środa, 26 września 2018.
Strona główna > Nauka > Nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęty

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęty

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęty
Data publikacji: 2018-05-09 20:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 1850 326744

Rozpoczął się nabór do liceów, techników i branżówek Szczecina. Najmniej czasu na złożenie dokumentów mają kandydaci do szkół sportowych, dwujęzycznych i klasy z maturą międzynarodową. Tam termin naboru upływa 22 maja. Pozostali na zastanowienie mają niemal o miesiąc dłużej - do 19 czerwca.

Tegoroczna rekrutacja do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia jest prowadzona elektronicznie poprzez stronę: https://nabor.pcss.pl/szczecin/szkolaponadgimnazjalna/nabor/. Jest tam wniosek o przyjęcie oraz (w zakładce Dokumenty) wzory niezbędnych oświadczeń i informacja o dokumentach, jakie kandydaci powinni złożyć wraz wnioskiem o przyjęcie. Znajdziemy tam harmonogram rekrutacji oraz ofertę szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych z podanymi profilami klas i zawodami, w jakich kształcą. Jest tam również obszerny poradnik dla kandydatów, który odpowiada na pytania związane z naborem. Są tam też informacje dotyczące zasad przyjęcia laureatów i finalistów konkursów.
 
Jak wypełnić wniosek o przyjęcie? Każdy uczeń, który kończy trzecią klasę gimnazjum, ma prawo do wyboru trzech szkół ponadgimnazjalnych, w których może wybrać dowolną liczbę oddziałów. Na pierwszym miejscu w podaniu powinien wpisać szkołę i klasę, na której najbardziej mu zależy. Rekrutacja prowadzona jest do poszczególnych klas, a nie szkół, więc kolejność klas w podaniu jest istotna. Po wypełnieniu wniosku w formie elektronicznej, kandydat powinien go wydrukować i podpisać, muszą to zrobić także jego rodzice. Wniosek należy złożyć w szkole pierwszego wyboru.
 
Uczniowie, którzy wśród wybranych oddziałów, wskażą klasy: sportowe, mistrzostwa sportowego, dwujęzyczne lub z programem pre-IB muszą złożyć dokumenty do wtorku 22 maja do godz. 15, gdyż w dniach: 23 maja-8 czerwca czekają ich testy kompetencji językowych oraz próby sprawności fizycznej. Terminy znajdują się w zakładce Informator stronie internetowej naboru, lecz terminy prób sprawności fizycznej należy sprawdzić w szkole.

Uczniowie, którzy na podaniu wskażą pozostałe klasy na złożenie dokumentów mają czas do wtorku 19 czerwca - do godz. 15.

W rekrutacji pod uwagę brane są między innymi wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz oceny wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum (z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów, zależnie od profilu wybranej klasy). Dodatkowe punkty kandydat otrzyma za świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia, także w zakresie aktywności społecznej. W rekrutacji do klas dwujęzycznych funkcjonujących w liceach ogólnokształcących oraz klasy z programem pre-IB pod uwagę brany jest też wynik sprawdzianu kompetencji językowych. W przypadku naboru do klas sportowych i klas mistrzostwa sportowego w pierwszej kolejności pod uwagę brany jest wynik próby sprawności fizycznej, a w drugiej pozostałe kryteria.

Wstępne wyniki tegorocznego naboru zostaną podane 6 lipca o godz. 12. Następnie kandydaci będą mieli czas na obowiązkowe potwierdzenie woli nauki. Ostateczne wyniki naboru zostaną ogłoszone 11 lipca.
 
Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 12 lipca. Informacje o wolnych miejscach w poszczególnych placówkach dostępne będą na stronie internetowej tegorocznego naboru. Na złożenie dokumentów kandydaci będą mieli czas jedynie do 16 lipca. Listy przyjętych zostaną podane 10 sierpnia. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Z którego miejskiego kąpieliska w Szczecinie najczęściej korzystaliście w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy