Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Premier wręczył promesy. Na tereny popegeerowskie w regionie trafi ok. 380 mln zł

Data publikacji: 16 lipca 2022 r. 23:15
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2022 r. 19:08
Premier wręczył promesy. Na tereny popegeerowskie w regionie trafi ok. 380 mln zł
Fot. Krystian Maj/KPRM  

Blisko 380 mln zł trafi do gmin i powiatów z województwa zachodniopomorskiego, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne. Dzięki środkom z III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w regionie zrealizowanych będzie 150 przedsięwzięć bliskich mieszkańcom. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę (16 lipca) w Ostrowicach (gmina Drawsko Pomorskie) z samorządowcami, którzy z rąk szefa rządu otrzymali promesy na dofinansowanie zaplanowanych działań.

W trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych o wsparcie mogły się ubiegać gminy i powiaty, na obszarze których funkcjonowały kiedyś PGR-y. Łącznie ponad 1800 wniosków uzyskało pozytywną rekomendację do otrzymania środków z budżetu państwa. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Chodzi o działania takie jak m.in. przebudowa dróg czy modernizacja szkół i świetlic wiejskich. Minimalny poziom udziału własnego wynosi 2 proc. Samorządy otrzymały ponad cztery miliardy złotych.

Premier: największy wyrzut sumienia

Na tereny popegeerowskie w Zachodniopomorskiem trafi blisko 380 mln zł. Łącznie zostanie tam zrealizowanych 150 inwestycji w 106 gminach i 18 powiatach. Promesy na dofinansowanie zaplanowanych działań samorządowcom z części regionu wręczył w Ostrowicach premier Mateusz Morawiecki.

– Ziemie popegeerowskie to największy wyrzut sumienia III RP – liberałów, którzy mogli wiele, a uczynili nic lub prawie nic dla tych gmin – mówił szef rządu. – To wielki wyrzut, a zarazem grzech zaniechania. Nasz rząd dostrzegł to, czego wielu innych nie dostrzegało: potrzebę tworzenia nowych szans i wyrównywania możliwości dla dzieci i młodzieży, przyciągania nowych przedsiębiorców oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Jak dodał, program skierowany do gmin popegeerowskich dotyczy poprawy warunków życia poprzez rozbudowę infrastruktury i promocję przedsiębiorczości.

– Program Inwestycji Strategicznych to między innymi poprawa jakości oświetlenia ulicznego, budowa i remont szkół czy budowa sieci wodno-kanalizacyjnych – wymieniał premier. – To podstawowe inwestycje potrzebne dla tych gmin i powiatów. Ludzie mieszkający na terenach popegeerowskich nie zawinili, że urodzili się w tym miejscu. Zawinili inżynierowie społeczni, którzy w rachunku zysków i strat nie policzyli jednego rachunku – rachunku krzywd. Aby tutaj ludzie chcieli żyć, mieszkać, pracować i rozwijać się, to muszą być dla nich perspektywy i szanse. I temu służy nasz wielki program, który będziemy kontynuować. To, co obiecaliśmy wójtom i burmistrzom, realizujemy konsekwentnie, niezależnie od pandemii, wojny na Ukrainie czy putinflacji, by Polska była najlepszym miejscem do życia dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców wielkich miast.

Jedyny taki program

To jedyny w historii program kompleksowego wsparcia inwestycyjnego samorządów.

– Wszystko to realizujemy właśnie po to, żeby Polska była przyzwoitym, a możliwie jak najlepszym miejscem do życia dla wszystkich – nie tylko mieszkańców wielkich miast, ale właśnie także dla mieszkańców gmin i powiatów – podkreślił M. Morawiecki.

Premier podziękował europosłowi Joachimowi Brudzińskiemu oraz wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji Pawłowi Szefernakerowi za inspirację skierowania programu do gmin popegeerowskich.

Podczas wizyty w województwie zachodniopomorskim szef rządu spotkał się z przedstawicielami Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Rozmawiano na temat dotychczasowego wsparcia rolników i rozwiązań istotnych dla rolnictwa.

Dodajmy, że wcześniej tego samego dnia w Brojcach symboliczne czeki na inwestycje przekazano przedstawicielom samorządów z powiatów: goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego i polickiego. W wydarzeniu uczestniczyli wiceminister Paweł Szefernaker, europoseł Joachim Brudziński, wojewoda Zbigniew Bogucki i parlamentarzyści.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @@ do Jechać PIS
2022-07-19 16:19:19
Twój POziom agresji i furii jest odwrotnie proporcjonalny do kultury, szacunku do ludzi, wartości oraz interesu państwa. UE nie jest państwem, a jest ugrupowaniem europejskich państw narodowych, które wstępując do UE przekazały jej pewne kompetencje, nie rezygnując przy tym z własnej niepodległości i odrębności narodowej. Zatem pytam co jeszcze POKO-Lewica jest w stanie położyć na szali żeby tylko wrócić do władzy w Polsce ? Czy Kasę z KPO, TK, NBP, IPN, TVP, armię, krzyż, aborcję, lgbt, ulicę ?
@@ do @ Jechać PIS
2022-07-18 18:56:10
Ty żartujesz , czy naprawdę myślisz ,że komisarze UE dadzą się nabrać na zmianę szyldu "komisji dyscyplinarnej sędziów" na inną ?? ŻADNEJ KASY NIE BĘDZIE PRZEZ NIE WYPEŁNIENIE WARUNKÓW JEJ PRZYZNANIA !!! PROSTE ?? Pisowski zakuty łbie ?? Nie trzeba tu opozycji tylko dotrzymania umowy :)) Tak jak członkostwo w UE , nie to wypad i wtedy zobaczysz co znaczymy w środku Europy :)) Putin zaciera ręce i wspiera jątrzenie PISu w UE !
@ do @ Jechać PIS
2022-07-18 16:14:26
W sprawie wypłaty KPO dla Polski to POdziękuj politykom i tym europosłom POKO-Lewicy, którzy tak "dzielnie wspierają" KE w tym, by przyznane, zatwierdzone w negocjacjach i należne nam środki do nas NIE trafiły. Rafał i inni o tym mówili jak to będzie. Wystarczy zobaczyć debaty w Europarlamencie i ich wystąpienia. Jako Polakom chwały to im nie przyniesie, a historia im to zapamięta na wieki. KE zatwierdziła polski KPO, zatem nie zmienia się już zasad w trakcie gry bowiem gra nie miałaby końca.
do @ Jechać PIS 2022
2022-07-18 15:08:22
O Turowie mowa nie od wczoraj tylko Czesi już 6 lat temu sygnalizowali problem bez udziału KE. Ale gdzie tam PIS się Czechom nie będzie kłaniał ...No to mamy co mamy i KE nie odpuści , tak jak w sprawie KPO czyli już teraz po kursie pikującej złotówki 800MLD zł. !!! Które nam się należą , jak psu zupa . ( nam znaczy Polakom) nie rządowi PIS ,żeby była jasność ....
Pinokio w akcji :)))
2022-07-18 15:02:06
Tyle warte co Polski Ład i Milion polskich samochodów elektrycznych :)))
krótko
2022-07-18 14:34:53
W pisowskie promesy nie wierzę za grosz. Nie raz już oszukali Szczecin, a to ze stocznią, a to z promem, a to z zachodnią obwodnicą.
@ Jechać PIS
2022-07-18 14:34:51
Odpowiadając tobie w sprawie kar KE. Gdyby nie obecny Rząd to np. kopalnia Turów zostałaby zlikwidowana przez KE przy akceptacji tej decyzji przez Rafała i Szymka z POKO. Koszty likwidacji kopalni Turów to 13 mld PLN wraz z kosztami społecznymi, kosztami pracowników oraz kosztami środowiskowymi. Do tego brak ciepłej wody, ogrzewania i pracy dla mieszkańców Bogatyni oraz strata 7% w krajowym bilansie energetycznym. Teraz sobie POlicz, ile zabrakłoby w kraju tych twoich wyposażonych karetek ?
Polonista
2022-07-18 13:27:38
Cieszy promesa dla naszego regionu bowiem mamy tyle absurdów w Szczecinie. Oprócz zamkniętych basenów ostatnio w Szczecinie ogłoszono że będzie 4 dniowy tydzień pracy. Profesor Leszek Balcerowicz nazwał taką koncepcję absurdalną bzdurą. I pomyśleć że absurdalną bzdurę promuje u nas polityk który przewodził UE. No to widać gdzie oni tę UE doprowadzili skoro Niemcy mają zbierać chrust a mieli handlować rosyjskim gazem. Lepszy wróbel w garści niż gołąbek pieczony na ogniu populizmu Tuska
@@kilka danych
2022-07-18 11:42:30
Do wpisu z 2022-07-18 07:28:11. Nauczycielkę co cię uczy języka polskiego powinien kurator oświaty natychmiast wyrzucić z pracy na zbitą twarz za brak jakichkolwiek efektów nauczania i dopuszczenie do profanacji języka polskiego.
Promesa
2022-07-18 08:51:17
Chyba na budowę pola golfowego dla Pomarszczonej.
@kilka danych
2022-07-18 07:28:11
Bruksela mrozi środki dla PL zgodnie z zapowiwdzią Trzaskowskiego bo liczy na ulokowanie Tuska na czele rządu i wszystko będzie tak jak było. Moskwa i Berlin zacierają ręce by tak było no i chłop też sie stara , nie ma głupoty ktoŕej by nie powiwdział. Praworządność w Polsfe ma sie lepiej niż w Europie, tu nadal można otwarcie mowić że sa 2 płcie
@ symboliczne czeki
2022-07-17 23:48:05
Jak ciebie mdli to porozmawiaj z lekarzem, może ci coś POradzi albo zmieni leki ?
do @kilka danych
2022-07-17 20:47:37
Wy i te wasze wirtualne miliardy :))) Nie pogrążaj się miernoto PISowska ... To gdzie one są ? Co zrobił Zero z rumieńcem na twarzy przez 7 lat ,żeby wykazać ,że to prawda ?? Jesteście tak żałośni ,że szkoda to komentować , ZASTANÓW SIĘ LEPIEJ DLACZEGO PRZEZ TAKICH , JAK MORAWIECKI I ZIOBRO DALEJ NIE DOSTALIŚMY 770 MLD. ZŁOTYCH , KTÓRE NAM SIĘ NALEŻĄ !
symboliczne czeki
2022-07-17 19:15:32
wyręczył symboliczny premier z równie symbolicznymi kolegami. Macie tyle nie swoich pieniędzy, że i na Lewego wam wystarczy. Mdli mnie na wasz widok.
Ekonomia US
2022-07-17 18:20:04
Do cK- warto jednak się dokształcić i umieć odróżnić zródla od propagandy, to nie jest jakaś zakopana wiedza. Znajomość tematu predysponuje cię do jakiegoś ministerialnego stanowiska w rządzie Platformy, może w MF ?
@@@@ck
2022-07-17 17:54:10
Przecież Niemcy dalej kupują rosyjski węgiel, rosyjski gaz i rosyjską ropę, to jakie to unijne sankcje?.To tylko polski rząd zabronił kupowania rosyjskiego węgla. Poszukaj wypowiedź premiera z 1.03.2022 odnośnie embarga na węgiel z Rosji. jest w Internecie. Niemcy za gaz płacą w rublach i to według stałej umowy mimo wojny. Teraz Unia zdjęła embargo na turbinę Siemensa na NS1. Mi chodzi o to że węgla za 999 zeta nie wszyscy kupią bo żaden skład węgla nie widzi szans powodzenia z dopłatami.
@kilka danych
2022-07-17 17:16:28
Te cyferki wyłowiłeś z jakiegoś złonetu czy Iza Leszczyna podyktowała szyjąc z czapy ;))))))) ekonomisci od pinindzy nima i nibyndzie a z budżetu mafia im wykradła 450 mld ;)))))
@@@cK
2022-07-17 17:13:36
No i ześ POkazal jak to europejczycy polscy zwolennicy Tuska są słabi z wykształcenia. Polska nic nie może w zakresie blokady importu bo jest w unii celnej i tylko Bruksela może ustanwiać embarga. Nawolywania Tuska są dowodem jego złej woli w zakresie kondycji zwykłego obywatela. Im gorzej dla obywatela tym gorzej dla pisowców ale lepiej dla platformersów i ich mocodawcow Ta logika jest łatwa do rozszyfrowania i dowodzi oderwania milionerów z peło od życia zwykłych ludzi
@@Ck
2022-07-17 16:37:18
Gdzieś przespałem wybory bo wydaje mi się że Morawiecki to premier z nadania PiS i to on kieruje rządem i to rząd ustanawia przepisy zabraniające importu węgla. Ileś lat temu rządził Tusk a Morawiecki mu doradzał, no ale chyba potem były wybory i teraz Tusk może sobie gadać a decyzję czy zabronić kupować węgiel z Rosji podejmuje kto inny. A co do handlarzy węglem wystarczy przeszukać Onet. Skoro ja znalazłem, znajdzie to każdy. Ten powiat to Szczecinek, miejscowość Turowo.
Kilka danych :
2022-07-17 16:08:54
Pierwsza zła informacja to fakt, że rząd prognozuje wzrost prawdziwego deficytu, tego raportowanego do Komisji Europejskiej z ok. 49 mld zł w 2021 r. do 128 mld zł w 2022 r., czyli ponad 2,5-krotnie więcej. Porażające jest jednak coś innego. Chodzi mianowicie o to, że ponad 72 proc. (czyli już prawie 3/4) tego prawdziwego deficytu jest generowane w jednostkach poza konstytucyjną definicją "budżetu państwa". Finanse publiczne w Polsce stały się więc jakimś kadłubkiem, niebotyczną fikcją.
PIS, a Rosja
2022-07-17 16:06:51
jedni i drudzy uważają się za pokrzywdzonych przez cały świat, jedni i drudzy plują na UE, jedni i drudzy twierdza że bez Zachodu doskonale sobie poradzą gospodarczo, jedni drudzy snują jakieś rojenia o międzymorzach, imperiach, podbojach, jedni i drudzy żyją w kompletnym matriksie, a co jedna wypowiedz polityka z pisu czy z Kremla to jakaś totalna mitomania i łgarstwa... tak by można wymieniać do wieczora! jedyne co pocieszające u nas ciemnego luda jest 30% a w kacapii 80%
Junak
2022-07-17 15:35:50
Ależ zwolennicy Tuska są mało kulturalni. Słoma z butów wystaje nawe w internecie.
PiS to syf
2022-07-17 15:05:32
Po co ta Morawiecka łajza tu przyjechała? Dalej kłamać.
@cK
2022-07-17 14:56:23
Jakie media czytasz to i takie informqcje masz, nic dziwnego że ciągle są sprostowania ;))))) Przeciez to Tusk wzywał do likwidacji importu węgla z Rosji a Grodzki po ukraińsku przepraszał że Polska finansuje zbrodniczy reżim Putina. To teraz niech was ogrzeją silni ludzie silni razem przy blasku palonych kopert, po co było wzywać do bojkotu importu węgla przez PO?
olo
2022-07-17 14:51:41
Rzady polskie na kolanach przed mandyrynami z brukselki na uslugach Berlina.Zamykanie kopaln to jedno z wielu ustepstw.Jest ostatnia szansa na wyjscie wzorem W-brytani z eurochlewu.
Jechać PIS
2022-07-17 14:29:43
Wystarczyłoby , aby ten NIERZĄD codziennie ( 1,5 mln. Euro ) nie pogrążał nas w karach zasądzonych przez KE . BYŁOBY CO ROZDAWAĆ PRAWDA ?? Od momentu zasądzenia kar można by np. kupić 2050 wyposażonych karetek pogotowia !!
Ck
2022-07-17 13:35:16
Rząd by wam wszystkim nieba uchylił, ale na drodze do waszego szczęścia stoją wrogowie ludu. Dzisiaj jest na Onecie artykuł że premier uważa że ze strony prywatnych handlarzy węglem nie ma chęci współpracy w celu zaspokojenia ludu polskiego w węgiel wg propozycji rządu. Podano tam przykład powiatu w naszym województwie gdzie żaden skład się zgłosił. Hilary Minc w grobie się przewraca że w tym kraju rząd znów będzie musiał stoczyć bitwę o handel jak już było w latach czterdziestych w Polsce.
chrust na opał
2022-07-17 13:30:56
Żeby dać jednemu trzeba zabrać drugiemu. Emeryci i renciści przeprowadzą się do piwnic i będą zbierać chrust na opał
Jędrek Koza
2022-07-17 11:01:43
Platforma to dzieci Balcerowicza który zlikwidował PGR i inne zakłady bo się nie opłacały a Zachod da piniondze ;) Trzeba było reformować i restrukturyzować ale to za trudne dla wielbicieli ośmiorniczek. Zobaczcie na obecne wyniki społek skarbu państwa które za PO ledwo zipały
Wacław
2022-07-17 10:57:09
Premier z rządu PiS przywozi pieniądze dla zachodniopomorskiego a premier Tusk z PO zabrał planowany tunel pod Świną do Gdańska.
FIGO
2022-07-17 10:01:54
Do jesieni będziecie zasypani polskim węglem! . Opozycja jak ta głupia koza z bajki. Nie jadłam , nie piłam , a wszystko nie prawda . W końcu gospodarz podejrzał stan faktyczny i przerobił głupią kozę na kiełbasy . To samo czeka opozycję , a na pewno już jawnych zdrajców Polski . Naród Wam tego nie wybaczy , a PIS po wyborach zrobi wreszcie porządek z Sędziowską Kastą. Jak nie Kasta wsadzi Was to puszki " miękiszony ". Mateusz jak się czujesz robiony w bambuko przez jakąś von Layer ? Jaja masz !
yeti
2022-07-17 08:31:10
Obiecanki cacanki tak jak z węglem. Yeti podobno też widziano
emil
2022-07-17 08:05:39
Tekturki wiecznie żywe!!! groteskowy łgarz!!!
Jorguś
2022-07-17 06:06:24
Oskarżam: Mateusza Jakuba Morawieckiego, urodzonego 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu, o to, że pełniąc funkcję Prezesa Rady Ministrów, nie doprowadził do natychmiastowej publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego o sygnaturach K 47/15, K 39/16 i K 44/16, czym popełnił przestępstwo z art. 231 kk niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego; ponadto o to, że w trakcie kampanii wyborczej poprzedzającej wybory samorządowe 21.10.2018 r. wielokrotnie obiecywał preferencje rządowe w ro
Jak nie dacie
2022-07-17 00:04:10
ukraść tym z PO, forsa będzie.
Romuald
2022-07-16 23:50:01
Ze swoich nie wręczył. Kupowanie głosów ludzi ich własnymi pieniędzmi. premier widocznie zapomniał, że inflacją to już ponad 15%, ale co tam hulaj dusza piekła niema szczególnie jak nie wydaje się swoich pieniędzy, podatnicy zapłacą za wszystko. Najwyżej kupią sobie działkę od kościoła i sprzedadzą za 15 mln. Tak się żyje

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA