Lekcje na zmiany do wieczora, a nawet w soboty i dojazdy do szkół w gminach ościennych. Czy taka wizja czeka uczniów, którzy wiosną pójdą do szkół średnich? W wyniku reformy edukacji w klasach pierwszych liceów i techników w tym roku spotkają się dwa roczniki: ostatni gimnazjalistów i pierwszy ósmoklasistów. Będzie dwukrotnie więcej kandydatów, czyli podwójna liczba uczniów.
Rodzice 13- 14- i 15-latków są przerażeni. Choć do egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnego zostało niewiele ponad trzy miesiące, nic nie wiadomo w sprawie rekrutacji do szkół średnich. Na początku września zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza podała, że w kuratorium zostaną uruchomione infolinie, by rodzice uczniów otrzymywali pełne informacje o rekrutacji podwójnego rocznika. Numer szczecińskiej infolinii jest na stronie MEN, lecz po jego wybraniu słyszymy, że za wcześnie na informacje, bo te jak co roku będą znane w… kwietniu. Na pytanie, ile oddziałów przygotują szkoły dla podwójnego rocznika, urzędniczka kuratorium odpowiada: – To zależy od decyzji dyrektorów szkół, którzy muszą to ustalić do końca lutego. Kuratorium nie jest organem prowadzącym szkół i po takie informacje, jak liczba oddziałów w szkole, trzeba dzwonić do organu prowadzącego, czyli do Urzędu Miasta – mówi i podaje telefon do UM Szczecin.
W Wydziale Oświaty UM, do którego dzwonimy, jako rodzic, słyszymy natomiast, że plany były już gotowe, ale najnowsze zmiany w przepisach szkolnictwa zawodowego sprawiły, że teraz urząd opracowuje nowe. Te zaś lada dzień powinny być gotowe. – Szkoły zgodnie z ustawą, mają czas na umieszczenie tych informacji na swoich stronach internetowych do końca lutego, ale pewnie podadzą je szybciej – dodaje urzędniczka.
Czy młodzież ze Szczecina będzie musiała dojeżdżać do szkół w mniejszych miastach? – Nie będzie takiej potrzeby. W Szczecinie na pewno będą miejsca dla wszystkich kandydatów, ponieważ u nas działało dużo zespołów szkół z gimnazjami, które po likwidacji zwalniają miejsca dla liceów – uspokaja.
W ubiegłym roku o miejsce w szczecińskich szkołach średnich ubiegało się prawie 3,5 tysiąca kandydatów. Wydział Oświaty UM Szczecin szacuje, że w przyszłym roku szkolnym kandydatów będzie ok. 7 tysięcy.©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 stycznia 2019 r.
Tekst i fot. Elżbieta KUBERA