Piękne dary dla ptaków
Mając na uwadze szeroko spopularyzowaną akcję dokarmiania ptactwa, Rolniczy Zespół z Ustowa przekazał Lidze Ochrony Przyrody kilka snopków niewymłóconego owsa oraz wóz słomy, zaś ZMS-owcy ze Stoczni Szczecińskiej zrobili dla ptaków 50 karmników.
Ofiarowane karmniki umieszczono w parkach, w bezpiecznych miejscach na Pogodnie, a także jeden – na Jasnych Błoniach – przy ul. Ogińskiego. Niestety, z przykrością stwierdzamy, że już po dwóch dniach karmnik ten zginął bez śladu.
„Kurier Szczeciński” z 15 lutego 1963 roku
Jeszcze 30 metrów do lubińskiej miedzi
WROCŁAW PAP. „Ruda miedzi – w pierwszej połowie marca” – do takiego wniosku doszli uczestnicy narady, która odbył…a się w Lubinie. Do pierwszej bowiem miedzi (na szybie wschodnim) pozostało jeszcze ok. 30 metrów, a średni postęp dzienny to 1 do 2 m.
„Kurier Szczeciński” z 15 lutego 1963 roku
Ferrara czci pamięć Kopernika
TORUŃ PAP. Do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wpłynęło zaproszenie z Ferrary, w której nasz genialny astronom, syn toruńskiego rajcy, zdobył przed wiekami swój stopień doktorski. W związku z tym Włosi ufundowali tablicę pamiątkową, która zostanie odsłonięta na gmachu Uniwersytetu w Ferrarze w pierwszych dniach marca br.
„Kurier Szczeciński” z 15 lutego 1963 roku
„Konkurent” potwora z Loch Ness w… Jakucji
MOSKWA PAP. Grupa naukowców radzieckich wyruszy wkrótce do Jakucji na poszukiwanie tajemniczego, nieznanego jeszcze nauce potwora. Pierwsze informacje o nim przyniósł kilka lat temu pewien geolog, który badał okolice Jeziora Worota. Geolog utrzymuje, że zwierzę miało 10 metrów długości i nie przypominało żadnego sklasyfikowanego przez współczesną zoologię. Podobne było raczej do prehistorycznego jaszczura.
„Komsomolskaja Prawda” informuje, że ekspedycja naukowców wyruszy do Jakucji, gdy stopnieją lody.
„Kurier Szczeciński” z 15 lutego 1963 roku
Kurs gospodarstwa domowego
Wojewódzki Zarząd Ligi Kobiet w Szczecinie przyjmuje zapisy na korespondencyjny roczny kurs gospodarstwa domowego, prowadzony przez Komitet do Spraw Gospodarstwa Domowego przy Głównym Zarządzie LK. Ukończenie kursu daje uprawnienia instruktorskie do prowadzenia kursów i pokazów z zakresu żywienia i prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa. Opłata za kurs wynosi 1250 zł i obejmuje koszt wykładów, ćwiczeń, konsultacji i egzaminów oraz potrzebnych dla kursantów podręczników.
Warunkiem przyjęcia jest posiadanie świadectwa maturalnego.
„Kurier Szczeciński” z 15 lutego 1963 roku
10 milionów klamerek
Zwykła klamerka do bielizny. Ot przedmiot wartości kilkudziesięciu groszy. Ale jeżeli klamerek tych trzeba wyprodukować rocznie ponad 10 milionów i zamówienia napłynęły z zagranicy, to zaczyna być już interes.
Barlineckie Zakłady Przemysłu Drzewnego są w tym niewielkim miasteczku swego rodzaju potentatem zatrudniającym około 800 pracowników. Tu właśnie narodziła się myśl, by w ramach produkcji ubocznej, podjąć wytwarzanie klamerek używając do tego materiału z odpadów.
Obecnie działa w zakładach specjalny dział zajmujący się sprawą i produkujący kwartalnie po 2,5 mln szt. klamerek.
„Kurier Szczeciński” z 15 lutego 1963 roku