Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Spór wokół planu naprawczego w PŻM

Data publikacji: 2017-07-11 22:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Spór wokół planu naprawczego w PŻM
Fot. Elżbieta Kubowska  

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego przesłał do mediów swoje krytyczne stanowisko – z 26 czerwca 2017 r. – w sprawie sytuacji w Polskiej Żegludze Morskiej. W odpowiedzi zarządca komisaryczny przedsiębiorstwa… podziękował przewodniczącemu „S” w regionie za jego konstruktywną postawę podczas sesji Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która się odbyła 6 lipca.

Jak już informowaliśmy, w PŻM ma być wdrożony program naprawczy. Sytuację w przedsiębiorstwie omawiano 6 bm. na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Szczecinie. Brał w nim udział Paweł Brzezicki – zarządca komisaryczny PŻM, przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i samorządów. Obecny był także Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który podkreślił, że zaproponowany plan naprawczy jest spójny oraz akceptowany przez ministerstwo.

Tymczasem, kilka dni po tym posiedzeniu, Zarząd Regionu „S” rozesłał do mediów swoje stanowisko z 26 czerwca, podpisane przez przewodniczącego Mieczysława Jurka. Jest w nim negatywna ocena działań zarządcy komisarycznego PŻM.

– Za szczególnie szkodliwy uznajemy brak jakiegokolwiek dialogu z organizacjami związkowymi działającymi przy PŻM, szczególnie w kwestii programu naprawczego – czytamy w stanowisku.

Związkowcy oburzają się, że proponowane rozwiązania uderzają w pracowników, bo mają być wprowadzone głównie ich kosztem (m.in. w postaci obniżki uposażeń).

We wtorek, 11 lipca, Paweł Brzezicki skierował do przewodniczącego Jurka list, w którym dziękuje mu za możliwość odniesienia się do zagadnień poruszonych na czwartkowym posiedzeniu WRDS. Przypomina, że pod koniec obrad doszli do konsensusu, który będzie podstawą do dalszych dyskusji w imię wspólnego celu – utrzymania kilku tysięcy miejsc pracy w PŻM. Chwali też konstruktywną postawę przewodniczącego, dowodzącą, że związek jest zainteresowany pokojowym rozwiązywaniem sporów. Na koniec P. Brzezicki wyraża przekonanie, że takie stanowisko M. Jurka stanie się wzorem postępowania także dla innych struktur NSZZ „Solidarność”.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kowalskij
2017-07-14 09:31:28
PZM był ratowany pare razy nadaremnie.Statki poszły na Cypr a Firma jest sublokatorem we wiezowcu ktory wybudowała za 140 mln zł.Jedyny ratunek to przenieść same statki z ludzmi do Szkunera we Władysławowie który istnieje dlatego ze tam nikt nie kradnie.Takie sztuczki z uzdrawianiem PZM to dekoracja dla pogrzebu firmy.Złodzieje którzy po bandycku dorobili sie majatków wszystko maja w nosie.to degeneraci i wyjątkowo perfidni gracze Nikt nie odbierze im kolekcji samochodów,posiadłosci pod miastem kont dewizowych kont złotówkowych hoteli zameczków hektarów ziemi.Bardzo wielu z nich ma glejt nietykalności typu tajne przez poufne czyli tajniak i wielki tajniak że ani minister ani nikt w Polsce im nie podskoczy.2 mld zl długu we firmie wartej kiedys 40 miliardów i brak pieniedzy na koncie na pensje? Ratunek w polskiej grupie zbrojeniowej ale cypryjskich statków nikt nie zobaczy.Agencje typu wsi i te podobne,zastosowały taktyke spalonej ziemi i jak powiedzialem statkow juz nikt pod polska bandera nie zobaczy,mozna ratowac Pazima ale to watpliwe,Aferzysci ci najwieksi juz ewakuowali sie na emerytury do szkoły morskiej do urzedu morskiego
Bogacze.
2017-07-13 15:24:48
W PŻM rządzili "od zawsze " komuniści i ich dzieci. Rada Pracownicza PŻM to fikcja i kabaret. Na co czeka Urząd Skarbowy ? Trzeba skontrolować rzeczywiste majątki wielu ludzi z wieżowca i ich rodzin. Wtedy poznacie prawdę o kryzysie w PŻM .
kamil
2017-07-13 14:45:30
A tak na marginesie, gdzie była Rada Pracownicza, jej szefostwo, gdy uchwalano plany roczne, omawiano i uchwalano sprawozdania finansowe, itp. Info ze strony PŻM: cyt.: "Rada Pracownicza w przedsiębiorstwie państwowym, jakim jest PŻM, składa się z 25 osób, w tym 18 pracowników morskich i 7 pracowników lądowych, którzy pełnią swoje funkcje społecznie." "Rada Pracownicza podejmuje uchwały - na wniosek dyrektora naczelnego - w najważniejszych dla przedsiębiorstwa sprawach, w tym uchwalania planów rocznych firmy, sprawozdań finansowych, inwestycji oraz zbycia środków trwałych. Rada Pracownicza udziela również zgody na powołanie i odwołanie członków zarządu firmy." I z tego co się orientuję, w PŻM nie "rządziło" nigdy PO.
Szczecińska tradycja.
2017-07-13 13:03:11
PŻM jest w kryzysie , ale ci co do tego doprowadzili są milionerami. Jak była dobra koniunktura to trzeba było zrobić rezerwy finansowe i zrestrukturyzować PŻM. Ale każdy z prezesów i dyrektorów chciał się tylko szybko "nachapać" . W podobny sposób upadło kilkadziesiąt szczecińskich dużych firm. Winni prezesi i dyrektorzy nie ponieśli kary i dzisiaj są milionerami.
Armator
2017-07-12 13:43:29
Co na to ITF ? czy inni armatorzy też będą moi obniżyć sobie koszty zalogowe bo jest kryzys?
Szczeciński patriota
2017-07-12 13:19:05
PiS won od naszego PŻM! Potrzebne są zmiany ale nie po to żeby wsadzić swoich Misiewiczów! Nie pozwolimy rozwalić jednej z najważniejszych firm na Pomorzu!
sasiad
2017-07-12 12:57:08
Wstawanie z kolan hahha ,Polska w ruinie.
Tomcio
2017-07-12 10:48:44
Jak Brzezicki przeforsuje zmniejszenie dla marynarzy wynagrodzeń o 30%, to PZM będzie firmą zatrudniającą samych emerytów i rencistów. Żaden marynarz w sile wieku nie będzie ciężko pracował za pensję Filipińczyka (z całym szacunkiem dla Filipińczyków). Większość, która jest jeszcze przed 50 ucieknie zarabiać pieniądze do innych armatorów. Panie Brzezicki, chcesz pan uratować firmę czy ją do końca rozwalić? Jeśli uratować, to zlikwiduj pan te spółki i spółeczki. Kasa się znajdzie bo nie będzie dziesięciu prezesów, sekretarek itp. Będzie dział frachtowania i inne ale nie będzie kasa uciekała dla tych sztucznych tworów
Gryfitka
2017-07-12 10:12:44
GRYF odszedł w zapomnienie i dodatki przepadły teraz kolej na PŻM....
AXA
2017-07-12 08:46:02
Związki zawodowe na Saharę. Wszystkie.
BA
2017-07-12 08:35:58
Dlaczego nie zostały rozliczone te osoby co kombinowali, zostali za duże kaucje wypuszczeni z aresztu i chodzą sobie jak by nic się nie stało. To oni też doprowadzili do upadku PŻM........
gosc
2017-07-12 07:53:14
No prosze solidarnosc nie zgadza sie z obecna wladza, to cos nowego ,idzcie protestowac pod sejm hhahaha
Ratujcie Pżm
2017-07-12 07:13:26
Widocznie do tej pory wynagrodzenia były tak zawyżone, że jest z czego obcinać. Wszyscy pamiętamy, jak służby zamknęły jakichś zwykłych pracowników, a oni wpłacali kaucje w ogromnych kwotach i mieli wille. Oczywiście, o ile prawdą jest to, co piszą media i ludzie w komentarzach. Tak samo jak o kapitanach, którzy po zejściu na ląd świetnie sobie radzą w firmie, bo pewnie wiadomo, że jakieś tam szaraczki zarabiają grosze.
ano
2017-07-12 06:41:54
Solidarnosc to najwiekszy szkodnik . Jest tam ( w PZM) taki typ; Nazywa sie Kowalski Facet ktorego dzialania to wylacznie mącenie Znacie takich ludzi co wyrzuca sie ich drzwiami a wlazi przez okno ? Ale nie, ze ma cos madrego do zaaferowania A wszystkich zna Od premiera do woznego Tak o sobie mowi A Pan Jurek pewnie kumpluje z Kowalskim , ten do niego lazi i zastanawiaja sie co tu zrobic zeby Firma PZM przestala istniec

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA