Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Baltic Pipe da niezależność od Rosji

Data publikacji: 2022-03-12 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2022-03-15 15:13
Baltic Pipe da niezależność od Rosji
Fot. KPRM  

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Ma być uruchomiony w październiku, a od początku 2023 roku uzyskać pełną przepustowość – 10 mld m sześc. rocznie. Rozbudowywana obecnie tłocznia gazu Goleniów jest częścią projektu. Odpowiedzialna będzie za przesyłanie do klientów zwiększonych ilości tego surowca z podmorskiego gazociągu Baltic Pipe oraz terminalu LNG w Świnoujściu. W sobotę (12 marca) rano teren inwestycji w Goleniowie odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

– Unia Europejska do całkiem niedawna była w takim energetycznym błogostanie, ale to, co stało się w ostatnich tygodniach, to był kubeł zimnej wody na głowy polityków europejskich – mówił szef rządu. – Dla Putina gaz to nie tylko kwestia pieniędzy, to też kwestia uzależnienia Europy. Rosja zamienia pieniądze za surowce strategiczne na broń, którą wykorzystuje na atak na niewinnych ludzi, na niszczenie prawa międzynarodowego i całych narodów. Dzisiaj zdaje sobie z tego sprawę cała Europa. Nie mam satysfakcji, że na wczorajszej Radzie Europy premierzy innych państw mówili językiem naszego rządu. Trzeba było budować gazociągi, tłocznie, gazoporty – nie mam satysfakcji, bo byłaby bardzo gorzka, ale dobrze, że nastąpiło to przebudzenie. Dzisiaj mamy do czynienia z wieloma inwestycjami, które się pojawiają w projektach politycznych i to jest bardzo dobre. Nasz projekt Gazociągu Bałtyckiego, to projekt, który ma bardzo długą historię. Pierwotnie miał być zbudowany 20 lat temu. Byłem na wizycie w Oslo i premier zapytał mnie, dlaczego to wtedy było wykreślone, niestety, tak się stało. Nasz rząd po 2015 roku przystąpił do realizacji projektu Baltic Pipe. Dziękuję ministrowi Piotrowi Naimskiemu, bo to jego wielkie dzieło – to konsekwencja i wiara w to, że się uda. Już za parę miesięcy będziemy mieli gotowy gazociąg.

Niezależni od gazu rosyjskiego

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, towarzyszył premierowi w sobotniej wizycie na terenie tłoczni gazu Goleniów. Obecny był także wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

– Już jesteśmy niezależni od gazu rosyjskiego i tego nam zazdroszczą partnerzy z Europy Zachodniej – podkreślił M. Morawiecki. – Gazociąg Bałtycki idzie i szedł w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, a jeśli coś szło w poprzek tych gazociągów, to szło w poprzek interesów rosyjskich. Z przestępcami i zbrodniarzami nie robi się interesów, tym bardziej ze zbrodniarzami wojennymi. To, co dzieje się na Ukrainie, to wielka przestroga dla całej Europy, dla całego świata. Dziś Europa jednoczy się wokół tego celu. Wolność, niezależność, suwerenność zależą właśnie od takich projektów. Nie chcemy uzależnienia od rosyjskich surowców. Dzisiaj realizujemy plan wolnej Europy, także dla wolnej Ukrainy. Dzisiaj stąd, z Goleniowa, chcę też powiedzieć, że to też jest jeden z bastionów walki o suwerenną Ukrainę. Niech żyje wolna Ukraina, niech żyje Polska.

Serce systemu w Goleniowie

Uruchomienie transportu gazu do Polski planowane jest na 1 października br. Początkowa przepustowość Baltic Pipe ma wynosić ok. 2-3 mld m sześc. w ujęciu rocznym. Pełna przepustowość – 10 mld m sześc. rocznie – zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

– Bezpieczeństwo naszego kraju to jest także bezpieczeństwo energetyczne, dostarczanie surowców energetycznych, gazu do naszej gospodarki – powiedział Piotr Naimski. – Po 30 latach monopolistycznego uzależnienia od rosyjskich dostaw gazu, od Gazpromu, w tym roku my się wybijamy na niezależność, jeżeli chodzi o dostawy tego surowca. W Goleniowie jest serce systemu, który pozwoli z północy, z Bałtyku, z Morza Norweskiego doprowadzić gaz, który daje nam niezależność, swobodę, możliwość uczestniczenia w sposób jasny i otwarty w europejskim rynku energetycznym gazu.

Minister podziękował wszystkim pracującym przy projekcie. Dodał, że długoterminowy kontrakt z Rosjanami kończy się w tym roku.

–  Nie będziemy od rosyjskich podmiotów kupowali więcej tego surowca – zapowiedział.

Przedłużona tarcza antyinflacyjna

Baltic Pipe biegnie od Morza Północnego, gdzie łącząc się z gazociągiem Europipe II, zapewni dostęp do gazu ze złóż norweskich. Następnie poprzez wybudowanie infrastruktury na terytorium Danii oraz na dnie Morza Bałtyckiego gazociąg połączy się z polskim systemem przesyłowym. Odpowiedzialnymi za projekt są polska spółka Gaz-System i duński Energinet.

Dodajmy, że premier zapowiedział w sobotę przedłużenie tarczy antyinflacyjnej.

–  Walka z Putinem ma swoje koszty –  uzasadnił. –  Te koszty ponosimy w wyższych cenach paliwa, gazu, ale także w wyższych cenach innych surowców. Te surowce przekładają się np. na żywność. Wyższe ceny zboża to wyższe ceny żywności. Ale ta walka jest walką o naszą niepodległość. Pracujemy teraz nad tarczą antyputinowską.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Dostawa gazu
2022-03-15 15:03:05
To dlaczego Niemcy ogłosiły pilnie budowę nowego terminala gazu LNG, Holandia też zapowiada rozbudowę swojego oraz budowę nowego terminala LNG.Brytyjczycy zapowiedzieli że do końca 2022 wycofają się z importu rosyjskiej ropy. Amerykanie wycofują się z zakupów rosyjskiej ropy. Europa budzi się ze snu, szkoda że tak późno.Trzeba było to zrobić w 2014 r. Piszesz, że Rosja nie musi sprzedawać Europie gazu, bo chętnie kupią go Chiny i Indie. Ale wtedy Rosja już nie będzie dyktować cen tylko kupujący.
@@ zed
2022-03-15 10:48:02
Zapowiedział. Ale póki co od 6 lat regularnie kupuje węgiel od ruskich.
Dostawa gazu
2022-03-14 15:47:28
Jak po raz pierwszy Ukraina zakrecila kurek z gazem dla EU. To w DWTV niemiecki ekspert powiedzial : Jezeli chodzi o dostawe gazu to niech EU Rosji nie podskakuje. Bo tak naprawde Europa nie ma alternatywy dla rosyjskiego gazu.Bo gazu norweskiego jest nie wiele,dostawa z Qataru w dluzszej perspektywie moze byc nie pewna.Natomiast Rosja gazu Europie sprzedawac nie musi ,bo kazda ilosc kupia Chiny i Indie.
@ zed
2022-03-14 15:42:36
Nie jątrz tylko najpierw sprawdź temat. Polski rząd zapowiedział gotowość wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. Polska oczekuje jednak gwarancji Komisji Europejskiej, że nie zostanie za ten krok ukarana. Wdrożenie embargo jest częścią handlu międzynarodowego, który jest kompetencją która została przeniesiona na poziom KE. A pewnie wiesz jak jest z karaniem Polski przez UE, podam choćby przykład Turowa.
@ cena, cena, cena..
2022-03-14 15:05:47
Twoje pytanie jest z gatunku: A po ile będzie za rok benzyna ? Przecież gaz z Baltic Pipe będzie płynął do Polski i obok rozbudowywanego terminala LNG w Świnoujściu, planowanej budowy drugiego terminala w Gdańsku oraz skromnego własnego wydobycia gazu, będzie to kolejny kawałek z tortu z napisem: dywersyfikacja dostaw gazu w Polsce i jej bezpieczeństwo energetyczne. Odnieś to do bieżącej sytuacji w Europie, wojnie i braku jedności państw UE w tym temacie.
@ Wacław
2022-03-14 14:28:07
Masz rację. Może do aktualnej sytuacji warto przytoczyć słowa z przemówienia śp. premiera Jana Olszewskiego wygłoszone w Sejmie w 1992 roku. "... w grze jest pewien obraz Polski, jaka ona ma być. Może inaczej - czyja ma ona być ".
zed
2022-03-14 13:39:25
Nie zmienia to faktu że rząd wciąż kupuje rosyjski węgiel.
Guzi
2022-03-14 00:47:10
Czy ktoś z obecnego rządu zastanowil się jakie są zasoby norweskiego gazu nie wspominając o cenie oraz o uzależnieniu sie od kilku panstw gdzie raz przebiega Baltick Pipe dwa podłączona będzie do glownej niemieckiej rury jako jej odgałęzienie a po trzecie norweska firma wydobywcza może zostac sprzedana w przyszłości np operatorowi rosyjskiemu. A po czwarte max przepustowość to 10miliardow m szesc która to przepustowość jest ekonomicznie malo oplacalna przy rosnących kosztach wydobycia.
niezależni
2022-03-13 21:50:34
od Rosji...ale zależni od Niemiec i Danii, jako, że ten gazociąg jest podłączony do niemieckiego gazociągu Europipe 2, wybudowanego w 1995 chyba...
cena, cena, cena...
2022-03-13 20:23:31
ile razy droższy ten gaz będzie?
@gaz
2022-03-13 09:55:19
Za gaz zaplacisz ty i to tyle ile kosztuje jego cena rynkowa. Nie chcesz gazu to go nie użytkuj włącz fotowaltikę. Ponjał ruskij troll?
Gaz
2022-03-13 02:11:33
Pytanie kto zapłaci za drozszy gaz premier że swojej kieszeni czy prosty obywatel naszego kraju. Przecież kacapy i tak sprzedadzą swój gaz jak nie do malodyplomatycznej Polski co nie potrafi robic interesów to np do Chin, Japoni, Indii, Turcji, Austrii , Włoch, na Bałkany czy kumplowi Orbanowi na Wegry itd.
@wojna niemców
2022-03-12 23:59:07
to zwykłe cwaniactwo szwabów - po co jest ten green deal... po to by Niemcy mogli zmonopolizować handel gazem w UE - tylko że teraz Putin im popsuł biznes...
wojna niemców
2022-03-12 20:44:05
do ruskich troli i ich zwolenników .Jeżeli by patrzeć tylko przez pryzmat cen gazu to najtaniej mielibyśmy, jak bysmy byli coś na kształt białorusi a jeszcze taniej gdybymy byii częścia rosji. Najgłupsi sa politycy niemieccy .Mieć elektrownie atomową i przechodzić na gaz od niepewnego dostawcy to trzeba być albo łaówkarzem albo idiotą.
@Helikopter z Misia
2022-03-12 18:19:49
Komu sprzedaje Gazprom gaz po 200..300$ za 1000m^3? Niemcy kupowali gaz wtedy gdy był on tani za ok 270$, my kupowaliśmy w kontrakcie długoterminowym wynegocjowanym przez Pawlaka za 460$ a Ukraina za ok 480$... To było grubo przed zwyżkami cen gazu... Teraz Gazprom nawet zaprzyjaźnionym państwom zapewne nie sprzeda tego gazu poniżej 600$ a tym których nigdy nie lubił jak np nas pewnie nie sprzedałby taniej niż 1200$. Jak najszybciej musimy rozpocząć eksploatację naszego gazu łupkowego.
Wacław
2022-03-12 17:42:32
Gdyby rządzila PO to byśmy byli z gazem w czarnej ruskiej żopie. PO co sie Tusk obściskywał na molo i darował długi Gazpromu wobec Polski? Bo Merkel mu kazala?
zorientowany do Brrr
2022-03-12 16:38:56
Ty się tak nie stawiaj że zapłacisz więcej żeby nie być zniewolonym bo tak po prawdzie to niedługo nie będziesz miał czym zapłacić, tak jak i większość polskiego społeczeństwa.
Do pacynki Putina
2022-03-12 15:50:32
Ej ty co tak do premiera wołasz uruchom zwoje mózgowe choć mało pomarszczone. Waldek Pawlak mówi ze gazprom pali aię tak samo w kuchence a ja mowię że nie tak samo. POlicz ile ludzi zabije Putin za twoje diengi za gaz, a teraz ruski kosztuje 3000 USD za m3. Każdy inny jest tańszy
Klara
2022-03-12 15:46:43
Ile metrów Baltic Pipe wybudowano za Tuska, Kopacz i Millera?
Głupcy!
2022-03-12 15:37:32
Na wezwanie brukselskich kacyków porzucili WŁASNY surowiec energetyczny, żeby importować obcy. Porzucili własne technologie, żeby importować cudze. Zbudowali elektrownię, żeby ją zburzyć. Węgiel zamierzają importować jak cytrusy zza oceanów (USA, Australia). Proszę tylko o jedno w naszym kraju. O rząd w składzie i z obowiązkami, o których wspominał Roman Dmowski. "Jestem Polakiem, więc obowiązki mam polskie".
Helikopter z Misia
2022-03-12 15:26:02
Gazprom sprzedaje gaz w kontraktach długoterminowych za cenę od 200 do 300 dolarów. Na giełdzie, która powstała z nakazu ! Ursuli van der Leyen cena gazu dzisiaj to 3000 dolarów. Gazprom ma z tych pieniędzy tylko 10 % Resztę kasują "pośrednicy" . Niemcy już zostały zmuszone do budowania własnego gazoportu by odbierać amerykański gaz łupkowy. Cena w stanach to 2-4 dolarów za MMBTU , Niemcy będą musiały kupować ten gaz za 27,2 dolara za MMBTU - to jest brytyjska jednostka miary.
Brrr
2022-03-12 15:20:14
Już widać ruskich zwolenników, którzy piszą pod artykułem. Cieszcie się, że będziemy niezależni, wolę nawet trochę drożej płacić , niż być zniewolonym przez kacapow.
Gaz prawie DARMO
2022-03-12 14:11:07
Panie premierze ,czy dobrze rozumiem od 1.10.2022r. będę ogrzewał mieszkanie TAŃSZYM (ile razy) norweskim gazem ??? Czy rachunki też będę miał wiele razy niższe???? TAK,czy NIE panie premierze ????
Panie premierze
2022-03-12 14:06:54
Koszt walki z Putinem powinna ponosić Ukraina, cała Unia Europejska i państwa członkowskie NATO, a nie Polska. Pan razem z panem prezydentem powinniście to wyegzekwować. A wysoka inflacja bierze się zazwyczaj z nadmiernego dodruku pieniądza. Wie pan coś o tym?
tak pytam
2022-03-12 13:12:19
Macie jakąś umowę i cene?. Obawiam się że cena tego gazu będzie oczywiście rynkowa. Czyli znacznie wyżej niż z ruskiej rury skąd nadal będą kupować Niemcy, Węgrzy i inni. Ale zapłacimy. A co?. Przecież Rusek bez zakupu przez nas od niego gazu padnie.
PiS_ę
2022-03-12 12:50:20
Do tej "Pipy" PO_dąłczą się zaraz PO_j..y, wymienić którzy?
czytam
2022-03-12 12:38:41
Dziekuję wszystkim, którzy stworzyli Baltic Pipe. Ci, którzy szkodzili - zamiatajcie podłogi w GAS-SROMIE.Za ruble.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA