Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Opozycja krytykuje PiS za zaniechania w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze

Data publikacji: 12 sierpnia 2022 r. 13:39
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2022 r. 20:01
Opozycja krytykuje PiS za zaniechania w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze
Arkadiusz Marchewka, Przemysław Słowik i Artur Łącki sytuację na Odrze oceniają jako krytyczną. Fot. Ryszard Pakieser  

Szczecińscy przedstawiciele opozycji krytykują Prawo i Sprawiedliwość za spóźnioną reakcję na katastrofę ekologiczną na Odrze. Domagają się dymisji. I mówią o "zabójstwie na społeczeństwie".  

PO: "Powódź zaniechań"

- Od ponad dwóch tygodni Odrą płynie trucizna i zabija całe życie, które się w niej znajduje - opowiada poseł PO Arkadiusz Marchewka. - Podjęto decyzję, aby zamknąć Dziewoklicz. Sytuacja staje się krytyczna. To jest powódź, ale to jest powódź zaniechań. Przez dwa tygodnie nie zrobiono nic. Gdyby nie nagłośnienia strony społecznej, wędkarzy, tych, którzy są związani z rzeką, pewnie nikt by o tym nie mówił. 

Marchewka oskarża rząd o to, że nie ma planu, jak zapewnić Polakom bezpieczeństwo i jak uchronić środowisko przed skażeniem. Żąda od rządzących jasnych instrukcji dla mieszkańców. Według niego "strategia" rządu to: "Ratuj się, kto może". Opozycja nie rozumie także, dlaczego nie było alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o katastrofie. 

- Pytamy: co zrobiliście przez ostatnie dwa tygodnie, żeby tej sytuacji zapobiec - puentuje Marchewka. 

Współprzewodniczący partii Zieloni Przemysław Słowik porównuje katastrofę na Odrze do katastrofy czarnobylskiej. Zwraca uwagę, że Niemcy odkryli w Odrze rtęć - i to w ogromnej ilości. 

- Strona niemiecka mówiła, że o zagrożeniu dowiedziała się nie od polskiego rządu, ale od polskich mediów - mówi Słowik.  

Według posła Artura Łąckiego polskie państwo w tej sprawie wsadziło głowę w piasek, wierząc, że wszystko rozejdzie po kościach. Dla niego to "zabójstwo na społeczeństwie". 

- Ludziom, którzy mieszkają obok Odry, nie powiedziano o zagrożeniu, nie powiedziano im, żeby uważali na dzieci - grzmi poseł. - Nie zrobiono nic. Nie użyto procedur, bo procedur chyba nie ma. Może wydarzyć się tragedia: obumarcie plaż na Bałtyku, odjazd wczasowiczów, bankructwo rodzinnych firm. Za to, co się stało, odpowiedzialne są Wody Polskie, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Ochrony Środowiska. Ludzie odpowiedzialni za brak procedur lub ich niezastosowanie powinni zostać natychmiast zdymisjonowani. 

Polska 2050: "Zwołajmy sztab kryzysowy" 

Swoje stanowisko w sprawie katastrofy ekologicznej przedstawiła także Polska 2050. Cezary Pakulski z zachodniopomorskiego oddziału partii Szymona Hołowni napisał: "Specjaliści rodem ze Zjednoczonej Prawicy przez ostatnie tygodnie najpierw problem bagatelizowali i milczeli, potem, gdy w mediach społecznościowych pojawiły się obrazy śniętych ryb, skalę zatrucia umniejszano mówiąc, że to efekt wysokiej, toksycznej dla ryb zawartości tlenu, a gdy śniętych ryb było więcej i więcej, a obok nich pojawiły się martwe ptaki i zwierzęta, że to efekt zatrucia mezytylem. Dopiero gdy już nic nie da się ukryć, gdy gadaniem o zmianie ordynacji wyborczej nie da się przykryć tych koszmarnych nagrań i zdjęć, gdy ludzie, którzy od wielu dni wyławiali, czasami gołymi rękami, martwe ryby i inne zwierzęta usłyszeli, że ta woda, te ryby, ptaki, bobry i inne padłe zwierzęta zostały zatrute rtęcią, gdy zrozumieli, że przez własny Rząd zostali narażeni na wielkie ryzyko utraty zdrowia, a nikt ich o tym ryzyku nie zaalarmował, nie przyszedł żaden SMS z Rządowego Biura Bezpieczeństwa, dopiero teraz Premier Mateusz Morawiecki wysłał swoich ministrów nad Odrę, Martwą Odrę. Rządzący po raz kolejny pokazali, że mają gdzieś zdrowie, bezpieczeństwo i życie zwykłych ludzi".  

Jaka jest propozycja ludzi Hołowni? "Należy natychmiast zwołać sztab kryzysowy, który wskaże winnego i przerwie proces dalszego zatruwania Odry oraz zaproponuje jak wyjść z tej tragedii. Należy bezwzględnie i natychmiast nawiązać współpracę z naszymi sąsiadami w kwestii ochrony rzeki i wyjaśnieniu tego zdarzenia. Odra to przecież rzeka graniczna".©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ itd
2022-08-13 19:14:19
Zgadzam się z tobą. KOlejny lansik totalnej oPOzycji która wykorzystuje każdy temat żeby tylko dokopać obecnemu rządowi i wrócić do władzy nie mając od lat programu dla Polaków. To krytyka dla krytyki, czyli zawsze źle, a to za późno za wcześnie, za drogo za tanio, za wolno za szybko. Nie ma znaczenia temat: czy to katastrofa w Odrze, węgiel, gaz, Baltic Pipe, CPK, Mierzeja, tunel pod Świną, zapora na granicy, armia, środki KPO. Fajnie jest krytykować i za nic nie odPOwiadać i brać za to kasę.
do Rex2
2022-08-13 18:55:31
Masz rację. W środę u nas ma być temperatura 34*C. To pewnie będzie wina PiS. Może nawet Donek POkusi się o swoje tezy.
@ Karolina
2022-08-13 18:44:05
Niemcy już się wycofali z tezy o rtęci, twierdzą że to był fejk medialny. Co ciekawe teraz ich badania są zgodne z polskimi i wskazują jako przyczynę wysokie zasolenie. Pisałem wcześniej żeby nie ferować POchopnie wyroków, ale widać że są tacy którym na tym zależy i łykają jak pelikany wszystko co powiedzą tzw. "wolne media".
chester
2022-08-13 16:54:59
"Konferencja prasowa" największych intelektualistów PO: Marchewka, Łącki, Słowik. Po prostu masa krytyczna intelektu. A Łącki to ten, który uważa, że budowa w Polsce obozów koncentracyjnych to skutek polskiego antysemityzmu?
FIGO
2022-08-13 11:10:38
Moim zdaniem , kiedy w Odrze było więcej wody , to i stężenie mniejsze . W mułach Odry zalegają jeszcze poniemieckie pokłady zrzucanych chemikalii , w tym rtęci ,ciężkiej bądź co bądź ! . Na płytkiej wodzie wystarczy dobre " zamieszanie " śrubą silnika motorówki . Wiadomo co się to " wymyje " ? . We Francji z powodu suszy mają problem z chłodzeniem reaktorów atomowych w przy brzegowych elektrowniach ! . Poza tym mało tlenu w wodzie to i ryby dodatkowo męczy przyducha !
Niemcy odkryli
2022-08-13 09:25:55
"Niemcy odkryli w Odrze rtęć - i to w ogromnej ilości." Niemcy odkryją wszystko co przyczyni się do "Drang nach Osten" i uwalenia rządu PiS-u! Niemcy w "Tageschau" ogłosili to samo co "słowiki" i "warzywa" lecz na prośbę strony polskiej o dokumenty stwierdzające zawartość rtęci i innych trujących związków szukają tych dokumentów do dzisiaj (sobota). Te dokumenty pozwolą szybciej podjąć właściwe środki zapobiegawcze jeśli wiadomo co jest przyczyną trucia.
FIGO
2022-08-13 08:35:32
Opozycja do Rządu jest bardzo potrzebna ! Trzeba jednak odróżniać krytykę od krytykanctwa . Taka opozycja jak obecnie nie wygra nigdy wyborów , ponieważ jakie to tuzy intelektu od razu widać jak otworzą buzię ! Szkoda tylko , że nawet jakbyśmy wybrali tych " najlepszych " i z lewa i z prawa i od Szymusia i od Konf. , to prawdopodobnie i tak powstałby ogólnonarodowy mierny zarząd. Popieram PIS chociaż dostrzegam w nim deficyt KADR . Oddać władzę Tuskowi , to jak wsiadać do samolotu bez pilota
@Darek
2022-08-13 08:09:20
gdy w Warszawie dwa lata temu awarii uległa linia przesyłowa do oczyszczalni Czajka, codziennie były relacje, jak ścieki płyną do Wisły, oraz mapki pokazujące zagrożenie. Kilka martwych ryb na brzegu było eksploatowanych do zdarcia taśmy. Teraz cisza PISowski matole !! Teraz katastrofa na kilkanaście lat co ty porównujesz ??
Wojtek
2022-08-13 06:52:29
Czajka to był mały, krótkotrwały pikuś w porównaniu z katastrofą która jest obecnie w Odrze. Wtedy wszystkie pro reżimowe media ujadały non stop. Teraz jak widać jedyna reakcja to przypominać o Czajce. To się nie uda! Katastrofa ekologiczna na skalę europejską, a władza nie robi nic i nawet się przyznać nie chce. Hańba! I przestańcie pisać na zlecenie o tej Czajce. G. nas tu nad Odrą obchodzi jakaś mała awaria sprzed lat na wschodzie!
Polak
2022-08-13 00:07:25
@ @Polak spróbuj się douczyć. W dobie Internetu to nietrudne. Pytanie tylko czy jest chęć i zdolność intelektualna?
Darek
2022-08-12 22:59:48
O Czajce zapomnieli. Oni to mają pomroczność jasną. Może powiedzą jakie wówczas były straty. Ale wątpię .
Itd
2022-08-12 22:46:09
Marchewka ty sie wez za jakas konkretna robote a nie urzadzanie komicznych konferencji dla polskojezycznych merdiow,Jak tygodniami Wisla stala sie szambem nikt ciebie nie widzial madralo.
Jak
2022-08-12 22:07:40
Jak wiemy, Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie. Jemu zależy tylko na Polsce , powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.
@Polak
2022-08-12 21:45:26
Spróbuj to leczyć PISowski patusie ...nie wierzę , jak można PISać takie brednie no chyba ,że za kasę od PISiorni buhahah !!
Niestety
2022-08-12 21:06:49
pobłażali i pobłażają targowicy, pobłażają mordercom Polskiej Przyrody, Natury. Zamek w Stobnicy, potwór w Pobierowie, przymykanie oka na zwożenie do Polski super toksycznych odpadów. Teraz Odra. Itd itp.
Mirek
2022-08-12 18:43:33
Co do odpadów sprowadzanych do Polski to ja iwerzę Tuskowi że na Zachodzie mieszkają uśmiechnięci Europejczycy i oni żadnych odpadow do Polski nie wciskają. To muszą być pisoskie odpady
Do@Precz z PISem
2022-08-12 18:39:28
Kiedy , gdzie i kto o tym zdecydował oczadzony PISem Tumanie ?? Kilka faktów poproszę ...
Myśl
2022-08-12 18:37:20
Politycy z góry władzy w końcu ustalili między sobą, czy jest parę śniętych rybek i można łowić i kąpać się w Odrze czy jest katastrofalne zatrucie rzeki? Reakcja władzy nastąpiła dopiero jak ludzie podnieśli larum i wiadomo było, że Niemcy się dowiedzą. Trzymający władzę mają życie i zdrowie społeczeństwa polskiego w głębokim poważaniu, nie mówiąc już o przyrodzie. Za takie postępowanie powinni odpowiedzieć karnie. Potwierdzono dużą ilość rtęci - będzie źle z ratującymi rzekę ludźmi.
Rex2
2022-08-12 18:28:44
Nasrał mi gołąb na samochód - TO WINA PiS.
Polak
2022-08-12 17:48:06
Uważajcie na tego łąckego. To polskojęzyczny, który powiedział, że Niemcy lokowali obozy zagłady na terenie Polski ze względu na antysemityzm Polaków. I mówił to o kraju, w którym ci znajdowali zawsze schronienie i zamieszkiwała go jedna z największych diaspor żydowskich. Bardzo was proszę nie głosujcie już na tego typa w przyszłych wyborach.
@Precz z PISem
2022-08-12 17:25:33
Przecież to UE zdecydowała że Polska ma się stać śmietnikiem Europy, w podziale ról związanych z transformacją energetyczną Polsce przydzielono rolę śmietnika Europy, to w Polsce ma się odbywać przetwarzanie zużytych akumulatorów z samochod elektrycznych. Legalnie będą zwożone setki tysięcy ton odpadów każdego roku...
Marek
2022-08-12 16:57:41
Pan Marchewka i inni partyjniacy w eleganckich drogich czystych koszulach troszczą się o Odrę gdzieś na brzegu przed wyjazdem na weekend robiąc konferencję która nic nie wnosi do sprawy Inni zapieprzają na Odrze w woderach i działają. Widać różnicę
Precz z PISem
2022-08-12 16:12:38
Za rządów PIS bijemy rekordy w imporcie śmieci. Jesteśmy wysypiskiem toksycznych śmieci nie tylko dla Europy, ale nawet dla Azji i Afryki. Przyjmujemy wszystkie odpady, których nikt nie chce mieć u siebie, więc dobrze zapłaci, żeby się tego pozbyć. Przyjeżdża więc to do Polski i jest zakopywane byle gdzie albo porzucane w wynajętych na chwilę byłych chlewniach czy kurnikach. Niewykluczone, że jakiś yebany złamas przyjął kilka cystern melanżu bóg wie jakiej chemii poprzemysłowej i spuścił trucizn
Precz z PISem
2022-08-12 16:11:16
Zastanawiające, że gdy w Warszawie dwa lata temu awarii uległa linia przesyłowa do oczyszczalni Czajka, codziennie były relacje, jak ścieki płyną do Wisły, oraz mapki pokazujące zagrożenie. Kilka martwych ryb na brzegu było eksploatowanych do zdarcia taśmy. Teraz cisza.
Maciek
2022-08-12 15:59:12
Jak słucham tych gamoni z opozycji to można pomyśleć że to pisowcy zatruli rzekę a nie jacyś jeszcze nie ustaleni truciciele których należy ukarać
Karolina
2022-08-12 15:51:16
A co z tą rtęcią? Może by ktoś wyjaśnił te groźne doniesienia zza Odry. Czy niemieckie media mowią prawdę czy manipulują, w ramach akcji w....a się w polską politykę.
Irena
2022-08-12 15:42:15
No POlitycy ubierać gumiaki brać podbieraki i nad Odrę a nie drzeć japę PO próznicy. Jak Czajka wam trachnęła od razu pisowcy most pod rure budowali a wy macie 2 lewe ręce do roboty
Jaca
2022-08-12 15:37:43
Słowik to sie zna na wszystkim i na budkach dla jerzyków i zanieczyszczeniu Odry ale nienpomyślał zeby jako radny zajać się sprawną komunikacją miejską bo rozwalona jest od 3 lat dokumentnie
trole do budy
2022-08-12 15:24:27
Zastanawia mnie, dlaczego ten portal jest tak zdominowany przez pisowskie trole. Katastrofa na Odrze a ci jak katarynka o Wiśle i Czajce, które były efektem awarii i zastały szybko naprawione. Tymczasem Odrą nikt z rządu się nie interesował przez długie tygodnie a teraz umywają ręce. To nie są nawet sprawy podobnych kategorii. Nie róbcie więc kurtyzany z logiki. Katastrofa na Odrze, to wynik rażących zaniechań Wód Polskich, które podlegają bezpośrednio ministrowi
Dawid
2022-08-12 15:20:15
Jak za Trzaskowskiego trzasnęlą Czajka to nikt z PO,Zielonych i Hołowni palcem nie kiwnął ale jak rzeka graniczna z Niemcami ma.problemy to krzyczą zamiast pomagać. Mogliby się ruszyć do pomocy bo krzyczeć to i dziecko małe potrafi
Waldek
2022-08-12 15:17:18
Ciekawe dlaczego Tusk z Pakulskim i Słowikiem nie przelewa Odry przez filtry by pokazać jak się odkaża Odrę.
Eko Germany
2022-08-12 15:14:38
Jak tam z rtęcią która wywaliła skalę co podały masze germańskie media?
Jestem pro PiS
2022-08-12 15:07:50
ale jeśli odpowiedzialni za to są pisowcy to kata powinna być 5 krotnie większa od przewidzianej.
Andrzej
2022-08-12 15:04:53
Wezwijcie specjalistę Trzaskowskiego. On jak i całe PO wie najwięcej -na temat gówna w rzece.
Czajka
2022-08-12 14:48:10
Czy ktoś pamięta, kiedy ci panowie stali nad Wisłą, gdy była sprawa Czajki?
Hipokryci
2022-08-12 14:46:27
Podczas awarii czajki jakoś siedzieli cicho!
Edek
2022-08-12 14:44:41
Nasza oPOzycja nic innego nie potrafi tylko krytykować i zerowac na nieszczęściu. Gdzie była ta targowica gdy gowno z warszawskiej Czajki płynęło do Bałtyku. Wtedy było OK. Hipokryzja najwyższych lotów. Targowico, slugusi Brukseli i Berlina nie kompromitujcie się bo nikt wam juz nie wierzy.
Pomagać
2022-08-12 14:41:22
Zakładać rękawice i pomagać a nie lansowanie...
Gdzie byliście
2022-08-12 14:39:40
jak Wisłę Czajka Warszawa zatruła dwa razy ?!
jg729
2022-08-12 14:24:42
Tak zupełnie na chłodno, pomimo upału. Tzw. opozycja nie przepuści żadnej okazji aby dowalić rządowi. Po części takie ich zbójeckie prawo, tyle, że często przeginają.
czytam
2022-08-12 14:24:35
Z pustostanów programowych /umysłowych?/ wypadają jak zepsute mleczne zęby, te politycznie zabarwione szajsem wypowiedzi. Troska o środowisko? Kto uwierzy politrukom?
zaniedbanie PiS
2022-08-12 14:14:40
I opozycja w tym przypadku ma 100% racji.
Kaczyński
2022-08-12 14:08:42
Po co nam Odra skoro w Rosji mamy Wołgę.
Pablo E.
2022-08-12 14:01:56
Szkoda, że nie stali przy Czajce w Warszawie jak coś poszło nie tak Panu Trzaskowskiemu...
Myślący
2022-08-12 14:01:55
Czajka/Warszawa
observator
2022-08-12 13:58:10
PO zatruło Wisłę, w odwecie PiS zatruł Odrę! Ciekawe jaka partia zatruje Wartę, jakie ugrupowanie zapaskudzi Nysę, kto swoimi brudnymi politycznymi łapskami zasyfi Bug. No trochę tych rzek mamy a i politycznych nieudaczników sporo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA