czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wicekurator: W szkołach nie będzie dwuzmianowości

Wicekurator: W szkołach nie będzie dwuzmianowości

Wicekurator: W szkołach nie będzie dwuzmianowości
Data publikacji: 2019-02-12 17:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 820 375547

W tym roku, od 1 września w liceach, technikach oraz szkołach branżowych naukę rozpoczną jednocześnie absolwenci szkół gimnazjalnych oraz podstawowych. - W naszych szkołach ponadpodstawowych nie będzie dwuzmianowości - uspokajał podczas wtorkowej konferencji prasowej zachodniopomorski wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak.

Wicekurator tłumaczył, że ci pierwsi (absolwenci gimnazjalni) w liceum będą się uczyć trzy lata, w technikum cztery lata, a w szkołach branżowych trzy lata. Natomiast absolwenci szkół ponadpodstawowych: w technikum - pięć lat, w liceum - cztery lata, w szkołach branżowych - trzy lata. Uczniowie będą realizowali również inne podstawy programowe.

W trakcie konferencji prasowej wicekurator zapewniał, że proces rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych w województwie zachodniopomorskim będzie przebiegał bez problemów. Przedstawił także dane, które zostały zebrane w ramach działań monitorujących.

- Nasze działania były prowadzone dwustopniowo - wyjaśniał J. Sołtysiak. - W październiku staraliśmy się zebrać informacje bezpośrednio od organów prowadzących. Poprosiliśmy o konkretne dane dotyczące tego, jak szkoły są przygotowane do rekrutacji w związku z 1 września 2019 roku.

Zdaniem Sołtysiaka nie ma powodów do niepokoju, ponieważ "z zebranych informacji wynika, że proces rekrutacji będzie przebiegał sprawnie i w szkołach wojewódzkich nie grozi żadna dwuzmianowość".

Badania zostały powtórzone. W styczniu uzyskano informacje od 234 dyrektorów szkół. Wówczas pytano o: aktualną liczbę oddziałów, liczbę sal do zajęć przy tablicy, pomieszczeń typu pracownie komputerowe, pomieszczeń gdzie prowadzone są lekcje z wychowania fizycznego. Zapytano także o potencjalną liczbę miejsc w postępowaniu rekrutacyjnym 2019/2020.

Z przeglądu wynika, że szkoły w województwie przygotują podwójne oddziały - dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Na przykład w II LO od września powstanie 16 klas pierwszych - osiem dla absolwentów gimnazjów i osiem dla absolwentów klas ósmych. W I LO będzie 14 klas pierwszych - po siedem dla każdego z roczników.

- Nasze szkoły mają bardzo duże możliwości organizacyjne i bardzo dużą liczbę miejsc, w których mogą pomieścić uczniów - powiedział Jerzy Sołtysiak. - Chcę zwrócić uwagę, że już od kilku lat szkoły ponadpodstawowe borykają się z problemem niżu demograficznego.

Pierwszaki mogą pomieścić się w szkołach, jednak co z kadrą nauczycielską, która będzie je uczyć?

- Pomieszczenia w szkołach są. Jeśli szkoła zapewnia nabór w takiej ilości oddziałów, to zapewnia jednocześnie kadrę - stwierdził zachodniopomorski wicekurator. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Według Jerzego Sołtysiaka nie ma powodów do niepokoju w związku z przyjęciem podwójnego rocznika w szkołach ponadpodstawowych.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

prezes
dostawią ławki i zamiast 30 będzie 60 uczniów i będzie jedna zmiana
2019-02-13 11:46:34
Alicja
Akurat. To dlaczego już teraz dzieciaki zaczynają naukę od godziny 7.10? Proszę najpierw się zorientować i spisać sobie godziny z planów lekcji w poszczególnych szkołach a potem opowiadać bajki. Skoro z 7 klas nagle się zrobi 14 klas, to mam pytanie - szkoły są z gumy, czy jak. Skoro pozwalnialiście tylu nauczycieli, pozamykaliście szkoły, to jakim cudem lekcje będą się odbywały przy zwiększonej dwukrotnie liczbie uczniów normalnie, czyli od 8 do 15 (to są godziny nauczania jednozmianowego. Cudotwórcy
2019-02-13 07:54:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie