Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zapisane w „Kurierze” (9.01.1959)

Data publikacji: 27 sierpnia 2023 r. 09:56
Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2023 r. 10:27
Zapisane w „Kurierze” (9.01.1959)
 

Nie kopcie sobie grobu nożem i widelcem

Amerykański lekarz Chester Solez twierdzi, że przyczyną wielu przypadków przedwczesnej śmierci wywołanej przez nadmierne zwężenie żył i tętnic jest nie tyle nadmierne spożywanie niektórych produktów, ile obżarstwo w ogóle.

Chester Solez, który uważa, że nadmierne objadanie się skraca życie, apeluje do kolegów po fachu, aby ostrze swoich badań skierowali na wykazanie opłakanych skutków, jakie wywołuje obżarstwo i wzorem starożytnych głosili, iż grób można sobie wykopać nawet nożem i widelcem.

„Kurier Szczeciński” z 9 stycznia 1959 r.

Po raz pierwszy w Polsce będzie stosowane sztuczne płuco-serce

Znany polski kardiochirurg prof. Leon Manteuffel udał się do Stanów Zjednoczonych, aby w ciągu trzech miesięcy zapoznać się z pracą przodujących ośrodków kardiochirurgicznych, a zwłaszcza z metodami operacji na tzw. otwartym sercu (przy pomocy aparatury do sztucznego krążenia). Prof. Manteuffel wyjechał na zaproszenie fundacji Rockefellera.

Po powrocie prof. Manteuffel rozpocznie operacje na otwartym sercu, posiłkując się posiadaną już szwedzką aparaturą do sztucznego krążenia (płuco-serce). Należy oczekiwać, że sztuczne płuco-serce zostanie po raz pierwszy w Polsce zastosowane na człowieku w połowie czerwca roku bieżącego.

„Kurier Szczeciński” z 9 stycznia 1959 r.

Nowoczesny holownik angielski dla Szczecina

Do Anglii wyjechała ze Szczecina załoga nowego zbudowanego w stoczni w Newcastle holownika. Holownik ten o mocy 1000 KM jest jednostką wybitnie nowoczesną, która będzie służyła do obsługi dużych statków, zawijających coraz częściej do portu. Poza tym holownik będzie służył jako lodołamacz, a także w celach ratowniczych. Jednostka otrzymała imię „Orkan” i za kilka dni przybędzie do Szczecina.

„Kurier Szczeciński” z 9 stycznia 1959 r.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA