Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ogniska na plaży zakazane

Data publikacji: 21 kwietnia 2016 r. 19:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:51
Ogniska na plaży zakazane
 

Gdyby ktoś wpadł na pomysł rozpalenia ogniska na nadmorskiej plaży, niech lepiej o tym zapomni. Kiedyś urzędy morskie w indywidualnych przypadkach wydawały na to zgodę. Teraz, po zmianie przepisów, muszą odmawiać.

Urząd Morski w Szczecinie zaobserwował ostatnio duże zainteresowanie możliwością rozpalania ognisk na plaży. Dlatego informuje, że za takie zachowanie grozi kara grzywny.

– Przepisy nie dają żadnej możliwości zwolnień od tej reguły – czytamy w komunikacie szczecińskiego urzędu.

To oznacza, że każdy wniosek złożony w tej sprawie do dyrektora urzędu morskiego uruchamia procedurę administracyjną, która kończy się odmową. Dodatkowo, wnioskodawca zostaje obciążony kosztem opłaty skarbowej za wydanie decyzji.

– Opłata za podjęcie czynności urzędowych wynosi 10 zł – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Wcześniej, przed zmianą przepisów, urzędy morskie mogły wydawać zezwolenia (opłata skarbowa wynosiła 82 zł).

– W ubiegłym roku, jeszcze przed nowelizacją ustawy, wydaliśmy kilkanaście zezwoleń – mówi E. Wieczorek. – W tym czasie nie nałożyliśmy żadnych kar za rozpalanie ognisk bez zezwolenia.

Przepisy zmieniły się wraz z nowelizacją Ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Została przyjęta w sierpniu 2015 r., a weszła w życie w listopadzie. Jak uzasadniali autorzy zmian dotyczących niewłaściwych zachowań na obszarze tzw. pasa technicznego (czyli części pasa nadbrzeżnego), chodziło o uniknięcie podwójnego karania sprawców przewinień. Wcześniej bowiem mogli ponieść karę w drodze decyzji administracyjnej i mandatu. Po zmianach sprawcy np. rozpalenia ogniska na plaży grozi tylko postępowanie mandatowe.

Doszło jednak do sytuacji, że osoby chcące być w zgodzie z prawem są karane za jego nieznajomość już na etapie prośby o zezwolenie.

– W tym roku wpłynęło kilka wniosków o wydanie zgody na ognisko, jest też dużo pytań telefonicznych – zaznacza E. Wieczorek.

Szczeciński UM, ze względu na zbytnią restrykcyjność wspomnianej zmiany przepisów, podjął działania zmierzające do przywrócenia poprzedniej wersji, czyli możliwości rozpalania ognisk na plaży, pod warunkiem uzyskania zgody właściwego terytorialnie urzędu morskiego. ©℗

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

harcerz
2016-07-21 07:43:38
niedlugo karza nam za powietrze placic ,zadnej wolnosci w polsce , zydzi przepisami nakazami kladzie narod polski na kolana , niedlugo zaloza siodla na nasze grzbiety i benda nas dojerzdzac ,
chester
2016-04-21 22:48:11
Bo plaża jest pewnie własnością Urzędu Morskiego! Jest tak samo urzędników, jak i moja! Pamiętam plażę w Kamiennej Górze - ludzie palili po zmroku ogniska, bo mieli na to ochotę i ani oni nie przeszkadzali nikomu ani nikt im w tym nie przeszkadzał. Wątpię, żeby pisali podania do jakiegoś durnia w Urzędzie Morskim. Co niby mieliby napisać: "Wnioskuję o pozwolenie na rozpalenie ogniska, bo pogoda może być ładna i niewykluczone, że najdzie mnie chęć miłego spędzenia czasu" ?
kalafior
2016-04-21 19:37:45
Juz nie maja umiaru. Nie dosc, ze urzednicy pobieraja pensje fundowane z naszych podatkow to jeszcze trzeba placic za wydanie decyzji. Niedlugo wprowadza bilety za wstep do gmachu urzedu...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA