sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok

PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok

PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok
Data publikacji: 2018-02-16 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-19 13:32
Wywietleń: 3040 314591

Grupa Kapitałowa Polskiej Żeglugi Morskiej przyniosła zysk w wysokości 54 mln zł. To prognoza wyniku za rok 2017, ale rzeczywisty wynik ma się niewiele różnić. Zapewnił o tym Paweł Brzezicki, który rok temu został powołany na zarządcę komisarycznego PŻM. W piątek (16 lutego) podsumował ostatnie 12 miesięcy. Poinformował też, że będzie zarządzał firmą przez kolejny rok.

Paweł Brzezicki przypomniał, dlaczego w PŻM wprowadzono zarząd komisaryczny.

– Grupa Kapitałowa PŻM przez ostatnie lata ponosiła znaczące straty, których wysokość skumulowana wynosi ponad 1,5 mld zł, z czego za rok 2016 – 730 mln zł – mówił. 

Jak dodał, podczas zarządzania firmą przez jego poprzednika zmniejszyła się ona o połowę – z ponad 90 statków zostało w niej przeszło 50. Na wiosnę 2017 r. PŻM groziło bankructwo i wrogie przejęcie majątku, a bezpośrednim powodem było niespłacenie części rat kapitałowych i odsetek jednemu z banków, mimo posiadanych na koncie wystarczających środków finansowych. Bank chciał to wykorzystać do zajęcia komorniczego ponad 20 statków, a w związku z istniejącymi w innych umowach kredytowych klauzulami, inne banki też mogłyby to zrobić.

– Oznaczałoby to przejęcie między majem a lipcem floty PŻM w całości i również pozostałego majątku – tłumaczył P. Brzezicki.

Udało się tego uniknąć. PŻM i spółka z grupy – Żegluga Polska – zdołały wynegocjować z konsorcjum polskich banków kredyt pomostowy, obowiązujący do końca tego roku.

– To czas, który pozwoli nam na zamienienie tego kredytu na kredyt inwestycyjny – powiedział zarządca.

W kwietniu ub. roku, w ciągu kilku tygodniu po uzyskaniu kredytu pomostowego wszystkie statki PŻM znalazły zatrudnienie i tak jest do dziś. Do tego wożą ładunki w sposób opłacalny.

– Efektem tego, ale również wdrożonego w 90 proc. lub więcej programu naprawczego jest prognoza naszego wyniku za rok 2017, z tym że omówiona już z audytorem i niewiele się będzie różnić ten wynik rzeczywisty – zaznaczył P. Brzezicki. – Zmienia to diametralnie naszą pozycję prawną, formalną i negocjacyjną wobec konsorcjum polskich banków.

Paweł Brzezicki dziękował wszystkim, którzy wdrażali z nim program naprawczy. Koszty utrzymania statków spadły o kilkadziesiąt procent. W porozumieniu ze związkami zawodowymi obniżono wynagrodzenie marynarzom, ale jest ono i tak o 6 proc. wyższe niż standard ITF (Międzynarodowej Organizacji Pracowników Transportu). Zmniejszono też koszty ogólnego zarządu. Znaczne kwoty odzyskano, zatrzymując sprzedaż dwóch statków.

– PŻM w stoczniach chińskich porzucił kilka budów statków z wpłaconymi zaliczkami – podał zarządca. – Udało się powrócić do rozmów ze stoczniami. „Szare Szeregi” i „Tczew” są odebrane, a do czerwca będą cztery następne. W każdym odzyskujemy 16 mln dolarów zaliczki.

Paweł Brzezicki wyraził nadzieję, że w 2018 r. zysk będzie jeszcze większy.

Przypomniał też, że zawiadomił prokuraturę o trwającym za poprzedniego zarządu procederze płacenia za lewe faktury. Ich lista rośnie, a spis dotychczas odkrytych pokazał na wielkiej płachcie papieru. Z kolei na wykresie tłumaczył, w jaki sposób z firmy zniknęło 300 mln euro.

Poinformował, że pozostanie zarządcą komisarycznym na kolejny rok. Zajmie się m.in. przywracaniem zyskowności kilku spółkom z grupy, które nadal przynoszą straty. Nowy program obejmie też działalność finansową PŻM. Rozpoczną się rozmowy ze stoczniami na temat inwestycji, w tym budowy promu.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok

Komentarze

Alicja
Przecież to tylko propaganda która nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Skoro PZM tak super stoi to dlaczego zmniejszono ludziom wynagrodzenia i odebrano wszystkie świadczenia socjalne plus jubileuszówki? Czy firma mlekiem i miodem płynąca zwalnia ludzi a tym co zostają obniża pensje? To jest faktycznie propaganda ale tylko dla słuchaczy radio maryja. Panie Brzezicki jak dalej będziesz pan postępował to załogi pływające będą się składać z emerytów i rencistów (już prawie tak jest) bo wszyscy poniżej 45 roku życia uciekną do firm które płacą w miarę godnie. Czy sobie też pan żeś pensje obniżył? Za czyjego panowania powołano spółki i spółeczki, które działają w pzm? Przecież to są sztuczne twory ponieważ każda spółka i spółeczka ma swojego prezesa itd. a wykonują one prace tylko i wyłącznie dla pzm, czyli upłynniana jest kasa. Może w końcu i tym by się odpowiednie służby zajęły?
2018-02-19 13:29:59
Wilk Nadmorski
Miny statystów mówią wiele.
2018-02-19 09:03:08
ż
Skoro było polecenie płacenia za lewe faktury, to dlaczego nikt nie siedzi? Chyba, że chodzi o gonienie króliczka...
2018-02-19 06:41:55
Zdumiona i rozczarowana
Jestem rozczarowana! Naczelny kontroler po szkole ekonomicznej w Szczytnie nie znalazł tychże brakujących milionów ? Znalazł służbowy samochód, chyba z 5 dyrektorskich etatów a milionów nie znalazł ? Szybciej znajdzie kolejne stanowisko i należną pensyjkę!!! Jedna wielka ściema !!!!
2018-02-18 11:19:53
Propaganda.
Mamy w Polsce dwa ośrodki propagandy: Lewacki ( TVN , POLSAT ) i prawacki ( TVP , TRWAM ). Każdy mówi co innego. Jedna wielka manipulacja. PŻM może stoi cienko , ale setki złodzieji-cwaniaków zarobiło tam wielką kasę. Te domy-pałace wokół Szczecina...
2018-02-18 07:53:43
Obserwator
Mikrofony widoczne na konferencji: TRWAM, TVP, Radio Szczecin - czyli wielka trójca propagandy. Żenada przez wielkie Ż
2018-02-17 14:46:19
Em
Brzezicki nigdie by nie znalazł normalnej pracy gdyby nie wsparcie Rydzyka i poparcie PiSu. Szkoda tych biednych pracowników, którzy mają takiego "szefa".
2018-02-17 13:13:36
Marek
Ale propaganda ... kto ma trochę oleju w głowie i jest w tematach gospodarki morskiej wie co się dzieje w PŻMie. Ta firma nie zasługuje ma takiego lawiranta jak brzezicki.
2018-02-17 12:37:27
Pracownik
Folta już dawno stracił kręgosłup poralny i stał się nadwornym przydupasem komisarza brzezickiego. Widać jak się zdążyli nachapać przez ten rok. Co chwila kolacyki na promach itp.
2018-02-17 12:27:52
Mieszkaniec
Ciemnogród kupi wszystko. Sytuacja na rynku żeglugowym jest lepsza, żadna w tym zasługa komisarza. On potrafi straszyć i siać nienawiść, a nie zarządzać. Czy CBA sprawdziła już jego działalność w ARP?
2018-02-17 12:22:40
:)
A co z mężem radnej (nie)zależnej?
2018-02-17 09:47:27
Won z POstkomuną!
Można? Można!
2018-02-16 23:17:01
ewa
Jakos zamilkli oponenci na wynik PŻM za czas komisarza Pana Brzezickiego .
2018-02-16 18:39:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy