Piłka nożna. Pogoń wygrała bez dopingu kibiców... [GALERIA] (akt. 1)

Data publikacji: 25 maja 2024 r. 19:41
Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2024 r. 19:07
Piłka nożna. Pogoń wygrała bez dopingu kibiców...

W ostatnim meczu nieudanego sezonu piłkarze Pogoni pokonali zabrzan, mimo demonstracyjnego braku dopingu szczecińskich kibiców, którzy - jak to wyglądało z ich zachowania - więcej pretensji mieli do prezesa klubu niż do zawodników... Portowcy tak jak przed rokiem zajęli IV miejsce w lidze, ale tym razem nie dało ono prawa gry w europejskich pucharach, w których szczecinianie występowali w trzech ostatnich sezonach.

Piłkarska PKO BP Ekstraklasa: POGOŃ Szczecin - GÓRNIK Zabrze 1:0 (0:0); 1:0 Marcel Wędrychowski (67).

POGOŃ: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist (72 Mariusz Malec), Danijel Lončar, Benedikt Zech, Leonárdo Koútris - Wahan Biczachczjan (65 Marcel Wędrychowski), Fredrik Ulvestad, Alexander Gorgon, Adrian Przyborek (81 João Gamboa), Kamil Grosicki (80 Léo Borges) - Efthýmis Kouloúris (80 Luka Zahovič)

GÓRNIK: Daniel Bielica - Boris Sekulić (88 Paweł Olkowski), Kóstas Triantafyllópoulos, Kryspin Szcześniak, Erik Janža - Adrián Kaprálik, Damian Rasak, Filipe Nascimento (62 Piotr Krawczyk), Lukas Podolski, Lawrence Ennali - Sebastian Musiolik

Żółte kartki: Cojocaru, Zech, Gorgon, Ulvestad - Triantafyllópoulos, Podolski, Janža, Szcześniak. Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 19 843.

Już w 4. minucie, grająca w pierwszej połowie pod słońce Pogoń, mogła objąć prowadzenie, bo Janza niefortunnie główkował do własnej bramki, ale skończyło się jedynie rzutem rożnym, a chwilę później bardzo aktywny w sobotę Biczachczjan strzelił tuż obok bramki, zaś w kolejnej akcji nie trafił Gorgon. W 13. minucie groźne uderzenie Ennaliego obronił Cojocaru, a w odpowiedzi pod drugą bramką tuż obok słupka uderzył Grosicki. Później strzał Biczachczjana został obroniony, a Ulvestad strzelił obok bramki. W 20. minucie Przyborek z bliska mocno nastrzelił Kouloúrisa i piłka wpadła do siatki, ale po analizie VAR sędzia gola nie uznał i gestykulując pokazał, że Grek pomógł sobie ręką. Decyzja nieco kontrowersyjna... Dwie minuty później ostro w polu karnym atakowany był Kouloúris, a po VAR-ze arbiter uznał, że Grek... znowu zagrał ręką. Może przez pomyłkę obejrzał powtórkę z poprzedniej akcji...? W 27. minucie Kouloúris znów był ostro atakowany w szesnastce, ale sędzia nie dopatrzył się przewinienia. Następnie oglądaliśmy bardzo silny, lecz obroniony strzał Gorgona i nieco za wysokie uderzenie Biczachczjana. W 40. minucie składną akcję przeprowadzili goście, lecz na szczęście strzał Kaprálika zablokował powracający do formy Zech. W kolejnej akcji chybił Rasak. W 45. minucie Bielica sparował strzał Przyborka na rzut rożny. W ostatniej doliczonej minucie pierwszej połowy, po dośrodkowaniu Koútrisa, Biczachczjan główkował tuż obok bramki.

Po zmianie stron w 50. minucie Nascimento zagrał do Kaprálika, który przerzucił piłkę nad Cojocaru, ale Lončar wybił futbolówkę z linii bramkowej na korner. Trzy minuty później Lončar perfekcyjnie „skasował" Musiolika, który wychodził na pozycję sam na sam z bramkarzem. W 57. minucie Ennali, blokowany przez Lončara, trafił jedynie w boczną siatkę. Pogoń odpowiedziała po trzech minutach, gdy po świetnej akcji Koútrisa z Gorgonem, strzał Biczachczjana zablokował Sekulić i był tylko rzut rożny. Chwilę później z całej siły strzelił Wahlqvist (dziesięć minut później opuścił boisko z powodu kontuzji), lecz Bielica obronił. W 67. minucie akcję zapoczątkował Grosicki i piłka trafiła do wprowadzonego przed chwilą na boisko Wędrychowskiego, który nieczysto trafił w piłkę, ale poprawił głową i choć futbolówkę w pole wyekspediował Sekulić, arbiter po kilkudziesięciu sekundach przerwał akcję i po konsultacji z VAR-em uznał trafienie szczecińskiego młodzieżowca, które okazało się ostatecznie jedynym golem na wagę zwycięstwa oraz miejsca tuż za podium. W 73. minucie po akcji Wędrychowskiego, Kouloúris strzelił obok bramki, a w odpowiedzi uderzenie Ennaliego obronił nasz golkiper. W 82. minucie Gamboa uderzył w boczną siatkę, a trzy minuty później Borges z daleka próbował przelobować Bielicę, lecz piłka minęła poprzeczkę. W 87. minucie akcję przeprowadzili rezerwowi; po wyśmienitym rajdzie Zahoviča, Wędrychowski podał do Borgesa, którego strzał z bliska został zablokowany i piłka przeleciała na korner wysoko nad poprzeczką. W doliczonym czasie Górnik miał ostatnią szansę na wyrównanie, ale po strzale jednego z zabrzan i rykoszecie, skończyło się jedynie na rzucie rożnym. (mij)

Po meczu powiedzieli:

Jens Gustafsson (trener Pogoni): "Przede wszystkim gratuluję Jagiellonii za zdobycie tytułu. Byli przez cały sezon bardzo dobrą drużyną. Trudno mówić o tym meczu, bez wspomnienia o atmosferze. Wygrana w takich okolicznościach świadczy o sile naszych zawodników. Byliśmy silni przez pierwsze 30 minut. Potem trochę odpuściliśmy, by w drugiej połowie ponownie grać dobrze. W kontekście sezonu, będziemy go oceniali z perspektywy porażki w finale Pucharu Polski. Potem mieliśmy trudne mecze z Rakowem i Stalą Mielec. Zdobyliśmy w nich jeden punkt. U siebie wygraliśmy dwa mecze i to jest coś, co wniesiemy w najbliższy sezon. Mimo trudnych momentów potrafimy grać i wygrywać w takich okolicznościach".

Jan Urban (trener Górnika): "Zagrały dwa ranne zespoły. Pogoń – wiadomo dlaczego, Górnik – mogliśmy wszystko, a przyjechaliśmy grać tylko o pozycję. Pogoń o bramkę lepsza, ale nie musiało się tak skończyć. Mieliśmy szanse, ale brakowało wykończenia albo ostatniego podania. Wynik po sezonie dobry. Ale była szanse na europejskie puchary. Niemniej musimy się zadowolić tym, co jest".