Czwartek, 20 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Przez Warszawę przeszła defilada z okazji Święta Wojska Polskiego (akt. 1)

Data publikacji: 15 sierpnia 2023 r. 15:05
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2023 r. 07:22
Przez Warszawę przeszła defilada z okazji Święta Wojska Polskiego
Fot. PAP/Radek Pietruszka  

We wtorek po południu warszawską Wisłostradą przeszła defilada wojskowa pod hasłem „Silna Biało-czerwona”. Wzięło w niej udział ok. 2000 żołnierzy, obserwowanych przez najważniejszych polityków i tysiące widzów.

Na trasie przemarszu defilady – wzdłuż Wisłostrady i na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP u podnóża Nowego Miasta zgromadziły się mimo 35-stopniowego upału tysiące widzów. Na specjalnej trybunie zasiedli najważniejsi politycy w państwie – prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także ministrowie, w tym szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MKiDN Piotr Gliński i szef MAP Jacek Sasin.

Na trybunie pojawili się także najwyżsi dowódcy wojskowi – szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski i dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Maciej Klisz. Wśród zgromadzonych był także m.in. generał John Kolasheski – dowódca amerykańskiej V korpusu, którego wysunięte dowództwo jest ulokowane w Poznaniu.

Przemarsze i skoki spadochronowe

Defiladę rozpoczęło czterech spadochroniarzy z Jednostki Wojskowej GROM, którzy uczcili Święto Wojska Polskiego skokami spadochronowymi nad obszarem defilady; wyposażeni byli w polską flagę, proporzec prezydenta oraz proporzec Wojsk Specjalnych. Komandosi wylądowali po praskiej stronie Wisły.

Następnie zgromadzeni wysłuchali wystąpień szefa MON Mariusza Błaszczaka i prezydenta Andrzeja Dudy.

Zasadniczą część defilady rozpoczął przemarsz żołnierzy, którzy reprezentowali wszystkie rodzaje wojsk i wszystkie brygady Wojska Polskiego. Poza żołnierzami reprezentującymi Wojska Lądowe, Siły Powietrzny i Marynarkę Wojenną zobaczyć można było służących w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, WOT i Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni; obecni byli także np. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z charakterystycznym umundurowaniem oraz żołnierze prowadzący wojskowe psy, a także oddział kawaleryjski.

W dalszej części przemaszerowali żołnierze wojsk sojuszniczych – stacjonującej w Orzyszu batalionowej grupy bojowej NATO (inicjatywa eFP). W jej skład wchodzą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy, żołnierze wszystkich tych nacji wzięli udział w defiladzie. Obecni byli również żołnierze francuscy, biorący udział w misjach szkoleniowych dla żołnierzy ukraińskich.

Pokazy lotnicze

Drugą część defilady stanowiły pokazy lotnictwa. Pierwsze na niebie pojawiły się śmigłowce – zarówno te będące już od dawna na wyposażeniu polskiego wojska, jak śmigłowce W-3 Sokół czy Mi-2, Mi-8 i Mi-17. Widoczne były także śmigłowce Black Hawk oraz nowe nabytki polskiego wojska – śmigłowiec AW101 przeznaczony do wykorzystania przez Marynarkę wojenną oraz śmigłowiec AW149 – tego typu maszyny mają wejść na wyposażenie Wojsk Lądowych.

Wśród floty śmigłowców zaobserwować można było także śmigłowce szturmowe AH-64 Apache – Polska dopiero planuje pozyskać takie śmigłowce, jednakże wojska amerykańskie zgodziły się wypożyczyć 8 sztuk polskim żołnierzom w celach szkoleniowych.

W defiladzie wzięły udział także samoloty szkolne, jak M-346 Bielik i Pzl-130 Orlik, oraz transportowce – Boeing 737 i Gulfstream G550 służące do transportu VIP-ów, PZL M28 Bryza, samoloty CASA czy największe transportowce w posiadaniu polskiego wojska C-130 Hercules.

Następnie na niebie pojawiły się samoloty bojowe – służące już od blisko 40 lat samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a za nimi myśliwce MiG-29. Za konstrukcjami z czasów radzieckich zobaczyć można było lekkie samoloty FA-50 z Korei Płd., które mają zastąpić MiGi. Za nimi przeleciały myśliwce wielozadaniowe F-16 – obecnie podstawowe samoloty bojowe w polskim lotnictwie. W defiladzie wzięły też udział gościnnie myśliwce Eurofighter Typhoon należące do sił włoskich – biorą one udział w misjach NATO w regionie Morza Bałtyckiego. Na koniec defilady zobaczyć można było także dwa amerykańskie myśliwce F-35. Polska zamówiła 32 takie maszyny, lecz pierwsze z nich mają zostać dostarczone w 2024 roku.

Czołgi, transportery i wyrzutnie rakiet

Trzecią częścią defilady stanowił przejazd wszelkiego rodzaju pojazdów wojskowych. Rozpoczęły go pojazdy wykorzystywane przez Wojska Specjalne – quady, samochody terenowe i pojazdy z podnoszoną rampą szturmową.

Za nimi przejechały m.in. transportery Rosomak i – samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, a także różnego przeznaczenia wozy transportowe, medyczne i techniczne. W defiladzie wzięło również kilkadziesiąt czołgów Leopard 2, wiele armatohaubic Krab, a także pojazdy opancerzone M-ATV czy lekkie wozy zwiadowcze Żmija i opancerzone pojazdy Waran.

W defiladzie wzięły też udział m.in. zbudowane na podwoziu Rosomaków samobieżne moździerze Rak, a także nowy wóz minowania narzutowego Baobab-K. W dalszej części zobaczyć można było także m.in. samobieżne wyrzutnie rakiet HIMARS, dostarczone w tym roku z USA oraz zestawy przeciwlotnicze Patriot z pierwszych dostarczonych z USA baterii.

Widzowie defilady zobaczyli również sprzęt grupy bojowej NATO – chorwackie samobieżne armatohaubice Panzerhaubitze 2000 produkcji niemieckiej, rumuńskie samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard. Wśród sprzętu sojuszników wyróżniały się charakterystycznie jasno pomalowane amerykańskie wozy bojowe piechoty M2 Bradley i czołg Abrams.

Także niedawno dostarczone polskie Abramsy wzięły udział w defiladzie; widzowie mogli zobaczyć kilkadziesiąt sztuk. Trzeci, obok Leopardów i Abramsów, typ czołgów stanowiły zakupione w Korei K2 – na defiladzie można było zobaczyć ok 20 sztuk.

Pod koniec defilady zobaczyć można było zobaczyć także 3 nowe wozy bojowe Borsuk – tego typu maszyny, zaprojektowane w Polsce, mają stać się jedną z podstawowych maszyn używanych przez żołnierzy piechoty zmechanizowanej. Do polskiego wojska ma trafić ponad 100 takich maszyn. Defiladę zamknęły zakupione w Korei Południowej armatohaubice K9 Thunder – tego typu maszyny, o konstrukcji podobnej do Kraba, są dostarczane do Polski od końcówki 2022 roku.

W sumie około 2000 żołnierzy

Łącznie w defiladzie wzięło udział, jak podawał resort obrony, ok. 2000 żołnierzy, 200 sztuk sprzętu i kilkadziesiąt statków powietrznych. Defilada była punktem kulminacyjnym obchodów tegorocznego Święta Wojska Polskiego, które zaczęły się już w sobotę 12 sierpnia. W ramach obchodów zorganizowano także ok. 70 pikników wojskowych w miejscowościach wszystkich województw, a także szereg uroczystości z udziałem kierownictwa MON, a także prezydenta Dudy.

Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbyła się w 2019 roku w Katowicach. W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Alicja
2023-08-20 23:18:49
"Zgodnie z tradycją, w dzień Święta Narodowego Francji, 14 lipca w Paryżu odbyła się defilada wojskowa. W odróżnieniu od tego co działo się 9 maja 2023 roku na Placu Czerwonym w Moskwie, na paryskich Polach Elizejskich pokazano nie słabość, ale siłę jednego z czołowych krajów NATO, z najnowocześniejszym uzbrojeniem lotniczym i lądowym." W defiladzie wzięło udział 61 samolotów, 28 śmigłowców, 5100 żołnierzy i kadetów, 157 pojazdów, 200 koni. Francuzi się nie wstydzą i są dumni. A ty wolisz uraa?
Alicja
2023-08-17 08:48:02
Normalnie jakbym oglądała defiladę z dawnego ZSRR. No tak, pewnie na nich się wzorowali. Wstyd.
zyx do xyz
2023-08-16 08:35:38
"..byly kierowca ryzego Siemoniak jako minister obrony" Ten były kierowca "Hyżego" nazywa się Sie_MON_iak i samo nazwisko PO_kazuje fucha MON należała mu się jak psu micha. PO_nadto "Ukier", czy tylko ludzie we WSI tak gadają?
xyz
2023-08-15 22:37:37
Trzeba bylo pokazac na defiladzie niekompletne tablice Mendelejewa po3,5 tysiace za sztuke,Zakupu dokonal byly kierowca ryzego Siemoniak jako minister obrony, Boze ! miej Polske w opiece przed takimi specjalistami od obronnosci,
do Analityk
2023-08-15 21:32:01
Czy ty te swoje "analizy" to z Moskwy czy z Mińska piszesz ?
@krotko
2023-08-15 21:29:37
Zgadzam się z Toba całkowicie.Szacun sciskam Twoja dlon . Piec gwiazdek targowice !!!!
To Krabów nie było?
2023-08-15 21:13:04
Pewnie wszystkie na emigracji wukrainie, a my się zadłużamy w Korei na miliardy na obcy zamiennik. Politycy wukrainie jasno przyznają, że po wojnie będą z Polską konkurować. Kult bandery w najlepsze. W głowie się nie mieści!
1,2,3
2023-08-15 21:03:56
co się udało umyć z ukraińskiego błota , to przejechało przez Warszawę ! . Jest wojna , a sprzęt potrzebny jest na Ukrainie . I tak dobrze , że chociaż tyle umyli na defiladę ! Zabrakło mi wojsk, od księcia Witolda z łukami i skórzanymi tarczami ! Tak poza tym spoko ! No i marszałka od kopert nie widziałem ! Urlop , czy może pośmiardywałby nieswojo w tym towarzystwie !
Do Tomasz itp.
2023-08-15 20:03:13
Polityka pisu jest prosta. Chcą utworzyć jak najwięcej zobowiązań dla przyszłego rządu, aby pokazać wolakom, że za czasu pisu wszystko było a teraz niestety nic nie będzie. Taka Korea nie powinna pożyczać przed wyborami w Polsce. Po drugie opozycja powinna teraz zrobić akcję informacyjną o pożyczkach pisu, wszędzie gdzie się da. Przecież wystarczyło nie kraść a okazuje się, że jesteśmy zadłużeni na potęgę nawet w Korei :)))
krotko
2023-08-15 20:02:39
Za slowa ;;legendarnego;; Frasyniuka obrazajacego polskich zolnierzy ,on iwielu przedstawicieli ''demokratycznejtargowicy'' powinni dostac po ryju,
Tomasz
2023-08-15 19:53:27
Panie Andrzeju tu piszący- program PO mial Pan przez 8 lat! Ten program to okradanie Polski ze wszystkiego! Bieda i głodne dzieci! To ich program! I 3zł podwyzki emerytur co roku!
@@obserwator
2023-08-15 19:16:28
Niby prześmiewca, ale mógłby się bardziej postarać.
obserwator
2023-08-15 18:38:40
Moi drodzy. Głosowałem i będę głosował na PIS. Na moich plecach wyniosłem PIS do władzy , do stanowisk, karier , awansów itd. I dalej będe glosował ma PIS bo to najepszy wybór dla Polski. Tak więc w referendum skreśle 4 x NIE bo takie są oczekiwania społeczeństwa.
Edek
2023-08-15 18:14:12
Realizacja telewizyjna nie do przyjęcia.Slaby komentarz beznadziejnie ustawione kamery które nie były w stanie wszystkiego pokazać. Aco do piszących to wescie sobie do glow to co powiedział Pan Prezydent suwerennosc i bezpieczenstwo Polski jest najważniejsze i w tej sprawie wszyscy powinni mówić jednym głosem. Targowicy dziekujemy . Najserdeczniejsze życzenia wszystkim żołnierzom i ich najblizszym z okazji Święta WP .Murem za Polskim mundurem . Czesc i chwała bohaterom.
@obserwator
2023-08-15 17:55:46
Idiota, czy prowokator?
Tim
2023-08-15 17:52:09
@obserwator mam beke z ciebie ***** ***
Andrzej
2023-08-15 16:56:58
Panie Donaldzie kiedy przedstawicie program bo wacham się na kogo mam zagłosować. Proszę o konkrety A nie gadki na okrągło. Jestem w słusznym wieku i już na wszystkich się zawiodłem. Czekam na programy
Maciora ???
2023-08-15 16:44:31
Tchórz który w 2010 uciekł pociągiem spod Smoleńska ma po raz kolejny rozwalać polskie wojsko ? To Putin może spać spokojnie. Ma już swoich ludzi na wszystkich najwyższych stanowiskach w tym kraju.
Analityk
2023-08-15 16:27:39
Realia są takie - pocisk który przeleciał pół Polski znalazła przypadkowa pani będąca na koniach. Śmigłowiec białoruski odkryli przypadkowi ludzie którzy zadzwonili na 112. Jednocześnie mamy co chwile Ministra, czy Premiera ze swoim łupieżowym mentorem na konferencjach prasowych. Na tle uzbrojonego po zęby wojska i SG. Przy płocie nikomu nie potrzebny za duże miliony. Dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski jest grupa PIS złożona z tekturowych ministrów. To jest ta siła.
A wisl
2023-08-15 15:42:37
W Szczecinie w alei w.polskiego w dniu polskiego święta i dniu święta kościelnego jeżdżą koparki, chodzą mloty i kilkunastu robotników robiących hałas i pył w nawierzchni z nowej kotki.
itd
2023-08-15 15:34:44
Czekamy na ujadanie Targowicy i jej ''ekspertow'' zaraz po defiladzie w TVN/tusk vision network/
Ludzie nie tak
2023-08-15 15:30:15
oglądam "to" na żywo w TVP i jestem zawiedziony. Po słowach polityków PiS spodziewałem sie dużej ilości ujęć właśnie z partyjniakami ale TO przerosło moje oczekiwania przeleciały najnowsze samoloty a zamiast tego co przeleciało i czy w ogóle, widzę naszą "elitę" komentatorzy całkowicie nieprzygotowani ciężko im coś dostrzec pod światło na widza tez bo kamery pod światło. Całkowicie bez opisu tego co widzimy jakaś pogawędka przy kawie kogoś kto przeczytał broszurkę partyjna i to cała wiedza.
obserwator
2023-08-15 15:26:27
Kto obejrzał defilade w TVN24 lub TVP 3 INFO już teraz wie na kogo glosować. Oczywiście na PIS. Maciarewicz na ministra obrony to wiadomość dnia. Jestem spokojny o nasze bezpieczeństwo i pokój. Rodacy!!!!!!!!! DO urn marsz i skreślamy kandydatów z PIS ochoczo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA