Piątek, 22 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Wicekurator: W szkołach nie będzie dwuzmianowości

Data publikacji: 12 lutego 2019 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Wicekurator: W szkołach nie będzie dwuzmianowości
 

W tym roku, od 1 września w liceach, technikach oraz szkołach branżowych naukę rozpoczną jednocześnie absolwenci szkół gimnazjalnych oraz podstawowych. - W naszych szkołach ponadpodstawowych nie będzie dwuzmianowości - uspokajał podczas wtorkowej konferencji prasowej zachodniopomorski wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak.

Wicekurator tłumaczył, że ci pierwsi (absolwenci gimnazjalni) w liceum będą się uczyć trzy lata, w technikum cztery lata, a w szkołach branżowych trzy lata. Natomiast absolwenci szkół ponadpodstawowych: w technikum - pięć lat, w liceum - cztery lata, w szkołach branżowych - trzy lata. Uczniowie będą realizowali również inne podstawy programowe.

W trakcie konferencji prasowej wicekurator zapewniał, że proces rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych w województwie zachodniopomorskim będzie przebiegał bez problemów. Przedstawił także dane, które zostały zebrane w ramach działań monitorujących.

- Nasze działania były prowadzone dwustopniowo - wyjaśniał J. Sołtysiak. - W październiku staraliśmy się zebrać informacje bezpośrednio od organów prowadzących. Poprosiliśmy o konkretne dane dotyczące tego, jak szkoły są przygotowane do rekrutacji w związku z 1 września 2019 roku.

Zdaniem Sołtysiaka nie ma powodów do niepokoju, ponieważ "z zebranych informacji wynika, że proces rekrutacji będzie przebiegał sprawnie i w szkołach wojewódzkich nie grozi żadna dwuzmianowość".

Badania zostały powtórzone. W styczniu uzyskano informacje od 234 dyrektorów szkół. Wówczas pytano o: aktualną liczbę oddziałów, liczbę sal do zajęć przy tablicy, pomieszczeń typu pracownie komputerowe, pomieszczeń gdzie prowadzone są lekcje z wychowania fizycznego. Zapytano także o potencjalną liczbę miejsc w postępowaniu rekrutacyjnym 2019/2020.

Z przeglądu wynika, że szkoły w województwie przygotują podwójne oddziały - dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Na przykład w II LO od września powstanie 16 klas pierwszych - osiem dla absolwentów gimnazjów i osiem dla absolwentów klas ósmych. W I LO będzie 14 klas pierwszych - po siedem dla każdego z roczników.

- Nasze szkoły mają bardzo duże możliwości organizacyjne i bardzo dużą liczbę miejsc, w których mogą pomieścić uczniów - powiedział Jerzy Sołtysiak. - Chcę zwrócić uwagę, że już od kilku lat szkoły ponadpodstawowe borykają się z problemem niżu demograficznego.

Pierwszaki mogą pomieścić się w szkołach, jednak co z kadrą nauczycielską, która będzie je uczyć?

- Pomieszczenia w szkołach są. Jeśli szkoła zapewnia nabór w takiej ilości oddziałów, to zapewnia jednocześnie kadrę - stwierdził zachodniopomorski wicekurator. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Według Jerzego Sołtysiaka nie ma powodów do niepokoju w związku z przyjęciem podwójnego rocznika w szkołach ponadpodstawowych.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

prezes
2019-02-13 11:46:34
dostawią ławki i zamiast 30 będzie 60 uczniów i będzie jedna zmiana
Alicja
2019-02-13 07:54:34
Akurat. To dlaczego już teraz dzieciaki zaczynają naukę od godziny 7.10? Proszę najpierw się zorientować i spisać sobie godziny z planów lekcji w poszczególnych szkołach a potem opowiadać bajki. Skoro z 7 klas nagle się zrobi 14 klas, to mam pytanie - szkoły są z gumy, czy jak. Skoro pozwalnialiście tylu nauczycieli, pozamykaliście szkoły, to jakim cudem lekcje będą się odbywały przy zwiększonej dwukrotnie liczbie uczniów normalnie, czyli od 8 do 15 (to są godziny nauczania jednozmianowego. Cudotwórcy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA