niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Portowy rekord – ponad 25 mln ton

Portowy rekord – ponad 25 mln ton

Portowy rekord – ponad 25 mln ton
Data publikacji: 2018-01-16 15:27
Wywietleń: 1702 309924

Wynik bardzo dobry, historyczny, rekordowy – tak podsumował Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, przeładunki w zespole portów w minionym roku. Łączne obroty w Szczecinie i Świnoujściu wyniosły ponad 25,4 mln ton. To oznacza wzrost o 5,4 proc. w porównaniu do wyniku roku poprzedniego.

– Prawie we wszystkich grupach towarowych był wzrost – mówił prezes Słaboszewski we wtorek (16 stycznia) na konferencji podsumowującej 2017 rok. – Jedynie w dwóch zanotowano spadek. To węgiel, z czym się liczyliśmy, oraz zboża, co było niespodzianką, związaną z ubiegłoroczną pogodą, niekorzystną dla rolnictwa.

Przeładunki węgla w ostatnim kwartale minionego roku znacząco wzrosły. Jest to węgiel importowany, który zastąpił polski surowiec idący na eksport. Ma być go coraz więcej, a port w Świnoujściu już odrabia wcześniejsze słabsze wyniki.

Jak dodał prezes ZMPSiŚ, 25-milionową tonę przeładowano na nabrzeżu Chorzowskim w Szczecinie.

– Były to wyroby stalowe, które po załadunku na statek popłynęły do USA – poinformował. – Przy wzroście o 59 proc. przeładunków rudy żelaza traktujemy to jako dobry prognostyk. Sprowadzajmy surowce i wysyłajmy produkty.

Połowę towarów przeładowanych w zespole portów Szczecin i Świnoujście w 2017 r. stanowiła drobnica, 36 proc. – towary masowe, a 13 proc. – płynne. Dla porównania, w 1991 r. proporcje były zupełnie inne: 71 proc. obrotów stanowiły towary masowe, drobnica – 22 proc., a płynne – 7 proc. (przy łącznych przeładunkach 17,2 mln ton). To pokazuje, że zespół portów z masowego stał się uniwersalnym.

Zdaniem prezesa, wynik 2017 roku jest do pobicia w 2018, ale trzeba wykorzystać warunki, jakie daje położenie geograficzne portów i za kilka lat mówić o obrotach wynoszących ponad 30 mln ton.

Kazimierz Drzazga, wiceprezes ZMPSiŚ ds. infrastruktury, podkreślił, że na wyniki zespołu portów pracują setki firm, firemek i instytucji, wykonujących rozmaite usługi, ale też czerpiących z tego tytułu pożytki.

Z kolei Jacek Cichocki, wiceprezes ds. rozwoju, przypomniał o prowadzonych przez spółkę działaniach, ukierunkowanych na pozyskanie dodatkowych towarów. Należą do nich inwestycje w infrastrukturę portową. Plan inwestycyjny ZMPSiŚ zakłada wydanie w portach w Szczecinie i Świnoujściu, w perspektywie unijnej 2014-2020, prawie 1,5 mld zł.

Tekst i fot. (ek)

Portowy rekord – ponad 25 mln ton

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie