciu, lub sześciu piłkarzy, ale wiadomo, że z tych starszych roczników jest więcej graczy, są bliżej pierwszej drużyny.
Dobre rokowania i perspektywa
Są to gracze już zweryfikowani w meczach Centralnej Ligi Juniorów, kilku z nich ma na koncie srebrne medale mistrzostw Polski juniorów, podczas gdy ci młodsi jeszcze nawet nie zdążyli w CLJ zadebiutować, ale wśród swoich rówieśników wybijają się, świetnie rokują i stanowią znakomitą perspektywę.
Najwięcej piłkarzy jest z rocznika 2000. To najbardziej utalentowany rocznik w Pogoni od wielu lat, wśród nich jest aż pięciu reprezentantów Polski. Najmniej piłkarzy jest z roczników 2003 i 2004. Uwzględniliśmy na razie tych najbardziej wyróżniających się, reprezentantów Polski.
W bramce pozycję numer 1 okupuje najstarszy, bo już 18-letni Daniel Kusztan, srebrny medalista mistrzostw Polski juniorów, mający w obecnym sezonie na koncie sześć występów w III lidze, dziewięć puszczonych goli i dwa razy zachowane czyste konta.
Za nim w klasyfikacji uwzględniliśmy młodszych o dwa i trzy lata: Jędrzeja Grobelnego, grającego już mecze w Centralnej Lidze Juniorów z zawodnikami o dwa lata starszymi i reprezentacyjnego debiutanta z rocznika 2002 Huberta Idasiaka.
15-latek na prawej obronie
Prawy obrońca, to pozycja obsadzona teoretycznie najgorzej, dlatego na pierwszym miejscu uwzględniliśmy zaledwie 15-letniego reprezentanta Polski Jakuba Iskrę, grającego na co dzień w starszej drużynie w rozgrywkach juniorów młodszych.
Na środku defensywy mamy wysyp utalentowanych graczy. Najbardziej rozpoznawalną postacią w tym gronie jest Sebastian Walukiewicz, który spośród wszystkich piłkarzy młodego pokolenia w Pogoni jest najbliższy debiutu w ekstraklasie. Jako jedyny znajdował się już w kadrze meczowej, ale na swój debiut wciąż oczekuje.
Bardzo duży postęp zrobił kapitan drużyny juniorów, wychowanek Pogoni od dziecka Hubert Sadowski, natomiast z młodszych graczy trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zaledwie 14-letniego Filipa Balcewicza, który od dawna gra z o rok starszymi w lidze, gdzie rywalizują o dwa lata starsi od niego młodzi piłkarze. Balcewicz jest podstawowym graczem w reprezentacji Polski i jej kapitanem. Jest przedstawicielem bardzo dużej grupy bardzo zdolnych piłkarzy z rocznika 2003.
Wśród lewych obrońców najwięcej obiecujemy sobie po Marcelu Stefaniaku, który już od 1,5 roku grywa w miarę regularnie w zespole rezerw. Wśród defensywnych pomocników niepodważalnym liderem jest Maciej Żurawski, który jesienią miał odważniej zaatakować pozycję w III-ligowych rezerwach, ale z gry wyłączyła go kontuzja. To jest piłkarz, który już zimą powinien regularnie uczestniczyć w przygotowaniach z pierwszą drużyną i być może już wiosną zadebiutuje w ekstraklasie.
Weteran Pawłowski
Na pierwszym miejscu wśród środkowych pomocników umieściliśmy Damiana Pawłowskiego, który od kilku lat utrzymuje opinię najbardziej zdolnego gracza Pogoni z rocznika 1999. To już jeden z ostatnich dzwonków, by 18-latek odważniej zaatakował pozycje w pierwszej drużynie, z którą uczestniczył już w przygotowaniach do rundy jesiennej.
Tuż za nim umiejscowiliśmy zaledwie 14-letniego Kacpra Kozłowskiego, absolutnego lidera starszej drużyny, w której na co dzień występuje i reprezentacji Polski z rocznika 2003. To ogromny talent, zawodnik z potencjałem zarówno ofensywnym, defensywnym, praktycznie bez słabych punktów.
Wśród ofensywnych pomocników najwyżej oceniamy talent Krystiana Rybickiego, który bryluje w swojej drużynie, grającej w lidze przeciwko piłkarzom o rok starszym. To podstawowy gracz reprezentacji Polski, niezwykle dynamiczny o bardzo dużym ofensywnym potencjale.
Wśród skrzydłowych wyróżniliśmy dwóch graczy z rocznika 2000: Oskara Fursta i Bartosza Bonieckiego. Ten pierwszy imponuje solidnością, odpowiedzialnością, w grze tego drugiego jest zdecydowanie więcej szaleństwa i nieprzewidywalności.
Za najbardziej perspektywicznego napastnika uznaliśmy Adriana Benedyczaka, który w kolejnym roku powinien wzmocnić się fizycznie, nabrać regularności, a wtedy w połączeniu z ogromnym potencjałem, warunkami fizycznymi, techniką może już wkrótce stać się poważnym kandydatem do rywalizacji o miejsce w pierwszej drużynie. ©℗
Wojciech PARADA
Bramkarze: 1. Kusztan (99), 2. Grobelny (01), 3. Idasiak (02).
Prawi obrońcy: 1. Iskra (02), 2. Rotengruber (00), 3. Ładny (01).
Prawi stoperzy: 1. Walukiewicz (00), 2. Sadowski (00), 3. Martuszewski (04).
Lewi stoperzy: 1. Jopek (99), 2. Balcewicz (03), 3. Telicki (02).
Lewi obrońcy: Stefaniak (00), 2. Radziński (01), 3. Freilich (04).
Defensywni pomocnicy: 1. Żurawski (00), 2. Wawrzynowicz (99), 3. Jachno (01).
Środkowi pomocnicy: 1. Pawłowski (99), 2. Kozłowski (03), 3. Szcześniak (01)
Prawoskrzydłowi: 1. Furst (00), 2. Rościszewski (01), 3. Michalak (02).
Ofensywni pomocnicy: 1. Rybicki (02), 2. Sacharuk (00), 3. Smoliński (01).
Lewoskrzydłowi: 1. Boniecki (00), 2. Paprzycki (99), 3. Wędrychowski (02).
Napastnicy: 1. Benedyczak (00), 2. Stasiak (99), 3. Krzysztofek (02)
Fot. R. Pakieser