Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Będą kontrole szkół

Data publikacji: 21 stycznia 2019 r. 17:15
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Będą kontrole szkół
 

Szkoły, w których nie odbywały się lekcje z racji na masowe przechodzenie nauczycieli na zwolnienia lekarskie, muszą teraz nadrobić zaległości - takie jest stanowisko Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Do 18 lutego placówki te mają się wytłumaczyć pisemnie, jak planują uzupełnić luki w wiedzy uczniów. Nadrabianie nie może się odbyć w ferie, wakacje, soboty, niedziele. Zatem kiedy? Kuratorium nie ma na to pomysłu, ale do szkół ruszą wizytatorzy tej instytucji, by sprawdzić, w jaki skuteczny sposób nauczyciele poradzili sobie z odrabianiem materiału szkolnego. W pierwszym rzędzie kontroli mogą się spodziewać placówki, w których była największa absencja nauczycieli.

Przypomnijmy, że przechodzenie nauczycieli na zwolnienia lekarskie to forma protestu, a wśród postulatów m.in. podwyżka zarobków. W ubiegłym tygodniu w Szczecinie ponad pięćdziesiąt placówek oświatowych brało w nim udział, z czego np. w minioną środę - według danych szczecińskiego Urzędu Miasta - na L4 było aż 2200 belfrów. W poniedziałek w Szczecinie, zgodnie z tym samym źródłem informacji, niespełna 60 nauczycieli było nieobecnych na lekcjach - najwięcej, bo aż 37 (na 55 zatrudnionych) w SP 10, po sześciu - w przedszkolach nr 38 i 52. Nieco inne dane podano na konferencji prasowej w kuratorium oświaty - tu była mowa o nieobecnościach belfrów w SP 10, PP 38 oraz Centrum Edukacji Ogrodniczej.

Według wicekuratora oświaty, Jerzego Sołtysiaka, Szczecin był ewenementem w skali kraju w tak ogromnej ilości nauczycieli na zwolnieniach lekarskich.

- Od ponad trzydziestu lat jestem zawodowo związany z edukacją i dotąd nie spotkałem się z taką sytuacją - przyznał wicekurator. - Prawo oświatowe nie przewidziało również takiej sytuacji, zatem żadne rozporządzenie nie reguluje, jak powinny zostać nadrobione lekcje, które się nie odbyły. Otrzymujemy telefony od rodziców, którzy niepokoją się o to, że ich dzieci nie zdążą opanować całego materiału z racji na masowe zwolnienia lekarskie nauczycieli.

- Kiedy zatem uczniowie będą nadrabiać materiał? Czy mogą być skrócone wakacje? A może w soboty albo niedziele będą się odbywały lekcje? - dopytywali dziennikarze na konferencji prasowej.

- Przepisy nie mówią nic o takiej sytuacji - mówił J. Sołtysiak.

- Może zatem zostaną odwołane zielone szkoły i wtedy uczniowie będą nadrabiać zaległości? - pojawiło się też takie pytanie ze strony dziennikarzy.

- Być może, jeśli dyrektor tak zdecyduje, że uczniowie mają zrezygnować z zielonej szkoły albo wycieczki. Może będą to zastępstwa doraźne - tłumaczył wicekurator. - Nie chcę tu jednak dawać instrukcji nauczycielom. Odrabianie nie będzie proste. Za rozwiązanie odpowiedzialni są dyrektorzy.

Właśnie dyrektorzy otrzymają lada dzień pisma z kuratorium z informacją o tym, że mają się wytłumaczyć, jakie planują podjąć działania w celu uzupełnienia wiedzy i umiejętności uczniów. Następnie szkoły mogą się spodziewać kontroli wizytatorów, czy owe działania były skuteczne. Jako pierwsze zostaną skontrolowane placówki, w których była największa ilość nauczycieli na zwolnieniu lekarskim.

Według J. Sołtysiaka o planowanych w szkołach protestach w formie zwolnień L4, pracownicy tego urzędu dowiadują się raczej drogą pantoflową.

- Podobno w tym tygodniu w szkołach ponadpodstawowych miały być masowe zwolnienia lekarskie, ale na ten moment niczego takiego nie ma - usłyszeli dziennikarze od wicekuratora. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu:Według wicekuratora oświaty, Jerzego Sołtysiaka, Szczecin był ewenementem w skali kraju w tak ogromnej ilości nauczycieli na zwolnieniach lekarskich - w ramach protestu.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Irusia
2019-01-25 23:45:49
Od kiedy jeśli ktoś jest na zwolnieniu to ma odrobić godziny w pracy!!!! Tragedia jak w tym kraju traktuje się nauczycieli. Czy policjanci odrabiali? Zwolnienia były wystawione przez lekarza, wiec pacjent był chory.
Ola
2019-01-24 16:26:18
L4 to forma protestu. BZDURA. Wystawił je fachowiec i specjalista - lekarz. Nauczyciel był Chory !!!! miał prawo do zwolnienia. Dbajmy o swoje ZDROWIE.
Matematyczka
2019-01-22 22:53:08
Od września będzie wolny mój etat. Ustawiajcie się w kolejce.
Monika
2019-01-22 20:28:37
Ubeckieeee metodyyyy!
pb
2019-01-22 20:11:40
p. poseł Kaczyński odpracuje swoje l4 ? pewnie pobierał pobory będąc posłem ? odpracuje czas gdy był na l4 ? pzdr
luk
2019-01-22 19:42:29
jaka jest podstawą prawna odrabiania zwolnienia?
Ola
2019-01-22 19:35:39
Normalna kpina!!!! Kazdy ma prawo chorować! Proszę przedstawić przepis na mocy, którego jest obowiązek odrabiania swojej nieobecności w pracy. To najzwyklejsze zastraszanie, świadome nastawienie różnych środowisk, a przed wszystkim rodziców przeciwko nauczycielom. Jestem studentką i dorabiajac sobie w zakładzie kosmetycznym zarabiam więcej niż moja mama nauczycielka, po studiach wyższych i czterech kierunkach studiów podyplomowych. Żenada....jak można tak bardzo nie doceniać tych ludzi....
dyrektor
2019-01-22 15:01:32
A co z dyrektorem, który też jest chory?
Van
2019-01-22 13:35:05
Nie będzie żadnych podwyżek i dzięki Bogu.
Kk
2019-01-22 13:12:15
A jak policja szla na zwolnienia to nikt takiej afery z kontrolami nie nakręcił jak teraz to jakja ro jest jednym mozna.walczyć o podwyżki a drugim juz nie wolno walczyc
odrabianie
2019-01-22 09:30:20
wszyscy ( WKS, Anezram, Ciapuła i reszta) nie rozmiecie problemu. To nie nauczyciele muszą zrobić tylko dzieci MUSZĄ NADROBIĆ bo kiedy dziecko ma przerwę w nauczaniu zaczyna polegać w dalszym etapie nauczania. Wszyscy mówicie o biednych nauczycielach ze będą musieli być może odrabiać L4 ale nie widzę żadnego wpisu o tym że to przez "chorobowe" nauczycieli uczniowie są pokrzywdzeni, będzie więcej materiału do opanowania poza lekcją bo nauczyciel jest zobowiązany do wykonania "programu"
sp
2019-01-22 08:46:36
Zatrudniłam 2 nowych pracowników. Po trzech miesiącach obaj poszli na fałszywe zwolnienia, które wypisał im pediatra (!). Zgłosiłam na stosownym druku ten fakt do Zus z prośbą o kontrolę. Rozpatrywali sprawę tak długo, że zwolnienie się skończyło i spokojnie mogli odpisać, że kontrola jest niezasadna. Tylko owi pracownicy poszli na kolejne zwolnienie i kolejne. Na kolejne prośby o kontrolę Zus odpisał, że ma za mało ludzi by wszystkich kontrolować. Na moje szczęście ci pracownicy mieli umowy na czas określony i już ich nie ma w firmie. Nauczyciele nie przejmujcie się, nic wam nie zrobią. Tydzień lekcji jest spokojnie do nadrobienia. Jak moje dziecko ma dużo materiału do opanowania to robię mu dzień wolny. W domu, w spokoju dużo szybciej opanowuje materiał niż na lekcjach w przeładowanych klasach, gdzie połowa lekcji to uspokajanie klasy, potem kartkówka i na koniec nauczyciel podaje temat, który należy przerobić z podręcznika.
Aga
2019-01-22 08:39:43
Tak jest najlepiej konsekwencjami obarczyć dyrektora szkoły. Najbardziej winny??? Niech sprawdza zwolnienia, niech daje dodatkowe lekcje. Chore!!!!!!! To jest L4 i na to jest PRAWO! To jest czyste zastraszania az sie boje przeszlość wraca. Policjanci tez odrobili zaleglosci?????
Ja
2019-01-22 08:33:36
Dalej nie rozumiem sensu i logiki tego protestu. W szczecinie było ich zaledwie około 25% nauczycieli ze wszystkich. To zaledwie promil ze wszystkich nauczycieli w Polsce. Cześć szkół w Polsce w tym czasie była na feriach. Kluczowe przedmioty jak matematyka i polski odbywały się normalnie a nawet ze zwiększoną ilością związku z zastępstwami. Kilka mcy temu nauczyciele mówili że w związku z reformą będzie ubedzie pracy dla nauczycieli i nauczycieli będą zwalniać Teraz zaś mówią że brakuje nauczycieli do pracy. Jedni nauczyciele mówili że proces polega na wziąć chorobowego mówili że chorować Przecież każdy może bo jest sezon chorobowy. To się nic nie trzyma kupy jeśli rząd PIS to zobaczy to się tak usztywni jak zobaczy działania pozbawione jakiekolwiek logiki że kompletnie nic nie wywalczą a już teraz widać w komentarzach jako rodzice odwracają się od nauczycieli w przychylności co do celu założonego sobie przez nauczycieli ze związku Nauczycielstwa Polskiego
Ciapuła
2019-01-22 08:03:27
Kuratorium pisowskie przypomina mi moje czasy komuny gdy do szkoły przychodzili partyjniacy z kuratorium sprawdzać ilu uczniów brało w stanie wojennym udział w demonstracjach i jak wyglądają- ślady po pałach i opuchnięte od gazu twarze skazywały nieszczęśnika na kłopoty i to poważne- osobiście doświadczyłem wszelkich szykan z wizytami na milicji i w WKU (byłem już w wieku poborowym), i taką retorykę uprawia pisowskie ministerstwo i tzw. "kuratorium"- będziecie gnębieni za nie posłuszeństwo, a szczekającym pieskom na forum radzę się zastanowić dokąd zmierzacie razem z pisowskim "aparatem"
Be
2019-01-22 07:47:31
Jeśli teraz damy się zastraszyc, to po co to wszystko?
tyle
2019-01-22 07:41:26
Niech oni lepiej pracują nad podwyżkami, bo inaczej sytuacja z zamknięymi szkołami może się szybko powtórzyć
obserwator
2019-01-22 06:37:55
dobrze Jurek. Trzeba tępić oszustów!!!!
Krystyna
2019-01-21 23:59:19
Przecież dlatego zabierają składki zdrowotne, że mogą chorować, cóż dzieci będzie uczył dyrektor jak nie umie rozmawiać z kuratorium, chyba że zna prawo, mogę chodzić nal4 jak jestem chora.Mam tygodniowy przydział godzin i wara od mojego czasu wolnego
Koma
2019-01-21 23:30:54
Wg jakiego przepisu nauczyciele mają odrabiać L4? Czy pan kurator zechciałby ten przepis przedstawić?
Artur
2019-01-21 23:28:32
Głupota do kwadratu czy tylko bezczelność, aby sugerować konieczność odpracowywania zwolnienia lekarskiego. Takie Kuratorium jak i całe Ministerstwo Oświaty. Próbujcie sobie straszyć i tak żaden nauczyciel się tym nie przejmie.
Kasia
2019-01-21 22:48:07
Nic dodać nic ująć...Trzymajcie się i brawa dla Was!!
MagMar
2019-01-21 22:40:51
Skoro kuratorium planuje kontrole, to musi wydać zalecenia pokontrolne. Niech wizytatorzy wykażą się więc pomysłowością i wskażą szkołą sposób nadrobienia "zaległości". Świetnie się komuś coś narzuca, łatwo się straszy np. kontrolą. Trudniej wykazać się mądrością, nie mówiąc już o odwadze.
pk
2019-01-21 21:38:27
Kpina i żenada!!!!
Ja, nauczyciel
2019-01-21 21:31:37
Brawo my!!!
Ask
2019-01-21 20:57:33
Proste, teraz praconicy kuratotium i ministerstwa będą prowadzić zajęcia.
xxxc
2019-01-21 20:40:47
Ale jak rozumiem dodatkowa praca za dodatkowe wynagrodzenie. Nikt nigdy nie musiał odrabiać swojej choroby. Paranoja.
BukMar
2019-01-21 20:28:14
