Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Regionalny kongres kobiet. Karta różnorodności, nagrody i wykłady

Data publikacji: 2019-04-14 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Regionalny kongres kobiet. Karta różnorodności, nagrody i wykłady
 

VII Regionalnemu Kongresowi Kobiet, który odbył się w Centrum Kultury 105 w Koszalinie, towarzyszyło hasło: „Równość – Różnorodność”. Spotkanie działaczek społecznych było okazją do wręczenia wyróżnień osobom zaangażowanym w upowszechnianie aktywnych ruchów kobiecych.

Podczas kongresu nastąpiło popisanie Koszalińskiej Karty Różnorodności. To część europejskiego programu na rzecz promocji polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. To też zasada przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie narodowe, orientację seksualną, wyznanie, stopień sprawności i status społeczno-ekonomiczny. Z inicjatywy Doroty Chałat – radnej miejskiej i pełnomocniczki kongresu ze Stowarzyszenia Era Kobiet sygnatariuszami byli: wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski i sekretarz miasta Tomasz Czuczak.

Wcześniej po raz siódmy wręczone zostały statuetki za aktywność w konkursu „Kobiety Regionu Koszalińskiego 2019”. Było aż 20 zgłoszeń, więc kapituła, złożona z laureatów poprzednich edycji konkursu, miała trudny wybór. Wyróżnienia odebrały: Aleksandra Kowalska – prezes Stowarzyszenia Mama w Mieście Koszalin (kategoria społeczna), Marzena Drzewucka – radna gminy Darłowo (działalność publiczna) i Lidia Cesarz – prezes Białogardzkiej Spółdzielni Socjalnej „Feniks” (biznes).

- To nagroda nie tylko dla mnie, ale wszystkich mam ze stowarzyszenia, bo tam się realizuję i działam społecznie – dziękowała ze sceny Aleksandra Kowalska.

Premiowane były nie tylko kobiety. Do laureatek dołączył Dariusz Pawlikowski, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, jako mężczyzna, który standardy równości i różnorodności wprowadza w pracy i działaniu.

- Od pewnego czasu pracuję wśród inteligentnych, empatycznych i oczytanych osób, bo na 80 zatrudnionych jest 70 kobiet – stwierdził szef książnicy, którego przemówienie przy tej okazji udowodniło, że to niekoniecznie panie są najgadatliwszymi osobami na świecie.

Jak co roku kongres zgromadził wielu gości. Przybyli m.in. do Koszalina: prod. Bogusław Liberadzki – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – europosłanka czy zabiegający o miejsce w parlamencie w Brukseli Bartosz Arłukowicz – poseł i były minister zdrowia.

Wśród wydarzeń towarzyszących zainteresowanie wzbudziła koszalińska premiera filmu fabularnego pt. „Siłaczki” o polskich sufrażystkach z przełomu XIX i XX wieku. ©℗

Tekst i fot. (m)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

obserwator
2019-04-14 19:59:47
same feministki..wstyd

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA