Piątek, 15 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wzór zwolnienia z WF

Data publikacji: 2022-09-06 08:29
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-19 11:30

Wzór zwolnienia z WF przydaje się, gdy dziecko uczęszczające do szkoły ze względów zdrowotnych nie może podejmować dużego wysiłku lub kiedy doznało urazu, który stanowi przeszkodę w wykonywaniu ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego. Uczeń może również zostać jednorazowo zwolniony z lekcji WF w przypadku przejściowej infekcji lub złego samopoczucia. W naszym artykule sprawdzisz, w jaki sposób zwolnić dziecko z WF-u i zobaczysz, jak wygląda zwolnienie z wf przykład.

Wzór zwolnienia z WF – jak wygląda?

Rodzic może samodzielnie przygotować wzór zwolnienia z WF w formie jednorazowej lub długotrwałej, choć drugi rodzaj powinien być poparty oceną lekarską. Na ogół jest ono wystawiane przez rodziców lub opiekunów prawnych, ale może to zrobić również dyrektor placówki na podstawie ich wniosku, którego podstawą jest opinia lekarza. Zazwyczaj zwolnienie z wf wzór można pobrać ze strony internetowej szkoły, ale można również skorzystać z szablonów dostępnych w Internecie. Przed wystawieniem zwolnienia warto sprawdzić, jaki jego rodzaj jest akceptowany przez placówkę, ponieważ niektóre szkoły w swoim statucie dopuszczają wyłącznie zwolnienia wystawione przez lekarza. Najprostsze zwolnienie z wf: https://lp.e-zwolnienie24h.pl/zwolnienie-z-wf/ może zostać sporządzone na kartce papieru w sposób odręczny. Powinno zawierać datę, dane rodzica lub opiekuna prawnego oraz dziecka, dane adresata, czyli dyrektora szkoły oraz termin obowiązywania zwolnienia i uzasadnienie, na podstawie którego dyrekcja może podjąć decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego. Nie można zapomnieć o własnoręcznym podpisie.

Powody zwolnienia dziecka z lekcji wychowania fizycznego

Najistotniejszym powodem zwolnienia dziecka z lekcji WF-u jest jego stan zdrowia, który nie pozwala na aktywne uczestniczenie w zajęciach. Kiedy problem zdrowotny występuje jednorazowo lub przez kilka dni, zwykle wystarczające okazuje się pisemne zwolnienie od rodzica. Powodem może być zwykłe przeziębienie lub złe samopoczucie. Natomiast zwolnienia na dłuższy okres, częściowe lub całościowe, powinny wynikać z opinii wydanej przez specjalistę, np. pediatrę, ortopedę, okulistę, itd. Tego typu zwolnienie może zostać wystawione, np. z powodu chorowania dziecka na astmę, schorzenia reumatyczne, krótkowzroczność lub wady serca. Przyczyną dłuższej niedyspozycji fizycznej może być także rekonwalescencja po przebytych operacjach lub zabiegach, np. ortopedycznych.

Jak uzyskać długotrwałe zwolnienie od lekarza?

Choć przepisy nie określają, jaki może być minimalny okres zwolnienia z WF-u, w przypadku maksymalnego czasu nieuczęszczania na zajęcia wychowania fizycznego, można mówić nawet o całym roku szkolnym. O terminie zwolnienia z WF-u decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia młodego pacjenta. W zależności od schorzenia, można zwolnić go z ćwiczeń jednorazowo, krótkoterminowo, na miesiąc, semestr lub na cały rok szkolny. Specjalista może również odradzić konkretne ćwiczenia fizyczne, np. biegi długodystansowe i zalecić uczniowi niewykonywanie ich na lekcjach WF-u (zwolnienie częściowe). Wówczas obowiązkiem nauczyciela jest dostosowanie wymogów edukacyjnych do jednostkowej sytuacji ucznia, tak aby ocena jego pracy była sprawiedliwa względem pozostałych uczniów.

Wzór zwolnienia z WF – procedura formalna

Wzór zwolnienia z WF jest tak samo ważny, jak procedura z nim związana. Zazwyczaj wynika ona ze statutu lub regulaminów obowiązujących w szkole. W przypadku jednorazowego zwolnienia od rodziców zwykle wystarcza odręcznie napisana prośba i usprawiedliwienie dostarczone bezpośrednio do dyrekcji lub do wychowawcy. Natomiast w przypadku zwolnienia długoterminowego, potrzebne jest złożenie do sekretariatu odpowiedniego podania wraz z opinią lekarską. Wówczas dyrektor wydaje decyzję, którą należy odebrać i przekazać do nauczyciela wychowania fizycznego oraz do wychowawcy ucznia.