środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miejskie, czyli niepolskie?

Miejskie, czyli niepolskie?

Miejskie, czyli niepolskie?
Data publikacji: 2017-12-28 13:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:59
Wywietleń: 4675 306969

Spór o nabrzeża położone u stóp szczecińskich Wałów Chrobrego staje się coraz ostrzejszy. Według zarządcy komisarycznego PŻM te tereny były, są i będą państwowe oraz polskie. Prezydent Szczecina nie kryje zdziwienia. Jego zdaniem sugerowanie, że to, co należy do miasta, nie jest już polskie, jest szkodliwe.

Chodzi o atrakcyjne nabrzeża położone u stóp Wałów Chrobrego. Użytkownikiem wieczystym Nabrzeża Wieleckiego i Bulwaru Chrobrego jest Polsteam Żegluga Szczecińska, w której udziałowcami są dwie firmy – Żegluga Polska SA (firma wchodząca w skład Polskiej Żeglugi Morskiej) oraz spółka miejska Żegluga Szczecińska. Aby miasto mogło przejąć te tereny, musi nabyć resztę udziałów w Polsteam Żegluga Szczecińska. Ma to pozwolić na rozpoczęcie modernizacji nabrzeży. Jeszcze w czerwcu tego roku miasto informowało, że została podpisana umowa przedwstępna, a Żegluga Szczecińska posiada odpowiednie zgody na przeprowadzenie transakcji.

Okazało się jednak, że Żegluga Polska SA nie uzyskała wymaganej zgody Skarbu Państwa, który w dodatku zaproponował miastu odkupienie jego udziałów. Kilkanaście dni temu do przewodniczącego Rady Miasta Szczecin trafiło pismo z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – wyjaśniające, iż Polsteam Żegluga Szczecińska nie rozważa transakcji przeniesienia własności nabrzeży, gdyż ich eksploatacja jest rentowna.

Miasto ma jednak inne zdanie na ten temat. W listopadzie Żegluga Szczecińska zdecydowała się na skierowanie sprawy na drogę sądową przeciwko Polsteam – Żegluga Szczecińska. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez zakaz obciążania nabrzeży ograniczonymi prawami rzeczowymi, a także zakaz oddawania ich w najem, dzierżawę, leasing i użyczenie.

O tym, jak gorący jest to spór, może świadczyć wypowiedź zarządcy komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego, jaka pojawiła się w TVP Szczecin kilka dni temu.

– To jest kawałek polskiego Szczecina, najbardziej reprezentacyjny i polska firma państwowa właścicielem tego nabrzeża jest. I będzie. Pana prezydenta Krzystka o to nie podejrzewam (o złą wolę – przyp. red.), ale myślę, że musi się on rozejrzeć po swoim najbliższym otoczeniu i znaleźć tych złych ludzi, którzy niszczą naszą współpracę z miastem i tych, którzy niszczą również, poprzez to, wizerunek miasta – powiedział Brzezicki.

Magistrat nie kryje zdziwienia.

– Pragnę zapewnić wszystkich mieszkańców, że to co jest szczecińskie, jest i będzie także polskie. Sugerowanie, że to co należy do miasta nie jest już polskie, uważam za szkodliwe. Szczecin mimo zawiłej historii jest i będzie miastem należącym do Polski – stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. 

(dar)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Kitt
Jacyna i jej fani - wam już dziękujemy i nie zapraszamy.
2017-12-30 09:15:35
HogoFogo
@ mieszkaniec Zapewne masz na myśli Bulwary: Gdyński, Gdański, Śląski i Beniowskiego (wiesz gdzie to jest)? Pominę milczeniem kilka innych ulic wzdłuż rzeki o których zapewne nawet nie słyszałeś. Rzeczywiście jest to popis możliwości UM Szczecin jak się patrzy - 2-3 km nabrzeża wyremontowane w wielkich bólach i męce, których następnie nie ma kto sprzątać, ale ma kto dzierżawić bez przetargu zgodnie z widzimisię naszych dobroczyńców
2017-12-29 00:24:56
czytelnik
a co z wodolotem [Bosman ] stoi w porcie i gnije !! o tym nikt nie mówi !!
2017-12-28 22:51:02
mieszkaniec
Porównajcie sobie jak wyglądają bulwary miasta, a jak tej niby państwowej spółki. Dopiero potem się wypowiadajcie o jakiejś wyprzedaży majątku itp. Tyle w temacie. Widzę, żę propaganda dobrej zmiany dotarła także do forum Kuriera.
2017-12-28 18:52:11
opos
To widać ,że właścicielem jest skarb państwa. Nabrzeże pamięta wujka Wilhelma swym siermiężnym wyglądem. i dopóki będzie państwowe ,a nie miejskie to będzie przypominało epokę cepa. Co niektórym ,widać ,że nowoczesność przeszkadza- ma być dalej jak za Gierka. Brawo nieudacznicy życiowi,postęp w nowoczesność to zaraza. Już byli prezydenci za których Szczecin stał w miejscu, chyba najbardziej zapóźnione miasto z tych zachodnich- choć ostatnio drgnęło i to dość widocznie,ale tyle lat bezruchu partyjnego ,dało o sobie znać
2017-12-28 18:44:45
EVA
Odebrac Krzystkowi prawa do sprzedaży nawet zapałek na straganie. Niedawno krzystek sprzedał a wlasciwie oddal tysiace metrow kwadratowych pod estakada na parking dla sadu .Jak pisał Kurier cena dzierzawy 10 groszy za m2 rocznie. i całosc 1000 zł rocznie.Parking był tak duzy ze sady wydzieliły połowe na osobny komercyjny parking juz płatny.1000 zl to był utarg za 8 godzin.umowa chyba na 50 lat. Tak wiec zasadnie jest odebrac Krzystkowi prawa do dysponowania polskim majatkiem który jest w Szczecinie i nie w szttetinie panie Krzystek.
2017-12-28 16:28:13
Holownik III
1. Postawią przy tym nabrzeżu prom /typu np. Gryf/ i będzie to funkcja gastronomiczno - konferencyjno - hotelowa. 2. Wydzirżerzawią dodatkowo 3- 4 jednostki do obsługi wycieczek w Szczecinie, Świnoujściu - Kołobrzeg i np. Skandynawia 3. Skończą remont Odra Queen i Penny Queen 4. Zajmą swoje własne nabrzeże i zapomnijcie o udostępnieniu na Thall Ship czy cumowanie Criusera. Nie dlatego, ze się uprą - ale ładniej medialnie wygląda tłumaczenie, że nie mieści się pod Trasą Zamkową by przeholować na 7 dni. Ktoś coś chce dodać ? :-) Nie zapominajcie - w 2018 mamy w Szczecinie Międzynarodowe Dni Morza.
2017-12-28 16:11:55
ciekaff
@ HogoFogo... W pełni się zgadzam. Dlaczego Miasto "nie siliło się tak" na przejęcie ( a nie kupno !) za PO-PSL ?? Aktualnie właścicielem jest Skarb Państwa który za to odpowiada , a kiedy Miasto przejmie to zrobi co chce rękami Prezydenta Krzystka za poparciem kilku Radnych...I kto im co zrobi !? Może też po zdobyciu przekaże za 1 zł. "w ramach dobrych intencji" jak Szpital Miejski ? "– Pragnę zapewnić wszystkich mieszkańców, że to co jest szczecińskie, jest i będzie także polskie. Sugerowanie, że to co należy do miasta nie jest już polskie, uważam za szkodliwe". - Uderz w stół a nożyce się odezwą !
2017-12-28 14:49:46
Rozsądny
Typowe pisowskie chrzanienie w wykonaniu Brzezickiego. Dopóki te nabrzeże będzie w rękach antyszczecińskiego rządu, dopóty będzie brzydkie i zniszczone. Jedno z najpiękniejszych miejsc Szczecina niszczeje przez kaprys warszawki.
2017-12-28 14:21:53
wrrrrrrrrrrr
Ręce opadają żeby to komentowac bez cenzury ,skoro PŻM jest wlascicielem to niech remontuje na swoj koszt, dla miasta lepiej bo oszczedzi
2017-12-28 13:59:51
HogoFogo
Tak naprawdę spór dotyczy tego, kto zarobi na ustawionych tam budkach z żarciem i czyj znajomy będzie mógł je postawić. Osobiście uważam, że PŻM byłoby ciężkim frajerem pozbywając się tych nabrzeży. Urzędowi miasta należy przypomnieć, że jest w Szczecinie wiele innych bulwarów, gdzie psy dupami szczekają i gdzie jedynymi gośćmi, jak na razie, są wędkarze a w sezonie letnim bezdomni.
2017-12-28 13:45:13
PL
Co w tym dziwnego, przecież każdemu przy skojarzeniu z "państwowym" przychodzi na myśl, że coś jest polskie. Nie ma się, co obrażać. Miasta mają różne pomysły, chociażby zamykanie ulic, bo właściciel centrum handlowego sobie tak życzył, albo zabieranie jednego kierunku ruchu, bo żądali tego rowerzyści, czy budowa drogi dla prywatnego developera. A państwowe to wiadomo, nie ma już takiej samowoli i stawiania, np. koszmarków architektonicznych.
2017-12-28 13:44:43
gdzie ta sugestia???
"Sugerowanie, że to co należy do miasta nie jest już polskie, uważam za szkodliwe. Szczecin mimo zawiłej historii jest i będzie miastem należącym do Polski – stwierdził Piotr Krzystek, [jeszcze] prezydent Szczecina." ***** Po pierwsze, to nie było żadnej sugestii, a jedynie stwierdzenie faktu, że polska firma jest właścicielem nabrzeża. Prezydent niech się nie doszukuje stwierdzeń, które nigdzie nie padły i niech nie przekręca cudzych wypowiedzi. ***** Po drugie, co do samej wypowiedzi prezydenta - nie byłbym taki pewien, skoro prezydent wyprzedaje w bezczelny sposób majątek miejski na prawo i lewo nierzadko bez przetargu, po zaniżonej cenie albo z gigantycznym upustem, w niejasnych okolicznościach, a potem taki majątek przepada na dziesiątki lat i nikt już nie ma nad nim żadnej kontroli.
2017-12-28 13:42:21
Gość
Może Brzezicki zrobi rachunek sumienia i przeanalizuje swoją karierę i co takiego robił dla miasta będąc przy korycie A następnie niech krytykuje innych.
2017-12-28 13:40:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie