Co zmieniło w JPK_VAT rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r.? Ile wynoszą skrócone terminy zwrotu VAT? Jakim przekształceniom poddano wzory JPK_VAT i gdzie je znaleźć? Prezentujemy pełną listę zmian, z którą powinien zapoznać się każdy podatnik VAT.
Istotną wiadomością dla podatników spodziewających się zwrotu podatku VAT jest skrócenie terminu oczekiwania. Dla podatników wystawiających faktury ustrukturyzowane jest to termin wynoszący 40 dni, dla podatników którzy wprowadzili obrót bezgotówkowy z kolei – 15 dni.
Kolejna nowość dotyczy wykazywania w JPK_VAT dostaw towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju. Uwzględniać należy transakcje, które dotyczą poniżej opisanych sytuacji:
1. jeżeli podatek naliczony za importowane lub nabyte towary i usługi, które związane są ze świadczeniem usług lub dostawą towarów przez podatnika poza terytorium kraju, podlegałby odliczeniom, gdyby czynności te wykonywane były na terenie Polski;
2. jeśli podatek został naliczony za towary lub usługi związane z czynnościami, które są zwolnione od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 7 i punktów 37-41 ustawy o VAT, wykonywanymi w kraju, w przypadku gdy miejscem świadczenia usług jest, zgodnie z art. 28b lub art. 28l tejże ustawy, terytorium państwa trzeciego (czyli niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej). Punkt ten obejmuje również usługi dotyczące towarów eksportowanych.
Warunkiem możliwości odliczenia podatku VAT jest posiadanie przez podatnika dokumentów poświadczających związek odliczonego podatku z wyżej wymienionymi czynnościami.
Zmiany w JPK_VAT uściśliły zasady rozliczeń dokonywanych na podstawie procedur szczególnych. W Jednolitym Pliku Kontrolnym nie wykazuje się wobec tego dostaw towarów ani świadczenia usług objętych procedurą szczególną dotyczącą sprzedaży towarów importowanych na odległość, unijną procedurą dotyczącą dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz nieunijną procedurą regulującą świadczenie niektórych usług. Powyższe wyjątki są szczegółowo ujęte w dziale XII ustawy o VAT (rozdziały 6a, 7 i 9).
Zmiany dotyczą także podatników dokonujących korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego, planujących skorzystać z tzw. ulgi na złe długi. Podatnik-wierzyciel jest zobowiązany zamieścić w pliku JPK_VAT datę upływu terminu płatności (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT) bądź datę zbycia należności lub jej uregulowana (jeśli dokonuje korekty powrotnej zgodnie z art. 89a ust. 4 tejże ustawy).
Śledzenie dynamicznie zmieniającego się prawa podatkowego stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorcy. Podatnicy VAT oczekujący profesjonalnego doradztwa mogą zasięgnąć rzetelnych i aktualnych informacji od licencjonowanych ekspertów. Nieocenioną pomocą dla właścicieli firm i spółek funkcjonujących na terenie Łodzi okaże się biuro księgowe zatrudniające doświadczonych specjalistów z licencją Ministra Finansów. EFEKTA to solidne biuro rachunkowe z Warszawy legitymujące się bogatym doświadczeniem w obsłudze mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność usługową, wytwórczą i handlową. Pełna oferta usług wraz z cennikiem dostępna jest na stronie internetowej EFEKTA.
Od 27 grudnia 2021 r. dostępne są nowe wzory JPK_VAT, opublikowane na platformie ePUAP w Centralnym Repozytorium Dokumentów Elektronicznych. Są to pliki JPK_V7M(2), stosowany dla rozliczeń miesięcznych, i JPK_V7K(2) dla rozliczeń kwartalnych. Pełne zestawienie nowo wprowadzonych zmian w strukturach Jednolitych Plików Kontrolnych VAT (w tym istotnych oznaczeń dotyczących sprzedaży wysyłkowej, dostawy towarów, procedur szczególnych) zostało zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w zakładce „JPK_VAT z deklaracją”.