Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Kredyt na umowę zlecenie — jaki bank wybrać?

Data publikacji: 2023-12-21 12:00
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-20 10:36

Przyjęło się uznawać, że najlepszym źródłem zarobków przy chęci starania się o kredyt jest umowa o pracę. Jednak to, że taka umowa jest potencjalnie najlepsza, nie oznacza, że jest jedyną. Możemy również starać się o kredyt na umowę zlecenie. Jaki bank nam go przyzna? Jakie warunki trzeba spełnić i jaką ofertę potencjalnie możemy otrzymać?

Czy można dostać kredyt mając umowę zlecenie?

Wielu klientów może zadawać sobie pytanie: Czy na umowę zlecenie dostanę kredyt? Bardzo często wiąże się to z wątpliwościami, czy rozwiązanie to będzie dostępne na korzystnych warunkach. Okazuje się jednak, że jest to możliwe, i to w kilku bankach.

Kredyt na umowę zlecenie jest przyznawany przez banki. Należy jednak uwzględnić to, że w takim przypadku instytucje finansowe będą dogłębniej sprawdzać Twoją zdolność kredytową. Warto już na etapie przeglądania ofert sprawdzać, czy  można otrzymać kredyt na umowę zlecenie, jaki bank będzie pomocny, a jaki nie uwzględnia takiej możliwości. Dlatego też, zanim po skorzystaniu z kalkulatora kredytów udasz się do banku, warto sprawdzić, czy na umowę zlecenie można wziąć kredyt hipoteczny lub gotówkowy.

Jaki kredyt przy umowie zlecenie można otrzymać?

Jeszcze niedawno było to rzadkie, ale obecnie coraz częściej możesz liczyć na kredyt hipoteczny na umowę zlecenie. Instytucje finansowe coraz częściej przychylnie patrzą na umowy cywilnoprawne, rozumiejąc to, że brak szansy na uzyskanie umowy o pracę nie oznacza, iż dany klient nie będzie spłacać rat w terminie.

Bank pozytywnie oceni ciągłość zatrudnienia na umowie cywilnoprawnej, jeśli chodzi o kredyt na umowę zlecenie. Jaki bank można tu wymienić? Jest to chociażby Alior Bank, w którego przypadku wymagane jest minimum 6 miesięcy ciągłości zatrudnienia lub też minimalnego okresu trwania umowy cywilnoprawnej.

W praktyce można ubiegać się praktycznie o każdy rodzaj zobowiązania kredytowego. Otrzymasz również kredyt gotówkowy na umowę zlecenie, podobnie jak kredyt konsolidacyjny czy samochodowy.

Kto otrzyma kredyt na umowie zleceniu?

Jak już wiadomo, kredyt dla pracujących na umowę zlecenie z łatwością otrzymają te osoby, których umowa trwa np. od 6 miesięcy. Nie brakuje jednak instytucji bankowych, które przyznają kredyt osobą z umową cywilnoprawną dopiero po przekroczeniu roku stażu pracy. Ważne jest jednak sprawdzenie wiarygodności klienta. Dlatego też kredyt dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie będzie można jeszcze łatwiej otrzymać, jeśli przedstawi się dokumenty potwierdzające dochody. Może to być:

 • Zaświadczenie o zarobkach uzyskane od pracodawcy, albo;

 • PIT za uprzedni rok, albo;

 • Historia rachunku bankowego z uwzględnieniem minimum trzech miesięcy, w których wpływa wynagrodzenie.

Dzięki temu jesteśmy w stanie potwierdzić, że pracujesz,  będziesz w stanie spłacać raty kredytu, a Twoja sytuacja finansowa jest stabilna.

Na jakich warunkach udzielany jest kredyt na umowę zlecenie?

Trzeba spełnić kilka wymogów, jeśli chce się rzeczywiście starać o kredyt na umowę zlecenie. Jaki bank potraktuje wymagać najmniej? Trudno powiedzieć, ponieważ uznaje się, że przy tego typu umowie są zwykle większe wymogi formalne przy staraniu się o kredyt. Nie są one jednak wygórowane.

Najważniejsze warunki to:

 • Udokumentowanie dochodów– w wybrany z podanych powyżej sposob;

 • Posiadanie korzystnej historii kredytowej– ze złą opinią w BiK lub przy braku historii otrzymanie kredytu na umowę zlecenie może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe;

 • Stabilna umowa zlecenie — z ciągłością zatrudnienia.

Ważne!

Paradoksalnie banki przychylniej traktują umowy zlecenie na czas określony. Wynika to z faktu, że umowę zlecenie na czas nieokreślony pracodawca może zerwać praktycznie w każdej chwili. Przebiega to więc odwrotne niż w przypadku umowy o pracę i stanowi większe ryzyko dla kredytodawcy.

Jakie banki udzielają kredytów na umowę zlecenie?

Jeżeli chodzi o kredyt na umowę zlecenie, PKO Bank Polski jest jedną z takich instytucji, które mają go w swojej ofercie na dobrych warunkach.

Jednak na nim nie kończy się dostępność ofert związanych z kredytem na umowę zlecenie. Jaki bank jeszcze daje taką opcję? Najwięcej ofert dotyczy standardowego kredytu gotówkowego. Tu wymienić można:

 • Citi Handlowy;

 • Pekao;

 • Alior Bank;

 • Raiffeisen;

 • Velo Bank;

 • BNP Paribas;

 • PKO Bank Polski;

Oczywiście, warto porównywać wysokości rat (a zatem i RRSO) w przypadku ofert poszczególnych banków. Tu wysokość całkowitego kosztu kredytu może się znacząco różnić – dlatego też warto sięgać po zaufane rankingi kredytów gotówkowych jak: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Na co uważać biorąc kredyt na umowę zlecenie?

Istnieje kilka kwestii, które są kluczowe, jeśli chodzi o wzięcie kredytu na umowę zlecenie. Jeśli spełniasz wymogi formalne i możesz starać się o uzyskanie kredytu, powinieneś uwzględnić jeszcze:

 • Całkowity koszt kredytu– czyli prowizje, oprocentowanie, a także koszty dodatkowe (np. ubezpieczenie kredytu, które czasem może być obowiązkowe).

 • Wymagany minimalny czas trwania umowy zlecenia– w zależności od banku.

 • Procent wpływów liczony do dochodu – warto mieć pewność, że przy opłacaniu rat za kredyt wciąż zachowasz stabilność finansową.

 • Inne:Wszelkie zapisy dodatkowe wynikające z Twojego zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej.