poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok

PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok

PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok
Data publikacji: 2018-02-16 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-19 13:32
Wywietleń: 4302 314591

Grupa Kapitałowa Polskiej Żeglugi Morskiej przyniosła zysk w wysokości 54 mln zł. To prognoza wyniku za rok 2017, ale rzeczywisty wynik ma się niewiele różnić. Zapewnił o tym Paweł Brzezicki, który rok temu został powołany na zarządcę komisarycznego PŻM. W piątek (16 lutego) podsumował ostatnie 12 miesięcy. Poinformował też, że będzie zarządzał firmą przez kolejny rok.

Paweł Brzezicki przypomniał, dlaczego w PŻM wprowadzono zarząd komisaryczny.

– Grupa Kapitałowa PŻM przez ostatnie lata ponosiła znaczące straty, których wysokość skumulowana wynosi ponad 1,5 mld zł, z czego za rok 2016 – 730 mln zł – mówił. 

Jak dodał, podczas zarządzania firmą przez jego poprzednika zmniejszyła się ona o połowę – z ponad 90 statków zostało w niej przeszło 50. Na wiosnę 2017 r. PŻM groziło bankructwo i wrogie przejęcie majątku, a bezpośrednim powodem było niespłacenie części rat kapitałowych i odsetek jednemu z banków, mimo posiadanych na koncie wystarczających środków finansowych. Bank chciał to wykorzystać do zajęcia komorniczego ponad 20 statków, a w związku z istniejącymi w innych umowach kredytowych klauzulami, inne banki też mogłyby to zrobić.

– Oznaczałoby to przejęcie między majem a lipcem floty PŻM w całości i również pozostałego majątku – tłumaczył P. Brzezicki.

Udało się tego uniknąć. PŻM i spółka z grupy – Żegluga Polska – zdołały wynegocjować z konsorcjum polskich banków kredyt pomostowy, obowiązujący do końca tego roku.

– To czas, który pozwoli nam na zamienienie tego kredytu na kredyt inwestycyjny – powiedział zarządca.

W kwietniu ub. roku, w ciągu kilku tygodniu po uzyskaniu kredytu pomostowego wszystkie statki PŻM znalazły zatrudnienie i tak jest do dziś. Do tego wożą ładunki w sposób opłacalny.

– Efektem tego, ale również wdrożonego w 90 proc. lub więcej programu naprawczego jest prognoza naszego wyniku za rok 2017, z tym że omówiona już z audytorem i niewiele się będzie różnić ten wynik rzeczywisty – zaznaczył P. Brzezicki. – Zmienia to diametralnie naszą pozycję prawną, formalną i negocjacyjną wobec konsorcjum polskich banków.

Paweł Brzezicki dziękował wszystkim, którzy wdrażali z nim program naprawczy. Koszty utrzymania statków spadły o kilkadziesiąt procent. W porozumieniu ze związkami zawodowymi obniżono wynagrodzenie marynarzom, ale jest ono i tak o 6 proc. wyższe niż standard ITF (Międzynarodowej Organizacji Pracowników Transportu). Zmniejszono też koszty ogólnego zarządu. Znaczne kwoty odzyskano, zatrzymując sprzedaż dwóch statków.

– PŻM w stoczniach chińskich porzucił kilka budów statków z wpłaconymi zaliczkami – podał zarządca. – Udało się powrócić do rozmów ze stoczniami. „Szare Szeregi” i „Tczew” są odebrane, a do czerwca będą cztery następne. W każdym odzyskujemy 16 mln dolarów zaliczki.

Paweł Brzezicki wyraził nadzieję, że w 2018 r. zysk będzie jeszcze większy.

Przypomniał też, że zawiadomił prokuraturę o trwającym za poprzedniego zarządu procederze płacenia za lewe faktury. Ich lista rośnie, a spis dotychczas odkrytych pokazał na wielkiej płachcie papieru. Z kolei na wykresie tłumaczył, w jaki sposób z firmy zniknęło 300 mln euro.

Poinformował, że pozostanie zarządcą komisarycznym na kolejny rok. Zajmie się m.in. przywracaniem zyskowności kilku spółkom z grupy, które nadal przynoszą straty. Nowy program obejmie też działalność finansową PŻM. Rozpoczną się rozmowy ze stoczniami na temat inwestycji, w tym budowy promu.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok PŻM z zyskiem, Brzezicki na kolejny rok

Komentarze

Alicja
Przecież to tylko propaganda która nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Skoro PZM tak super stoi to dlaczego zmniejszono ludziom wynagrodzenia i odebrano wszystkie świadczenia socjalne plus jubileuszówki? Czy firma mlekiem i miodem płynąca zwalnia ludzi a tym co zostają obniża pensje? To jest faktycznie propaganda ale tylko dla słuchaczy radio maryja. Panie Brzezicki jak dalej będziesz pan postępował to załogi pływające będą się składać z emerytów i rencistów (już prawie tak jest) bo wszyscy poniżej 45 roku życia uciekną do firm które płacą w miarę godnie. Czy sobie też pan żeś pensje obniżył? Za czyjego panowania powołano spółki i spółeczki, które działają w pzm? Przecież to są sztuczne twory ponieważ każda spółka i spółeczka ma swojego prezesa itd. a wykonują one prace tylko i wyłącznie dla pzm, czyli upłynniana jest kasa. Może w końcu i tym by się odpowiednie służby zajęły?
2018-02-19 13:29:59
Wilk Nadmorski
Miny statystów mówią wiele.
2018-02-19 09:03:08
ż
Skoro było polecenie płacenia za lewe faktury, to dlaczego nikt nie siedzi? Chyba, że chodzi o gonienie króliczka...
2018-02-19 06:41:55
Zdumiona i rozczarowana
Jestem rozczarowana! Naczelny kontroler po szkole ekonomicznej w Szczytnie nie znalazł tychże brakujących milionów ? Znalazł służbowy samochód, chyba z 5 dyrektorskich etatów a milionów nie znalazł ? Szybciej znajdzie kolejne stanowisko i należną pensyjkę!!! Jedna wielka ściema !!!!
2018-02-18 11:19:53
Propaganda.
Mamy w Polsce dwa ośrodki propagandy: Lewacki ( TVN , POLSAT ) i prawacki ( TVP , TRWAM ). Każdy mówi co innego. Jedna wielka manipulacja. PŻM może stoi cienko , ale setki złodzieji-cwaniaków zarobiło tam wielką kasę. Te domy-pałace wokół Szczecina...
2018-02-18 07:53:43
Obserwator
Mikrofony widoczne na konferencji: TRWAM, TVP, Radio Szczecin - czyli wielka trójca propagandy. Żenada przez wielkie Ż
2018-02-17 14:46:19
Em
Brzezicki nigdie by nie znalazł normalnej pracy gdyby nie wsparcie Rydzyka i poparcie PiSu. Szkoda tych biednych pracowników, którzy mają takiego "szefa".
2018-02-17 13:13:36
Marek
Ale propaganda ... kto ma trochę oleju w głowie i jest w tematach gospodarki morskiej wie co się dzieje w PŻMie. Ta firma nie zasługuje ma takiego lawiranta jak brzezicki.
2018-02-17 12:37:27
Pracownik
Folta już dawno stracił kręgosłup poralny i stał się nadwornym przydupasem komisarza brzezickiego. Widać jak się zdążyli nachapać przez ten rok. Co chwila kolacyki na promach itp.
2018-02-17 12:27:52
Mieszkaniec
Ciemnogród kupi wszystko. Sytuacja na rynku żeglugowym jest lepsza, żadna w tym zasługa komisarza. On potrafi straszyć i siać nienawiść, a nie zarządzać. Czy CBA sprawdziła już jego działalność w ARP?
2018-02-17 12:22:40
:)
A co z mężem radnej (nie)zależnej?
2018-02-17 09:47:27
Won z POstkomuną!
Można? Można!
2018-02-16 23:17:01
ewa
Jakos zamilkli oponenci na wynik PŻM za czas komisarza Pana Brzezickiego .
2018-02-16 18:39:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie