W tym roku, od 1 września w liceach, technikach oraz szkołach branżowych naukę rozpoczną jednocześnie absolwenci szkół gimnazjalnych oraz podstawowych. - W naszych szkołach ponadpodstawowych nie będzie dwuzmianowości - uspokajał podczas wtorkowej konferencji prasowej zachodniopomorski wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak.
Wicekurator tłumaczył, że ci pierwsi (absolwenci gimnazjalni) w liceum będą się uczyć trzy lata, w technikum cztery lata, a w szkołach branżowych trzy lata. Natomiast absolwenci szkół ponadpodstawowych: w technikum - pięć lat, w liceum - cztery lata, w szkołach branżowych - trzy lata. Uczniowie będą realizowali również inne podstawy programowe.
W trakcie konferencji prasowej wicekurator zapewniał, że proces rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych w województwie zachodniopomorskim będzie przebiegał bez problemów. Przedstawił także dane, które zostały zebrane w ramach działań monitorujących.
- Nasze działania były prowadzone dwustopniowo - wyjaśniał J. Sołtysiak. - W październiku staraliśmy się zebrać informacje bezpośrednio od organów prowadzących. Poprosiliśmy o konkretne dane dotyczące tego, jak szkoły są przygotowane do rekrutacji w związku z 1 września 2019 roku.
Zdaniem Sołtysiaka nie ma powodów do niepokoju, ponieważ "z zebranych informacji wynika, że proces rekrutacji będzie przebiegał sprawnie i w szkołach wojewódzkich nie grozi żadna dwuzmianowość".
Badania zostały powtórzone. W styczniu uzyskano informacje od 234 dyrektorów szkół. Wówczas pytano o: aktualną liczbę oddziałów, liczbę sal do zajęć przy tablicy, pomieszczeń typu pracownie komputerowe, pomieszczeń gdzie prowadzone są lekcje z wychowania fizycznego. Zapytano także o potencjalną liczbę miejsc w postępowaniu rekrutacyjnym 2019/2020.
Z przeglądu wynika, że szkoły w województwie przygotują podwójne oddziały - dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Na przykład w II LO od września powstanie 16 klas pierwszych - osiem dla absolwentów gimnazjów i osiem dla absolwentów klas ósmych. W I LO będzie 14 klas pierwszych - po siedem dla każdego z roczników.
- Nasze szkoły mają bardzo duże możliwości organizacyjne i bardzo dużą liczbę miejsc, w których mogą pomieścić uczniów - powiedział Jerzy Sołtysiak. - Chcę zwrócić uwagę, że już od kilku lat szkoły ponadpodstawowe borykają się z problemem niżu demograficznego.
Pierwszaki mogą pomieścić się w szkołach, jednak co z kadrą nauczycielską, która będzie je uczyć?
- Pomieszczenia w szkołach są. Jeśli szkoła zapewnia nabór w takiej ilości oddziałów, to zapewnia jednocześnie kadrę - stwierdził zachodniopomorski wicekurator. ©℗
(KaNa)
Na zdjęciu: Według Jerzego Sołtysiaka nie ma powodów do niepokoju w związku z przyjęciem podwójnego rocznika w szkołach ponadpodstawowych.
Fot. Dariusz GORAJSKI