Niczego nie musimy odrabiać. Jak chorujemy i mamy L4 to władze powinny zadbać o lekcje. Niczego kuratorium nie może mi narzucić, ani dyrektor. Byłam chora i już.
Olka
2019-01-21 19:48:19
Sami nie wiedzą co mówić żeby przypodobać się swoim. Nie ma w prawie oświatowym takiego prawa, a jak jest awaria centalnego ogrzewania to też trzeba się będzie tłumaczyć bo ńie jest realizowana podstawa programowa. Nie dajcie się zastraszyć co muszą się zgadzać tabelki i statystyki.
Darek
2019-01-21 19:18:50
Niech kuratorzy idą do szkół, jest ich i tak za dużo, to mają szansę się wykazać. Oraz wysłać swoich pracowników z kuratorium.
Dm
2019-01-21 19:17:31
Czy kuratorium zatrudnia osoby wykształcone czy nie? Bo wygląda na to, że nie wiedzą, że takie wymogi muszą być oparte na przepisach, a nie na "bo tak".
Bb
2019-01-21 19:15:31
Ciekawe czy policjanci też muszą odrobić swoją zachorowalność?
aaaa
2019-01-21 19:08:47
Przypominamy, że zwolnienia lekarskie nauczycieli to nie forma protestu, tylko w końcu zadbanie o swoje zdrowie! Brawo kuratorium oby tak dalej! Od września Pani kurator bedzie sama uczyłqa w pieciu szkołach albo i wiecej! Życzę powodzenia! Dbajacy o zdrowie belfer!
Dana B
2019-01-21 19:04:17
Brawo WKS, czy inne grupy zawodowe też będzie tak rozliczane??? Przesada. Nauczyciele wiedzą co robią. I dadzą radę nadrobić te zaległości.
Cewe
2019-01-21 19:03:38
Czyli każdy chory pracownik w każdej branży musi nadrabiać zaległości po swoim l4???
Hmmm
2019-01-21 18:49:15
Ciekawe, jaka jest różnica pensji kuratora do belfra ?
Anezram
2019-01-21 18:47:45
To jest żałosne! Takie straszenie nauczycieli. Byli na L4? Byli. Chorować nie wolno? Bezczelność władz oświatowych nie ma granic! Mam wśród swoich uczniów wielu takich, którzy byli nieobecni tydzień przed Bożym Narodzeniem i tydzień po nim, bo byli z rodzicami na wczasach. Szkoła pracowała, lekcje były. Pytam: jak oni nadrobią materiał?! Jak ich władza rozliczy?! W zeszłym tygodniu kolejni uczniowie byli nieobecni- wyjechali z rodzicami na wczasy do Zakopanego, bo skoki. Lekcje były. Pytam: w jaki sposób nadrobią omówiony już materiał? Proszę nie straszyć! Xlikwidujcie szkoły, zwolnijcie nauczycieli i produkujcie bezmyślne masy wyedukowane na fake newsach, a na pewno będą na Was głosować! Edukacja zmowu stanie się elitarna. I może w tym wszystkim głównie o to chodzi?
Ja
2019-01-21 18:44:49
Zamiast rekolekcje odbywac się w trakcie lekcji powinny byc po lekcjach. 3 dni od razu akurat na "zaleglosci". A swoją drogą ile tych zaleglosci, bez przesady...
Zako
2019-01-21 18:43:00
Nauczyciele byli na zwolnieniach lekarskich, a teraz nie muszą pracować ponad normę. Policjanci też chyba nie musieli 'nadrabiać', ale ich rząd 'nie ruszy', bo się boi. Pani Zalewska za nic ma protesty nauczycieli w sprawie wynagrodzeń i 'deformy' szkolnictwa. Może tylko trochę posłucha Solidarności, bo to 'swój' związek. Kurator, przedstawiciel rządu, dostał polecenie postraszyć nauczycieli i szkoły. Podobnie ZUS. Zamiast się porozumieć, dążą do zwarcia. Nastawiają też wrogo rodziców. Mam nadzieję, że nauczyciele się wybronią.
Gosc
2019-01-21 17:38:35
Będą więcej zadawać. Mój syn po tygodniu wolnego ma do zrobienia dzisiaj 5 stron.
alf
2019-01-21 17:32:38
dzisiejszy komunikat dyrekcji SP10. od 22 stycznia na zajęcia wracają klasy 1-3. 4-8 nadal mają wolne
Wks
2019-01-21 17:31:17
Ale oni byli na L4.czyli każdy pracownik idący na zwolnienie musi nadrobić czas kiedy go nie było w pracy np konduktor musi wziąć więcej dyżurów żeby nadrobić czy jak?Górnik też ma zostać na następną zmianę bo był na L4??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA